180L nowy baniak pomoc przy założeniu

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
szamanka
Posty: 404
Rejestracja: 08 maja 2017 8:43
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: szamanka »

Bez przesady, 2 razy zakladalam akwa na roślinach z in vitro i wszystko spoko się przyjęło, rośliny z hodowli emersyjnej są dużo gorsze do zaklimatyzowania w akwa.

Tylko dobrze wypłucz z agarowej galaretki żeby nie pleśniało.
Furyan
Posty: 51
Rejestracja: 21 lip 2019 14:45

Post autor: Furyan »

Ok w piątek będzie paczka z roślinami, testami itd więc sprawdzę parametry wody kranowej.
Czy dobrze rozumiem procedure:
1- wypłukać ziemie i ułożyć ją na 2cm wysokości - to już gotowe
2 - wypłukać żwirek i przykryć nim ziemię , chce dać 3cm żwirku tam gdzie ziemia więc w sumie 5cm podlorza , starczy czy dać 6cm ?
3 - podłączyć filtr zewnętrzny ( wkłady które chcę dać to ceramika , węgiel i gąbki , jest ok ? czy węgla nie dawać ? )
4 - wiadomo tło, grzałka, korzenie itd
5 - wsadzić rośliny
6 - zalać baniak wodą
7 - po dwóch tygodniach sprawdzić parametry wody ( azotany itd powinny wynosić 0 tak ? ) i wtedy wpuścić część obsady rybek tak ?
Kiedy mam zrobić pierwszą podmianę wody ?
Czy wymiany robić bezposrednio wodą z kranu czy odczekać kilka godzin żeby woda odstała ?
I czy dawać jakieś chemie , uzdatniacze wody , nawozy ?
Przed chwilą wyczytałem że w akwariach LT podmiany wody zaleca się robić raz na pół roku , nie należy nawozić roślin oraz nie używać filtracji biologicznej. To prawda ?
Awatar użytkownika
szamanka
Posty: 404
Rejestracja: 08 maja 2017 8:43
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: szamanka »

1,2 dla mnie ok, możesz dać ziemię w nylonową skarpetę żeby nie pływała po akwa jakby ryby się dokopały albo przykryć siatką, np kawałkiem moskitiery.

3 węgiel możesz odpuścić, to jest medium przydatne w specyficznych sytuacjach, a w przeciwieństwie do gąbki i ceramiki się zużywa.

4 tło najlepiej lepić jak akwa jest całkowicie puste i położone na boku, czyli jako punkt 0.

7 niekoniecznie 0, ale niskie, na instrukcji testu jest zazwyczaj napisane. Zarówno NO2 i NO3 ma znaczenie.

Ja nie podmieniam wody prawie wcale, chyba że NO2 lub NO3 są przekroczone, ale za to należy uzupełniać parujacą wodę za pomocą wody destylowanej lub demineralizowanej, jak będziesz lał kranówkę to będzie coraz twardsza.

Więc coś za coś, przy podmianach co tydzień lub 2 można dawać kranówkę bo część wody wylewasz i się nie kumuluje.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

ziemi się nie płucze...to robi za nawóz dla roślin, nie wiem jak to płukać nawet, powstaje błoto i paćka...
podłoże przykrywające ziemię powinno mieć 5cm, większa gradacja podłoża może pozwolić związkom z ziemi przedostać się do słupa wody- tego nie chcesz (desant glonów), więc warstwa jeszcze grubsza jeśli masz grubszy żwirek...ziemia jako nawóz ma służyć wyłącznie roślinom korzeniowym, te rośliny swoimi korzeniami mają się tam dostać, Ty nie powinieneś w żaden sposób ułatwić ziemi dostać się do wody, wręcz przeciwnie, więc według mnie jak masz 2cm ziemi to na to usypujesz warstwę na całą powierzchnie szkła grubości 5cm jeśli podłożem jest piasek, a jeśli masz grubszy żwirek to więcej jak te 5cm...

Pierwszą podmianę wody proponuję zrobić dopiero, kiedy już będą ryby- tydzień po wpuszczeniu. Rób regularne podmianki przez co najmniej pierwsze pół roku myślę- akwarium na ziemi dłużej się stabilizuje, a podmianki zawsze mają pozytywny wpływ na szkło- zarówno dla zwierząt jak i roślin. Można sobie pozwalać na rzadkie podmianki lub ich brak dopiero po dłuższym czasie, kiedy wiesz, że zbiornik "da radę", a to nie dzieje się z miesiąca na miesiąc zazwyczaj...trzeba badać NO2 i NO3, nie powinno być glonów- pokazanie się ich to sygnał, że jeszcze nie czas na lenistwo z podmiankami, tak samo kondycja roślin i zwierząt...

woda do podmianki bez uzdatniaczy, jeśli zmieniasz twardość czy pH to robisz wedle stałego swojego przepisu, aby parametry były jak w docelowym akwarium, niezależnie czy sama kranówka czy preparowana woda bezpiecznie jest jej postać, aby złapała temperaturę pokojową...nie zalecam lać ciepłej kranówki czy mieszanej- sama zimna


