LED do akwarium kolejne podejście

Dział dla majsterkowiczów

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

JAli13
Posty: 56
Rejestracja: 19 lut 2019 21:42
Lokalizacja: Białystok

LED do akwarium kolejne podejście

Post autor: JAli13 »

Witam.
w linkach zdjęcia do nowego pomysłu oświetlenia opartego o taśmy LED.
Jako profil wykorzystano obudowy od świetlówek LED 120cm(starych gdzieś z demontażu). Obudowy są rozbieralne ze szkłem pryzmatycznym. Po obliczeniach i wielu godzinach czytania dobrano:
rura 1 taśma 4000K (120led/mb) + taśma 6500K (120led/mb)
rura 2 taśma niebieska 460nm (60led/mb) - 2szt
rura 3 taśma czerwona 620nm (60 led/mb) -1szt (ale smd5050)
rura 4 taśma 6500K (120led/mb) - 2szt
sterowanie - można wyłączać rury dowolnie, niebieskie jako nocne. Zasilacze 5A - 2 szt (do rur 1 i 4, oraz 3) zasilacz 3A do rury 2. Wysokość montażu nad lustrem wody ok 10cm.
https://www.fotosik.pl/zdjecie/f08e2e39650f3943
https://www.fotosik.pl/zdjecie/7cfb8d61f7c7745e
https://www.fotosik.pl/zdjecie/7d0cc9394b884099
https://www.fotosik.pl/zdjecie/2f9edfe56436fd02
https://www.fotosik.pl/zdjecie/1a7f1f7610dc3e97
https://www.fotosik.pl/zdjecie/a649efb3ed945d76

Zobaczymy co na to rośliny.
dodano 26.02
- pomiar lux - średnia na wysokości lustra wody - 6800lux lub inaczej 6800lumenów/m2 (świetlówki które pierwotnie były u mnie 2x18W barwa 4000K dawały w sumie 2700lumenów)
- moc LED (wg. danych producenta) 56,16W

licząc moc na litry 56,16/95 - wychodzi 0,6W/l
JAli13
Posty: 56
Rejestracja: 19 lut 2019 21:42
Lokalizacja: Białystok

Dlaczego pomysł LED upadł. Powrót do świetlówek.

Post autor: JAli13 »

