Nawozy - pomoc w przeliczeniu jednostki

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
ojciecmajster
Posty: 38
Rejestracja: 16 maja 2019 12:56
Lokalizacja: Jelenia Góra

Nawozy - pomoc w przeliczeniu jednostki

Post autor: ojciecmajster »

Czesc,
ostatnio kupiłem sobie taki zestaw nawozów na fosfor i żelazo:
Zelazo - Zalecana dawka tygodniowa to 0,4-0,8 mg/l
Fosfor - Zalecana dawka tygodniowa to 1-2mg/l

Producent niestety nie podał informacji dawkowania (tak jak to robią inni producenci) w proporcjach dziennych ml/l ale w mg/l, przec co jest to dla mnie mało czytelna wartość, gdyż wartości podawane do akwarium odmierzam w ml a nie w mg. Czy ktoś z doświadczonych kolegów mógłby mi pomóc w ustaleniu dziennej dawki dla tych nawozów w ml/100l uwzględniając zalecane wartości dla tygodniowej dawki? Sposób liczenia również byłby pomocny na przyszłość.

z góry dziękuję za pomoc
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Czesc

0.1ml = 100mg, to dosyc proste i mozna sobie szybko zrobic korekte, zazwyczaj testy wody sa podawane na mg/l lub ppm/l. Zalecany dawki tygodniowe to tylko sugestie i producent nie ma pojecia co u ciebie w trawie piszczy oraz na jaki litraz, na jaka ilosc roslin jest to wyliczone, takie troche zgaduj-zgadula, a moze cos urosnie, a moze nie :)

Powodzenia
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Własnie że producent podaje zalecane dawkowanie :
"1 naciśniecie dozownika /100L wody w akwarium
Podniesie poziom fosforu (PO4) o 0,25mg/l
i potasu (K2O) o 0,14mg/l
Zalecana dawka tygodniowa to 1-2mg/l"

czyli 1 naciśnięcie co drugi dzień w stulitrowym akwarium

Pozostałe informacje służą do określenia stęzenia nawozu gdybyś chciał prowadzić bardziej świadome nawożenie .

Dodam że zwykle tego typu dozowniki to 1-1,5ml na każe nacisniecie .

Tak jak mark-farina pisze, zalecane wartosci sa jakos tam usredniane dla statystycznego akwarium więc jesli masz wieksze oświetlenie i/lub wieksza mase roślinna na podstawie informacji wyżej zawartych możesz sobie to korygować (czyt. zmieniać zalecaną dawkę)
ojciecmajster
Posty: 38
Rejestracja: 16 maja 2019 12:56
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: ojciecmajster »

@mark_farina
Pomijając już fakt dozowania nawozów odpowiedniego dla danego zbiornika, chciałbym obliczyć te wartości w stosunku do dziennego ml / 100l tak jak to podają inni producenci nawozów. Chociaż w celach orientacyjnych.
Czy mógłbyś rozszerzyć sposób olbiczeń do podanych dawek tygodniowych dla fosforu i żelaza bo mi wyszły wartości rzędu 0,08ml / 100l wody.

@goldi
o taką informację prosiłem ;)
Chodzi tylko o orientacyjną wartość, a nie dokładne wyliczenia.
Ostatnio zmieniony 04 cze 2019 11:42 przez ojciecmajster, łącznie zmieniany 1 raz.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Nie jestem pewien czy rozumiem o co pytasz...
Moim zdaniem należy sie kierować podanymi wytycznymi producenta bo nie znamy dokładnego składu/rozcieńczenia (mozna sie domyślać na podstawie informacji o ile podniesie sie stężenie pierwiastka)
Należy rozróznić ilośc nawozu od ilości np fosforu.

Aby dokładnie (?) wyliczyć ilość podawanego fosforu musimy znać wielkość konsumpcji (zużycia) fosforu w TWOIM zbiorniku . Idealnie jest dodawać tyle nawozu ile skonsumowały rośliny i określenie tego parametru jest z jednej strony kluczowe a z drugiej strony mega trudne przez to ze to parametr zmienny nawet w danym zbiorniku .


