Choroba zasadowa ryb

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Martynakk
Posty: 5
Rejestracja: 13 maja 2019 14:32

Choroba zasadowa ryb

Post autor: Martynakk »

Akwarium 64l.
Są w nim 3 molinezje i 3 mieczyki.
Karmię raz dziennie szczyptą pokarmu wysokobiałkowego z Tropicala i co 2/3 dzień daję szczyptę spiruliny 36% z Tropicala.
Temperatura wody utrzymuje sie w granicy 25 stopni a pH jest ok. 9
Akwarium mam ok. 3 miesięcy a obecne ryby są w nim od ok. 2. Zazwyczaj co tydzień wymieniam ok. 30% wody.
Filtr mam o mocy 200l/h a grzałkę 50W.
W akwarium jest ok. 10 rogatków, nie ma sztucznych ozdób i jest naturalny pusty kokos.
Mam naturalne bazaltowe podłoże.

Chora rybka leży, bardzo szybko oddycha i ma czerwone oskrzela. Z resztą ryb na razie raczej nic się nie dzieje. Dzisiaj do akwarium zalałam płyn NitrateMinus z firmy Tetra bo polecono mi w sklepie zoologicznym.
Jak poprawić warunki w akwarium?
Ostatnio zmieniony 13 maja 2019 15:40 przez Martynakk, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Podmień 50% wody na odstaną natychmiast.
Masz za małe akwarium na trzymanie mieczyków i molinezji, które bardzo brudzą.

Podaj informacje zgodnie z Regulaminem Działu Choroby.

Nie lej niepotrzebnej chemii do akwarium, bo zabijesz ryby. Zmiana parametrów wody może być dokonywana jedynie poprzez kilku razową podmianę, a nie przez wlewanie preparatu na obniżenie pH do zbiornika!
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

BARA pisze:Zmiana parametrów wody może być dokonywana jedynie poprzez kilku razową podmianę, a nie przez wlewanie preparatu na obniżenie pH do zbiornika!
Zgoda, jednak NitrateMinus nie służy do obniżenia pH lecz do neutralizacji amoniaku
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

goldi_ pisze: Zgoda, jednak NitrateMinus nie służy do obniżenia pH lecz do neutralizacji amoniaku
No tak, masz rację, rozpędziłam się w pisaniu, niemniej i tak w przypadku tego akwarium trzeba zacząć od kilku intensywnych podmian wody, bo ryby trują się własnymi wydalinami (związkami azotu).

Czekam na podanie informacji o zbiorniku zgodnie z Regulaminem Działu Choroby.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Martynakk
Posty: 5
Rejestracja: 13 maja 2019 14:32

Post autor: Martynakk »

Dzisiaj podmienić 50% wody a potem ile i w jakiej częstotliwości? U mnie woda z kranu ma pH w granicach 7. Czy to nie może być dodatkowo problemem? Jakie proponujecie zmiany w obsadzie ryb? Mam na myśli - jakie ryby mogę hodować z np. 3 molinezjami zamiast mieczyków?
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Martynakk pisze:U mnie woda z kranu ma pH w granicach 7
Wobec tego prawdopodobnie dekoracje wpływają na odczyn
Martynakk pisze: Czy to nie może być dodatkowo problemem?
Nie nazwałbym tego problemem - wręcz to dobra informacja, zachęcająca do częstych podmian

A tak z ciekawości: jak często do tej pory podmieniałaś wodę ?

Jakie proponujecie zmiany w obsadzie ryb? Mam na myśli - jakie ryby mogę hodować z np. 3 molinezjami zamiast mieczyków?
Odnoszę wrażenie że to własnie molinezje stanowią największy problem . One wymagają sporo większego zbiornika nie wspominając już o tym że to są wyjatkowe syfiarze .


