Świeże akwarium i pytanie o wysokie NO2 i słabnące rośliny.

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
bartosz34
Posty: 17
Rejestracja: 18 kwie 2019 11:59

Świeże akwarium i pytanie o wysokie NO2 i słabnące rośliny.

Post autor: bartosz34 »

Witam,
Mam akwarium 240l, wysokie 50 cm, oświetlenie 2x 54W świetlówki JBL, filtr Fluwal 306 z oryginalnymi gąbkami plus 2 kosze z ceramiką (jeden z białymi kulkami JBL a drugi z jakąś której nie znam ponieważ dostałem wraz z filtrem, używaną). Podłoże to żwirek 1-1,5mm. Mam również 2 średnie korzenie.
Akwarium zostało zalane 23 maja bez roślin, Fluwala zalałem wodą i płukanką z filtra z innego akwarium. Dodatkowo wlałem około 20l wody również z innego akwa.
Woda była tylko lekko mętna tylko przez dwa dni. Po tygodniu posadziłem rośliny i wlałem 25ml nawozu Profito (10ml na 100l). Niestety roślinki zaczynają marnieć. Anubias który ładnie rósł i kwitł w innym akwarium zaczyna brązowieć i marszczyć liście. Zakupione kryptokoryny traca barwę i zaczynają zawijać liście, nurzaniec robi się przeźroczysty i "flakowaty", Hygrophila corymbosa też zaczyna lekko brązowieć. Jedyną rośliną która rośnie jak na drożdżach jest Różdżyca rutewkowa (Ceratopteris thalictroides) ale o niej czytałem że tak ma w nowych akwariach.

Pytanie do Was jak zacząć ratować roślinki? Dodać jakiegoś nawozu? (od 2 dni podaję CO2)

I druga kwestia: 3 dni temu wpuściłem 3 gupiki, raz ponieważ na korzeniu wyskoczyło mi kilka małych białych kulek (wyczytałem, chyba nawet tutaj że to pleśń) i rybki skutecznie ją zwalczyły a dwa to żeby nieco przyspieszyć proces dojrzewania akwarium.
Wczoraj sprawdziłem poziom NO2 testami kropelkowymi API i wyszło mi ponad 1ppm. NO3 mam między 20 a 40. U gupików nie widzĘ absolutnie żadnej zmiany w zachowaniu, żadnego ocierania o podłoże itp. podskubują anubiasa aż miło a samczyk wciąż ma w głowie tylko jedno ;)

Wczoraj profilaktycznie dolałem 10ml Denitrolu JBL ale NO2 bez zmian.

Czy to jest właśnie ten moment wzrostu NO2 w nowych akwariach?

PS. pH wody pomiędzy 7 a 7,5, temp w akwarium 25 stopni.
redcloud
Posty: 42
Rejestracja: 01 lis 2017 17:11
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: redcloud »

Witaj na forum!
Pozwól, że wkleję coś takiego: azotyny, są efektem przemiany zwiazków amonowych, są szkodliwe dla ryb już od stężenia  0.2 mg/l, powyżej 1.0 mg/l stają się zagrożeniem dla ich  życia, a powyżej 2mg/l śmiertrelne.

Jeżeli u Ciebie jest 1 mg/l (a tak chyba można zinterpretować to 1ppm) to, no cóż... biedne ryby! Akwarium dojrzewa ok 4 tygodni, może 3 u Ciebie. Dlaczego większości akwarystów nowych brakuje cierpliwości?! To nie wyścig!

Wyciągnij te biedaki, cykl azotowy dopiero się zaczyna u Ciebie (POCZYTAJ O TYM). Jak unormujesz to wtedy wrzucaj życie.

Odnośnie roślin to zostaw w spokoju wszystkie chemie i nawozy. Rośliny są w nowym środowisku, więc to normalne, że WYMIENIAJĄ liście.

Napisałeś: "oświetlenie 2x 54W świetlówki JBL" - czy przeliczyłeś czy tyle Watów będzie odpowiednie dla Twojego baniaka? Ile będzie przy samym dnie - po pokonaniu 50 cm wody?
Masz co robić drogi kolego. Powodzenia! :)
bartosz34
Posty: 17
Rejestracja: 18 kwie 2019 11:59

Post autor: bartosz34 »

Dzięki za odzew.
Rybki wyjąłem już wczoraj bo jednak sadystą nie jestem a i oczywiście poczytałem trochę. Miałem tylko nadzieję, że mnie ten test okłamuje ale jednak nie. W każdym razie te 3 gupiki są w innym akwa na razie.

Światło wychodzi mi około 0,5W/l zakładając że mam jakieś 220l w zbiorniku ale ile dochodzi do dna? Pojęcia nie mam.

