180L nowy baniak pomoc przy założeniu

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Jezeli chodzi o rosliny to najwazniejsze bedzie:
1. Wymagania swietlne (moc)
2. Korzeniowe (podloze) czy takie ktore pobieraja ze slupa wody (np. Anubiasy)
3. Czy potrzebuje wartkiego nurtu czy nie
4. Oczywiscie wysokosc zbiornika
5. Czy bedziesz dawac CO2 czy nie
6. Czy bierzesz w koszykach czy in-vitro
7. Czy planowane zwierzatka lubia jesc roslinki ;)

To tak na szybko. Ogolnie z roslinkami jest latwiej, fajnie jest starac sie do ierac biotopem. Np trzymac sie roslin z azji pd-wsch, albo ameryki pd, ale nie musisz ;)
Ostatnio zmieniony 23 lip 2019 17:46 przez grzesi3k, łącznie zmieniany 1 raz.
Furyan
Posty: 51
Rejestracja: 21 lip 2019 14:45

Post autor: Furyan »

Okey , CO2 nie będę podawał.
Mam dwie świetlówki ledowe juvela ale nie pamiętam teraz jaką mają moc.
Zamówiłem deszczownice do filtra.
Dam 2cm ziemi + te kulki torfowo glinowe o których wspomniałeś, na to 5cm piasko żwirku. Lepiej dać siatkę na ziemie czy nie ? Bo podobno jak się rośliny zakorzenią to już ich nie wyciągnę z tej siatki.
Zamówiłem testy wody ale jeszcze nie przyszły wiec Sprawdziłem w necie mój rejon i pH wody to 7.77 srednio twarda 17 więc do tych parametrów mam szukać obsady i roślinek tak, czy pH może się zmienić po 2tyg dojrzewania akwarium ? Dobrze rozumiem 2tyg baniak ma sam pracować bez obsady rybek aby zrobiła się flora , ale roślinki mam już wsadzić od razu przy zakładaniu tak ? Roślinki będę zamawiał invitro.
Z obsadą rybek sie nie spiesze bo wiadomo akwa musi zakwitnąć itd ale chciałbym znać roślinki aby je szybciej zamówić.
Ogólnie znalazłem fajny sklep w polsce który wysyła za granice za 60zł więc i tak sie bardziej opłaca niż kupowanie w uk.

Po długiej lekturze znalazłem takie gatunki rybek które by pasowały do mojej wody ( o ile odczyny nie zmienią się po 2tygodniach )

brzanka wysmukła titteya 6-8ph / 6-18dGH / 20-27-C azja 4-5cm
danio perłowy / pregowany 6,5-7,5ph / 5-15dGH / 22-27-C azja 5cm
mieczyk 6.5-7.5ph / 5-25dGH / 24-27-C ameryka sr 12cm
platka 7-8.5ph / 10-30dGH / 20-26-C ameryka pld 7cm
pretnik 6-7.5ph / 2-18dGH / 22-27-C azja 7.5cm
gurami mozaikowy 5.5-8ph / 5-19dGH / 24-30-C azja 12cm
kirysek sterby 6-8ph 21-25-C ameryka pld 6,5cm
zbrojnik pospolity 5.5-7.5ph 18-27-C 10-15cm
bojownik 5-7ph / 5-15dGH / 24-30-C 6cm

Wiadomo że nie wybiorę wszystkich ryb dlatego proszę o pomoc jakie z tej listy najlepiej by pasowały i jakie ilości , wpisałem obok każdej pochodzenie , wskazane wartości wody i temperature.
Furyan
Posty: 51
Rejestracja: 21 lip 2019 14:45

Post autor: Furyan »