A jak wygląda filtracja i obsluga filtra?
Martynakk
Posty: 5
Rejestracja: 13 maja 2019 14:32

Post autor: Martynakk »

Jasne. To zastanowię się jeszcze nad tym
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Prosiłam o podanie informacji zgodnie z Regulaminem Działu Choroby. Czemu ich nie podajesz?
To jest bardzo ważne w tej chwili:

http://www.akwaforum.pl/viewtopic.php?t=74

REGULAMIN DZIAŁU CHOROBY RYB

1. Opisz akwarium wg. wzoru:
-litraż (wymiary akwarium)
-obsada ryb
-pokarmy którymi karmisz ryby
-temperatura wody i jej parametry (jeżeli je znasz)
-ew. inne zwierzęta w akwarium (ślimaki, żaby itp.)
-jak często podmieniasz wodę
-jak długo akwarium stoi
-jak dawno ryby zostały wpuszczone
-jaką masz filtrację, oświetlenie, grzałkę
-czy w akwarium są rośliny, jak dużo
-czy w akwarium są sztuczne rośliny/ozdoby
-co jest podłożem
2. Opisz objawy choroby:
-zmiany w zachowaniu ryby
-zmiany na jej ciele
-co się dzieje z pozostałą obsadą
3. Przykład:
Często się pisze: "padła mi rybka, dlaczego?"
Powinno być: Mam akwarium 100l, 20 szt Gupików, temp wody 24-25 st C, pH>7, woda twarda, ryby się ocierają o przedmioty, są apatyczne, mają białe kropki na ciele, po pewnym czasie padają, podmieniam co tydzień 20l"
4. Tematy rozpoczynane w sposób nie zgodny z szablonem będą blokowane lub usuwane, a
nagminne łamanie regulaminu sankcjonowane ostrzeżeniami
5. W innych kwestiach obowiązuje Regulamin www.akwaforum.pl
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Martynakk
Posty: 5
Rejestracja: 13 maja 2019 14:32

Post autor: Martynakk »

Podałam je. Edytowałam post
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Edytując post nic nie wnosisz do dyskusji, ponieważ czekałam na odpowiedź w toku rozmowy (nie widać edycji, temat się otwiera zawsze na ostatnim poście)

Temperatura jest za niska dla mieczyków i molinezji, powinno być 26 stopni minimum.

Molinezje i mieczyki wymagają akwarium o pojemności minimum 112l i więcej. Bardzo mocno zanieczyszczają wodę.
Potrzebują dużej ilości roślin, w których samice mogłyby się ukryć przed natarczywością samców.

Podejrzewam, że odczyn wody był mierzony testem paskowym, bardzo niemiarodajnym. Trudno mi jest uwierzyć, że lejesz wodę z kranu do akwarium o pH 7,0 a po kilku dniach w zbiorniku jest 9,0
Czym były przeprowadzane testy wody?
Jaka jest jej twardość?

Proszę, nie edytuj pierwszego posta ale odpowiedz mi poniżej, tak będzie o wiele łatwiej.

Czy możesz nam pokazać zdjęcie ryby i całego akwarium?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Martynakk
Posty: 5
Rejestracja: 13 maja 2019 14:32

Post autor: Martynakk »

Zazwyczaj mam 26 i nawet wiecej stopni ale czasem spada mi do 25. Nie wiem ile dokładnie wynosi pH wody. Wnioskuję że koło 9 po kolorze bo jest bardzo intensywny niebieski. Mierzyłam biorąc odrobine wody z akwarium i dodając kilka kropel płynu helliga a po minucie patrzyłam na barwe. Nie wiem jaka jest twardość wody. Jestem bardzo początkująca i nie bardzo jestem w stanie sama wszystko ogarnąć
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Ok, rozumiem. Czyli nie znamy tak naprawdę parametrów wody.

Podmieniaj wodę intensywniej niż do tej pory, trudno powiedzieć, co się dzieje z rybą - być może jest to zatrucie związkami azotu ale może być coś innego.

Nie wlewaj niepotrzebnej chemii.

Czy możesz pokazać nam zdjęcia chorej ryby i całego akwarium? Wstaw je na serwer zewnętrzny, np. Fotosik i podaj nam linki, proszę.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Martynakk pisze:Mam naturalne bazaltowe podłoże.
BARA pisze:Trudno mi jest uwierzyć, że lejesz wodę z kranu do akwarium o pH 7,0 a po kilku dniach w zbiorniku jest 9,0
A ja dla odmiany jestem skłonny w to uwierzyć . Teoretycznie bazalt (czysty) nie powinien zatwardzać ale z przekazów internetowych wynika że różnie z tym bywa
ODPOWIEDZ