Problem z pH wody

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
LampiX
Posty: 6
Rejestracja: 23 cze 2019 16:40

Problem z pH wody

Post autor: LampiX »

Witam

Jestem początkującym akwarystą i założyłem zbiornik 90l, po jakimś czasie zaczęły mi padać rybki najpierw samice gupika, potem 1 skalar i 4 molinezje. Dziś odwiedził mnie tata z odczynnikiem pH wody i wyszło, że moja woda ma 11 pH, tak samo jak woda z kranu u mnie. Moje pyatnie brzmi, jak sobie poradzić z tą wodą, czy są jakieś preparaty żeby zmniejszyć pH??

Poniżej zdjęcie z badnia pH
Obrazek
Pozdrawiam LampiX
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

To na zdjeciu to test do zakresu 6-8ph, ciekawe jakim cudem mialyby wskazac pH 11 xD. Zreszta tam jest na bank wiecej niz zalecana ilosc kropli ;)

Poza problemem zwiazanym ze zlym pomiarem, problemem moze byc amoniak w swiezym akwarium, ktore nie ustabilizowalo cyklu - rybki zdychaja.

Moja rada na start: przeczytaj i zrozum instrukcje dolaczona do testu. ;)
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Witaj, odczynnik ma zakres 6 do 8, skąd wiesz, że masz 11?
Aby obniżyć pH zakwasza się wodę kwasem...
temat, aby rozjaśnić:
viewtopic.php?t=12225

Samo pH to za mało, twardość wody jest równie ważna, dla obniżenia pH również, jeśli masz twardą wodę to obniżenie pH nie pomoże- ryby nie żyją w wodach twardych i kwaśnych jednocześnie. Zbadaj twardości GH i KH również...i takie podstawowe pytanie- podmieniasz część wody raz w tygodniu lub co 2 tygodnie chociaż?


...ogólnie od (_!_) strony zaczynam- piszesz, że początkujący jesteś...jak bardzo? wiesz co to cykl azotowy? pozwoliłeś zbiornikowi dojrzeć zanim wpuściłeś ryby? po jakim czasie od zalania akwarium je wpuściłeś (ryby)?
masz źle dobraną obsadę, to znaczy ryby potrzebujące zupełnie innych parametrów wody, np. molinezje i skalary- jedne preferują wodę twardą, a drugie odwrotnie....
Awatar użytkownika
LampiX
Posty: 6
Rejestracja: 23 cze 2019 16:40

Post autor: LampiX »

11 pH tak wymyśliłem z https://pl.wikipedia.org/wiki/Skala_pH porównując kolor
Zreszta tam jest na bank wiecej niz zalecana ilosc kropli
Ulotke czytałem ilość kropel jest ok. Poaztym mój tata jest akwarystą od 20 lat,a to on robił test wody więc raczej zrobił go dobrze. Jak powiedział, takiej wody jeszcze w życiu nie miał :)
Poza problemem zwiazanym ze zlym pomiarem, problemem moze byc amoniak w swiezym akwarium, ktore nie ustabilizowalo cyklu - rybki zdychaja.
Akwarium ma ponad 2 tygodnie, rybki zdychają od 3 dni
i takie podstawowe pytanie- podmieniasz część wody raz w tygodniu lub co 2 tygodnie chociaż?
Raz w tygodniu wymieniam 30% wody. Problem w tym, że woda z kranu ma to samo pH co z akwa...
wiesz co to cykl azotowy? pozwoliłeś zbiornikowi dojrzeć zanim wpuściłeś ryby? po jakim czasie od zalania akwarium je wpuściłeś (ryby)?
O cyklu nie wiem, nie czytałem natomiast rybki wpuściłem po 3 dniach od założenia akwa.
asz źle dobraną obsadę, to znaczy ryby potrzebujące zupełnie innych parametrów wody, np. molinezje i skalary- jedne preferują wodę twardą, a drugie odwrotnie....
Tu już doradzał gość ze sklepu akwarystycznego, póki co moja obsada to:
3 Skalary
6 Neon Inesa
1 Bojownik
1 Glonojad
4 Gupiki
Pozdrawiam LampiX
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Tata Ci nie powiedział, że wszystko robisz źle?
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
LampiX
Posty: 6
Rejestracja: 23 cze 2019 16:40

