Zielony zakwit wody, glony...

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Bartovx11
Posty: 2
Rejestracja: 29 lip 2019 16:26

Zielony zakwit wody, glony...

Post autor: Bartovx11 »

Witam,
Po powrocie z urlopu w moim zbiorniku zastałem zielony zakwit wody, spowodowany zielenicami. Widoczność b. zła, praktycznie nie widać wnętrza akwarium. Ogólnie glonów dużo, pojawiły się czarne krasnorosty (na razie niewielkie), ale winię za to upały...
Zdiagnozowałem przyczynę (a raczej jedną z) zakwitu - zbyt duże oświetlenie.
Akwarium 112 l., oświetlenie: Aquael Leddy Tube 16W, świecę od 16:00 do 22:30. Filtr(y): 1. AQUA SZUT FILTR WEWNĘTRZNY TURBO N 550 L/H 4W 2. Filtr, który dano mi w zestawie przy zakupie akwarium (normalnie stosuję tylko ten pierwszy, drugi włożyłem, kiedy zauważyłem zakwit); stosuję watę filtracyjną.
Podłoże: substrat + żwir, kamienie, jeden korzeń. Temperatura: 27/8 C., z powodu tego cholernego upału, ustawiona na grzałce na 24 C.
Rośliny: 5x rotala colorata., parę (6/7) sztuk vallisneria asiatica, 3x vallisnieria nana oraz mchy: flame oraz phoenix.
Parametry:
pH - 7
GH - 10
KH - 7/8
Innych parametrów nie znam.
Dozuję CO2 w płynie, wyczytałem że podwojenie, a nawet potrojenie dawki może pomóc w zwalczaniu tego cholerstwa, także stosuję podwojoną dawkę.
Ponadto, pod roślinki podłożyłem tabletki nawożące z mikroelementami (już przy zakładaniu akwa).

Dodam, że akwa młode, ma ok. 2 miesięcy, więc podatne na takie rzeczy...

No ale glony... wszędzie. Obsiadły już moje rotale, szyby (zielenice punktowe), jedynie od vallisnerii trzymają się z daleka i tylko na obumierających liściach (które oczywiście usuwam) się pojawiają. Na podłożu, na większych kamyczkach, zauważam czarne krasnorosty, na razie nie za wielkie, jak już pisałem.

Na razie podmieniłem wodę i zmniejszyłem oświetlenie. Dodam, że akwarium stoi blisko okna, ale nie padają na niego promienie słoneczne bezpośrednio - całodobowo zasłonięta roletka.

No i teraz pytanie - jak pozbyć się tego dziadostwa? Czy zmniejszenie oświetlenia, częstsze podmiany wody wystarczą? Czy może dozować, w ostateczności, jakieś chemikalia? Jaka kolejność działań (próbowałem szukać na internecie, ale wszystko było bardzo chaotyczne, de facto nie wiem od czego powinienem zacząć). Myślałem nad restartem zbiornika.

Z góry dziękuję za odpowiedzi.
B.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Podmień kilkakrotnie duże ilości wody razem z odmulaniem podłoża, wypłucz wkłady mechaniczne w filtrze.
Oświetlenie masz słabe i świecisz dosyć krótko, za krotko dla większości roślin światłolubnych, dla których 12 godzin prowadzi do prawidłowej fotosyntezy. W tej chwili rośliny wyższe przegrywają z glonami. Dzień tropikalny trwa 12 godzin.

Jaką masz obsadę?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Bartovx11
Posty: 2
Rejestracja: 29 lip 2019 16:26

Post autor: Bartovx11 »

BARA pisze:Podmień kilkakrotnie duże ilości wody razem z odmulaniem podłoża, wypłucz wkłady mechaniczne w filtrze.
Oświetlenie masz słabe i świecisz dosyć krótko, za krotko dla większości roślin światłolubnych, dla których 12 godzin prowadzi do prawidłowej fotosyntezy. W tej chwili rośliny wyższe przegrywają z glonami. Dzień tropikalny trwa 12 godzin.

Jaką masz obsadę?
Czytałem, że z powodu zbyt długiego czasu naświetlania pojawiają się glony. Także zmniejszyłem oświetlenie. Mówisz, aby wydłużyć czas świecenia do 12h? A nie spowoduje to jeszcze szybszego zakwitu glonów? Czytałem o zaciemnieniu zbiornika na czas zielonego zakwitu.

