Neony padają jak muchy

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ojciecmajster
Posty: 38
Rejestracja: 16 maja 2019 12:56
Lokalizacja: Jelenia Góra

Neony padają jak muchy

Post autor: ojciecmajster »

Witam,
niedawno kupiłem sobie stadko neonów innesa do swoje 112l. Po 3 dniach zobaczyłem, że z 18 sztuk zostało 15. Potem 14, 13, 12 i codziennie wyciągam jakiś szkielet z akwarium po neonie. Inne ryby natomiast maja się dobrze (poza 1 otosem, który zdechł jakiś czas temu). Czy neonom należy stworzyć jakieś specyficzne warunki w akwarium? Akwarium ma 2 miesiące, ryb dużo nie ma, testów nie robię. Parametry wody wg, dostawcy są takie (ujęcie Grabarów):
http://www.wodnik.net.pl/pl/parametry-jakosci-wody
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Proszę podaj informacje zgodnie z Regulaminem Działu Choroby.

Parametry wody w wodociągach mogą się znacząco różnić od wody w akwarium, więc i tak nie unikniesz zrobienia podstawowych testów (kropelkowych, np. Zooleka) na pH i GH/KH.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Skoro codziennie wyciągasz szkielety to ewidentnie masz w zbiorniku "potwora" żywiącego się neonami, ale takiego, który nie połyka zdobyczy w całości, a ogryza ją...bardzo łakome to coś....pysk za mały, aby połknąć rybkę, więc za duży też być nie może....wiadomo, że pozostałe zwierzęta mogą jeść padlinę, jednakże nie byłyby w stanie oczyścić codziennie ryby do szkieletu...tym bardziej, że piszesz iż nie masz ich zbyt wielu.

U mnie na przykład swego czasu pielęgnica miodowa pałaszowała neony czerwone, ale nie znikały codziennie tylko co parę dni i nie były za bardzo obgryzane tylko połykane...po czasie znalazłem jakieś pół rybki niezjedzone.

:D
ojciecmajster
Posty: 38
Rejestracja: 16 maja 2019 12:56
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: ojciecmajster »

1. Litraż - 112L, wymiary 80x35x40, akwarium założone 2 miesiące temu
1.1. Obsada ryb:
- 15 neonów (3 tyg w akwarium z tendencją spadkową)
- 4 kosiarki (miesiąc w akwarium)
- 4 otosy (miesiąc w akwarium)
- 2 gupiki (nowe)
- 7 danio (3 miesiące w akwarium)
- 3 slimaki (3 tyg w akwarium)
- 3 krewetki (nowe)
- 3 molinezje (2 miesiące w akwarium)
- 1 samica bojownika (ponad 4 miesiące w akwarium)
1.2. Pokarm to mieszanka ze sklepu zoologicznego + Tropical SUPER-VIT
1.3 Wodę podmieniam średnio co 3-4 dni (30l) ponieważ walczę z brązowym glonem, który pokrywa rośliny, szkło i elementy wyposażenia. Regularnie akwarium jest z tego cholerstwa czyszczone) --> osobny wątek
viewtopic.php?t=25335

1.4 Filtracja JBL e902+Aquael Turbo 500. Dodatkowe wkłady to Seachem Matrix 250ml oraz 100ml Seachem Purigen. Oświetlenie pon. 8000 lm (chihiros A801 80cm 7200 lm skręcone na ok 80% mocy oraz Aqualel Leddy Tube 16W Plant), grzałka Aquael Ultra Heater 150W do akwarium z termostatem. Temperatura utrzymuje się na poziomie 25C (+/-1C).
1.5 Roslin w akwarium bardzo dużo ok 90%
1.6 Ozdoby - ok 10kg Scenery stone i kilka korzeni.
1.7 Podłoże dark Soil 15l.

2. Wczoraj wyłowiłem kolejne dwa neony. Siedziały osowiałe w roślinach, nie pływały razem ze stadem. Odłowiłem je do sporego słoika i wieczorem już padły. Dodatkowo jednemu gupikowi też musiałem zrobić kibloterapię (przeżył 2 dni od zakupu - inne mają się dobrze). Wieczorem pływał przy tafli wody, potem schował się za filtr i tam siedział przez kilka godzin, następnie opadł na dno i co jakiś czas dostawał takiego speeda do tafli wody i z powrotem na dno. I tak kilka razy na minutę. Niestety nie dotrwał do rana. Inne ryby wygląda na to, że mają się dobrze.