Zajmuję zawodowo również różnorodnym oświetleniem, sporo wykorzystuję oświetlenia LED, więc dlaczego nie wykorzystać go do oświetlenia akwarium skoro tylu proponuje . Wykonałem kilka projektów (przedostatni w tym poście) ostatniego w sumie nie wykonałem (i chyba nie zrobię) i … wróciłem do oświetlenia świetlówkowego T8 bo takie miałem komponenty pod ręką (lepsze by były nowocześniejsze T5).
Dlaczego NIE LED-y (kolejność bez znaczenia)
1. kąt świecenia – 10-30 stopni, można zastosować do diod typu POWER LED soczewki rozpraszające, są taśmy z rozproszeniem. Największy kąt świecenia moduły LED 160stopni (z soczewkami). Z tego wynika wysokość zamocowania oprawy nad akwarium (proszę zwrócić uwagę na wysokość mocowania opraw markowych) ale każda wysokość pociąga za sobą zmniejszenie „ilości” światła w akwarium
2. barwa biała jako kombinacja: wariant najnowocześniejszy diodę niebieską pokrywa się żółtym luminoforem. Światło niebieskie po przejściu przez luminofor „miesza” się z żółtą (pewne uproszczenie)w rezultacie uzyskuje się barwę białą. W zależności od użytego luminoforu można uzyskać zarówno zimne światło jak i ciepłe. Wariant starszy (dużo tańszy, ale bardzo popularny w wielu produktach) polega na pokryciu promieniującego w paśmie nadfioletu chipu trzema warstwami luminoforu; z których każda odpowiada za konwersję światła UV na barwy podstawowe. Zaletą tej metody jest niewielki koszt produkcji, natomiast wadą – bardzo niska efektywność energetyczna oraz problem z całkowitą eliminacją szkodliwego promieniowania UV. (informacje ze strony: https://www.neoled.pl/technika-led/led- ... y-led.html)
3. mają wąskie spektrum światła (wynikające z zasady działania diody elektroluminescencyjnej)
4. starzenie się. Producenci podają (najmniej dla białej) 30000 h aby sprawność spadła o 30% to teoria, a praktyka: żywotność diody (diod) zależy od wielu czynników: producenta (jakość wykonania), chłodzenia, zasilacza, sposobu zasilania prądowe czy napięciowe i na końcu (najważniejsze) warunki pracy. Diody starzejąc się po prostu „wypalają się” czyli świecą co raz słabiej.
Mógłbym rozpisywać o wielu aspektach ledów, plusów i minusów wad zalet, ale wymieniłem tylko te moim zdaniem najbardziej istotne dla akwarium. Stosowałem moduły wodoszczelne, taśmy (w specjalnych obudowach), pojedyńcze diody Power LED, CREE, różne wysokości zamontowania, różne temperatury barwowe, różnych producentów, ale w mojej ocenie było ładnie widno ale roślinom to jakość nie pasowało. O świetlówkach zadecydowały pierwsze trzy aspekty.
Dlatego początkowo w oryginalnej pokrywie akwarium (2 świetlówkowej) wyrzuciłem stare elementy świetlówek wyciąłem koryto w którym siedziały stateczniki magnetyczne (zaślepiłem oryginalną pokrywą) i zamontowałem LED (taśmy LED + obudowy) takie jak w poście, ale rośliny nie bardzo rosły, a czerwono listne zaczęły blaknać.
Znalazłem oprawy do T8 (bryzgoszczelne z przewodem) uchwyty do świetlówek T8 i (najważniejsze) stateczniki elektroniczne. Statecznik elektroniczny nie powoduje migotania świetlówki oraz nie trzeba używać tzw. startera.Teraz mam w akwarium 2 linie świetlne czyli 3 świetlówki 18W:
- środek: poranek, zmierzch świetlówka 4000K (Piła 840) – 18W + statecznik elektroniczny (dla pojedynczej rury)
- dzienne: świetlówki 6500K (Piła 865) front + 7000K (Flora Color) tył – jeden statecznik dla obu
Dodatkowo obudowa została wyklejona taśmą odblaskową . Zestaw testuję od ok. 2 tygodni i uważam, że rośliny zaczynają rosnąć i ładnie wybarwiać się (ale odchorowały zmianę oświetlenia). Myślę, że niedługo przesiądę się na T5 (nowocześniejsze i bardziej wydajne świetlnie).
Wiem że jest wielu zwolenników LED w akwarium, wiem również że technologie LED ciągle są rozwijane i ulepszane, ale uważam że na chwilę obecną świetlówki T5(T8 jeszcze też) są najlepszym rozwiązaniem dla akwarium roślinnego (lub z przewagą roślin).
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

JAli13, no już Cię lubię. Jak wiesz, jestem zwolennikiem świecenia świetlówkowego, stosuję T8 na statecznikach magnetycznych i ze starterami, ale z czasem przejdę na T5.
No, chyba że technologia LEDowa tak się rozwinie, że będzie ogólnodostępna w odpowiadających mi cenach i z parametrami odpowiednimi dla roślin.

Na razie nad moim 45l krewetkarium eksperymentowałam z "żarówką ledową" z gwintem E27, 5000K, 6W, ale rośliny prawie stanęły. Kryptokoryny Wendtii Green przestały wypuszczać liscie, mikrosorum narrow zaczęło marnieć, mech się zrobił nijaki. Jedynie wąkrotka była zadowolona i bardzo urosła.
Teraz zmieniłam oświetlenie na zwykłą żarówkę wolframową 45W i zobaczę, co dalej.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Jak widać ściana wschodnia ma opóźnienie rzędu 10lat :) (sorki)
BARA pisze:No, chyba że technologia LEDowa tak się rozwinie, że będzie ogólnodostępna
wybacz ale to echnologia wszechobecna i dominująca w dodatku wypierająca inne archaiczne już typu fluorescencyjne lampy wyładowcze
BARA pisze:w odpowiadających mi cenach .
ceny są już całkiem przyjemne
BARA pisze:i z parametrami odpowiednimi dla roślin.
oświetlenie led-owe obecnie przewyższa swoją jakością oświetlenie świetlówkowe . Zwłaszcza dla roślin mozna modelować spektrum oraz pozostałe parametry jak w żadnym innym typie oświetlenia .


