Nie mogę zidentyfikować choroby, pomocy!

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Kpsr
Posty: 1
Rejestracja: 12 maja 2019 13:48
Lokalizacja: Wrocław

Nie mogę zidentyfikować choroby, pomocy!

Post autor: Kpsr »

Opis akwarium:
-litraż: ok. 60L;
-obsada ryb: 1 duża razbora, 4 małe razborki, 2 duże mieczyki, 1 mały mieczyk, 3 skalary, 3 molinezje, 1 danio, 1 neonka, 2 glonojady, 2 otoski i 4 ryby, których gatunku nie znam (mama kiedyś je dodała do akwarium, są nietypowe, bo maja różne kolory w zależności jak pada na nie światło);
-pokarmy którymi karmisz ryby: (mrożone rozwielitki) Aquael Acti Cyklop, Tropical Guppy (suche płatki), Tropical Supervit (mini granulat), Dajana Spirulina (pastylki), Tropical Ovovit (płatki);
-temperatura wody i jej parametry: 24 st. Celsujsza, pH obojętne (więcej nie testowałem jeszcze);
-ew. inne zwierzęta w akwarium: ślimaki pojawiły się wraz z przyniesieniem roślinek;
-jak często podmieniasz wodę: bardzo rzadko – kiedy widzę, że wyparowało trochę wody, to dolewam;
-jak długo akwarium stoi: od lipca/sierpnia 2014 roku;
-jak dawno ryby zostały wpuszczone: pierwsze ryby już zdechły ze starości i kolejne pokolenia je zastępowały, natomiast najnowsze zostały wpuszczone w marcu tego roku;
-jaką masz filtrację, oświetlenie, grzałkę: Aquael FZN-1 do 100L, filtr (wewnetrzny) + napowietrzacz: Aquael FAN-1 od 60 do 100L (oba filtry regularnie czyszczę co tydzień odkąd ryby chorują), grzałki nie pamiętam, a świetlówki były dwie (doradził je sprzedawca akwarium w 2014 r.) i niestety jedna się spaliła rok temu;
-czy w akwarium są rośliny, jak dużo: (https://i.imgur.com/cSgFezj.jpg);
-czy w akwarium są sztuczne rośliny/ozdoby: brak;
-co jest podłożem: kamyczki i trochę żwirku.

Objawy choroby:

I stadium:
https://youtu.be/7VSTlAQurYA
Rybka jest osowiała. Bardzo często otwiera dziobek (wydaje się, jakby brała dużo powietrza). Nie pływa wiele, jest w jednym miejscu (zazwyczaj pod filtrem) na dnie i siedzi tam kilka godzin. Je normalnie kiedy daję jedzenie. Unika kontaktu z innymi rybami. Zdarza się nawet, że inna ryba ją skubnie, to wtedy ucieka na drugi koniec akwarium. Stadium trwa ok. tygodnia.

II stadium:
https://youtu.be/fZf2L4ZvpOI
Ryba pływa po powierzchni z prawie nieustannym otwartym dziobkiem. Ryba zachowuje się jak «zombie» albo jakby nie mogła używać mięśni. Wydaje się jakby była półżywa albo w jakiejś agonii. Wiele ryb ją dziobie (jednemu danio oko wydziobały). Bąbelki z napowietrzacza jakby przyczepiają się do ciała rybki. Ok. 48h później ryba zdycha.

Brak jakichkolwiek zmian na ciele (zdjęcie ze zwłokami jednej rybki https://i.imgur.com/C63vs4U.jpg). Pozostała obsada albo podskubuje chorą rybkę, albo robią to, co na co dzień.

Wszystko zaczęło się odkąd kupiłem w marcu 5 skalarów, 3 molinezje, 4 razborki, 3 gupiki i 2 otoski. Ryby zdychały w taki sam sposób czasem wolniej, czasem szybciej. W ciągu tych 2 miesięcy zdechły mi: 3 gupiki, 1 razbora, 2 skalary, 3 mieczyki, 3 danio, 1 neonka i 1 rybka ktorej gatunku nie znam. Czasami zwłoki ryby są jedzone tak szybko (w ciągu nocy), że nawet nie jestem świadom kiedy rybka zdechła.

Dodam również, że raz jedna molinezja miała białe kropki i myślałem, że to orzęski więc dałem 2x lek Costaforte, podwyższyłem temperaturę do 28 stopni i wymieniłem ok. 25% wody. białe kropki jej zniknęły, ale inne ryby nadal zdychają.
Awatar użytkownika
BettaManiac
Posty: 208
Rejestracja: 13 mar 2019 9:06
Lokalizacja: Toruń/Kuj.Pom.

Re: Nie mogę zidentyfikować choroby, pomocy!