Już nikt nie pomoże ?
Właśnie przyszły testy wody tetry i zrobiłem test kranówki:
NO3 - 15
NO2 - 0
GH - 8
KH - 6
pH 6.5
Cl2-0
Czy dobrą mam kranówke ? Jeżeli nie mam chloru w wodzie tzn że moge robić podmiany bezposrednio z kranu ?
Nie wiem czemu nie ma na tych paskach fosforu i amoniaku...
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Ciężko powiedziec, bo jak to testy paskowe to możne je sobie... ;)
Lepiej weź wodę i przejdź się do akwarystycznego, zwykle robią testy za free.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Zmierz parametry wody testami kropelkowymi.
Jak mam Ci pomóc, skoro piszę w kółko, że danio są chłodnolubne, ryby labirynowe są ciepłolubne (gurami, prętniki, bojownik} i że nie należy łączyć ze sobą gatunków terytorialnych, a Ty nadal je chcesz mieszać?

Ryby żyworodne maja swoje wymagania, labityntowe swoje, danio i brzanki wysmukle wolą chłodną wodę....

Podaj ostateczne parametry wody i wtedy coś dobierzemy.
O chlor się nie martw, po pierwsze woda w Polsce już nieczęsto jest chlorowana, a po drugie chlor szybko ucieka z wody, wystarczy ją odstawić na parę godzin.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Furyan
Posty: 51
Rejestracja: 21 lip 2019 14:45

Post autor: Furyan »

Dopiero co kupiłem 50 pasków JBL'a więc nie chce już wydawać kolejnej kasy na testy kropelkowe. Mieszkam w Anglii a tutaj akwarystyka jest dużo droższa niż w Polsce i tak wydałem już 2.5tyś a jeszcze ryby mi zostały do kupienia.
Tak to właśnie wygląda, jak ci nikt na początku nie podpowie co masz kupić to szukasz odpowiedzi na forach i tam właśnie znalazłem że testy paskowe są dobre.
Co do rybek spędziłem kilka godzin na wyborze obsady , czytałem warunki itd więc staram się przygotować jak najlepiej, na stronie ryb podane jest że danio perłowy preferuje temperaturę 22-27 stopni czyli optymalnie dla niego to 24-25 stopni a u mnie w baniaku chcę mieć 25 stopni, pretnik taka sama temperatura co danio , gurami 24-30 wiec tutaj 25 stopni nie powinno byc dla niego problemem, mieczyk 24-27. GH też pasuje do tej obsady.
Skoro po przeczytaniu lektury nadal wychodzi że zrobiłem to źle to po cholere udostępniają takie informacje w sieci ?!
Niech mi ktoś proszę poprawi tą obsade podając argumenty wzorując się parametrami wody jakie mi wyszły na paskach.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Zaufaj komu chcesz, tutaj ludzie wypowiadają się mając doświadczenie (zazwyczaj), nie chcesz "słuchać" tu to "słuchaj" gdzie Ci pasuje- Twoje rybki i Twoje pieniążki jak i nerwy....
Podając parametry z testów paskowych doświadczenie podpowiada mi, że nie mam rzetelnych danych, więc nie widzę sensu dobierania obsady...

...no i tekst z większymi wydatkami w Anglii według mnie w ogóle nie trafiony- to hobby, tego nie liczy się walutą, nie istnieje hobby, które nie kosztuje...raczej, po za tym mieszkasz w miejscu gdzie wszystko więcej kosztuje i odpowiednio więcej się też zarabia...czemu napisałeś Anglia wielką a Polska małą literą?- czepiam się :lol:
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Mieszkam na wyspach i bez problemu kupiłem testy kropelkowe, które nie dość że są dokładniejsze, to jeszcze wychodzą taniej w użytkowaniu ;)

No ale tak na poważnie. Na stronach internetowych masz podane zakresy maksymalne, w jakich ryby przeżyją, ale nie w jakich ryby będą miały dobrze. Przykład z rybami terytorialnymi też jest dobry, fizjologicznie mogą sobie razem pływać, jasne. Tylko, że jak zaczną tańce miłosne to by ci piranie z akwarium wyskakiwały ze strachu. Podczas godów niektóre gatunki zatłuką wszystko co im nie pasuje... Można trzymać brzanki sumatrzańskie z innymi rybami? No pewnie można, tylko te inne ryby jakoś głupio bez płetw będą wyglądały jak je brzanki dopadną ;)

