[105 l] Towarzystwo dla Skalarów

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Shadovv
Posty: 4
Rejestracja: 30 maja 2019 11:53
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

[105 l] Towarzystwo dla Skalarów

Post autor: Shadovv »

Cześć,

posiadam akwarium 75X35X40 105L, aktualnie w formule HT... ale chcę przejść na LT.

W akwarium są 3 dorosłe skalary, stare skalary (mają około 8 lat).

Próbowałem już przy HT dołożyć coś do towarzystwa - inne gatunki, zniknęły - młode skalary do towarzystwa - zostały zamęczone i pozostały 3 stare... ewidentnie panują nad zbiornikiem i chyba nie życzą sobie kompanów.

Może jednak są ryby, które poradzą sobie z hegemonami? Coś na dno, pewnie kiryski? Czytałem, że krewetki odpadają, prawda?

Druga sprawa, jeśli nie uda się dołożyć towarzystwa to czy LT uda się przy trzech rybach w zbiorniku? Trochę mało odchodów...?

Z góry dziękuję za pomoc!
Pozdrawiam!
Ostatnio zmieniony 30 maja 2019 12:17 przez Shadovv, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Proszę popraw tytuł tematu na zgodny z Regulaminem Działu Obsady, użyj opcji "zmień" w pierwszym poście.

Twoje akwarium jest za małe na trzymanie skalarów. Dla jednej pary tych ryb konieczny jest zbiornik o długości minimum 100 cm i wysokości minimum 50 cm.

"młode skalary dla towarzystwa"? Jak powyżej, masz za małe akwarium i wpuszczanie do niego kolejnych skalarów skazuje je po prostu na śmierć. Poczytaj o wymaganiach gatunków ryb, jakie trzymasz i jakie chcesz trzymać
Ostatnio zmieniony 30 maja 2019 12:01 przez BARA, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
damianKr
Posty: 97
Rejestracja: 31 mar 2019 19:42
Lokalizacja: Kraków

Post autor: damianKr »

posiadam akwarium 75X35X40 105L, aktualnie w formule HT... ale chcę przejść na LT.

W akwarium są 3 dorosłe skalary, stare skalary (mają około 8 lat).
Dojadą Cię za te 3 skalary w 105L.... Lepiej zacznij uciekać i nie oglądaj się za siebie ;).
Może jednak są ryby, które poradzą sobie z hegemonami? Coś na dno, pewnie kiryski? Czytałem, że krewetki odpadają, prawda?
Te mniejsze są w jadłospisie skalarów, ale te większe chyba mogą być np. filtrująca.

Większe gatunki kirysków jak spiżowy powinny być Ok. Ja mam kiryski panda czyli niby te mniejsze, ale moje skalary są jeszcze malutkie, więc nie wiem co będzie później jak urosną.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Bardzo dziękuję za poprawienie tytułu tematu.

Co do ryb przydennych to przypominam, że dla nich podłożem musi być obowiązkowo piasek. Jeżeli im go zapewniasz, to tak jak napisał Damian, możesz pokusić się o kiryski spiżowe (rosną całkiem spore).
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
damianKr
Posty: 97
Rejestracja: 31 mar 2019 19:42
Lokalizacja: Kraków

Post autor: damianKr »

Pewnie odmiany 6 centymetrowe jak sterby lub pandy również stykną tylko że w sklepach są sprzedawane bardzo malutkie osobniki i pewnie nie zdążą nawet urosnąć przy twoich skalarach.

Chociaż, nie wiem czy wpuszczenie nowych rybek do akwarium 105L z 3 dużymi skalarami to nie loteria. Ja mam jeszcze młode skalary w 200L akwarium i każde wpuszczenie nowych rybek wiąże się z "dużym zainteresowaniem" z ich strony.
Shadovv
Posty: 4
Rejestracja: 30 maja 2019 11:53
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Post autor: Shadovv »

Dochodzę do wniosku, że najlepiej byłoby je mówiąc brzydko "wymienić" na inną obsadę.

Jakie macie z tym doświadczenia? Sklepy chętnie idą na takie wymiany? Czy lepiej poszukać akwarysty, który by je zechciał?
damianKr
Posty: 97
Rejestracja: 31 mar 2019 19:42
Lokalizacja: Kraków

Post autor: damianKr »

U mnie w Krakowie żaden sklep nie chce przyjmować rybek. Nie wiem jak u Ciebie ale chyba lepiej wystawić na OLX. Myślę, że z dorosłymi skalarami nie będzie problemu.
Shadovv
Posty: 4
Rejestracja: 30 maja 2019 11:53
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Post autor: Shadovv »

Cześć!

