[200l] Akwarium 200l

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

AndrzejM123
Posty: 31
Rejestracja: 07 cze 2019 8:31
Lokalizacja: Radom

[200l] Akwarium 200l

Post autor: AndrzejM123 »

Witam wszystkich forumowiczów :)
W najbliższym czasie planuje start akwarium jak w temacie.
Obsada:
2-4 x Skalar Żaglowiec
4 x Mieczyk Hellera
2x Pielęgniczka Ramireza
30x Neon Innesa
8x Kirysek Panda
2x Zbrojnik Niebieski
Dodatkowo będę hodował 5-6 gatunków roślin mało i średnio wymagających. Nawożenie carbo, micro i makro.
Jako ,że nie ma jeszcze zbyt dużego doświadczenia chciałbym prosić o kilka podpowiedzi.
Czy ta obsada jest w porządku?
Czy filtr Ikola 250 wystarczy, żeby wytworzyć odpowiednią cyrkulację w tym zbiorniku?
Planuję zainstalować oświetlenie led o mocy ok 60W/8100 lumenów (8500K+spectrum). Czy to dobry wybór?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Temat przeniosłam do odpowiedniego działu i poprawiłam tytuł tematu na zgodny z Regulaminem działu Obsady.

Ryby są źle dobrane i jest ich mocno za dużo, poczytaj o ich wymaganiach. Mieszasz chłodnolubne neony Innesa z gatunkami wymagającymi wody cieplej.
Mieczyki wymagają wody twardej i zasadowej, pozostałe ryby - szczególnie pielęgniczki, wymagają wody miękkiej i kwaśnej.

Nie można łączyć ze sobą tych gatunków ryb.

Podaj proszę informację o wymiarach szkła i o parametrach wody, jaką będziesz zapewniać rybom.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
AndrzejM123
Posty: 31
Rejestracja: 07 cze 2019 8:31
Lokalizacja: Radom

Post autor: AndrzejM123 »

Bardziej chodziło mi o filtr i oświetlenie, więc dlatego dział sprzęt wydawał się odpowiedni, ale ok :)
Akwarium standard 100x40x50. Woda kranówka + stacja zmiękczająca.
W takim razie jaką obsadę proponujecie? Zależy mi, żeby zostały ramirezki neonki i kiryski, bo mam je aktualnie w mniejszym akwarium.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Ikola 450 weź, raczej jak nie masz określonego dokładnie planu co to za zbiornik wyjdzie to nie bierz filtra "na styk", bo może się okazać za słaby- lepiej skręcić moc w większym filtrze jak za chwilę kupować drugi...zresztą jak kto lubi, wiele więcej nie zapłacisz za większy.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

AndrzejM123 pisze:Planuję zainstalować oświetlenie led o mocy ok 60W/8100 lumenów (8500K+spectrum). Czy to dobry wybór?
Jeśli to DIY to raczej 6500+ FS - wydaje się bezpieczniejsze i chyba lepiej z wybarwieniem będzie.

W kwestii obsady to 4 skalary wydaje się być doborem dość ryzykownym o ile liczysz że dorosną w zdrowiu i szczęściu.
AndrzejM123
Posty: 31
Rejestracja: 07 cze 2019 8:31
Lokalizacja: Radom

Post autor: AndrzejM123 »

No właśnie jeszcze się zastanawiam czy samemu montować belkę na power led czy kupić gotowe oświetlenie na 8520? Cenowo wychodzi podobnie, tylko do belki trzeba trochę pracy dołożyć.
Co do obsady to znalazłem taką propozycję gdzieś w necie, ale jestem otwarty na inne opcje. Zależy mi żeby akwarium nie było przerybione a ryby dobrze dobrane.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

AndrzejM123 pisze:Cenowo wychodzi podobnie, tylko do belki trzeba trochę pracy dołożyć.
Nie sądze . DIY jeżeli przeznaczysz identyczny budżet otrzymasz lepsze parametry/większe możliwości chociaż faktycznie, gotowe lampy tanieją a wiec różnice cenowe nie zwalają z nóg jak było ze 2-3 lata wstecz

Z w/w obsady ograniczyłbym się do 2 skalarów (chyba że małe i potem oddasz ) i zrezygnowałbym z mieczyków.
Neon innesa zastąpiłbym czerwonym ale te są większe więc nie jestem pewien czy 30szt to nie za dużo. Ewentualnie inną ławicę np zwinnik blehra .
AndrzejM123
Posty: 31
Rejestracja: 07 cze 2019 8:31
Lokalizacja: Radom