Z doborem obsady nie jest łatwo. Żeby znaleźć fajny układ, ładny i kompatybilny to trochę jest zachodu. Na moim przykładzie. Wolę czekać na ryby, które mnie interesują już chyba trzeci miesiąc i mieć w tym czasie garstkę simulansów, kirysków pigmej i parkę pielęgniczek boliwijskich w 180 litrach. Każdy ma swój sposób, wg. mnie najłatwiej dobierać ryby biotopem, później można dać jeden czy dwa gatunki z innego biotopu, by były tą anegdotyczną "truskawką na torcie".

Nie ma się co denerwować, gdzie nie popatrzysz, wszędzie odradza się testy paskowe. Nie spotkałem się na żadnym polskim czy nie polskim forum, żeby ktoś je polecał ;)
Zgodnie z wynikami "na paskach" masz dobrą. Jeżeli chodzi o zachowania i temperament ryb, nie masz. Jeśli chodzi o temperaturę, też nie masz. Danio i brzanki lubią wodę chłodniejszą (żyją w strumieniach, zacienionych rzeczkach), mieczyki cieplejszą (podzwrotnikowe wolnopłynące strumyczki), a gurami i prętniki żyją w azjatyckich "kałużach" czy innych polach ryżowych (łatwo wyobrazić sobie jak nagrzewa się taka kałuża w Azji Pd-Wsch). Jasne, przeżyją w uśrednionej, tylko po co mają się męczyć?. Zmieniając temperaturew akwarium o dwa stopnie widaćzmianę zachowania rybek, skądś to się musiało wziąć ;)

No dobra, to jest temperatura. Teraz jeszcze pH i twardość i się coraz bardziej komplikuje ;) Mam nadzieję, że pomogłem ;)

Zasadniczo ludzie z doświadczeniem niechętnie podpowiadają obsady, bo bardzo łatwo zdemolować czyjeś marzenia ;)
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Furyan bez urazy, ale po kilku godzinach nie będziesz ekspertem. Jak dobierasz obsadę patrząc na temperatury z tabelek to sukcesu nie wróżę. Dziś wszyscy chcą mieć "instant" - świat tak nie działa - przyłóż się.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Furyan
Posty: 51
Rejestracja: 21 lip 2019 14:45

Post autor: Furyan »

No w porządku zamówiłem testy kropelkowe więc powinienem w piątek znać dokładne odczyny wody i wtedy wybiore mam nadzieje z wami obsadę.
Co do tych testów paskowych to czytałem kilka forum i gdzies wyczytałem że paskowe są dobre stąd te nerwy. Hobby nie liczy się walutą no w porządku ale mam inne priorytety , liczyłem że wyniesie mnie to akwa dużo mniej. Literówka dużej litery nie specjalnie, nie zwróciłem uwagi :P
Przed testami wody poczytam jeszcze o rybach terytorialnych , labiryntowych itp bo nic na ten temat nie wiem.
Pozdrawiam czytających
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Zasadniczo, ryby terytorialne zwlaszcza podczas godow przegonia lub zatluka wszystko co sie zblizy do ich rewiru. Sa sztuczki, zeby sie przed tym bronic, ale na 200 litrach to sie mija z celem ;) Mozna ustawiac hardscape tak, zeby ryby mialy przynajmniej trzy miejsca przeslaniajace 'linie widzenia", lub zrobic mega dzungle, ty nie widzisz ryb, to i inne ryby ich pewnie nie widza ;)
Furyan
Posty: 51
Rejestracja: 21 lip 2019 14:45

Post autor: Furyan »

