Nurzaniec przestał rosnąć

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Smiglo
Posty: 1
Rejestracja: 17 maja 2019 20:16

Nurzaniec przestał rosnąć

Post autor: Smiglo »

Dzień dobry,
Mam problem z nurzancem. Roślina została kupiona z drugiej ręki, dobrze się przyjęła i rosła w bardzo szybkim tempie, musialam często ją podcinać bo mam niewielkie akwarium (25 l). Od jakiegoś czasu jednak przestał rosnąć, zostało go niewiele. Przeczytałam, że może to być wina zbyt rzadkiego odmulania, staram się to robić raz na dwa miesiące, nie przekarmiam ryb a co pół roku myje cale akwarium. Nic nie zmienialam, na podłożu jest bazalt, używam żarówki Led 4v, temperatura cały czas utrzymuje się na poziomie 25 stopni. Ryby są zdrowe, wydaje mi się że z wodą jest wszystko w porządku. Nie podaję CO2, pompa chodzi codziennie. Było 5 malutkich sadzonek, które rozroslo się na całe akwarium a teraz nic z niego nie zostało... Nie wiem co robię nie tak, jestem laikiem, nie wiem jak zmierzyć konkretne parametry.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Podcinanie mogło mu się nie spodobać, lepiej już wyrywać całe liście z kępki...
Do tak małego akwa nie lepiej roślinę niższą? np Sagittaria subulata
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Czasem jest tak, że jak tniemy rośline za często, to przestaje rosnąć i karłowacieje, dotyczy to dużej ilości gatunków, nurzaniec nie jest dobrym wyborem do tak małego akwarium, a MarJan ci dał dobry substytut, Sagittaria jest bardzo podobna i przy słabym świetle pociągnie do góry i będzie wyglądać jak nurzaniec w 25L.

BTW nie wszystkie bujdy w internecie są prawdziwe :)
ODPOWIEDZ