Niskie pH przy wysokim KH

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Markos12
Posty: 6
Rejestracja: 24 cze 2019 18:27

Niskie pH przy wysokim KH

Post autor: Markos12 »

Witam,
bardzo często przy opisach akwariów lub po prostu zwykłych dyskusjach na temat zbiorników z wodą lekko kwaśną akwaryści piszą, że posiadają np.
pH 5,5-6 przy KH 3 (nie używając przy tym nawożenia CO2). Zastanawia mnie jak ludzie osiągają tak niskie pH przy stosunkowo wysokim do niego KH skoro według tabeli zależności pH od KH i CO2 musieliby posiadać ogromne ilości CO2 w wodzie :shock: Z tego co wyczytałem, wodę można zakwasić (środkami akwarystycznymi) jedynie poprzez właśnie CO2 lub dodając kwasu (zaliczam do tego przepuszczanie wody przez torf itp.) Dodawanie kwasu obniża przecież w pierwszej kolejności KH, wraz z lekkim spadkiem pH (nie można więc uzyskać bez pomocy CO2 pH niższego od 7 kiedy woda ma KH>0). Dopiero gdy KH=0 wodę można zakwasić i uzyskać pH<7. A może mój tok myślenia jest zły? Prosiłbym o pomoc w zrozumieniu tego zjawiska.
Ostatnio zmieniony 25 cze 2019 14:37 przez Markos12, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Witaj.
Jeśli zakwaszasz wodę np. kwasem, to zależności pH/KH/CO2 już tak nie działają.
Druga sprawa - co mierzą testy kropelkowe. Mierzą one zasadowość, a nie twardość węglanową, więc ustalanie zależności pH/KH na podstawie wyników testów też nie bardzo.
Wahania pH można już obserwować przy KH w okolicach 3-4 stopni więc lekkie zakwaszanie jest już proste.
Reasumując, testy na KH nie mierzą twardości węglanowej, tylko alkaliczność (czyli ile kwasu musimy dodać, aby zużyć zasadę). Może stąd biorą się nieporozumienia?
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Markos12
Posty: 6
Rejestracja: 24 cze 2019 18:27

Post autor: Markos12 »

krzych_100 pisze:Jeśli zakwaszasz wodę np. kwasem, to zależności pH/KH/CO2 już tak nie działają.
A czy w takim razie jest jakiś sposób, aby w zakwaszonej kwasem wodzie wyliczyć wymaganą ilość CO2 do uzyskania pożądanego pH? Czy pozostaje metoda prób i błędów?
krzych_100 pisze:Reasumując, testy na KH nie mierzą twardości węglanowej, tylko alkaliczność (czyli ile kwasu musimy dodać, aby zużyć zasadę). Może stąd biorą się nieporozumienia?
Nie do końca rozumiem, czyli dodawanie do wody kwasu obniża jedynie jego alkaliczność, ale KH już nie?
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

W uproszczeniu w akwarystyce zasadowość = KH czyli sole kwasu węglowego (węglany i wodorowęglany wapnia, magnezu, sodu, potasu itp). A tak naprawdę KH to węglany i wodorowęglany metali dwuwartościowych a te oznacza się trochę inaczej.

Ogólnie to by zejść z pH poniżej 6,8-6,5 musiałem zawsze KH zbić do 0-1*n i to nieważne czy używałem torfu, szyszek olchy czy też kwasu siarkowego.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

U mnie zwykle jest ok. 6.5pH. Ostatnio jak robiłem test, to wyszło mi dKH11, a dGH9, daje CO2 z bimbrowni, a pH6.1 (dwa razy sprawdzane). Nie wiem jakim cudem tak mam... Możliwe, że to podłoże, które zareagowało z wodą utlenioną przy walce z sinicami (mocno się utlenia).
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Markos12 pisze: dodawanie do wody kwasu obniża jedynie jego alkaliczność
Woda posiada pewien bufor i aby wpłynąć na pH należy ten bufor zużyć kwasem. Można założyć, że mierzone KH to mierzony bufor - to taki skrót myślowy, ale pozwala to na oszacowanie ile kwasu musimy zużyć, aby wpłynąć na pH. Mierząc KH testami i zakwaszając - w warunkach domowych raczej nie jesteśmy w stanie oszacować, czy zużywamy bufor ogólnie rozumiany, czy zmniejszamy twardość węglanową. Poza tym są przypadki, w których mierzone KH jest większe od GH (więc co naprawdę mierzą testy KH - link na dole).
Dam przykład - woda butelkowana na etykietach ma podany skład jonowy i używając wzoru możemy sobie wyliczyć twardości.
GH=0,140*Ca + 0,231*Mg
KH=0,046*HCO3
Mierzymy sobie taką wodę i okazuje się, że nie zawsze wyniki obliczeń pokrywają się z wynikami testów :D Myślę, że nie pokrywają się dlatego, że co innego wykazują testy na KH.
Polecam też temat:
http://www.akwaforum.pl/viewtopic.php?p=222769#222769
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Markos12
Posty: 6
Rejestracja: 24 cze 2019 18:27

Post autor: Markos12 »

Chciałem zadać kolejne pytanie ale myślę, że dotychczasowe odpowiedzi już mi to wyjaśniły (o ile dobrze myślę). A mianowicie zastanawiało mnie również zmiękczanie wody w akwarium do
KH=0-1. Przecież przy tak małej zdolności buforowej wody otrzymamy duże wahania pH chociażby ze względu na cykl dnia i nocy, a jak wiadomo wahania pH to tortury dla naszych podopiecznych... Ale wnioskując z waszych wypowiedzi jest tak, że zmiękczając wodę do KH 0-1 (wykrywanego testami akwarystycznymi) wcale nie zmniejszamy "rzeczywistego" KH do tak niskiej wartości, przez co woda ma wyższe zdolności buforowe niż mogłoby się to wydawać i wahań pH wtedy nie ma? Poprawcie mnie jeśli źle myślę.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Markos12 pisze:Przecież przy tak małej zdolności buforowej wody otrzymamy duże wahania pH chociażby ze względu na cykl dnia i nocy, a jak wiadomo wahania pH to tortury dla naszych podopiecznych...
Zgadza się, może tak być i należy pamiętać, że ryby też nie mają idealnie stabilnego pH w swoich naturalnych warunkach (tam także zachodzą podobne procesy).
Markos12 pisze: zmiękczając wodę do KH 0-1 (wykrywanego testami akwarystycznymi) wcale nie zmniejszamy "rzeczywistego" KH do tak niskiej wartości, przez co woda ma wyższe zdolności buforowe niż mogłoby się to wydawać i wahań pH wtedy nie ma?
A tego pytania nie rozumiem. Jeśli zmiękczamy wodę, to obniżamy jej GH przez co obniża się KH/bufor.
Wahania pH stają się widoczne przy określonym, niskim mierzonym KH. Ja podałem 3-4 stopnie, Kamil 0-1 - przy takich wartościach już wahania pH są widoczne tylko zależy jak duże one będą. Przy 3-4 stopnie korekcja jest niewielka, im mniejsze mierzone KH, tym mniejszymi dawkami kwasu obniżymy pH. Przy KH ok. 16 musiałem lać dużo aquacidu i efekt był trudniejszy do przewidzenia, kiedy wlało się taką wodę do akwarium.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Markos12
Posty: 6
Rejestracja: 24 cze 2019 18:27

Post autor: Markos12 »

Okej, myślę że już wszystko rozumiem. Dziękuję za odpowiedzi.
ODPOWIEDZ