Skalary mają nowy, większy dom u akwarysty, który hoduje tylko skalary.

Ja aktualnie mam tygodniowy baniak w LT jak wspominałem. Myślę nad obsadą... pomożecie?

Myślałem nad Neonem Czerwonym, Zwinniku Blehera, Tęczance Nenowej. Na dno chciałbym krewetki + ślimaki.
W jakich ilościach mogę sobie pozwolić? Jakie krewety i ślimaki (w jakich ilościach)? Odnośnie slimaków to myślałem o parce Tylomelania i Helmet.

:blagam
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Myślę, że rozsądnie będzie policzyć 4litry na rybę niewielkiej wielkości jakie planujesz, czyli około 20sztuk, bo jeszcze ślimaki i krewetki....z wymienionych przez Ciebie zrezygnowałbym z neona czerwonego, a zacząłbym od tęczanki...dlaczego? Jest to mój osobisty wybór, miałem tęczanki i uważam je za bardzo fajne rybki, miałem neony i są piękne, jednakże u mnie rozchorowały się i skończyło się na uśmierceniu...wydaje mi się też, że ze względu na popularność neona "produkuje się" go w sposób nieodpowiedni- chów wsobny i że przez to łatwiej trafić słabe sztuki, podatne na choroby...zwinniki na koniec-dlaczego? bo jak wpuścisz tęczanki, to może zechcesz ich więcej i zrezygnujesz ze zwinników :D

Jeśli na przyszłość będziesz chciał jakąś parkę czegoś większego, kolorowego itd. (pielęgniczki czy z labiryntowych na przykład) to ławicowej ryby musi być odpowiednio mniej.

Krewetki polecam popularne "redki", bo łatwo dostać, tanie, wytrzymałe i przy tym wcale nie brzydsze od innych "kolorków".

Ze ślimaków nie polecam Military Helmet- paskudy przydatne, ale srykają jajami wszędzie i dużo...bardzo trudno się tego pozbyć, a zostaje na bardzo długi czas niezbyt ładnie wyglądając.
Shadovv
Posty: 4
Rejestracja: 30 maja 2019 11:53
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Post autor: Shadovv »

MarJan pisze:Myślę, że rozsądnie będzie policzyć 4litry na rybę niewielkiej wielkości jakie planujesz, czyli około 20sztuk, bo jeszcze ślimaki i krewetki....z wymienionych przez Ciebie zrezygnowałbym z neona czerwonego, a zacząłbym od tęczanki...dlaczego? Jest to mój osobisty wybór, miałem tęczanki i uważam je za bardzo fajne rybki, miałem neony i są piękne, jednakże u mnie rozchorowały się i skończyło się na uśmierceniu...wydaje mi się też, że ze względu na popularność neona "produkuje się" go w sposób nieodpowiedni- chów wsobny i że przez to łatwiej trafić słabe sztuki, podatne na choroby...zwinniki na koniec-dlaczego? bo jak wpuścisz tęczanki, to może zechcesz ich więcej i zrezygnujesz ze zwinników :D

Jeśli na przyszłość będziesz chciał jakąś parkę czegoś większego, kolorowego itd. (pielęgniczki czy z labiryntowych na przykład) to ławicowej ryby musi być odpowiednio mniej.

Krewetki polecam popularne "redki", bo łatwo dostać, tanie, wytrzymałe i przy tym wcale nie brzydsze od innych "kolorków".

Ze ślimaków nie polecam Military Helmet- paskudy przydatne, ale srykają jajami wszędzie i dużo...bardzo trudno się tego pozbyć, a zostaje na bardzo długi czas niezbyt ładnie wyglądając.
Dziękuję!
Skorzystam z rad :)

Na bank kupię parkę Tylomelani. Własnie czytam o Helmetach i problemach z tymi jajami pancernymi :)
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Cześć,

Popieram słowa MarJan, z jedną tylko uwagą. Blehery są większe od neonów, więc w 100 litrach "wejdzie" mniej, a im większa ławica tym lepiej (dla ryb i dla oka).

Teczanki piekne rybki (i mniejsza szansa na quasimodo z chowu wsobnego jak u neonów) tylko one rosną jeszcze większe niż blehery ;)

Military helmet jak i pozostałe ślimaki nerite obsrają ci baniak jajkami, a nic z nich nie będzie. Może ampularie albo z coś rodziny Tylomelania?

EdYta: heh minute przede mna odpisales ;)
ODPOWIEDZ