Akwarium najmniej obslugowe?

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Obserwator
Posty: 3
Rejestracja: 28 maja 2019 21:43
Lokalizacja: SIECHNICE

Akwarium najmniej obslugowe?

Post autor: Obserwator »

Witajcie

Z góry przepraszam, pewnie temat był walkowany. Ale jestem początkującym.

Chciałem założyć akwarium 150-300l które będzie jak najmniej obslugowe. Chodzi mi głównie o czyszczenie, glony i ten najgorszy syf na dnie. Czy jest jakaś konfiguracja, zastosowanie filtrów, systemów, odpowiednich roślin/Gruntu czy rybek aby uzyskać takie najczystsze akwarium? Nie chodzi mi o systemy na milion, A tylko zminimalizowanie do minimum potrzebę czyszczenia zbiornika.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Witam na Akwaforum.

Wystarczy prawidłowo i zgodnie z wszelkimi akwarystycznymi zasadami założyć nieprzerybiony zbiornik słodkowodny.

Nic więcej nie trzeba.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Najtańsze i najmniej obsługowe to malawi lub tanganika. każe inne będzie wymagalo większych nakladow zarówno pracy jak i nakladow finansowych
Biniu
Posty: 217
Rejestracja: 22 lis 2018 19:58
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Biniu »

Ja w swoim Low tech dna nie odmulam w ogóle. Mam dużo roslin, odpowiednią ilość ryb, a wodę zmieniam raz na 2-4 tygodnie w ilości 40L ma zbiornik 240L brutto.

Oczywiście nie mogę powiedzieć, że zbiornik jest jeszcze ustabilizowany, bo ma dopiero 5 miesięcy, ale do tej pory problemów nie było.

Jednak raz na tydzień/dwa muszę dokonać przycinki roślin, bo zarasta i zmniejsza się miejsce do pływania.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Napiszę o swoim akwarium i myślę, że jest ono bezobsługowe:)
Filtr kubełkowy, oświetlenie diodowe (sterowane timerem) i w miarę dużo roślin. Dolewam tylko wody demineralizowanej jak już razi po oczach zbyt duży ubytek, podmianę zrobiłem po 3 miesiącach wraz z pobieżnym odmulaniem (takie już przyzwyczajenie, można było nie odmulać).
Ale zauważyłem też, że można akwarium zostawić samemu sobie po dłuższym czasie dojrzewania i praktycznie karmić mniej i rzadziej ryby (one sobie dadzą radę) i praktycznie nic złego się nie dzieje.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Ja tak miałem jak Krzychu mniej więcej, dopóki nie padł mi wkład gąbkowy w filtrze.
Najmniej obsługowe akwarium to jest czyjeś do obejrzenia np na youtube.
W sumie jakby nie patrzeć lepszej alternatywy nie będzie.
Wszystkie inne są bardziej zajmujące.
A jak planujesz mało zajmujące, to życie robi wtedy wszystko na odwrót.
Obrazek
[126L] Dżungla
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Również moje 112l pod koniec było bezobsługowe- 2 miesiące nie robiłem podmianki, tylko dolewki...oczywiście wodę trzeba badać w takim wypadku dla spokojności :wink:
Myślę, że im starszy zbiornik tym mniej przy nim się grzebie.
Biniu
Posty: 217
Rejestracja: 22 lis 2018 19:58
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Biniu »

Raori pisze:Ja tak miałem jak Krzychu mniej więcej, dopóki nie padł mi wkład gąbkowy w filtrze.
Najmniej obsługowe akwarium to jest czyjeś do obejrzenia np na youtube.
W sumie jakby nie patrzeć lepszej alternatywy nie będzie.
Wszystkie inne są bardziej zajmujące.
A jak planujesz mało zajmujące, to życie robi wtedy wszystko na odwrót.
Mądrze powiedziane.

Posiadając akwarium trzeba nastawić się, że będzie mus poświęcać mu ileś czasu tygodniowo.
Po prostu trzeba brać odpowiedzialność za żywe stworzenia, które zamierza się w baniaku przetrzymywać.
Obserwator
Posty: 3
Rejestracja: 28 maja 2019 21:43
Lokalizacja: SIECHNICE

Post autor: Obserwator »

Dzięki za odpowiedzi.