Post autor: LampiX »

Tata Ci nie powiedział, że wszystko robisz źle?
Świetna odpowiedź, pomogłeś stary jak cholera bez Ciebie bym nie dał rady.
Pozdrawiam LampiX
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

LampiX Zacznij czytać. Jeżeli Twój ojciec ma 20 lat doświadczenia to złego, bo nawet nie potrafi odczytać testu. Poza tym kto, poza trollem, zadaje takie pytania na forum mając pod ręką doświadczonego akwarystę? Jeżeli nie jest to trollowanie to powinieneś zwątpić w ojca (przynajmniej w materii dotyczącej akwarystyki). Taki sobie popełniłem komentarz, a co!
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
LampiX
Posty: 6
Rejestracja: 23 cze 2019 16:40

Post autor: LampiX »

Kurde człowiek się rejestruje na forum żeby się poradzić i zasięgnąć opinii nie tylko jednego akwarysty, nigdzie nie napisałem że mój tata jest Alfą i Omegą akwarystyki, dlatego też tu jestem,a Ty wyjeżdżasz mi z jakimś trollowaniem. Twoje odpowiedzi nic nie wnoszą do tematu, więc może lepiej w ogóle nie komentuj....
Pozdrawiam LampiX
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

LampiX OK a Ty zacznij czytać podstawy.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
musior
Posty: 78
Rejestracja: 19 sie 2018 18:43
Lokalizacja: Ogrodzieniec

Post autor: musior »

Jak dla mnie to jest pH8 bo sam używam tego testu a nie 11 a skoro twój tata ma doświadczenie 20 lat to powinien znać sztuczki i inne rzeczy co zrobić z taka wodą albo jak założyć akwarium.
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Jako, że ładnie odpisujesz, to ci odpowiem :)
LampiX pisze:11 pH tak wymyśliłem z https://pl.wikipedia.org/wiki/Skala_pH porównując kolor

Ulotke czytałem ilość kropel jest ok. Poaztym mój tata jest akwarystą od 20 lat,a to on robił test wody więc raczej zrobił go dobrze. Jak powiedział, takiej wody jeszcze w życiu nie miał :)
1. W teście jest skala do odczytywania pH. Na wikipedii też jest skala, ale skąd wiesz do jakiego testu? Umowne oznaczenia kolorów - jasne, ale tutaj to w ogóle widać, że ulotkę może czytałeś, ale absolutnie bez zrozumienia, albo wręcz gorzej, świadomie ją olewając...

2. Twój ojciec z 20letnim doświadczeniem nie wie jak się posługiewać testem pH? Serio??? Ktoś cię nieźle musi okłamywać albo ma mega mocny u Ciebie autorytet ;)

3. Twój ojciec nie ma pojęcia o testach pH (tak można wywnioskować z tego co piszesz). Test jest na zakres 6-8, nie ma opcji stwierdzenia, że pH jest 11. Kropka. Ty wiesz, że gdybyś miał taką wodę w kranie to by ci zaraz sanepid ujęcie zamknął? pH11 to jest BARDZO zasadowy odczyn. Zwykła kranówa to jest 7-7.5 pH. Przy wodzie alkalicznej (bo taka to właśnie pH11 etc.) osoby starsze, dzieci, osłabione w najlepszym przypadku po długotrwałym piciu wylądowałyby w szpitalu z problemami z nerkami...
LampiX pisze:Akwarium ma ponad 2 tygodnie, rybki zdychają od 3 dni
Czyli zakładając, że było startowane "na nowo" o jakieś 2 tygodnie za wcześniej wpuściłeś ryby. Podczas dojrzewania też 1/3 podmieniałeś? To jak tam miał sie cykl ustabilizować? Zresztą widząc po gimnastyce z testem pH (przypominam NAJŁATWIEJSZYM do zrobienia) jakim cudem sprawdziłeś pozostałe parametry wody? Palcem na smak?
https://bit.ly/2KyA922 poczytaj o cyklu azotowym...