Wybacz BARA ale to o czym piszesz to peryferie akwarystyki roślinnej i podawanie tego jako punktu odniesienia to poważne nieporozumienie a wręcz próba wprowadzenia w błąd.

Przecież rośliny o których piszesz to rośliny o najmniejszych wymaganiach , w naturze rosnące w głebokim cieniu . Kolega , przedmówca również ma rośliny z podobnymi wymaganiamie więc można sie w tych przypadkach rozwodzić o różnych rzeczach ale nie o ośwetleniu w dodatku deprecjonując nowoczesne i wysokosprawne ( w ujęciu potrzeb rośłin) technologii
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Nie zajmuję się akwarystyką roślinną, nastawiam się na ryby - rośliny są dla mnie tylko dodatkiem. Trzymam takie, które mi się podobają i nie mają większych wymagań.
Niemniej nieco eksperymentuję nad mniejszym akwarium w kwestii oświetlenia i jak dotąd sprawdzają mi się najlepiej zwykłe świetlówki. Czytam sporo o LEDach i o problemach, jakie są z nimi związane. Wniosek dla mnie jest właśnie taki, jak opisałam powyżej - to nie jest technologia, którą teraz będę stosować.

Nikogo nie zniechęcam, nikomu nie ubliżam, nikogo nie dyskredytuję. Wyraziłam po prostu swoje zdanie poparte moim doświadczeniem. A że jestem "sto lat do tyłu"? Być może, ale jest mi z tym dobrze.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

OK BARA. Nie mam nic ani do Twoich akwariów ani do Twoich upodobań. Szanuję wręcz to ze masz swój styl , swoje przekonania itd.

Jednak przekonania Twoje (jak sie wydaje ) wynikają po części z niewiedzy ad techniki. Twój "eksperyment" tego dowodzi . Skąd taki pomysł ? przecież z założenia nie miało prawa to działać
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Nie rozumiem, czemu mój eksperyment miał nie zadziałać? Zadziałał przecież, dał mi odpowiedź. Po to sprawdzam różne typy oświetlenia nad małym akwarium, żeby docelowo wiedzieć, co zamontować nad dużymi zbiornikami.
Zdaję sobie sprawę, że prędzej lub później nikną z rynku stosowane przeze mnie świetlówki.
Niestety bardzo trudno jest mi zdobyć żarówkę ledową o barwie 6500K z gwintem E27. Większość takich żarówek ma barwę "worm white" czyli 2700K co dla roślin się nie nadaje - jeden z moich eksperymentów wyraźnie mi to pokazał (i o tym już pisałam na forum).

goldi_ pisze:Zwłaszcza dla roślin mozna modelować spektrum oraz pozostałe parametry jak w żadnym innym typie oświetlenia .
Mam wrażenie, że mnie nie rozumiesz. Nastawiam się na prostotę konstrukcji oświetlenia. W tej chwili nie kupię świetlówki diodowej o konkretnej, odpowiadającej mi barwie i mocy światła, paski ledowe trzeba składać z różnych kolorystycznie diód. Takie "modelowanie spektrum" jak to nazwałeś jest dla mnie uciążliwe. Potrzebuję dostępu do gotowych komponentów, żeby je wstawić w belkę oświetleniową, a tych właśnie gotowych elementów jest brak.

I jeszcze jedno: cena oświetlenia ledowego jest wyższa, niż zwykłych świetlówek T8.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

BARA pisze:Nie rozumiem, czemu mój eksperyment miał nie zadziałać?
A choćby z tego powodu że zastosowałaś nieoptymalne źródło światła w dodatku z mocą porównywalną z oświetleniem księżycowym.

Wymyśliłaś sobie że źródłoswiatła musi być zaopatrzona w uchwyt E27 ale przeceiż nigdy to nie było rozwiązanie dedykowane akwarystyce . Słowem wszystkie Twoje założenia są (najdelikatniej to ujmując) problematyczne .
BARA pisze:Mam wrażenie, że mnie nie rozumiesz. Nastawiam się na prostotę konstrukcji oświetlenia.
Ależ rozumiem albo przynajmniej staram sie zrozumieć Ciebie i takie podejście /taki sposób myślenia .
Jednak kazde dązenie do prostoty niesie ze sobą ograniczenia a także w końcu trafia na swój kres.


