Słaby przepływ przez filtr

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Posel1
Posty: 14
Rejestracja: 04 mar 2019 21:27
Lokalizacja: Brzeg Dolny.

Słaby przepływ przez filtr

Post autor: Posel1 »

Dzień dobry.
Mam filtr kubełkowy multikani 800 i akwarium 112L.
Wydaje mi się że przepływ jest za słaby. Nie wiem jak ustawić wylot żeby była w miarę miarę dobra cyrkulacja.
Pompka jest po prawej stronie a wylot (deszczownica) na bocznej ścianie parę cm pod tafla skierowana ku górze w celu ruchu tafli wody. Kombinowalem też z deszczownica żeby każdy element ustawić w innym kierunku. Jeden element do góry A każdy inny pod innym kątem w środek akwarium.
Wydaje się że jest lepiej bo zanieczyszczenia są tylko w jednym miejscu bliżej filtra na środku akwa.
Ale właśnie wydaje mi się że przepływ jest za słaby.
Zrezygnowałem z jednego kubelka bo miałem 3. Teraz mam ceramikę z wata i w drugim sama gąbke. Nie zauważyłem żeby się poprawił przepływ.

I teraz pytanie takie czy długość węży może mieć znaczenie ? Mógł bym skrócić moje o około 50cm.
A może problem jest w tym że są zabrudzenia trochę w środku. Lekko brązowe.
Może zrezygnować z deczczownicy .?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Dzień dobry,
witam na Akwaforum.

Dlaczego uważasz, że przepływ wody przez filtr jest za słaby? Filtracja biologiczna odbywa się nawet przy ledwo sączącej się wodzie (specyfika filtrów hamburskich). Moim zdaniem przepływ wody w kubełkach nie powinien być mocny, woda ma się przelać przez media i wrócić do akwarium.

Co jest powodem Twojego poglądu o zbyt słabym przepływie?

Pamiętaj, że żaden filtr nie zbierze odchodów ryb i zanieczyszczeń z podłoża. Robisz to Ty osobiście odmulając podłoże podczas cotygodniowej podmiany wody, o ile odmulanie jest wskazane.
Kubełek to filtr służący do filtracji biologicznej, a nie mechanicznej, chyba że stosujesz jakiś prefiltr (o ile się da go założyć).
Jeżeli nie trzymasz ryb strumieniowych to ruch wody w akwarium powinien być minimalny lub słaby, zapewniający cyrkulację, ale nie wirówkę.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Posel1
Posty: 14
Rejestracja: 04 mar 2019 21:27
Lokalizacja: Brzeg Dolny.

Post autor: Posel1 »

Poczytałem trochę i te forum też. I byłem pewny że pani mi odpisze że przepływ powinien być minimalny. Ogólnie zauważyłem że zdania są podzielone. I ja raczej wolę żeby woda się przemieszczala z tak ustawiana cyrkulacja żeby ten brud się odkladal jak naj mniej. Mam piasek i trudno się go odmula, a brud na całym dnie wygląda brzydko.

Dziekuje za odpowiedź, ale fajnie jak by wypowiedział się jeszcze ktoś z innym zdaniem.
Pozdrawiam
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Jak chcesz jeszcze większy ruch wody to wstaw cyrkulator...kto jak sobie ustawia filtr to po prostu jego sprawa, po to mamy we filtrach możliwość regulacji, aby każdy sobie ustawiał jak mu się podoba... mniej tylko na względzie zachowanie ryb, bo nie wszystkim pasuje silny nurt i dobro obsady powinieneś wziąć też pod uwagę.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Wydaje mi się, że kubełek powinien służyć do filtracji biologicznej a nie mechanicznej...
Złoża czyszczące wodę z brudu należy czasami płukać, a złoża biologiczne powinny być ruszane jak najmniej.
Masz tak przygotowany filtr, żeby spełniał obie role? Jesteś w stanie płukać wkłady filtracji mechanicznej?

Jeszcze raz napiszę: do usuwania brudu z akwarium służy odmulacz. Moim zdaniem oczywiście.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

Bara, każdy normalny filtr kubełkowy na start jest wyposażony w media do filtracji mechanicznej i biologicznej i są tak skonstruowane aby w zamyśle przelatująca woda najpierw była oczyszczana mechanicznie ( od grubszych zanieczyszczeń poprzez np. gąbkę aż do jak najmniejszych np. wata), po takim oczyszczeniu dostaje się do mediów biologicznych i wtedy tam zachodzi filtracja biologiczna. Po takim procesie oczyszczona mechanicznie i biologicznie woda wraca do akwarium. Kiedy drastycznie spadnie przepływ wody można otworzyć filtr i wyczyścić wkłady do filtracji mechanicznej z zanieczyszczeń bez ingerowania we wkłady biologiczne. wydaje mi się że jest to w ten sposób praktykowane przez 90 % akwarystów na całym świecie posiadających filtry kubełkowe z filtracją mechaniczno-biologiczną. Więc nie wiem skąd takie Twoje przemyślenia na ten temat. Oczywiście można sobie jeszcze pozwolić na 2 kubełki w jednym 100% filtracji mechanicznej w drugim 100% biologicznej.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Trex, dzięki za wyjaśnienia. Nie wiem czemu ale miałam przekonanie, że kubełki to filtry głównie służące do filtracji biologicznej i czyszczenie wkładów wstępnych (służących do filtracji mechanicznej) jest uciążliwe. Taką opinię słyszałam do tej pory z ust wielu akwarystów, u których w akwariach były osobne filtry do filtracji biologicznej (kubły z prefiltrami) i osobne do mechanicznej, najczęściej kaskady.

Pytanie jednak nasuwa mi się takie: czy jakikolwiek filtr będzie w stanie oczyścić akwarium z zalegającego mułu, resztek roślin, odchodów ryb itd? Moim zdaniem raczej nie, chyba że tak ustawimy urządzenie zbiornika i cyrkulację wody, że jej przepływ będzie zgarniał śmieci do wlotu wody do filtra.
Ale takie rozwiązanie raczej się nie sprawdzi w zbiornikach z roślinami, korzeniami itd.

Inna kwestia: czy naprawdę musimy wszystko bardzo dokładnie odmulać? Z doświadczenia wiem, że nie, ponieważ sama zostawiam dużą część zbiornika bez odmulania (zresztą niemożliwego do przeprowadzenia ze względu na układ korzeni, skorup kokosów i posadzenie roślin). Zbierający się muł jest dobrym środowiskiem do grzebania dla ryb dennych, z przodu akwarium go nie widać (jest czysty piasek), więc cyrkulacja wody może być minimalna.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

BARA pisze:Nie wiem czemu ale miałam przekonanie, że kubełki to filtry głównie służące do filtracji biologicznej i czyszczenie wkładów wstępnych (służących do filtracji mechanicznej) jest uciążliwe.
Mam u siebie 2 kubły, oba nie były otwierane od startu, czyli 5 miesięcy.
BARA pisze:Ale takie rozwiązanie raczej się nie sprawdzi w zbiornikach z roślinami, korzeniami itd.
Zgadza się.
BARA pisze:Inna kwestia: czy naprawdę musimy wszystko bardzo dokładnie odmulać?
Nie odmulam dna od startu, zostawiam to jako nawóz.
BARA pisze:cyrkulacja wody może być minimalna.
Cyrkulacja wody to nie tylko zbieranie syfu z dna, ale na ten temat była już obszerna dyskusja.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
ODPOWIEDZ