Z roślinami mnie uspokoiłeś, dzięki :)

Edit:

Tak mnie naszło. Czy jest możliwe że w filtrze Fluwal woda nie krąży tak jak powinna przez wszystkie wkłady tylko ma jakis "lewy" obieg? Niby poskładałem dobrze i uciąg ma ale wiecie jak to jest... "Czasami wychodząc z domu wyłączasz żelazko ale za chwilę zastanawiasz się czy aby na pewno to zrobiłeś" A nie chcę filtra na razie otwierać.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Mam fluvala 206- chyba nie da się źle poskładać i bez problemów zamknąć,także jak pracuje, nie hałasuje jakoś strasznie [terkotanie- to że szumi to może :)] i nie cieknie, nie puszcza bąbelków wylewem to sie nie stresuj.
Światła masz 0,45 [W/l] i to nie jest zły wynik, "normalne"rośliny będą rosły spokojnie, a przynajmniej moc światła nie będzie przyczyną niepowodzenia róścia :wink:
Nawozu bym nie dawał żadnego, rośliny "nie myślą" o jedzeniu, a o przystosowaniu się raczej obecnie, glony zawsze głodne za to :lol:
Masz nadwódkę, kryptokoryny, nurzaniec- te rośliny lubią żyzne podłoże, o ile do słupa wody bym nie lał nawozu, o tyle kulki GT pod te rośliny nie zaszkodzą.
bartosz34
Posty: 17
Rejestracja: 18 kwie 2019 11:59

Post autor: bartosz34 »

Filtr nie ma żadnych potencjalnych objawów o których piszesz więc kolejny "kamień z serca " a kulek mam już zrobione sporo ale nie wkładam na razie bo być może będę musiał zrobić delikatne "przemeblowanie" z roślinkami a nie chcę mącić wody, czekam aż mi jeden fajny korzeń w końcu zatonie i dopiero wtedy.
Pozdrawiam. B.
bartosz34
Posty: 17
Rejestracja: 18 kwie 2019 11:59

Post autor: bartosz34 »

Pozwolę sobie na mały update.
Wczoraj i dzisiaj sprawdziłem ponownie NO2 i wyszło 0. NO3 na poziomie około 20. Wychodzi na to że jest gotowe po 16 dniach (celowo nie piszę, że "dojrzewało" samo, ponieważ wcześniej wspomogłem się Denitrolem).

Co do roślin: trochę liści faktycznie poumierało ale też po przyjrzeniu się stwierdzam, że pojawia się sporo nowych. Generalnie, każda z roślin które posadziłem na początku odradza się wypuszczając coś nowego.
Brązowienie anubiasa i Hygrophila corymbosa (nie znam polskiej/akwarystycznej nazwy): tutaj myślałem, że brakuje im jakichś składników a faktycznie brązowy kolor to nalot, o którym czytałem dużo wcześniej na różnych forach i spotkałem się z nim w moim poprzednim akwarium. Schodzi pod palcami ale nie wiem co to jest i nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi w internecie. Po wyczyszczeniu roślinek wyglądają prawie jak nowe. Hygrophila corymbosa powiększyła znacznie górną partię liści. Ten brązowy nalot mnie martwi bo zdaje się, że będzie powracał.

Parametry wody na chwilę obecną:

NO2 - 0
NO3 - 10 do 20
PO4 3- - 0 DO 0,25
NH3/NH4+ 0,25
Ostatnio zmieniony 09 cze 2019 14:17 przez bartosz34, łącznie zmieniany 1 raz.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

bartosz34 pisze:Wczoraj i dzisiaj sprawdziłem ponownie NO2 i wyszło 0. NH3 na poziomie około 20.
NH3 chyba mylisz z NO3 (?)

bartosz34 pisze:NO2 - 0

NO3 - 10 do 20

PO4 3- - 0 DO 0,25

NH3/NH4+ 0,25
Parametry jakby cykl sie jeszcze nie zaczął . W kazdym razie skoro masz amoniak w wodzie to jeszcze musisz czekać kilkanaście (zapewne) dni
bartosz34
Posty: 17
Rejestracja: 18 kwie 2019 11:59

Post autor: bartosz34 »

Masz oczywiście rację. Już poprawiłem na NO3

PS. Z ciekawości, jaki kolor możecie tutaj odczytać?

Obrazek
redcloud
Posty: 42
Rejestracja: 01 lis 2017 17:11
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: redcloud »

"0" lub "0" i troszkę. Nie ma amoniaku generalnie
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Czesc

Cos pomiedzy 0 a 0.25 generalnie NH4 powinno byc szybko wylapane przez rosliny, szybciej niz NO3 wiec niema sie co martwic. Poziom NO3 sugeruje tyle ile obsada produkuje i jest dobrze, natomiast nie zapomnij o fosforze, pilnuj zeby nie uciekal, 1-1.5 bedzie okej.

BTW testy API sa lekko mówiac troche malo dokladne w skali, mam takie i oprócz pH to reszta wydaje sie przeskalowana w góre.
ODPOWIEDZ