JBL e902 - problemy z filtracją?

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
ojciecmajster
Posty: 38
Rejestracja: 16 maja 2019 12:56
Lokalizacja: Jelenia Góra

JBL e902 - problemy z filtracją?

Post autor: ojciecmajster »

Witam serdecznie,
2 miesiące temu założyłem sobie po 20 latach przerwy akwarium 112l na podłóżu dark soil, oswietlenie Chihiros A801 32W + Aquael Leddy tube 16W i filtr JBL e902. W miedzy czasie kupiłem wkład Seachem Matrix i wczoraj postanowiłem sobie dorzucić do filtra takie właśnie media. Po rozebraniu go moim oczom ukazał się widok czystych środkowych gąbek. Praktycznie brak na nich osadu i ZERO mułu. Zgłebiając temat tych filtrów spotkałem się z negatywnymi opiniami filtrów JBL gdzie występował problem obiegu brudnej wody z powrotem do akwarium. Podobno ten problem został usunięty w modelach z końcówką x02, gdzie zmodyfikowany został pierwszy kosz filtra. Możliwości są trzy:
- albo firma niedostatecznie przyłożyła się do poprawy wydajności tego filtra i nadal występuje lewy obieg
- albo fabryczne gąbki są na tyle grube, że nie brudzą się tak szybko
- albo 2 miesiące to zbyt mały okres na wytworzenie w filtrze zanieczyszczeń (używam także małej gąbki o dużych oczkach na rurze ssawnej, aby nie mielić krewetek)

Analizując sytuację we własnym zakresie na koszu prefiltra na rurze są takie pionowe nacięcia. Sądzę, że tamtędy przedostaje się część brudnej wody, przez co spada ciśnienie zasysania z dna kubła. Chciałbym się zapytać kolegów czy macie jakieś doświadczenie z tymi filtrami od JBL. Może jest jakiś patent na poprawę owej filtracji.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Mam model wyższy i podobne problemy również u mnie występowały. Konieczne było stosowanie dość dużej i tyle samo paskudnej gąbki na zasysie . Z tego powodu postanowiłem się z tym filtrem pożegnać zastępując go szeroko reklamowanym ultramaxem aquaela ( z deszczu pod rynne) .
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Czesc

Powiem tyle, mam serie e900 pierwszy model z seri Cristalprofi i dokupilem na necie za 15ojro dedykowany kosz górny zwiekszajacy powierzchnie filtracji wstepnej i zapobiegajacy obiegowi brudnej wody. Filtr smiga jak zloto, woda czysta jak na lodowcu.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

dedykowany kosz górny zwiekszajacy powierzchnie filtracji wstepnej i zapobiegajacy obiegowi brudnej wody.
a byłbyś uprzejmy jakieś dodatkowe wskazówki a jeszcze lepiej jakiś link do takiego kosza?

ps
tylko ja mam doświadczenia z 1502 a kolega z 902 a więc wersjami teoretycznie poprawionymi więc trochę zaczynam się gubić .
gienq
Posty: 100
Rejestracja: 04 paź 2018 13:15

Post autor: gienq »

Też mam JBL e902 (akwarium 125 litrów) i u mnie:
- prefiltr był solidnie ubrudzony szlamem
- na dnie bioceramika JBL MicroMec trochę brudna (koszyk na dnie)
- kolejne dwa koszyki również nie były idealnie czyste (Micromec i Matrix)
- ostatnia gąbka była ubrudzona, szczególnie w miejscu z którego woda jest zasysana przez głowicę

W akwarium 17 ryb.

Zatem u mnie obieg był i jest prawidłowy, ale dokonałem kilku poprawek bo ten szlam w prefiltrze nie dawał mi spokoju:
- wywaliłem oryginalną gąbkę 15 ppi w prefiltrze i wstawiłem w to miejsce przyciętą gąbkę 30ppi
- zdjąłem koszyk na końcu rurki zasysającej i zamontowałem prefiltr Eheim, o taki:
https://www.akwarystyczny24.pl/produkt/ ... 04320-1333
i napchałem w niego watę JBL. Czyli mam dodatkowy koszyk na gąbkę w kubełku i nie muszę otwierać kubełka żeby wyczyścić prefiltr.

Prefiltr wchodzi plug&play, nie wypada, spadku przepływu nie zauważyłem. Może minimalnie, ale i tak mam skręconą moc na 1/3.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Glowice sa takie same od 400 - 900, roznia sie wirnikami, wiem bo mam w domu serie e401 od nowosci oraz mam uzywke e900, zero roznic, to te same filtry, inne wirniki + kosze gorne zmodyfikowane w seri eXX2.
goldi_ pisze: a byłbyś uprzejmy jakieś dodatkowe wskazówki a jeszcze lepiej jakiś link do takiego kosza?
Obrazek
ojciecmajster
Posty: 38
Rejestracja: 16 maja 2019 12:56
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: ojciecmajster »

Jestem na etapie 2-miesięcznego testowania filtra. Do każdego kosza włożyłem po cienkiej warstwie białej waty filtrującej. Dość szybko się ona brudzi więc będzie doskonałym markerem. Zobaczymy jak będzie ona wyglądać po 2 miesiącach.
ODPOWIEDZ