Żółta woda w akwarium na ziemi ogrodowej.

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

velob
Posty: 8
Rejestracja: 30 cze 2019 19:49

Żółta woda w akwarium na ziemi ogrodowej.

Post autor: velob »

Cześć, 3 tygodnie temu wystartowałem z akwarium 50l na ziemi ogrodowej.

Podłoże:
- ziemia + kulki gliniano-torfowe (odsunięta od krawędzi akwarium, po obwodzie żwir), siatka budowlana i na wierzch warstwa żwiru grubość 2-3cm gradacja 1-3 mm.

Oświetlenie:
Belka power led 20W - 6h dziennie

Filtracja:
Wewnętrzna, 24/7

Nawożenie:
CO2

Sukcesywnie podmieniam wodę 20-30% co tydzień. Po kilku dniach woda ma kolor herbaciany + na kamieniach i ściankach akwarium osadza się dziwny nalot w postaci brązowo-zielonych plamek.

Ziemia którą zastosowałem: https://www.castorama.pl/ziemia-uniwers ... 93722.html

Dodam, że pierwszy raz startowałem tylko ziemia + żwir + rośliny i było dokładnie to samo.

Co może być przyczyną i jak sobie z tym poradzić?

Zdjęcia:
https://ibb.co/Js9bZwX
https://ibb.co/CJRZtYH
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

okrzemki, choroba wieku dziecięcego. podmieniaj wodę, samo przejdzie.
velob
Posty: 8
Rejestracja: 30 cze 2019 19:49

Post autor: velob »

grzesi3k, ile podmieniać i z jaką częstotliwością? Kiedy powinno przejść?
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

30% co tydzien. Powinno przejsc za tydz dwa
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Zacznij dłużej świecić, bo rośliny korzeniowe nie dają sobie rady z prawidłową fotosyntezą i przegrywają walkę z glonami.
Tropikalny dzień trwa 12 godzin.

Czy możesz nam pokazać zdjęcie tego akwarium? Wstaw je proszę na serwer zewnętrzny, np. Fotosik i podaj nam linka.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

BARA pisze:Czy możesz nam pokazać zdjęcie tego akwarium? Wstaw je proszę na serwer zewnętrzny, np. Fotosik i podaj nam linka.
Zdjęcie jest w pierwszym poście
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

A, faktycznie, gdzieś mi umknęło. Akwarium wydaje się bardzo słabo oświetlone. Nie dziwię się, że okrzemki mają dobrze.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

BARA pisze:Akwarium wydaje się bardzo słabo oświetlone.
Jak to slabo? Wychodzi jakies 0.4W/L liczone po chlopsku, czyli byle jak i na oko, niewazne. Zbiornik 50L brutto i na to przypada 20W w LED czyli 20W+ to nie jest zle, to teoria a fakty sa takie ze cos koledze barwi wode, okrzemki to swoja droga inny temat, natomiast cos barwi wode i tu sie nalezy skupic na problemie.

Gdzie wy tam widzicie rosliny tkz korzeniowe? Praktycznie 99% roslin w tym zbiorniku czerpie radosc z pokarmu w tafli wody, no chyba ze moj okulista mnie oszukuje :)

Ziemia w podlozu, dosyc gruba gradacja zwiru, czeste podmiany nie pomagaja, o korzeniach nic kolega nie wspomina. To ze swiatlo jest przez 6h na dobe faktycznie moze prowokowac okrzemki i brunatnice ale kolor wody to raczej inny trop.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

No wiesz, ja na zdjęciach akwarium widzę rośliny korzeniowe...

Ale jak się przyglądam podłożu, to widzę chyba bardzo dużą warstwę ziemi przykrytą niewielką ilością grubego żwirku. I to jest błąd.

Proszę Autora tematu o opisanie, ile jest ziemi, bo ile jest żwirku to czytam w pierwszym poście i to jest nieco mało.

Nic więcej nie może barwić wody jak ziemia, ponieważ nie widzę korzeni w tym zbiorniku.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
velob
Posty: 8
Rejestracja: 30 cze 2019 19:49

Post autor: velob »

Ziemia ok. 2cm na to żwir ok. 3cm
Nie mam wynalazków typu kokos lub korzeń.

Kupiłem testy(JBL TEST 6in1 50szt x6 testów pH GH KH NO2 NO3 CL2) + bakterie (SEACHEM STABILITY) + uzdatniacz do wody(Tetra Aqua-Safe).

Do belki led dodatkowo dokupiłem 4 diody 1W, więc oświetlenie troszkę pójdzie w górę.

Planuję zbadać parametry wody, zrobić podmiankę 30% + uzdatniacz + bakterie i zwiększyć światło do 7h (14:00-21:00) 24W. Po kilku dniach ponownie zbadam. Co myślicie o takim planie?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Uzdatniacz sobie odpuść, to niepotrzebna chemia.
To samo te "bakterie", zdestabilizujesz zbiornik podając coś takiego. Kto Ci to wcisnął?
Testy paskowe są bardzo niemiarodajne...

Zacznij świecić 10 godzin dziennie, docelowo 12 godzin. Masz rośliny światłolubne.
Żwirek przysyp miałkim piaskiem, żeby wypełnił wszystkie szczeliny. Piasek możesz pozyskać sam z jakiegoś wykrotu w lesie lub ze sklepu budowlanego. Przepłucz go, wypraż w piekarniku i daj do akwarium. Będziesz musiał dosypywać kilka razy, żeby utworzyła się warstwa około 2 cm.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
velob
Posty: 8
Rejestracja: 30 cze 2019 19:49

Post autor: velob »

Jak można zdestabilizować nieustabilizowany zbiornik?

Żwirek przysyp miałkim piaskiem?
- A co ze strefami beztlenowymi?
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

nie bój się o strefy beztlenowe- nie grozi Ci to przy takiej grubości podłoża
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Już wyjaśniam.
Trzy tygodnie temu - tak napisałeś w swoim pierwszym poście - założyłeś akwarium. Od tego czasu we wkładach filtra, podłożu i na roślinach namnożyły się bakterie nitryfikacyjne, szczepy odpowiednie do warunków jakie panują w zbiorniku.

Kupiłeś teraz jakieś "bakterie", nie wiadomo co to jest do końca. Wlewając to "coś" nie określisz, czy na pewno są to te same szczepy bakterii, które masz w tej chwili już namnożone w zbiorniku. Stąd moja uwaga o powstrzymaniu się od wlewania tego preparatu do akwarium.

Im mniej niepotrzebnej chemii w akwarystyce, tym lepiej. Poza tym zabarwienie wody nijak się nie ma do bakterii, a uzdatniacz wody jest po prostu niepotrzebny. Poczytaj na opakowaniu, czemu ma służyć... Masz w wodzie z kranu metale ciężkie?

Kwestia piasku: wrzuć sobie go w Szukacza na forum i poczytaj, co na ten temat piszemy. Od lat stosuję podłoże piaszczyste i mam brak stref beztlenowych.

Pisząc o słabym świetle mam na myśli długość świecenia, a nie jego moc.
Ostatnio zmieniony 01 lip 2019 18:41 przez BARA, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
velob
Posty: 8
Rejestracja: 30 cze 2019 19:49

Post autor: velob »

Czy zamiast tego piasku mogę dosypać jeszcze żwiru gradacja 1-3mm?
ODPOWIEDZ