[200l] Ciekawa obsada po restarcie + Duch Amazoński

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

1one
Posty: 5
Rejestracja: 03 lip 2019 10:43

[200l] Ciekawa obsada po restarcie + Duch Amazoński

Post autor: 1one »

Witam serdecznie użytkowników, to mój pierwszy post na forum.
Wcześniej czytałem na temat obsad różnych zbiorników, ale jednak potrzebuję rady od bardziej doświadczonych akwarystów.

A przechodząc do rzeczy:
Niestety ostatnio musiałem zrobić restart zbiornika (prawdopodobnie było coś w wodzie z podmiany) i po starej obsadzie pozostały mi (po jednej sztuce):
-Kosiarka
-Mieczyk (samiec czerwony)
-Zbrojnik l187
-Anubias

Obecnie planuję docelowo mieć:
-1 Duch Amazoński
-ok. 15 dużych Neonów Czerwonych (po 4-5cm aby nie stały się pożywieniem dla Duszka)
-coś jeszcze co możecie mi polecić (większa rybka w ilości 1-4), podobają mi się: sum rekini (odpada z wiadomych przyczyn), grubowark dwubarwny (też chyba nie najlepszy pomysł) i inne podobne
-samicę mieczyka?, więcej kosiarek?
-kilka Sumów Szklistych?


Proszę o pomoc w doborze towarzyszy dla Ducha, najlepiej obsada z Ameryki Południowej (lub o podobnych wymaganiach)

Zbiornik:

Akwarium 200l - 100x50x40cm
Grzałka 200W, filtr zewnętrzny z deszczownicą (Tetra EX700)
Woda: 7,5-7,8 pH, KH 12, temperatura ok. 24-25 C
Podłoże: czarny, drobny bazalt + kamienie, tło czarne, światło 2x3500K (włączane ok.8h), 1x8500k (włączane ok. 1h)
Rośliny: kilka "pęczków" Anubias'ów, Nurzaniec, Limnophila Sessiliflora
Awatar użytkownika
wojtass9
Moderator
Moderator
Posty: 2343
Rejestracja: 22 lis 2007 13:42
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Post autor: wojtass9 »

Na ducha to masz chyba nieco za małe akwa :D Wodę masz pod CA więc może skup się na mieczykach .
1one
Posty: 5
Rejestracja: 03 lip 2019 10:43

Post autor: 1one »

Zrobiłem przed chwilą test wody. pH 7.5, KH 9

Cóż, wolałbym z ducha nie rezygnować, szczególnie że gdy urośnie mam go komu oddać. Mieczyk jest tylko dlatego bo go dostałem, ale nie chcę iść specjalnie w tym kierunku. Dzięki za odpowiedź.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

A GH jakie? to bardziej istotne jak KH...
1one
Posty: 5
Rejestracja: 03 lip 2019 10:43

Post autor: 1one »

10
1one
Posty: 5
Rejestracja: 03 lip 2019 10:43

Post autor: 1one »

A może brzanka denisona? I utrzymywać wtedy temperaturę na ok. 24C?
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

W niską temperaturę nie idź- neony czerwone ciepłolubne, duch też raczej w 25°C+ lepiej by się czuł jak w 22°C, tylko kosiarce by to pasowało....nie podoba mi się Twoje podłoże- bazalt to raczej taki pokruszony i nie za bardzo nadaje sie dla ryb dennych czy kopiących, gdybyś miał piasek to proponowałbym kiryśniki, może coś z pielęgnic "Ameryki środkowej"- P.Sajica,P.Meeka, P.Miodowa....

Możesz też pomyśleć o gurami.
1one
Posty: 5
Rejestracja: 03 lip 2019 10:43

Post autor: 1one »

Zdecydowałem się na bazalt, gdyż poprzednim razem miałem problem z piaskiem, a dokładnie pięknie kontrastującymi z nim zanieczyszczeniami co doprowadziło do tego że zbiornik powierzchownie odmulałem co 1-2dni. Poza tym do kirysów nie mogę się przekonać, mimo iż inni je dość mocno zachwalają.

Mogę się zdecydować także na jakąś jedną rybę dominującą w dzień (duch jest nocny) obok tych neonów. Stąd ten pomysł o B. Denisona czy Labeo oraz sumie... Jednak do tego akwarium za bardzo wpuścić ich nie mogę.

Edit: Gurami ok, jedynie są bardzo mało aktywne, mało zauważalne pod względem swojego zachowania.
Awatar użytkownika
wojtass9
Moderator
Moderator
Posty: 2343
Rejestracja: 22 lis 2007 13:42
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Post autor: wojtass9 »

Ale przy duchu podłożem też powinien być piasek , gdy piszemy piasek nie oznacza to ,żę ma być on w białym kolorze :D
ODPOWIEDZ