Post autor: AndrzejM123 »

Reasumując:
2x Skalar Żaglowiec
2x Pielęgniczka Ramireza
30x Neon Innesa
8x Kirysek Panda
2x Zbrojnik Niebieski
będzie ok?
Proszę jeszcze o poradę w sprawie oświetlenia. Mam dylemat co do mocy i rodzaju źródła świata. Na ten moment rozważam dwie opcje : gotowe świetlówki led 2x90 cm paski (8500k+spectrum) lub samodzielny montaż belki power led (wersja on/off 60-70W lub sciemnialna ok 45W) . Który wariant wybrać? Może jeszcze coś innego?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

AndrzejM123 pisze:Reasumując:
2x Skalar Żaglowiec
2x Pielęgniczka Ramireza
30x Neon Innesa
8x Kirysek Panda
2x Zbrojnik Niebieski
będzie ok?
Nie będzie ok.

Czemu nie chcesz się nieco zainteresować i poczytać o wymaganiach gatunków ryb jakie chcesz trzymać? Prosiłam Cię o to.

Neony Innesa są chłodnolubne, dla ich 24 stopnie to maksimum.
Pozostała obsada jest ciepłolubna, minimalna temperatura to 25, a lepiej 26 stopni.
Trzymając neony Innesa w ciepłej wodzie znacząco skracasz im życie.
W dodatku neony mogą być pokarmem dla dorosłych skalarów. 30 sztuk to za dużo, maks 15 neonów czerwonych (nie Innesa!).
Nie sądzę, żeby dwa gatunki ryb terytorialnych nie walczyły że sobą podczas tarla, czyli zostaw albo ramirezki albo skalary.
Dla ryb dennycb niezbędny jest piasek.
Zbrojnika wymaga korzenia do pozyskiwania celulozy koniecznej mu do prawidłowego trawienia.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
AndrzejM123
Posty: 31
Rejestracja: 07 cze 2019 8:31
Lokalizacja: Radom

Post autor: AndrzejM123 »

BARA pisze:Czemu nie chcesz się nieco zainteresować i poczytać o wymaganiach gatunków ryb jakie chcesz trzymać? Prosiłam Cię o to.
Ależ interesowałem się i według różnych źródeł neonki Innesa tolerują 25-26 st. Ramireza 25-29. Aktualnie mam w akwarium 25 i wszystkie rybki czują się dobrze.
BARA pisze:Nie sądzę, żeby dwa gatunki ryb terytorialnych nie walczyły że sobą podczas tarla, czyli zostaw albo ramirezki albo skalary.
Wydaje mi się, że w takim akwarium jedna para ramireza i skakara będzie miała wystarczająco miejsca. Chyba, że się mylę?
BARA pisze:Dla ryb dennycb niezbędny jest piasek.
Zbrojnika wymaga korzenia do pozyskiwania celulozy koniecznej mu do prawidłowego trawienia.
Nigdzie nie pisałem, że będzie żwirek bez korzenia :) To że piasek jest konieczny dla ryb dennych wiem i korzeń też będzie :)
Mam wrażenie, że nie doczytałaś mojego wcześniejszego posta, więc powtórzę jeszcze raz. Aktualnie mam akwarium 54l, gdzie mieszkają: 10x neon Innesa, 5x kirysek panda i
parka ramireza. Chciałbym tą obsadę przenieść do nowego akwarium i odpowiednio rozbudować, tak żeby wykorzystać możliwości nowego zbiornika.
Sugerując się tym, co napisałaś, w akwarium większym o 150l mogę trzymać jedynie 5 neonów więcej (wiem, że trochę większych), 3 kiryski i 2 zbrojniki. Jak na mój gust, trochę uboga obsada :)
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Rybę ławicową więcej jak 20 nie pakowałbym, bo po prostu nieładnie to wygląda jak jest tłok, kirysków z 10 czemu nie, i teraz te pielęgniczki- para ramirezek to raczej nie problem, 2 sztuki skalarów chyba też- piszę sztuki, bo płci nie rozróżnisz dopóki nie zobaczysz składania jajeczek, czyli do tego czasu nie wiesz nawet czy masz samce, czy samice, czy parkę- gdzie parka wcale pary nie musi tworzyć....