Jeżeli ktoś tam prezentuje swoje przemyślenia (choćby z kosmosu) niech mu będzie ale Ty ?

wieloletni moderator z niecodzienną aktywnością której towarzyszy olbrzymia ilość cennych rad - Jesteś obdarzona niewymuszonym autorytetem więc jeśli przydarzy sie Tobie błędna lub niezbyt celna opinia należy na to zareagowac i dązyć do sprostowania albo uściślenia przynajmniej .

Więc.. stąd mój protest zwłaszcza że argumenty bierzesz z kosmosu (jak choćby ten eksperyment - jak to nazywasz )
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

goldi_ - już żałuję, że cokolwiek napisałam o eksperymencie.

Moderator - to jest funkcja techniczna na forum (redakcyjna). Nie muszę mieć jako moderator wielkich i nowocześnie wyposażonych akwariów. Nie są mi potrzebne do moderowania forum.

Nie wszystkie moje rady są cenne, nie posiadam ogromu wiedzy, uczę się nieustannie i jestem ciekawa, w jakim kierunku zmierza obecnie akwarystyka.

Chcę jednak poruszyć jedną rzecz, jaką obserwuję od pewnego czasu. Na forum zapanowała moda na oświetlenie LED. Ok, rozumiem, duch czasu, postęp technologiczny itd. Zastanawia mnie tylko, dlaczego akwaryści tacy jak ja, posiadający zwykłą belkę lub pokrywę ze świetlówką/świetlówkami T8/T5 są uważani za dinozaury akwarystyczne, co do których najlepiej byłoby, jakby siedziały cicho i się nie wypowiadały?
Czy posiadanie oświetlenia T8/T5 jest czymś hańbiącym, niewłaściwym, śmiesznym i żenującym? Czymś, o czym nie należy mówić, bo to wstyd?
Skąd takie podejście?

Dlaczego mam się nie wypowiadać na forum w kwestii oświetlenia, skoro prostota tego, co stosuję do zwykłych i niewymagających roślin doskonale się sprawdza? Dlaczego mam nie opisywać swoich doświadczeń z posiadanym przeze mnie oświetleniem? Tylko dlatego, że jest niemodne? Ale się sprawdza! Rośliny rosną bardzo dobrze, stale muszę je oddawać, z czego korzysta sporo Użytkowników Akwaforum i jakoś nie narzeka ani na kondycję oddawanych przeze mnie roślin, ani na glony (bo ich nie mam)...

Więc moi Kochani Forumowicze, z całym szacunkiem do Was wszystkich oświadczam, że mam oświetlenie T8 i eksperymentuję z innymi typami oświetlenia, przy czym co do LEDów moje zdanie na dzień dzisiejszy nie jest najprzychylniejsze.
A czas pokaże, co będzie dalej.

Jali13 - przepraszam za OT, zastanawiam się jak podzielić temat, żeby wyjąć z niego niepotrzebne posty.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Oj BARA...

Teraz to Ty z kolei nie chcesz mnie zrozumieć .
Nie ma nic złego w oświetlaniu świetlówkami ani ktoś kto takie ma oświetlenie w żadnym calu nie jest gorszy czy np. zacofany czy co tam jeszcze .


Chodzi mi ogólnie o z gruntu nieprawdziwe swierdzenie że na dzień dzisiejszy oświetlenie ledowe jest gorsze od świetlówkowych zwłaszcza w kontekście nowych instalacji. Bo przecież oczywistym jest że jak coś działa prawidłowo od dłuższego czasu to nie ma powodu na zmiany bo taka jest moda .
Co innego tworzenie od nowa i na siłe szukanie argumentów za rozwiązaniami sprzed lat.

Od czasu do czasu wymieniam , modernizuję itp. oświetlenia które przestały działać albo o prostu przestały spełniać swoje funkcję . W 100% przypadków osiągam zadowolenie klientów z przesiadki na LED-y .


Jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach. Można skopać w sensie źle dobrać diody lub źle je zasilić i otrzymać klasyczny bubel który do pięt nie dorasta świetlówkom a można zrobić to sensownie , zgodnie ze sztuką i wówczas zwykle role się odwracają .