Co do wiadomości o LT, braku filtracji biologicznej, braku podmian i nawożenia- wszystko pięknie i prawda, ale ciężko to osiągnąć, początkującemu jeszcze trudniej- tam sekret tkwi w wiedzy i trafionym reagowaniu kiedy trzeba...nie ma miejsca na błędy-zwłaszcza na sam start- trzeba wszystko przemyśleć i idealnie zgrać: roślin musi być tyle i takich, aby przerobiły wszystkie związki przemiany materii zwierząt (brak podmian, a stabilizacja wymagana), rośliny muszą swoją fotosyntezą zapewnić wystarczającą ilość tlenu dla zwierząt (mała filtracja w taki zbiorniku lub jej brak), zwierzęta muszą być tak dobrane, aby wystarczająco "nawoziły" rośliny, aby nie mnożyły się w sposób niekontrolowany co spowodowałoby destabilizację i na pewno jeszcze inne kwestie...jak się uda to jest fajnie- niewymagający zbiornik z dużą ilością roślin i zazwyczaj nie za dużą obsadą- przy takim baniaczku jak się nie kombinuje to żyje sobie swoim życiem, tylko nie bierze się to ot tak
Furyan
Posty: 51
Rejestracja: 21 lip 2019 14:45

Post autor: Furyan »

Dzieki za obszerne odpowiedzi. Wczoraj powsadzałem mase roślinek , zalałem baniak i okazało się że filtr kubełkowy ma walniętą uszczęlkę od klapy tam gdzie przykręca się rurki ehh we wtorek będzie nowy zawór. Pytanie czy dopóki nie mam ryb w akwa to dawać coś roślinom ? jakieś nawozy ? Kupiłem bakterie nitrivec - moge to dać? teraz do wtorku nie mam żadnej filtracji ale to raczej nie ma wpływu na rośliny. Co do mediów w filtrze dałem zestawy gąbek i ceramike , testy wody w płynie zrobię dzisiaj więc napisze wyniki. Zdjęcie jak to wygląda podam jak podłącze filtr.
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Musisz zapewnic cyrkulację wody, inaczej ci to wszystko pięknie zacznie gnić.
Furyan
Posty: 51
Rejestracja: 21 lip 2019 14:45

Post autor: Furyan »

Ok od soboty filtr działa na nowym zaworze więc cyrkulacja wody jest. Dzisiaj zrobiłem testy kropelkowe kranówki:
pH 7-7.2
GH 8
KH 8
NO2 , NO3 , NH4 wszystko po 0 lub praktycznie 0.
Czy teraz ktoś pomógłby mi z obsadą ? Chciałbym danio lamparcie i potrzebuje rady co z resztą obsady?
Wrzuciłem fote jak to wygląda póki co.
baniak ma 5 dni , póki co codziennie dodaje bakterii. Dać mu jeszcze jakieś nawozy dla roślin póki nie ma ryb ?? Czy mam dokupić testy fosforu magnezu i żelaza ? Widze że niektóre rośliny nabierają kolorów a inne marnieją i boje się że czegoś im brakuje.
[https://www.fotosik.pl/zdjecie/d03fba7a3585d14e
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Proponowałbym na dno bocję siatkowaną, a w toń jeden rodzaj brzanek do wyboru: b. purpurowa, b. odeska, b. zielona, b.stoliczki...oczywiście po tym, jak się zbiornik trochę zagęści roślinami i ustabilizuje- to tylko propozycja.

Nie dawałbym żadnych nawozów i nie starałbym się ratować roślin marniejących, niech same sobie poradzą, a jak nie dadzą rady to próbowałbym innych, którym Twój zbiornik będzie odpowiadał....masz świeżutkie akwa i roślinki różnie na start się zachowują.
Furyan
Posty: 51
Rejestracja: 21 lip 2019 14:45

Post autor: Furyan »

Myślałem o bocji ale one rosną dosyć duże i podjadają niby rośliny ?
Brzany mi sie średnio podobają , miałem kiedyś sumatrzańskie to ganiały mi inne ryby.
Chce ławice danio i do tego myślę nad parką prętników, 3 gurami mozaikowe, 4-5 kirysków , chciałem glonojady ale czy zamiast nich mogę wybrać otoski ? spełnią podobną rolę ? i na koniec tortu bojownika samca.
temperature bedę trzymał około 25 stopni i z racji że nie mam w wodzie żadnych azotanów i amoniaku to jutro podjadę po 10 sztuk danio lamparcich - czy po wpuszczeniu danio mam nadal wlewać bakterii czy już wtedy przestać ? Lałem codziennie przez 6 dni aż robiło się mleko, po przefiltrowaniu woda czysta jak w kranie.
Mały update akwarium - dodałem kolejne drzewo oblepione mchem. Mam tylko nadzieje że mi to zacznie ładnie obrastać te gąpki bo póki co wygląda to średnio ^^
Obrazek
Awatar użytkownika
szamanka
Posty: 404
Rejestracja: 08 maja 2017 8:43
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: szamanka »

Prętniki i bojek mają podobne zachowania, tak samo są terytorialne i budują pieniste gniazda na tafli wody, obawiam się, że się będą gryzły, choćby dlatego, że będzie 1 dobry róg na budowanie gniazda. Gurami tak samo. W tak duzym akwarium może dać to radę, chociaż na razie jest dosyć puste, brak w nim stref.