Post autor: BettaManiac »

Kpsr pisze:Opis akwarium:
-obsada ryb: 1 duża razbora, 4 małe razborki, 2 duże mieczyki, 1 mały mieczyk, 3 skalary, 3 molinezje, 1 danio, 1 neonka, 2 glonojady, 2 otoski [,,,]
-jak często podmieniasz wodę: bardzo rzadko – kiedy widzę, że wyparowało trochę wody, to dolewam;
-jaką masz filtrację, oświetlenie, grzałkę: Aquael FZN-1 do 100L, filtr (wewnetrzny) + napowietrzacz: Aquael FAN-1 od 60 do 100L (oba filtry regularnie czyszczę co tydzień odkąd ryby chorują), grzałki nie pamiętam, a świetlówki były dwie (doradził je sprzedawca akwarium w 2014 r.) i niestety jedna się spaliła rok temu;
-czy w akwarium są rośliny, jak dużo: (https://i.imgur.com/cSgFezj.jpg);
-czy w akwarium są sztuczne rośliny/ozdoby: brak;
-co jest podłożem: kamyczki i trochę żwirku.

Objawy choroby:

I stadium:
Rybka jest osowiała. Bardzo często otwiera dziobek (wydaje się, jakby brała dużo powietrza).

II stadium:
Ryba pływa po powierzchni z prawie nieustannym otwartym dziobkiem.



Masz obóz w koncentracyjny w pigułce!!To,czym ci się wydaje że jest chorobą,to jest to Zatrucie NO3 i NO2,a także innymi rozłożonymi "wydalinami" ryb!NIE PODMIENIASZ WODY!
Masz w tym akwarium przerybienie!
Złe warunki zabijają twoje ryby!Na :
- mieczyki
- skalary (!)
- molinezje
- glonojady
Jest po prostu ciasnotą!
Jest to akwarium za małe na aktualne ryby!Ryby stadne nie są w stadach,po prostu rozgardiasz w szkle zalanym wodą,bo to nawet nie jest jakimś tam akwarium!!! (Nie wspomnę o tym,że parę gatunków ryb mają wybitnie odmienne wymagania!!)
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Kolega powyżej ma rację. Czekają Cię wielkie zmiany.

Teraz na szybko 2-3 podmiany wody w ilości ok 30 litrów (50%) co 2 dni. Potem rób regularne podmiany co tydzień po 20 litrów (ok 30% objętości akwarium).

Filtrów nie ruszaj, niech sobie pracują. Na przyszłość czyść filtry na zmianę, nigdy oba na raz, unikniesz w ten sposób przypadkowego wybicia bakterii nitryfikacyjnych.

Obsada do zmiany, zdecyduj się na konkretne ryby i pod nie przygotuj akwarium - pH, twardość i temperatura wody. Taka mieszanka do niczego dobrego nie prowadzi.

Nie nagrywaj w pionie, tego się nie da oglądać - wąski pasek na środku monitora :bredzisz
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Hej, nie wiem co to za choroba, ale warunki nieadekwatne do wymagań zwierząt jakie posiadasz na pewno nie pomagają i mogą być przyczyną.
Przyczyną również może być ostatni zakup, jeśli kupiłeś chore rybki lub z patogenami, które uaktywniły się w Twoim szle, a że warunki rzeczywiście dobre nie są to mogło ułatwić sprawę chorobie.

Lista rzeczy zrobionych "nie po chrześcijańsku" jest długa...5 lat masz to akwarium i przez ten czas nie chciałeś postępować zgodnie z prawidłami akwarystyki? Nie wierzę, że przez ten czas nie czytałeś o akwarystyce, rybkach jakie masz, o wymogach co do wielkości i o parametrach wody...tak się może tłumaczyć początkujący hobbysta...

Nie wiem jak pomóc, powinieneś poznać parametry wody ze zbiornika- zrobić testy kropelkowe, może one właśnie pokażą nieprawidłowe ilości związków azotu...przede wszystkim poznaj warunki potrzebne dla ryb, które masz i nie spodziewaj się, że wszystko będzie ok. dopóki nie zostaną one zapewnione.
AlisonLaurentis
Posty: 46
Rejestracja: 20 kwie 2019 11:40
Lokalizacja: Suszec

Post autor: AlisonLaurentis »

Biedne rybki... jeżeli nie zaczniesz działać to za niedługo wszystkie padną. Do niektórych gatunków masz zbyt małe akwarium. Czytałeś wogóle o jakichkolwiek wymaganiach ?? Akwarium jest strasznie przerybione i się trują. Wyjaśnienie że kiedyś było okej nic tu nie daje. Ryby często są energiczne i jedzą normalnie nawet w bardzo złych warunkach, które zabijają je od środka. Zdecyduj się na ryby o podobnych wymaganiach, dostosuj się do nich i poczytaj jakie ryby możesz mieć do takich rozmiarów akwarium a resztę oddaj jeżeli chcesz żeby się nie męczyły.
ODPOWIEDZ