Narybek gupika podgryza płetwy

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Shellthorn
Posty: 2
Rejestracja: 12 cze 2019 9:16

Narybek gupika podgryza płetwy

Post autor: Shellthorn »

Witam serdecznie,

Ok. 2 tygodnie temu pojawiło się jakieś 12-14 szt. młodych gupików. Jakiś tydzień temu dostałem 3 neonki, które szybko się zaaklimatyzowały wśród 4 dorosłych gupików i chmary młodego narybku. Wczoraj zauważyłem, że młode gupiki masowo rzuciły się na płetwy jednego neonka, obskubały go a dzisiaj rano wyciągnąłem go nieżywego. Są regularnie karmione (płatki, liofilizowane larwy ochotki).

Że dorosłe ryby zjadają młode to słyszałem, ale żeby młode ryby podjadały dorosłe, to już przesada. Jakieś rady? Póki co starszych gupików nie ruszają, ale nie widzę drugiego neonka i mam obawy, że jego również mogły podskubać.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Podaj więcej informacji o akwarium, najlepiej zgodnie z Regulaminem Działu Choroby.

Neony mają kompletnie inne wymagania dotyczące parametrów wody i nie powinny być trzymane z gupikami. Oba gatunki wymagają w miarę obszernego akwarium, mocno zarośniętego roślinami.

Przyczyną problemu może być za male i przerybione akwarium z niewielką ilością roślin, co powoduje brak możliwości schowania się słabszych ryb w miejsca odpoczynku. Neony osłabione niewłaściwą wodą mogą łatwo paść "łupem" młodych, wszystkożernych gupików. Niestety takie zjawisko występuje w naturze. Ryby wyczuwają, że któryś z osobników ma problemy ze zdrowiem i potrafią go atakować.

Czekam na więcej informacji o akwarium.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Shellthorn
Posty: 2
Rejestracja: 12 cze 2019 9:16

Post autor: Shellthorn »

Ryb jest na pewno za dużo, tym bardziej po porodzie. Akwarium 25l, 4 gupiki i w tym momencie 2 neonki. Zrobiłem błąd że na początku kupiłem samiczkę, która wydała młode. Woda jest klarowna, solidnie napowietrzana, podmiana 20% wody co tydzień. Niedawno zacząłem karmić ryby liofilizowanymi larwami ochotek, może z tego powodu młode nabrały chęci na obgryzanie płetw neonkom? Niepokojąca sytuacja i raczej na pewno musze się pozbyć tego młodego stadka.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Niestety 25l nie nadaje się na trzymanie jakichkolwiek ryb. To może być tylko krewetkarium lub czasowo kotnik.

Poczytaj o wymaganiach gatunków ryb, jakie trzymasz.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