Teraz ta ważniejsza część-temperatura
Nie należy łączyć ryb, jeśli ich wymogi tylko skrajnie się zazębiają, czyli jak kirysek panda ma granicę max 25°C, a ramirezka ma min. 25°C to wcale nie jest ok trzymać te ryby ciągle w tej temperaturze- z czasem pandziątko osłabnie, bo ciągle ma za ciepło, a ramirezka też osłabnie, ale z przyczyny odwrotnej- zimno. Może będą ryby miały szczęście i dożyją swojego tyle ile im zapisano, ale po co stwarzać niepotrzebnie ryzyko? Większa podatność na choroby będzie tak czy siak.

Neon Innesa dla mnie jest "głupią" rybą- tak na prawdę osobiście nie wiem jakie ma graniczne temperatury, nawet w moich książkach dane są sprzeczne i to bardzo- jedna ma przedział 20-24°C, druga 21-28°C....wtedy z pomocą przychodzą własne doświadczenia i innych- po to zagląda się na forum, aby dowiedzieć się w celu podjęcia decyzji- Twój zbiornik, Twoje decyzje.

Co do pandziątek jest łatwiej- tu wiadomo, że ryba na pewno jest chłodnolubna i 25°C to już za ciepło według mnie, gdzie też według mnie- ramirezka najmniej 26°C powinna mieć i skalar podobnie. Jak tu pogodzić te wszystkie ryby?

Rozwiązanie jest, o ile jest możliwe- będziesz mieć większy zbiornik- nie likwiduj mniejszego, w małym Inneski i pandy, w większym same ciepłolubne gatunki.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

MarJan pisze:Rybę ławicową więcej jak 20 nie pakowałbym, bo po prostu nieładnie to wygląda jak jest tłok, kirysków z 10 czemu nie,
co to za ławica 10sztuk? Właśnie w tym zakresie się nie zgadzam .

Jeżeli będą 2 skalary i spora ławica to właśnie nie będzie tłoku - będą się trzymały razem . Taki bałagan o którym mówisz będzie wówczas gdy ławica nie będize miała "straszak" (tutaj skalary).
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

nie....ławicówka 20+10 kirysków
AndrzejM123
Posty: 31
Rejestracja: 07 cze 2019 8:31
Lokalizacja: Radom

Post autor: AndrzejM123 »

Ok. Załóżmy, że zostawię neonki i kiryski w małym akwarium. Jakie towarzystwo zaproponujecie ramirezkom?
Liczyłem, że dostanę jakieś konkrety, a tu piszemy, piszemy i nic :)
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Zakładam:
woda miękka i kwaśna
temperatura 26 stopni

parka ramirezek
20 neonów czerwonych
10 sumików szklistych lub 8 świecików kongijskich (Phenacogrammus interruptus)
10 pstrążenic marmurkowych (Carnegiella strigata), pod warunkiem, że akwarium będzie przykryte
lub zamiast pstrążenic harem pretnika karłowatego (Colisa lalia)

to na początek. Po kilku miesiącach sam zobaczysz, czy obsada jest wystarczająca.

I tak jeszcze coś na temat litrażu.
54l to wymiar dna 60 x 30 cm
200l to wymiar dna 100 x 40 cm

Czyli 200l jest o 40 cm dłuższe niż 54l i o 10 cm szersze. Ryby terytorialne zajmują przestrzeń wokół siebie, pion jest dodatkowy.
Mam nadzieję, że się wyraziłam jasno.

Przy wymiarze dna 100 x 40 cm można trzymać dwie parki ramirezek z założeniem, że akwarium jest urządzone rozmaicie i przegrodzone korzeniem. Ramirezki są male. Skalary należą do dużych pielęgnic i dla nich powierzchnia dna 100 x 40 cm jest do przyjęcia - zajmują ją w całości.
Oczywiście możesz się pokusić o trzymanie parki ramirezek i dwóch skalarów, ale jeżeli ze skalarów dobierze się para, to sam zobaczysz jak bardzo agresywnie będą się zachowywać w czasie tarła. Wtedy na małe ramirezki miejsca już nie będzie.

Ale jak napisał jeden z moich przedmówców: nigdy nie wiesz, jakiej płci kupisz skalary i czy się dobiorą w parę. Nie wiadomo również, czy każdy ze skalarów będzie agresywny. Znam przypadki, że w akwarium 200l JEDEN tylko skalar nękął wszystkie pozostałe ryby, a był całkiem spory.

Stąd moje uwagi do proponowanej przez Ciebie obsady, nie patrząc na różnicę w litrażu tylko w wymiarach szkła.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