Zwierzęta w bardzo wąskim akwarium

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Witekxyz
Posty: 5
Rejestracja: 13 maja 2019 19:10
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Zwierzęta w bardzo wąskim akwarium

Post autor: Witekxyz »

Witam.

Czy spotkaliście się z jakimiś informacjami na temat możliwości hodowli zwierząt w bardzo wąskim akwarium, w którym mogły by po ruszać się prawie tylko w dwóch wymiarach?
Awatar użytkownika
michelle1992
Moderator
Moderator
Posty: 691
Rejestracja: 20 sty 2011 12:30
Lokalizacja: 3miasto

Post autor: michelle1992 »

Uważam, że to kiepski pomysł zważając przede wszystkim na ograniczenie powierzchni dna w takim przypadku.
Pozdrawiam.

Umysł należy mieć otwarty... ale nie aż tak, żeby mózg wypadał.
Witekxyz
Posty: 5
Rejestracja: 13 maja 2019 19:10
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Post autor: Witekxyz »

Wydaje mi się, że sporo ryb pływających w toni nie interesuje się dnem, te dla których jest istotne oczywiście nie wchodzą w grę.

Miałem kiedyś tło strukturalne wewnątrz akwarium i pomiędzy nim a tylną szybą żyło mnóstwo krewetek i świderków.

Bojownik również chował się pomiędzy szybą a dekoracją, może jakieś ryby lubiące przesiadywać w kryjówkach czuły by się dobrze w takich warunkach.
Awatar użytkownika
michelle1992
Moderator
Moderator
Posty: 691
Rejestracja: 20 sty 2011 12:30
Lokalizacja: 3miasto

Post autor: michelle1992 »

Biorąc pod uwagę wymagania gatunkowe nie bez powodu najczęściej nie podaje się litrażu a właśnie wymiar dna - powierzchnię.
Z resztą, jak przypatrzysz się rybom w akwarium to zobaczysz, że pływają w każdą stronę a nie tylko góra dół.
Chciałbyś mieszkać w korytarzu 2m długości i 50cm szerokości?
To, że ryby dostawały Ci się pomiędzy tło a szybę raczej podpięłabym pod niedopatrzenie z Twojej strony :)

Jestem zwolenniczką dawania rybom jak największych litraży/powierzchni/przestrzeni do pływania i tego się trzymam, wolę mieć ryby wymagające mniejszego litrażu w większych zbiornikach niż upychać "na styk".
Moim zdaniem akwarium wspomniane przez Ciebie nie nadaje się dla ryb,
Pozdrawiam.

Umysł należy mieć otwarty... ale nie aż tak, żeby mózg wypadał.
Witekxyz
Posty: 5
Rejestracja: 13 maja 2019 19:10
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Post autor: Witekxyz »

michelle1992 pisze:Biorąc pod uwagę wymagania gatunkowe nie bez powodu najczęściej nie podaje się litrażu a właśnie wymiar dna - powierzchnię.
Częściej spotykam się z długością zbiornika.
Z resztą, jak przypatrzysz się rybom w akwarium to zobaczysz, że pływają w każdą stronę a nie tylko góra dół.
Mrówki też budują mrowiska w trzech wymiarach jeśli mają taką możliwość, a jednak potrafią sobie świetnie poradzić w dwóch.
Chciałbyś mieszkać w korytarzu 2m długości i 50cm szerokości?
Nie widzę sensu porównania, bo ludzie poruszają się głównie w dwóch wymiarach, a ryby pływające w toni w trzech.
To, że ryby dostawały Ci się pomiędzy tło a szybę raczej podpięłabym pod niedopatrzenie z Twojej strony :)
Krewetki to nie ryby;)
Jestem zwolenniczką dawania rybom jak największych litraży/powierzchni/przestrzeni do pływania i tego się trzymam
Wydaje mi się to stać w sprzeczności z akwarystyką, ale to już straszny OT.
Moim zdaniem akwarium wspomniane przez Ciebie nie nadaje się dla ryb,
Też tak myślę, ale nie mam co do tego głębokiego przekonania.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Ale warto poznać te wymiary- choćby wąskie...co to ma być akwarium jako ściana działowa pokoju czy jak?
...to może zamiast akwarium zrobić mrowisko, wszystko zależy od tych wymiarów bo zobacz jakiej wielkości jest mrówka, a jakiej choćby gupik...chociaż o wymaganiach i złożoności zwierząt mówiąc to chyba nie najlepsze porównanie owada i rybki
Witekxyz
Posty: 5
Rejestracja: 13 maja 2019 19:10
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Post autor: Witekxyz »

Na razie luźne gdybanie na temat możliwości postawienia/powieszenia akwarium na ścianie przy której nie ma miejsca na mebel. Myślę, że w najbliższym czasie spróbuję z jakimś maluchem, tylko muszę zdecydować się na konkretne wymiary.

Może powinienem od innej strony. Jakie z małych i względnie popularnych rybek akwariowych najlepiej nadawałyby się do wąskiego akwarium i jak bardzo może ono być wąskie?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Żadne ryby się nie nadają do akwarium węższego niż 30 cm - moim zdaniem.

Pomyśl nad krewetkarium/ślimakarium.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