LampiX pisze:Raz w tygodniu wymieniam 30% wody. Problem w tym, że woda z kranu ma to samo pH co z akwa...
Teraz to raczej będziesz ryby ratować, więc podmieniaj te 30%. ale najpierw sprawdź testami wodę! Weź czystą butelkę i szoruj do sklepu! Nie licz na pomoc ojca...
LampiX pisze:O cyklu nie wiem, nie czytałem natomiast rybki wpuściłem po 3 dniach od założenia akwa.
I masz przyczyne. ryby zdychają bo się trują własnymi odchodami.

LampiX pisze:Tu już doradzał gość ze sklepu akwarystycznego, póki co moja obsada to:
3 Skalary
6 Neon Inesa
1 Bojownik
1 Glonojad
4 Gupiki
Gupiki i skalary? Hmmm skalary pewnie będą się cieszyć z sushi xD Jaki masz rozmiar baniaka? Będzie 200 litrów i 45 lub więcej wysokości (glonojad czyli zbrojnik - one nie jedzą glonów, też potrzebuje większego akwa i jakiegoś korzenia)? Nie? To zrezygnuj ze skalarów. Wszystkie ryby poza bojownikiem są z Ameryki Pd. to skąd tam ten bojownik? OK może być, ale bojownik ma swoje specyficzne wymagania. Sam nie jestem purystą jeśli o takie rzeczy chodzi ale kurcze chyba chcesz się cieszyć rybkami, ale dlatego że jest im dobrze, a nie dlatego żeby doceniać jak je torturujesz ;)

Lepiej?
Awatar użytkownika
LampiX
Posty: 6
Rejestracja: 23 cze 2019 16:40

Post autor: LampiX »

Dobra skończmy może temat co powinien mój tata a co nie powinien. Gdyby mój ojciec wiedział co zrobić, to już bym to zrobił, a nie zakładał wątku na forum.

Proszę o pomoc w sprawie wody, a nie ojca, no chyba że źle nazwałem temat, no ale z tego co widzę u mnie w tytule jest problem z pH!!!! Póki co, odnoszę wrażenie że temat powinien nazywać się zlinczować świeżaka.

Dzięki....
Pozdrawiam LampiX
musior
Posty: 78
Rejestracja: 19 sie 2018 18:43
Lokalizacja: Ogrodzieniec

Post autor: musior »

Skoro wpuściłeś rybki po 3 dniach od założenia akwarium to się nie dziw ze ci
ryby zdychają.Sprawdzałeś NH2 NH4 NO2
Ostatnio zmieniony 23 cze 2019 20:10 przez musior, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Plan na teraz:

1. Powtórz test (prawidłowo).
2. Zbadaj wodę z kranu (prawidłowo).

Nie wiesz jakie masz pH, więc nie wiesz czy masz problem...

Wg. mnie (i nie tylko mnie) problemem jest niedojrzały baniak.

3. Przeczytaj artykuł, który ci podlinkowałem.

Plan na jutro:
1. Weź 0.5 l butelke porzadnie przepłucz i zabierz wodę z akwarium do sklepu żeby zbadać: NO3, NH3/4, KH, GH, PO4 i na wszelki wypadek pH raz jeszcze.
2. Podziel się wynikami tutaj. Wiesz mimo twojej buty i tak ktoś ci pomoże odczytać wyniki.

Kolego, w tym temacie widać, że problemem nie jest pH, ale nieodpowiedzialny niedoświadczony akwarysta :(
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

W kranie masz pH max 8-8,5, zazwyczaj 7,5-8,0. Gdyby naprawdę było pH 11 to już by to był lekko żrący roztwór - takie wrażenie namydlonych, śliskich rąk.

Tak jak piszą koledzy wyżej, sprawdź inne parametry wody w kranie - GH, KH, azotany, azotyny. Potem w razie potrzeby doradzimy jak skorygować parametry pod ryby.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
ODPOWIEDZ