Nie traktuj glonojadów czy otosków jako cudownej ryby, która będzie ci czyściła akwarium z glonów. Bardzo rzadko czyszczą to co ja bym chciała, zeby było wyczyszczone, a sama nie dam rady, np. liście anubiasów, za to uparcie gryzą szybę, nawet po czyszczeniu.

Nie ma w instrukcji jak długo się leje ten środek? Większość nie leje nic, bakterie wytworzą się też same.
Furyan
Posty: 51
Rejestracja: 21 lip 2019 14:45

Post autor: Furyan »

A czy jakbym miał same samce w akwa aby uniknąć tarła ? Czy tak jest ok dla zdrowia rybek ? Kupiłem danio lamaprcie i dopiero teraz widzę że ma inne wymagania co do temperatury niż perłowe... Chyba jestem zmuszony do zrezygnowania z gurami oraz bojownika ponieważ preferują wyższe temperatury. Myśle nad 1-x danio , 10x neon inessa, 2 lub 4 pretniki , otoski i kiryski. Baniak mi się zarośnie ale to troche potrwa , również czytałem że sporo ryb składa ikre przy tafli wody pod roślinkami pływającymi a ja takich nie planuje w swoim akwarium, no chyba że zmienie kiedyś zdanie ale z tego co czytałem rośliny pływające są dosyć wymagające więc nie wiem czy do LT sie nadadzą.
Czy ktoś mógłby się wypowiedzieć w kwesti oświetlenia ? mam ledy 2 x 23W ( 6500 i 9000 ) czy takie światło wystarczy do akwarium LT ? Jest to oryginalna belka ledowa z zestawu Juvela rio 180.
Furyan
Posty: 51
Rejestracja: 21 lip 2019 14:45

Post autor: Furyan »

MarJan Dzisiaj mija tydzień od wpuszczenia rybek , padł mi jeden danio więc mam teraz 9 sztuk. Sprawdzałem NO2 i NO3 i jest równe zero czy w takim wypadku mimo wszystko mam podmienić wode jak pisałeś ?
Jeżeli po jakimś czasie zdecydowałbym się na większą obsadę ryb to oznaczało by to wtedy że rezygnuje z LT i przechodze na HT ? Może mi ktoś w skrócie wytłumaczyć co musiałbym zmienić dokładając obsady ? CO2 na pewno nie będę używał , podmiany wody , przycinki , testy wody itp jak najbardziej po to mam to akwarium żeby się tym zająć, ale co jeszcze ? nawożenie mikro . makro / sole ? ( tutaj jestem zielony do potęgi ).
Póki co trzymam 9 sztuk danio i czekam na zarośnięcie akwarium, chce jeszcze dokupić czerwonego lotosa i anubisa.
wężowakolumna
Posty: 204
Rejestracja: 12 kwie 2019 15:45
Lokalizacja: jarosław

Post autor: wężowakolumna »

Furyan pisze:czerwonego lotosa
Też chciałem, ale zrezygnowałem z tego kwiatka - tutaj chyba CO2 niezbędne?? "Odmiana czerwona ma większe zapotrzebowanie na CO2" - tak piszą w internecie. Rozumiem, że bez właściwego nawożenia CO2 roślina nie będzie się ładnie wybarwiać, albo nie będzie rosła? Czy bzdura?
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Dla bezpieczeństwa zrób podmiankę wody. Brak NO2 i brak NO3 wskazywałby na brak rozpoczęcia dojrzewania w co nie bardzo wierzę...może coś z testami nie tak, przecież ryby przez tydzień musiały coś jeść i musiały coś wydalać...

Nie dorzucałbym żadnych zwierząt póki co, masz nie do końca jasną sytuację w zbiorniku.

Rośliny jak najbardziej możesz dosadzać.

LT...HT, a co to za problem? Każdy interpretuje po swojemu....dla niektórych zastosowanie filtra to już nie LT, czy to ważne? Jak dla mnie masz "Medium"...czyli normalne akwa ze sprzętem ułatwiającym utrzymanie wszystkiego w należytym stanie i bez pędzenia roślin mocnym światłem i nawozami....po prostu przyszłe rybkarium, w którym to nie rośliny będą najważniejsze, a zwierzęta....chyba
Furyan
Posty: 51
Rejestracja: 21 lip 2019 14:45

Post autor: Furyan »

Odkąd są rybki zauważyłem lepsze samopoczucie roślin , kolory i przyrost.
I jeszcze dzisiaj zauważyłem spore ilości glonów na korzeniach , białe te glony nie wiem czy to nie pleśń , korzeń jest tym pokryty cały.....
Jutro podmienie wodę.
Co do lotosa to miałem go kiedyś w starym akwarium i rósł dobrze bez żadnych nawozów itp i kolory też miał świetne także ja w niedalekiej przyszłości sie na niego zdecyduje.
ODPOWIEDZ