Mam testy paskowe JBL 6w1, które pokazują, że wszystko jest w normie. Za namową forumowiczów kupiłem test kropelkowy JBL na PO4, który pokzuje < 0,02. Co do szkieletów to podejrzewam, że ktoś rozpracował padniętą rybę.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Jakie są konkretnie parametry wody?

Czemu trzymasz ze sobą ryby o skrajnych wymaganiach, które nie powinny być razem w jednym akwarium?

Molinezje to ryby wód twardych, zasadowych, wręcz słonawych, ciepłolubne.
Neony Innesa to ryby wód miękkich, kwaśnych, chłodnolubne.

Na kosiarki Twoje akwarium jest za małe.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ojciecmajster
Posty: 38
Rejestracja: 16 maja 2019 12:56
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: ojciecmajster »

Parametry wody:
https://zapodaj.net/1ae9dd8e20a55.jpg.html
od góry: NO2, NO3, GH, KH, pH, CL

test kropelkowy PO4 poniżej 0,02.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Nie zamierzam zgadywać ze zdjęcia, proszę napisz mi konkretnie wyniki jakie widzisz.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ojciecmajster
Posty: 38
Rejestracja: 16 maja 2019 12:56
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: ojciecmajster »

Nie trzeba zgadywać ;) Wyniki są wyraźne, ale proszę:
NO2~10
NO3~0
GH (tam są dwie jednostki, niepamiętam jakie: >4, >70 mniej niż 7, 125
KH~6 i 107
pH~6,8
CL~0

kropelkowo PO4<0,02

Jakie testy kropelkowe polecacie? Zoolek, JBL, Tetra? Jest ich sporo, ale pewnie są takie, które są niezbędne.
majkel
Posty: 295
Rejestracja: 17 maja 2015 11:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: majkel »

Pomyliłeś NO2 i NO3. Poza tym ten test jest "średnio" dokładny. Kilka razy robiłem porównanie i wiem na pewno, że pH jest mocno zaniżone. Jak paski JBL pokazują 6,8, to jest ok 7,5. Prówanie robiłem z testami kropelkowymi JBL.
NO2 i NO3 jakiekolwiek wyniki pokazują dopiero przy bardzo wysokich wartościach. Jeśli NO3 wychodzi 10, to jest prawdopodobnie >50.
Co do NO2 to nie mam pewności, bo oba pokazywały u mnie 0.
Twardość GH pokazuje w miarę ok, chociaż w dość szerokich zakresach.
ojciecmajster
Posty: 38
Rejestracja: 16 maja 2019 12:56
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: ojciecmajster »

Nie wiem jak z dokładnością. Sporo osób poleca właśnie te paski. Wiem, że nie pokażą nam one dokładnie. Traktuje je poglądowo, nie mniej są to dalej bezpieczne wartości. Co do azotów, to raczej nie sądze by było zbyt dużo. Wkład Seachem Purigen 100 ml na 112l akwarium doskonale sobie powinien poradzić. Niestety czytając fora akwarystyczne bardzo często ludzie pytają się o parametry wody, a gdy jest wszystko w normie, temat sam ucicha i nic z tego nie wynika. Sądzę, że te ryby ze sklepów są faszerowane jakąś chemią, i szlag je trafia po przeniesieniu do innego zbiornika bez wspomagaczy. Wątpię aby taki sklep handlujący rybami, mierzył i badał parametry w każdym z akwarium i dostosowywał je do wymogów ryb. Nieraz widziałem padnięte osobniki w zbiornikach i to w różnych sklepach. Przyczyn może być tysiące, od parametrów po bakterie. Ile testów bym nie wykonał i jak próbował zmienić wodę w akwarium, zawsze znajdzie się coś co zabije ryby.
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Sprzątam po sobie :lol:
Ostatnio zmieniony 15 mar 2020 20:38 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
ojciecmajster
Posty: 38
Rejestracja: 16 maja 2019 12:56
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: ojciecmajster »