W takich ustaleniach ważna (kluczowa) jest informacja ze 1 klikniecie podnosi stężenie fosforu o 0,25mg/100l


Więc jeśli z testu wynika że w ciągu tygodnia twoje rośliny zżarły np. 0,75mg/l (w 100l akwarium) fosforu to klikasz 3x w tygodniu po razie co daje 3x0,25mg = 0,75mg/100l
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Zmiana obsady, przycinka roslin, dosadzenie lub jaka kolwiek ingerencja rozwala cale nawozenie, a o podmianie wody nie wspomne, bo wszystko smiga jak ta lala do momentu jak nie musimy podmienic wiekszej ilosci wody i w 90% okazuje sie ze cos poszlo nie tak, bo nie uwzglednion korekty oraz kumulacji pierwiastkow itd.
ojciecmajster
Posty: 38
Rejestracja: 16 maja 2019 12:56
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: ojciecmajster »

i z tego właśnie powodu nie ma sensu bawić się w alchemika i dozować nawozy idealnie co do mg. Kiedys w ogole roslin sie nie nawozilo i jakos w akwarium sobie rosly. Chodzi tylko o orientacyjne dawki. Jesli producent sredni przewidzial 1 ml na dzien to zeby nie przyszlo komus do glowy podac 10ml. Tak jak wpomniales, podmianka wody, przycinka roslin zmienia kompletnie zapotrzebowanie i trzeba by jakis wzor matematyczny wyprowadzic z permutacją zmian, aby wyliczyc wlasciwe proporcje. Poki co trzymam sie zalecen producenta, czyli jak kolega podał jedno klikniecie na dzien. Zbiornik mam w 90% obsadzony roslinnoscia i moze stopniowo bede zwiekszac fosfor. Na te okazje kupie testy PO4 i po 3 czy 4 dniach podawania zmierzę i skoryguje wartosc. Apropo, testy wykonujemy kilkanascie minut po podaniu nawozu czy dopiero po kilku godzinach jak sie dobrze rozejdzie nawoz po zbiorniku?
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

ojciecmajster pisze: Apropo, testy wykonujemy kilkanascie minut po podaniu nawozu czy dopiero po kilku godzinach jak sie dobrze rozejdzie nawoz po zbiorniku?
Ja robie przed podaniem nawozów . Może się np. okazać celowe pominiecie dawki albo podanie już skorygowanej itp
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

ojciecmajster pisze:Producent niestety nie podał informacji dawkowania
Spróbuj może suche sole, przelicza się to raz, ma się kontrolę nad każdym z nawozów i dozujesz w mililitrach.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

krzych_100 pisze:Spróbuj może suche sole, przelicza się to raz, ma się kontrolę nad każdym z nawozów i dozujesz w mililitrach.
wskaż miejsce w którym stosowanie suchych soli jest łatwiejsze niż suche sole rozpuszczone i ustabilizowane przygotowane z ustalona dawką już do dozowania.
Albo od razu podaj przepis przygotowania nawozu wraz z instrukcją dozowania do zbiornika kolegi.

Bzdura
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Nie bądzmy takimi kozakami, kłótnie i przepychanki mogą jedynie zrazić człowieka do nawożenia solami, to trudny temat i wymaga wprawy. Osobiście polecam na początek obserwacje niedoborów na podstawie stanu roślin, potem w miare możliwości finansowych itd testy i jazde z solami. Kalkulator zulixa każdy zna, kumulacje i podmiany wody zabijają entuzjazm 90% akwarystów :)

...kazdy z nas lubi oglądac zdjecia holendrów z przypudrowaniem w photoshopie, natomiast nie każdy lubi sie chwalić doświadczeniami.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Goldi - jeśli Autor tematu o to zapyta, to oczywiście wytłumaczę, chyba że wcześniej Ty to zrobisz :)
Mark - Zulix jest chemikiem i ten kalkulator powstał w jakimś celu, ale nie zwalnia to jednak z myślenia.
Jeśli będę wiedział jakie są zasady przeliczania to mogę swoje obliczenia zweryfikować z kalkulatorem, albo obyć się już potem bez kalkulatora (założę się, że wielu nawet nie wie co ten kalkulator oblicza).
Jak będę wiedział co i jak, to mam większą kontrolę na dozowaniem. Też zgadzam się z tym - o ile dobrze Ciebie zrozumiałem, że pewnego rodzaju "skróty" zabijają entuzjazm.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
ODPOWIEDZ