Czyli w skrócie na 200 litrach lepiej wybrać ryby które nie będą sobie wchodziły w drogę podczas tarła tak ?
Ps nie wiem czy nie dałem ciała na samym starcie bo chciałem sukcesywnie coś porobić przy akwarium a wszystko przychodzi mi w paczkach i 2 dni temu wypłukałem już ziemie i ułożyłem warstwe na 2 centymetry w akwarium , następnego dnia czyli wczoraj dostałem żwirek , wypłukałem go i położyłem na ziemie ALE nadal czekam na paczke gdzie mam roślinki , korzeń i tło strukturalne i ta paczka będzie dopiero w piątek, nie stanie sie nic złego z tym do piątku ? Nie zalewałem tego jeszcze.
Ps kupiłem jeden z korzeni od faceta który miał go w swoim akwarium , mimo wszystko mam go wygotować w soli ?
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

1. Hardscape robisz jak juz masz wszystkie elementy. Troche sie pospieszyles. Dales na ziemie jakas siatke (np natynkowa, albo firanke)? Pamietaj o odstepach od krawedzi akwa.
2. Jak masz karcher to zaatakuj nim, mozesz przelac korzen roztworem soli, ale pozniej go musisz dobrze przeplukac, mozesz tez go dac do herbaty na kilka dni, albo zlac roztworem nadmanganianu potasu (tylko, ze w uk mozesz nie dostac w aptece)
3. jak ci wszystko przyjdzie to wtedy: tlo, ziemia, siatka, zwirek, piasek, korzen, kamienie, potem troche wody, roslinki, dolac wode i czekac ;)
4. Skoro obierzesz in-vitro, to odpal bimbrownie, klony maja to do siebie, ze potrzebuja kopa zanim wyksztalca prawidlowe korzonki i listki, inaczej moga sie "rozpuscic". Co zamowiles?
5. Niektore gatunki terytorialne dadza rade w ogolnym. Niestety wiekszosc mocno terytorialnych ryb ma bardzo malo potencjalnych wspoltowarzyszy.

EDiT: jak juz zalejesz baniak, to zaloz temat w Galerii.
Furyan
Posty: 51
Rejestracja: 21 lip 2019 14:45

Post autor: Furyan »

Siatki specjalnie nie dawałem bo widziałem na jednym z filmów jak gościu usuwał po jakimś czasie korzenie roślin i wyciągnął przez nie całą siatkę.... w najcienszym miejscu będę miał 6cm żwirku więc myslę że kiryski sie nie dokopią do gleby.
Karcher mam czyli pod cisnieniem korzen tylko obmyję lub wyparze w soli, gosciu miał ten korzen u siebie więc nie powinno być tam nic złego.
No ale co nic z tym sie nie bedzie złego działo do piątku ? czy musze to zalać wodą chociaż kilka centymetrów? CO2 nie posiadam bo będę miał LT , roślinki jakie zamówiłem to:
Mech Taiwan - na oklejenie korzenia
Bolbitis Heudelotii Sadzonka
Sagittaria Subulata Pusilla
Staurogyne Repens
Ludwigia Brevipes
Ludwigia sp. Mesakana
Hygrophila Corymbosa Siamensis
Bacopa Monnieri Drobnolistna
Rotala Rotundifolia Red
Wszystkie sprawdziłem i nadają sie na zbiornik typu LT.
Jeżeli nie mam CO2 to co mam zapodać im na dobry start ? Może coś w płynie ? Jakieś gotowe mikro makro ?
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

bimbrownie im daj. Stara butelka 1.5l po wodzie mineralnej, nakretka z dziurka na wezyk, kostka czy cos na koncowke, 400g cukru i torebka drozdzy w proszku. No wiecej cie wyniesie ale w knajpie ;)

Z podlozem nic sie nie stanie, tylko mozesz miec bardziej brudno ;)
ODPOWIEDZ