Rozumiem wszystko. Możliwe iż przyniosłem jakieś cholerstwo ze sklepu, albo dozowanie CO2 z bimbrowni jest nieodpowiednie (na noc zakręcam, podczas dozowania nie wchodzę na żółty kolor), Zaczęło się, od otosów gdzie 2 zdechły po kilku dniach od zakupu. Pozostałe pływają już 2 tygodnie. Dokupiłem neony i gupiki i od tamtej pory codziennie jakiś trup. Nawet bojownik który żył sobie bardzo długo wczoraj miał kibloterapię. Wczoraj kolejne 3 sztuki poszły, Gupik , Danio, Bojownik (samica). U Gupika było widać gdzie nie gdzie na końcach łusek niewielki biały nalot, jedna płetwa przednia miała również na końcach taki nalocik, u bojownika pysk był biały i padł wieczorem, Danio w porównaniu do innych był jakby wychudzony. Wszystkie 3 ryby widziałem dzień wcześniej, że chowały się za filtrem czy między roślinami.
Jakie konkretnie parametry wody mam zmierzyć? Kupię te testy i zrobię pomiary, chociaż jak czytam fora gdzie ludzie podają parametry wody, nic z tych wątków nie wynika i zwykle urywają się w połowie tematu. Na allegro są sety JBL. Cenowo wychodzi podobnie jak za pojedyncze zooleka, ale z tego co czytałem JBL nie przekłamuje wyników i jest dokładniejszy.
Są zestawy z żelazem albo NH4-NH3. Ktorę lepiej wziąść?
https://allegro.pl/oferta/jbl-combi-plu ... 6521845540
https://allegro.pl/oferta/jbl-combi-plu ... uctReviews

Raz na 5 dni robię podmianę 30l wody (na 112l akwarium). Może taka podmiana zbyt mocno wpływa na właściwości wody i stąd problemy. Po podmianie różnica temeratur to +/- 1C. Do wyregulowania temperatury używam gorącej wody przegotowanej. Czy mam ograniczyć podmienianie wody, czy lepiej robić to codziennie po małej ilości np.5l?

Mam jeszcze ok. 10kg kamienia Scenery Stone. Niektórzy pisali, że może on podnosić pH wody, nie mniej jednak aktywne podłoże dark soil powinno stabilizować parametry.

Załóżmy hipotetycznie, że parametry wody są złe ( i te w zbiorniku i w kranie). Czyli przed każdą podmianą wody mam lać uzdatniacze do wiader i mierzyć czy parametry w wodzie są ok? Jak sobie radzicie z tym?

Inna sprawa to glon w akwarium, którego nie mogę się pozbyć już od 3 tygodni. Najwięcej jest go na roślinach, filtrze, kamieniach i tak 1,5cm w głąb podłoża przy szybie.
https://zapodaj.net/9ca5a6f99212b.jpg.html
https://zapodaj.net/590e9aade7f41.jpg.html
https://zapodaj.net/19da484e9a2a4.jpg.html
https://zapodaj.net/26dc8ccf2318e.jpg.html
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Sprzątam po sobie :lol:
Ostatnio zmieniony 15 mar 2020 20:37 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
ojciecmajster
Posty: 38
Rejestracja: 16 maja 2019 12:56
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: ojciecmajster »

Dzieki za info. Kupię dziś testy i w piątek (jak dojdą) podam wynik. Jeszcze pytanie czy lepiej wziąść zestaw z testem NH czy z FE? Jeszcze prośba co to za rodzaj glona u mnie w akwarium? Dziś jeszcze nagram krótki filmik całego zbiornika. Może komuś coś się rzuci, czego ja nie widzę.
Co do testów to tak jak inni pisali na paskowych można sobie zupę ugotować
Czytając opinie testów kropelkowych okazuje się, że również nie są tak dokładne. Zoolek chyba zawyża, JBL zaniża. I teraz weź bądź tu mądry.
https://reefhub.pl/domowe-testy-akwarystyczne/
Ostatnio zmieniony 22 maja 2019 11:43 przez ojciecmajster, łącznie zmieniany 1 raz.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

JBL w każdej dziedzinie jest dokładniejszy co wcale nie oznacza lepszy bo np. skala PO4 JBL jest dedykowana do mnijeszej jego zawartości niż zooleka . Podobnie z pH - ciaśniejszy zakres przy większej dokładności może być zaleta albo wadą.

Nie bardzo wyobrażam sobie okoliczności wykorzystywania testów NH3/4 z wylączeniem jakiś ekstremalnych eksperymentów - moim zdaniem najbardziej zbędny test.
ODPOWIEDZ