Kolega stworzył prowizorkę wrecz potworka i doszedł do wniosku że lepsze są świetlówki - OK niech mu …

Ty przeprowadziłaś nierzetelny eksperyment -wynik wypaczony (rzecz jasna) i potwierdzasz swoim autorytetem nieprawdziwe tezy - to juz nie jest OK (o czym już pisałem )

ps.

Nie jestem pewien czy to jest OT - wszak dyskusja jest wokół wniosków końcowych autora
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

goldi_ pisze: Chodzi mi ogólnie o z gruntu nieprawdziwe swierdzenie że na dzień dzisiejszy oświetlenie ledowe jest gorsze od świetlówkowych zwłaszcza w kontekście nowych instalacji. Bo przecież oczywistym jest że jak coś działa prawidłowo od dłuższego czasu to nie ma powodu na zmiany bo taka jest moda .
Co innego tworzenie od nowa i na siłe szukanie argumentów za rozwiązaniami sprzed lat.

Od czasu do czasu wymieniam , modernizuję itp. oświetlenia które przestały działać albo o prostu przestały spełniać swoje funkcję . W 100% przypadków osiągam zadowolenie klientów z przesiadki na LED-y .

Jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach. Można skopać w sensie źle dobrać diody lub źle je zasilić i otrzymać klasyczny bubel który do pięt nie dorasta świetlówkom a można zrobić to sensownie , zgodnie ze sztuką i wówczas zwykle role się odwracają .
Ok, argumenty przyjmuję.
Masz rację co do nieprawidłowości w eksperymencie i co do często wadliwie złożonego zestawu LED, na który potem się narzeka, bo działa niewłaściwie.

Tak, jak napisałam wcześniej, czekam na dalszy rozwój technologiczny źródeł oświetlenia wykorzystywanych w akwarystyce. Prędzej czy później trzeba będzie o świetlówkach zapomnieć.

Dyskusja w tym temacie jest całkiem ciekawa i może warto ją zostawić w takiej formie, jaką ma obecnie.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
JAli13
Posty: 56
Rejestracja: 19 lut 2019 21:42
Lokalizacja: Białystok

Post autor: JAli13 »

goldi_ pisze: Kolega stworzył prowizorkę wrecz potworka i doszedł do wniosku że lepsze są świetlówki
- OK niech mu …


zostałem wywołany do tablicy - projekt (którty zaprezentowałem) jest jednym z wielu, może potworek (nie obrażam się) ale o technologii LED wiem po prostu dużo (to część mojego zawodu). Jedyne LED z których można stworzyć coś co powinno działać w akwarium roślinnym to stworzenie oświetlenia dobierając diody Power LED (mam zaprojektowaną taką belkę) ale koszt wykonania jest wysoki (oczywiście za diody dobrego producenta). Mój projekt dotyczył zastosowania taśm LED, modułów LED i w mojej ocenie nie dają rady. Świetlówki LED (standardowo) zawierają właśnie taśmy LED.
Być może Podlaskie jest zacofane, ale większość obiektów, parków jest oświetlona LED-ami :) a standardowy podlasiak wie co to LED :) . Co do nowinek to pamiętacie nagonkę na żarówki energooszczędne cud miód -obecnie prawie zniknęły z rynku. Jeszcze jedna ciekawostka co do LED parę lat temu taśmy LED kosztowały "fortunę" - świecą do dziś, zamontowane rok temu padły to pokazuje że rózwój technologii to jedno a moda to drugie.
Nie próbuję na siłę znależć argumentów dla klasycznych świetlówek, jedynie rozważałem nową technologię w konkretnym zastosowaniu.
PS. cały czas śledzę trendy w oświetleniu, od obiektów, ogrodów do żłobków dla cielaków, ostatnio przeglądałem i proszę zobaczyć że producenci od niedawna proponują oświetlenie LED do akwariów
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

JAli13 pisze:Jedyne LED z których można stworzyć coś co powinno działać w akwarium roślinnym to stworzenie oświetlenia dobierając diody Power LED (mam zaprojektowaną taką belkę) ale koszt wykonania jest wysoki (oczywiście za diody dobrego producenta). Mój projekt dotyczył zastosowania taśm LED, modułów LED i w mojej ocenie nie dają rady. Świetlówki LED (standardowo) zawierają właśnie taśmy LED.
Z tymi kosztami to nie przesadzałbym ani z tymi tzw renomowanymi producentami zwłaszcza że najważniejsi gracze na tym rynku odchodzą od klasycznych Power Ledów. W związku z tym róznice w jakości tych komponentów coraz bardziej się zacierają .
Power led ze swoimi max 120lm/W wobec np Fortimo ze znamionową wydajnością 180lm/W musi liczyć czas do zmierzchu tym bardziej zę w fazie przygotowawczej mamy moduły o wydajności znamionowej 230lm/W.

