Podawanie mrożonki

Co jedzą nasi podopieczni w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
ojciecmajster
Posty: 38
Rejestracja: 16 maja 2019 12:56
Lokalizacja: Jelenia Góra

Podawanie mrożonki

Post autor: ojciecmajster »

Witam wszystkich,
chciałbym się Was zapytać jak podajecie mrożonki swoim rybom? Do tej pory robiłem to tak, że wrzucałem taką mrożonkę do kieliszka i potem wkładałem kieliszek do miski gorącej wody. Wody nie dolewałem nigdy do mrożonki. Po 30 minutach podawałem taką rozpuszczoną mrożonkę rybom (konkretnie artemię). Na filmach na YT widziałem, że ludzie mrożonki moczą i potem cedzą przez sita. Czy mój sposób podawania pokarmu mrożonego jest nieprawidłowy? Po rozpuszczeniu takiej mrożonki w kieliszku zawsze jest opócz artemii taka jakby gęsta woda. Powinienem to przepłukać i odcedzić? Co sądzicie?
Ostatnio zmieniony 11 lip 2019 13:37 przez ojciecmajster, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Mrożonkę rozmrażam w zimnej wodzie na sitku. Potem wyjmuję sitko, lekko odsączam pokarm i podaję go do akwarium.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
gienq
Posty: 100
Rejestracja: 04 paź 2018 13:15

Post autor: gienq »

Pobieram do kubka wodę z akwarium, zawieszam sitko, wrzucam kostkę. Kostka rozmraża się, potem nad zlewem opłukuję pokarm wodą z kubka i ewentualnie wkraplam witaminy do tej porcji na sitku.
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Splukuje pod kranem nadmiar lodu i wrzucam calosc :P
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Siekam zamrożoną kostkę jeśli mrożony pokarm jest za duży (mam małe ryby) i wrzucam do szklanki, nalewam wody i zostawiam na kilkanaście minut. Potem wylewam część wody, nalewam znowu część świeżej wody (przepłukuję) i odcedzam przez sitko. Tak rozmrożony pokarm podaję rybom.
Ale kiedyś słyszałem, że osad z takiej mrożonki zawiera pył i można nim karmić narybek - jeszcze tego nie próbowałem...
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

grzesi3k pisze:Splukuje pod kranem nadmiar lodu i wrzucam calosc :P
A ja nie spłukuje - dłużej pływa.

Dla paletek zalewam kilka kostek ciepłą wodą a po kilku minutach wlewam tą zupę do akwarium .

Nie dostrzegam powodu dla płukania cedzenia itp.
ojciecmajster
Posty: 38
Rejestracja: 16 maja 2019 12:56
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: ojciecmajster »

Dzieki za porady. Przy okazji chciałbym się zapytać jakie mrożone robale polecacie. Czytałem kiedyś, że rurecznik i ochotka to badziewie.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Polecam bo używam:
solowiec, szklarka, czarny komar, oczlik, rozwielitka
Bardziej bezpieczne są te "robale", które nie żyją w mule, tylko najlepiej w toni.
Ochotka na przykład przebywa często w środowisku niezbyt czystym, gdzie sama się pożywiając ma w sobie możliwość trzymania jakiegoś paskudztwa, ponadto są tłuste i dłuższe karmienie nimi może powodować u ryb otyłość, co nie znaczy znowu, że to samo zło...przed planowanym tarłem na przykład jak masz sprawdzone źródło czemu by nie podkarmić.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Dlaczego przepłukuję mrożony pokarm:
https://reefhub.pl/fosforany-ich-zawart ... -morskiej/
Regulamin:
5. (..) Dozwolone jest umieszczanie linków do stron tylko w przypadku, gdy konkretnie dotyczą treści problemu poruszanego na forum.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Interesujące (dzięki za linka) .

W akwariach z roślinami temat fosforanów a raczej jego nadmiaru zwykle nie występuje a nawet często mamy jego niedobory . Oczywiście, wszelkie spostrzeżenia z wyżej podanego materiału stają się bezcenne w sytuacji gdy fosforu mamy nadmiar .
ojciecmajster
Posty: 38
Rejestracja: 16 maja 2019 12:56
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: ojciecmajster »

Dziękuje wszystkim za porady. Chciałbym się jeszcze zapytać czy produkty ze Żmijki są jakościowo dobre? Niestety tylko takie są dostępne u mnie w sklepie. Czytałem, że bardzo dobre pokarmy są z Ocean Nutrition. Cena niestety 4 razy większa od Żmijki i tylko wysyłka. Nie wiem, czy nie bedzie ryzyka rozmrożenia robalów ....
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Dobre.
Z pokarmami to tak jak z resztą produktów, nie wiadomo skąd, przez kogo i dla kogo.
Przykład mrożonek "Akwen" produkcji Ichthyo Trophic., gdzie Akwen to dystrybutor (jak napisane na opakowaniu, ale nie ma logo IT tylko Akwen).
Patrzyłbym się na jakość mrożonki po rozmrożeniu - jak nałapię oczlika sam, to widzę, że jest "gruby" i nie ma błota, jak rozmrożę czasem kostkę to błoto się robi (bardzo drobny oczlik i raczej nadaje się do karmienia narybku).
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

też wrzucam kostki do kieliszka, bierę wodę z akwa do tego i po rozpuszczeniu wszystko razem chlup bez sitka itd.....fosfor to w sumie dobrze- zawsze mało tego test pokazuje :lol:
ODPOWIEDZ