Obsada to: 10 neonów czarnych, zbrojnik lancetowaty , ok. 6 prystelków, 3 kirysy. Niewiele ryb. Myślę nad dokupieniem roślin szybko rosnących, np. rogatka sztywnego - czytałem, że ta roślina też pomaga w walce z glonami. Jak i również myślę o wywaleniu rotal - są bardzo marne. Chyba, że to z powodu czasu świecenia. Chociaż jedno nie zgadza się z drugim. Na forach inaczej, w sklepie zoologicznym inaczej - komu tu wierzyć? :)

Pozdrawiam, B.


EDIT:

Cytat:
Oświetlenie masz słabe

Dodam, że mam jeszcze drugiego LEDa od Aquaela również 16 W. Pytanie tylko, czy to włączyć? W pokoju jest jasno (tak, jest zasłonięta roletka, ale okna na zachód :I). Jakie godziny są najbardziej optymalne do świecenia w takim razie?

Używaj proszę opcji "zmień" jeśli coś szybko chcesz dopisać.
MOD krzych_100
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Bartovx11 pisze: moim zbiorniku zastałem zielony zakwit wody, spowodowany zielenicami.
zakwit nie jest spowodowany zielenicami chociaż jeden i drugi glon mogą mieś wspólna przycznę
Bartovx11 pisze:pojawiły się czarne krasnorosty (na razie niewielkie), ale winię za to upały...
Upały aco za tym idzie wzrost temperatury nie powoduje krasnorostów - tutaj raczej zaniedbania zbiornika i brak podmian winiłbym . Krasnorosty z zasady to glony brudnej wody
Bartovx11 pisze:Podłoże: substrat + żwir, kamienie,
Jaki substrat? wiele z substratów potrafi zachowywać sie "dziwnie" oddając np w sposób dość gwałtowny zakumulowane wcześniej pierwiastki
Bartovx11 pisze:Dozuję CO2 w płynie,
raczej nie CO2 w płynie - jak już to węgiel w płynie (tak dla formalności)
Bartovx11 pisze:No i teraz pytanie - jak pozbyć się tego dziadostwa?
Wszelkie glony uwielbiają wszelkie niestabilności więc raczej spokojne działanie .
Owszem podmiany wody nie szkodzą a często pomagają . Zakwit wody najlepiej zwalczać odfiltrowując zawiesinę (wata itp.) wraz ze stosowaniem lampy UV

Podstawą jednak wydaje się ustalenie przyczyny wysypu wszelkich glonów a to wymaga podania innych parametrów - przynajmniej PO4 i NO3
Bartovx11 pisze:Parametry:

pH - 7

GH - 10

KH - 7/8

Innych parametrów nie znam.
Z takim opisem możemy tylko zgadywać
Bartovx11 pisze:Czytałem, że z powodu zbyt długiego czasu naświetlania pojawiają się glony. Także zmniejszyłem oświetlenie. Mówisz, aby wydłużyć czas świecenia do 12h? A nie spowoduje to jeszcze szybszego zakwitu glonów? Czytałem o zaciemnieniu zbiornika na czas zielonego zakwitu.
Owszem - zbyt duża ilośc światła i/lub zbyt długie świecenie może sprzyjać glonom jednak radykalne zmniejszenie też nie ratuje sytuacji z powodu wspomnanej przez BARA konkurencji .
Optimum wydaje się 10h cykl świecenia a skrócenie do 8-9 h w okresie czy to dojrzewania zbiornika czy też wystąpienia problemów z glonami może być pomocne .
Całkowite zaciemnienie na kilka dni w połączeniu z lampą UV to najlepsze, moim zdaniem , połączenie
Bartovx11 pisze:Myślę nad dokupieniem roślin szybko rosnących, np. rogatka sztywnego - czytałem, że ta roślina też pomaga w walce z glonami.
Tak, o ile przyczyną tego jest nadmiar azotu . Wówczas (zwłaszcza rogatek i jemu podobne) dzięki zwiekszonemu apetytowi na wspomniany azot pomagają ustabilizować akwarium .
Wracamy do zagadki dotyczącej pozostałych parametrów .
ODPOWIEDZ