Powrót do Akwarystyki - Nowe Akwarium

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

hakeropc
Posty: 13
Rejestracja: 11 cze 2019 9:30

Powrót do Akwarystyki - Nowe Akwarium

Post autor: hakeropc »

Panowie, miałem kiedyś akwarium za lat szkoły średniej i postanowiłem do tego wrócić.
***Kiedyś miałem akwarium 54 l, zwykły filtr na gąbkę, roślinki, i żwirek i wszystko było okej , wodę całą zmieniałem raz na miesiąc, nie czekając aż woda ostoi i nigdy mi rybka nie umarła.
***Teraz jak wróciłem to mam akwarium 54 litry, do tego filtr zewnętrzny, z dwoma filtrami, jeden węglowy, drugi nie pamiętam, dwa bloki kamienne napowietrzające wodę, temperaturę 24-26 stopni, żwirek przód 2 cm tył ok. 5 cm, do tego taka kulka mchu, niedługo będą roślinki inne. Woda stała ok 4 dób, i dodałem do wody AQUA ART SAFE WATER 500ML, jak i Tropical Bacto-Active (Szczepy Bakterii) Butelka 30Ml, wszystko w proporcjach jak kazali. Karmię rybki 2 razy dziennie.
Rybki które miałem:
1x - Bojownik - Umarł
14x - Neonków cały czas 10 jest bo jak umierają to dokupuje - Zmarło 6
2x - Kirysek - Żyją :D
4x - Gupiki - 1 Umarł
1x - Glonojad - Umarł


Dziś przychodzi tester pH wody więc będę wiedział ile jest.
Panowie założyłem nowy temat, ponieważ uważam że każde akwarium to indywidualna sprawa.
Ratujcie, co jest nie tak, kiedyś nie miałem takich problemów.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Bardzo nie podoba mi się Twoje podejście do tematu - zamiast uzupełniać ubytki w obsadzie lepiej zlikwidować problem.

Piszesz że woda przed zasiedleniem stała 4 doby - to ewidentnie za mało . Zwykle potrzebne jest ok 3tygodni .
Poczytaj o " cykl azotowy " jako absolutne miniumum wiedzy przy zakładaniu akwarium
hakeropc
Posty: 13
Rejestracja: 11 cze 2019 9:30

Post autor: hakeropc »

Kolego goldi_, to nie jest moje podejście do tematu , tylko sklepu akwarystycznego, powiedziano mi , że wystarczy ze wleje te detergenty i będzie wszystko w porządku, to też tak zrobiłem, proszę zwróć uwagę na podejście z kiedyś a teraz do tematu i jaka jest różnica , i nie zakładaj że nie chce się starać, robię to co mi powiedzieli w sklepie zoologicznym.
Powiedź mi proszę co mogę teraz zrobić aby rybki nie umierały, ponieważ nie mam jak je oddać, co z nimi zrobić teraz aby te akwarium z wodą mogło teraz odstać, już woda stoi w akwarium tydzień z rybkami :(
Czy to pomoże: :?: :?:
- https://allegro.pl/oferta/prodibio-bioc ... 5986601658
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Akwarium jest Twoje a nie sklepu ryby z chwilą opuszczenia sklepu też są już Twoje . No cóż , nie Ty pierwszy i nie ostatni na opiniach sklepu się rozjechałeś - to już nieomal reguła .
Do rzeczy jednak:
Zakładam że przeczytałeś o cyklu azotowym więc rozumiem że oczywistym staje się się że w tej chwili ryby się trują gdyż pewnie mamy do czynienia z apogeum stężenia trucizn (NO2 i NH3/4)
Skoro tak to jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest owe trucizny rozcieńczyć przez podmianki wody . CZeka Cie zatem codzienna podmian ok 20% wody . Owszem, takie działanie opóźni proces namnażania bakterii i tym samym proces dojrzewania ale to jest cena walki o przeżycie ryb .

Innym (bardziejskutecznym) sposobem będzie podłączenie do Twojego obiegu dobrego filtra z aktywnym wkładem biologicznym . Wówczas sytuację możesz opanować w 2-3 dni ale to pewnie trudne ze względów logistycznych . Może sklep Ci w tym pomoże chociaż z drugiej strony jaki w tym mają interes tracąc klienta na coraz to nowe rybki ?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Temat przenoszę do odpowiedniego działu.

Nigdy nie słuchaj sprzedawcy w sklepie zoologicznym...
Wpuściłeś ryby do nieprzygotowanego (pustego, nie zapewniającego miejsc odpoczynku i schronienia dla ryb) zbiornika z niedojrzałą filtracją biologiczną i najprawdopodobniej nieodpowiednimi parametrami wody.

Nie dokupuj kolejnych ryb, zmierz się z problemem.

Podmień 50% wody na odstaną.
Podmieniaj 25% wody co tydzień z jednoczesnym odmulaniem dna.
Posadź rośliny i to dużo - ich brak powoduje stres ryb.

Nie lej do wody żadnej niepotrzebnej chemii.

Jaki masz gatunek neona?

Zrób testy (kropelkowe) wody, podaj nam jaki jest odczyn wody i jakie są jej twardości. Poczytaj tematy w dziale Woda odnośnie przygotowywania wody do podmian o odpowiednich parametrach.
Poczytaj o wymaganiach gatunków ryb, jakie trzymasz.


Kiryski wymagają bezwzględnie piasku jako podłoża!
Zbrojniki (glonojady) muszą mieć korzeń (drewno) do pozyskiwania celulozy niezbędnej im dla prawidłowego trawienia. Dla popularnych wąsaczy niebieskich Twoje akwarium jest za małe.

