[112L] - łączenie dwóch gatunków pielęgniczek

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

blachy10
Posty: 3
Rejestracja: 25 cze 2019 20:36
Lokalizacja: Kalisz

[112L] - łączenie dwóch gatunków pielęgniczek

Post autor: blachy10 »

Witam,

Stoję przed wyborem pielęgniczki do mojego akwarium.
Zastanawiam się nad:Ramirez Electric Blue oraz Agassiza Fire Red.
Chciałbym zapytać te dwa gatunki mogą żyć razem w akwarium?

Wiem, że powierzchnia dna może być zbyt mała dlatego zastanawiałem się też nad połączeniem pielęgniczek z gurami:
- np. Harem Prętnik Karłowaty lub Gurami Mozaikowe + 1 para Pielęgniczki

Pielęgniczki chętnie zamieniłbym na Pielęgnice np. Pielęgnica miodowa (podobno można trzymać 1 szt.) lub Pielęgnica Sajica (para), ale domyślam się, że te rybki ciężko będzie je zmieścić w 112L.

Aktualna obsada: Ryby: 12x Bystrzyk Ozdobny, 6x Kirysek Sterby,
+ Ślimaki: 1x Helenka, 2x Military Helmet, 1x Ampularia
Zbiornik: 112L (80x35x40), Podłoże: czarny żwirek
Temperatura wody: 25÷28 stopni.


pH: nie mierzyłem, wodociągi podają ok. 7,5.

Poprawiłam tytuł tematu na zgodny z Regulaminem Działu Obsady. MOD BARA
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Hej,

Za małe na dwie pary pielęgniczek. Gdzie nie poszukasz, to żeby ramy czuły się komfortowo, potrzebują minimum 60 litrów. U apisto jest podobnie, zwłaszcza, że one potrzebują innego zbiornika (jaskinie) niż ramy (łacha piachu i płaskie kamienie). Jeśli weźmiesz pod uwagę hardscape to litraż spadnie ci poniżej 100 litrów spokojnie. One się po prostu zatłuką w ferworze miłosnym i walce o teren ;)

No i ten żwirek, musi być piach :) Ramy przesiewają go przez skrzela, a podczas godów kopią kratery jak poniżej:

Obrazek
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Dokładnie tak, jak napisał grzesi3k.

Ja jeszcze dodam, że pH 7,5 to mocno za dużo dla bystrzyków, kirysków i będzie mocno za dużo dla pielęgniczek. Podejrzewam, że masz w kranie i akwarium wodę twardą i zasadową - zacznij poprawiać jej parametry, bo trzymasz ryby wód kwaśnych i miękkich.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
blachy10
Posty: 3
Rejestracja: 25 cze 2019 20:36
Lokalizacja: Kalisz

Post autor: blachy10 »

Dziękuję bardzo za odpowiedzi.
W takim razie popracuje nad parametrami wody i kupię parkę Agassiza.

A czy dorzucenie Prętnika Karłowatego ma szanse powodzenia? Wiem że to inny biotop, ale wydaje mi się że ma bardzo podobne wymagania co do parametrów wody.
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Apisto zyja w haremach. 2 samiczki + samiec, inaczej samiec moze jedna samiczke zajechac ;)
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

"Łatwiejszym w parametrach" będzie barwniak czerwonobrzuchy i będzie pasował parametrami do prętnika, obejrzyj sobie rybkę na zdjęciach, również czuję, że większa ryba bardziej by Ci odpowiadała- barwniaki są dość spore...zawsze będzie ryzyko z godami wśród ryb opiekujących się potomstwem, ale czy koniecznie trzeba trzymać parki odmiennej płci?

Gurami mozaikowy jest za duży na 112l, pielęgnice miodową miałem- bardzo lubiłem, ale oddałem koleżance- był dominatorem i zjadał mi neony, co bardzo mnie zdziwiło, ale nie mam wątpliwości.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Barwniak czerwonobrzuchy nie będzie tolerować w czasie tarła żadnej innej ryby terytorialnej, więc prętnik odpada, a kiryski będą mieć przechlapane....
Wiem z doświadczenia.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Dlatego nie proponuję parki :D
blachy10
Posty: 3
Rejestracja: 25 cze 2019 20:36
Lokalizacja: Kalisz

Post autor: blachy10 »

Rzeczywiście większy rozmiar rybki jest na plus:).
Opcja z dwoma samcami jest całkiem interesująca, tym bardziej że w sklepach akwarystycznych w mojej okolicy jest problem z dostaniem samicy pielęgniczek.
Przyrząd do pomiaru pH zamówiony, prętniki są już w akwarium, jutro spodziewam się dostawy pielęgniczek. Mam możliwość zakupu Barwniaka oraz Agassizy. Jeżeli trafią się jakieś dwa ładnie wybarwione Barwniaki, prawdopodobnie zdecyduje się właśnie na nie.
Za jakiś czas podzielę wrażeniami :).
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Poczekaj z zakupem pielęgniczek. Daj chwilę na aklimatyzację dla prętników i obowiązkowo zapewnij im dużą ilość roślin, w tym pływających.
Dla pięlegniczek daj skorupy kokosa - kilka na dno.

Mam niejasne obawy, że samce barwniaka będą się ze sobą tłuc o terytorium nawet bez samicy.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

No jak będą niezgodne, to się na Olx sprzeda- na pewno chętny się znajdzie, spróbować można, a jak co to i 1samiec nieźle przyozdobi zbiornik...inne ryby nie powinny mu przeszkadzać, prawdopodobnie prętniki zostaną olane.
ODPOWIEDZ