Proszę nie mylić pasków dostępnych detalicznie z paskami używanymi do produkcji świetlówek (nie wnikam w świetlówki marki "pingpongpeng")

Jeżeli jesteś profesjonalnie związany z oświetleniem to zdajemy sobie sprawe że strategiczny dla całego projektu jest odpowiedni dobór źródła światła . Wobec tego z profesjonalnego punktu widzenia błąd nastapił w fazie początkowej projektu i nie mogło sie to inaczej skończyć jak powrotem do starej sprawdzonej technologii świetlówkowej .


ps
oczywiście, wschód czy zachód polski nie ma najmnijeszego znaczenia dla sprawy - pozwoliłem sobie na tą frywolność bo i Ty i BARA z biaego stoku i podobne poglądy z którymi sie nie zgadzam . Bez urazy
JAli13
Posty: 56
Rejestracja: 19 lut 2019 21:42
Lokalizacja: Białystok

Post autor: JAli13 »

Zaintrygowały dane co do odpowiedników Power Led, muszę się temu przyjrzeć (rzadko korzystam z komponentów do budowy oświetlenia). Co do pasków LED w świetlówkach to pewne moje uproszczenie, przyznaje się (mam kilka rozebranych i Philipsów i Osram i pingping w wersji giętka rura :) wiec troszkę uprościłem.
Myślę że nie do końca rozumiesz moje założenie: czytając internet, różne fora hasło: taśmy Led do akwarium są super więc majac dostęp do przeróżnych taśm (również 24V) stwierdziłem że spróbuję moje założenia i wstępne analizy zapisane są w pierwszym poście. Po testach z wysokością, czasem świecenia, zawarłem trzy moim zdaniem istotne aspekty ograniczające zastosowanie Led do akwariów roślinnych. Co prawda akwarium jest na poważnie od niedawna, wiec mogę nie mieć pełnej wiedzy, ale jeżeli miałbym wydać w chwili obecnej na oświetlenie led (orientacyjnie) 400-500 złotych to wolę wrócić do świetlówek (koszt wymiany ok 150), a z powodu przeróżnych zapasów zastosowałem T8 (chociaż T5 wolałbym).
Ta dyskusja zachęca mnie do powrotu do projektu belki na Power led lub nowszych? - ale to po sezonie, jesienią.

PS. Lubię obwodnicę Piły - chyba największa w Polsce :)
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

JAli13 pisze:PS. Lubię obwodnicę Piły - chyba największa w Polsce
to, jak rozumiem ironia ? :) w takim razie też ją lubię:)

Jak już jedziemy od końca :
koszty które podałeś jak dla mnie są dość abstrakcyjne . Moje nakłady na wykonanie typowej belki 120cm to miedzy 108 a 145zł . Przy takim wykonaniu każda świetlówka klęka.


Możliwe że niedokładnie odczytałem Twoje intencje ale pozwolę sobie zauważyć że dyskusji na temat przydatności pasków w akwarystyce (nawet na tym forum) jest bez liku i zwykle kończą sie kiepsko dla owych pasków .

Wprawdzie pamiętam jakąś dyskusje w której paski jakoś sie obroniły ale z naciskiem na "jakoś" i to z pewnymi ograniczeniami/zastrzeżeniami .

Tak więc wynik tego eksperymentu był z góry przesądzony zwłaszcza że zainteresowały Cie 5050. Owe odpadają w przedbiegach .

Taśmy LED nie są super w akwarystyce .


PS

W swojej pierwszej wypowiedzi przykładasz zbyt wielką wagę do wysokości zawieszenia lampy . Tłumienie dla wody jest kilkudziesieciokrotnie wieksze niż dla powietrza a podniesienie lampy może sprowokować do zdjęcia klosza a to z kolei zrównoważy straty w powietrzu . Sądze że 30-40cm = klosz z poliwęglanu
ODPOWIEDZ