Pokaż nam zdjęcie zbiornika. Wstaw je na serwer zewnętrzny i podaj nam link.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
hakeropc
Posty: 13
Rejestracja: 11 cze 2019 9:30

Post autor: hakeropc »

Dnia jutrzejszego przyjdą do mnie roślinki, więc jutro podmienię 25% wody wraz z odmuleniem dna.
Neonki mam "Neon Innesa"
Dnia dzisiejszego podam odczyn wody pH.
Zbiornik przedstawię jak będę w domu :)
" Podmień 50% wody na odstaną. " - Tego nie jestem w stanie wykonać ponieważ nie mam wody odstanej.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Jak to "nie masz wody odstanej"? To jak podmieniasz wodę? Przygotuj sobie jakiś pojemnik lub dwa, nalej do niego wody, niech postoi kilka godzin, złapie temperaturę akwariową i dopiero wtedy podmieniaj. Pamiętaj, że najprawdopodobniej będzie musiał przygotowywać wodę do podmian o odpowiednich parametrach, powinieneś mieć miejsce = pojemniki do tego uzdatniania.
Podmieniasz przecież tylko około 15-20l, to naprawdę mało, to jest objętość jednego lub dwóch wiader. Da się tyle wody odstawić.

Neony Innesa to gatunek chłodnolubny, temperatura maks to 24 stopnie, wymaga wody miękkiej i kwaśnej.
Nie można trzymać tych neonów z np. bardzo ciepłolubnym bojownikiem (temperatura minimalna 26 stopni, optimum 27 stopni)...

Poczytaj o wymaganiach gatunków ryb, jakie trzymasz.
Jakie masz kiryski?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
hakeropc
Posty: 13
Rejestracja: 11 cze 2019 9:30

Post autor: hakeropc »

Woda odstana ?, czyli rozumiem że wystarczy woda np zamknięta w baniaku, czy musi mieć dostęp do niej tlen ?<- jeżeli pytania są błachę to przepraszam, ale skoro mam w to wejść, to wole wszystko wiedzieć :wink:

Jak teraz czytam Pani informację odnośnie rybek, szkoda że tacy mądrzy nie są w zoologicznych :? .
Kiriski które posiadam to : Kirisek albinos, aczkolwiek one już są tydz "ze ,mną" i latają jak szalone, mam nadzieje że to dobry znak :roll:
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Nie jestem "Pani", jestem Barbara lub BARA.

W sklepach zoologicznych nie pracują akwaryści, tylko handlowcy, których zadaniem jest sprzedać jak najwięcej towaru.

Woda do podmian powinna odstać kilka godzin w otwartym pojemniku, żeby dokonywała się w niej wymiana gazowa z powietrzem.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
hakeropc
Posty: 13
Rejestracja: 11 cze 2019 9:30

Post autor: hakeropc »

Barbaro, powiedź mi teraz, co mam teraz zrobić jak nie mam przygotowanej wody do podmian, jak i co z rybkami zrobić, co mogę zrobić aby tak zapobiec temu żeby rybki nie umierały :( tak w teraźniejszej chwili.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

No jeżeli nie masz w domu pojemnika na wodę to według mnie i tak ważniejsze jest pozbyć się trucizny jak martwić odstaniem wody...nie masz w domu miski czy wiadra? [wiadro od mycia podług odpada- bo często jest tam lana chemia]

Na przyszłość pojedź sobie do sklepu budowlanego i kup ze 2 wiaderka plastikowe, które będziesz tylko i wyłącznie używał do akwarium- w jedno będziesz zlewał wodę z akwa, w drugim będziesz przygotowywał wodę do podmiany.
hakeropc
Posty: 13
Rejestracja: 11 cze 2019 9:30

Post autor: hakeropc »

pH wody to:8
I co może być trucizną ? , dziś umarł jeden Gupik, i jeden neon.
I jak pozbyć się tej trucizny ?
redcloud
Posty: 42
Rejestracja: 01 lis 2017 17:11
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: redcloud »

Możliwa trucizna to: NH3 (amoniak), NO2 - kup sobie, tak jak pisała Bara (ukłony) testy kropelkowe dostępne w sklepie.
Masz już test na pH - brawo.

Jeszcze takie: KH, NO2, NO3 i polecałbym NH3. Później do roślinek PO4 i FE.
Jak kupisz i zmierzysz to podaj nam podstawowe parametry wody (czyli temp, pH, NO2, NO3 i ew. NH3). Czy wiesz co to jest cykl azotowy? Czy wiesz o zależności KH i pH? Czy wiesz, że zafundowałeś biednym rybciom tortury? Ale dobrze, że chcesz się uczyć!
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

pH 8 jest zabójcze dla neonów. Wysadzasz im nerki tak zasadową wodą.

Podmień teraz na wodę nie odstaną o temperaturze pokojowej około 50%, a docelowo tak jak radzi mój przedmówca zakup pojemniki/wiadra do trzymania i przygotowywania wody do podmian.
Poczytaj w dziale Woda tematy o jej parametrach.

Poczytaj o wymaganiach gatunków ryb jakie chcesz trzymać.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
hakeropc
Posty: 13
Rejestracja: 11 cze 2019 9:30

Post autor: hakeropc »

Dziś będę miał tester wody, wiec przedstawię wyniki.
pH wody nadal utrzymuje się na poziomie 8, i odpukać póki co żadna rybka od dwóch dni nie ucierpiała :)

Czytałem o obniżaniu pH wody, ponieważ chciałbym aby zeszło tak średnio do tych 7 i przy tym się utrzymywało, i napotkałem się na kilka artykułów z wodą demineralizowaną, proszę o informację o co dokładnie z tym chodzi ? , jak to dawkować, czy to rozsądne ?

Ponieważ nie znalazłem takich bezpośrednich informacji jak to stosować w akwarium.
ODPOWIEDZ