Oczywiście liczę się z tym że jakąś obsługę trzeba jednak zrobić. Bardziej chodzi mi o to że zastosowanie konkretnych rozwiązań obniży tą obslugowosc.

Jak rozumiem filtr kubelkowy to ułatwia.

A jak to jest z filtrem dennym i dodatkowym filtrem uv?

Najbardziej chodzi mi o to odmulanie dna i glony na roslinkach. Gdzieś jeszcze widziałem że można po całości dna dać trawę albo mech.

Kiedyś miałem małe akwarium, kiriski i glonojady miały załatwić sprawę ale w sumie to w ogóle nie dawały rady
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Kiryski to dopiero robią syf, a glonojad samiec, jak mu nie przygotujesz super kryjówki, to rozkopie akwarium tak, ze nie wyjdziesz z podziwu i przerażenia.
Obrazek
[126L] Dżungla
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Obserwator pisze:Najbardziej chodzi mi o to odmulanie dna i glony na roslinkach. Gdzieś jeszcze widziałem że można po całości dna dać trawę albo mech.
To dwie różne sprawy i niewiele maja ze sobą wspólnego.

Glony to kwestia dobrania oświetlenia i pilnowania parametrow wody. Z tego właśnie powodu proponowałem malawi/tanganike bo tam to zagadnienie praktycznie nie wystepuje . Dodatkow znakomita wiekszosc kranowek pasuje wiec praktycznie tylko podmiany wody (można łatwo zautomatyzować minimalnym kosztem)
Troche podobne jest BW (czarne wody ale tam zwykle trzeba woe odpowiednio spreparować jednak nie zdarzyło mi sie ujrzeć takiego akwarium w glonach

Mam kilka akwariów i wżadnym nie widzę potrzeby odmulania . Również w malawi odmulanie było praktycznie z dołka pod zasysem filtra więc banał .
Generalnie te wszystkie tematy o odmulaniu to zwykle pomijam jako wymysł albo wynik błędu w konfiguracji akwarium
Obserwator
Posty: 3
Rejestracja: 28 maja 2019 21:43
Lokalizacja: SIECHNICE

Post autor: Obserwator »

Bardziej niż Malawi/ tanganike czy bw chciałbym założyć takie zwykle akwarium ;) że stadem neonkow i danio. Miałem dawniej takie akwarium z filtrem wewnętrznym, w sumie to takie proste, ok 100l, znajomy też ma takie proste akwarium. Wynik jest taki że na dnie jest więcej syfu niż podłoża :( A co można zrobić w takim prostym akwarium?
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Załóż przysłowiowe LT i nie wpuszczaj za dużo ryb. W tym wszystkim chodzi o to, aby roślin było tak dużo, że wykorzystają wszystko co w wodzie jest ze składników pokarmowych nie zostawiając pola dla glonów i jednocześnie tyle i takich ryb, że swoją przemianą materii nakarmią te rośliny...za mało roslin->glony, za dużo ryb-> syf i glony. Zachowasz równowagę to masz akwarium bezobsługowe. Najlepiej przy zakładaniu od razu obsadzić dużą ilością roślin, szybko rosnących nie może zabraknąć i lepiej żadne invitro- za długo startują według mnie. Kiedy zbiornik dojrzeje wpuszczasz sukcesywnie po kilka rybek, wtedy masz ciąg stabilizacji, bo jak od razu dasz całą obsadę to akwarium może od razu nie nadążać oczyszczać rybich pozostałości i masz syf+glony.

Wszystko małymi kroczkami i obserwacja, jak coś źle się dzieje- częściowa podmianka wody- to zawsze oczyszcza zbiornik.

Polecam mieć krewetki- czyszczą ze wszystkiego i według mnie lepiej jak rybki typu kiryski (chociaz i one mogą być jak najbardziej), o ile jest ich wystarczająco dużo...ale to już nie ma co gadać o obsadzie.
ODPOWIEDZ