[112l] obsada początkującego

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

szersz0726

[112l] obsada początkującego

Post autor: szersz0726 »

W pierwszej kolejności chciałbym przywitać wszystkich.

Dopiero zaczynam zapoznawać się z tematem akwarystyki i chciałem założyć swoje pierwsze akwarium.
Mocno zastanawiam się nad obsadą i nie do końca wiem, czy dobrze dobieram obsadę.

Mianowicie chciałbym mieć w akwarium:
- kiryski (np. sterby) - 6-8 szt.,
- gupiki (np. pawie oczko lub endlera) - 6-8 szt.
- zbrojnik pospolity - 1-2 szt.

Analizowałem pod względem usposobienia, zajmowanego terytorium, temp. - niby wszystko się zgadza, ale chciałbym zasięgnąć opinii doświadczonych akwarystów.

Co ewentualnie zmienić, a co można ewentualnie dodać do tej ekipy?

Zastanawiałem się jeszcze nad gatunkiem, który mógłby zajmować górną część akwarium, ale szczerze powiedziawszy nie wiem, czy nie za dużo ryb będzie i w ogóle co można by wybrać.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Witam na Akwaforum.

Może zacznijmy od podstawy: proszę zmierz i podaj nam jaką wodą dysponujesz. Jakie są jej parametry (odczyn, twardość ogólna i węglanowa)?
Ryby dobiera się przede do parametrów wody, litrażu, wyposażenia akwarium itd. Oczywiście należy brać pod uwagę również interakcje międzygatunkowe.

Kiryski wymagają bezwględnie piasku jako podłoża, a zbrojniki (glonojady) muszą mieć drewno (korzeń) do pozyskiwania celulozy niezbędnej im do prawidłowego trawienia.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
szersz0726

Post autor: szersz0726 »

Akwarium to klasyczne 112l, tj. 80x35x40, filterek kubełkowy (800l/h) wypełniony w całości ceramiką (6l) + połączony szeregowo filtr do filtracji mechanicznej (2l), grzałka 100W (czy lepiej 150W) z regulowanym termostatem.

Jeśli chodzi o wodę, to pH ok 7.5, natomiast twardości nie znam dokładnie - na pewno nie jest bardzo miękka i bardzo twarda - coś pomiędzy.

Jeśli chodzi o podłoże to myślałem o drobnym żwirku rzecznym (2-5mm), korzeń do dekoracji.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Przy pH 7,5 podejrzewam wodę twardą lub bardzo twardą.

Jeżeli nie chcesz/nie możesz dopasować parametrów wody do planowanej obsady to skup się na rybach żyworodnych, gupikach i platkach (zmienniaku plamistym). Możesz trzymać same samce, nie będziesz mieć problemu z przerybienie akwarium.

Kiryski odpadają w racji zasadowości i twardości wody oraz planowanego podłoża.

Zbrojniki Ancistrus sp. , czyli te najpopularniejsze wąsacze powinny wszystko przetrzymać, tylko zapewnij im korzenie (obowiązkowo!).
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