Forum akwarystyczne Akwaforum Strona G堯wna Tekst alternatywny

RegulaminRegulamin  FAQFAQ   SzukajSzukaj   U篡tkownicyU篡tkownicy   PortalPortal  RedakcjaRedakcja

PartnerzyPartnerzy   ProfilProfil   Prywatne wiadomo軼iPrywatne wiadomo軼i   ZalogujZaloguj   RejestracjaRejestracja 

180L nowy baniak pomoc przy za這瞠niu
Id do strony 1, 2, 3, 4  Nast瘼ny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum akwarystyczne Akwaforum Strona G堯wna -> Akwarystyka s這dkowodna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nast瘼ny temat  
Autor Wiadomo嗆
Furyan

Do陰czy: 21 Lip 2019

PostWys豉ny: 21 Lip 2019 14:46    Temat postu: 180L nowy baniak pomoc przy za這瞠niu Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Witam!

Po d逝gim czasie postanowi貫m wr鏂ic do akwarystyki. Kiedy mia貫m baniak 112L i teraz chcia豚ym za這篡 nowy lepiej.

Troche si nauczy貫m i nie pope軟i tych samych b喚d闚 ale wiele przede mn dlatego ten post do was.

Mam zamiar kupi fluvala 180L wymiary 100cmx50cmx40cm – w zestawie filtr wewn皻rzny fluval bioflow 3.0.

Ma by to akwarium LT - na dno dam ziemie ogrodnicz bez dodatk闚 nawet nie chce dawa kulek torfowych ( niby zakwaszaj wode i sama ziemia wystarczy? ). Na ziemie 篤irek granulacja my郵e nad 2-4mm czarny.

Co do obsady to my郵a貫m o mieczykach , gurami, kiryski, glonojady i parke skalar闚.

Moje pytania do was:

1 w zestawie jest ten filtr wewn皻rzny czyta貫m 瞠 jest bardzo dobry ale zajmuje miejsce w baniaku i my郵 瞠by go wymieni na zewn皻rzny , ma這 tego co tydzie nale篡 w nim wymienia g帳k , co 3 tyg inn g帳ke itd. W sumie jest tam chyba z 7 wk豉d闚 g帳kowych kt鏎e trzeba wymienia a to kosztuje poza tym czyta貫m 瞠 nie nale篡 wymienia tych wk豉d闚 w filtrze bo s tam bakterie kt鏎e dobrze wp造waj na biologie baniaka, a jak to jest z filtrem zewn皻rznym ? Ja kiedy mojego czy軼i貫m raz na 2 miesi帷e i zwyczajnie go wymy貫m , dodatkowo nie wiem czy ten wewn皻rzny filtr odpowiednio napowietrzy by wod – no chyba 瞠 podepn mu deszczownie,co my郵icie ?

2 O鈍ietlenie – s tam 鈍ietl闚ki nie wiem jakie ale maj 6 miesi璚y wi璚 jeszcze poci庵n, czy warto dokupi jedn 鈍ietl闚ke dla ro郵in ? czy zostawi bia貫 ?

3 T這 – kiedy mia貫m 3D i to by豉 tragedia ( tanie t這 za 100z ) , za t貫m gromadzi這 mi si masa syfu, teraz my郵 o tle: czarnym / bez t豉 oraz 3D ale lepszej jako軼i ( wype軟ione przyklejone na silikon – ale nie wiem czy i tak tam nic nie b璠zie si gromadzi這 ). T這 3D wygl康a 鈍ietnie ale boje si konsekwencji.

4 Napowietrzanie wody – czy taki napowietrzacz ( pompka w篹yk i kamie ) to w og鏊e co daje, jest to konieczne ? Maj帷 filtr zewn皻rzny napowietrza貫m deszczowni ale je郵i zostawi ten filtr wewn皻rzny fluvala to nie wiem czy zdo豉 mi napowietrzy t wod ( gdzie wyczyta貫m 瞠 nale篡 obni篡 poziom wody 瞠by wylot by wy瞠j ale za to tracimy na poziomie wody… )

5 Nawo瞠nie – tutaj dla mnie magia , wiem ju teraz 瞠 b璠 u篡wa test闚 wody ale czy mo瞠cie mi jako da wskaz闚ki do akwarium LT ? Co jaki czas sprawdza wod ? Jakie powinny by optymalne wyniki wody ? Wcze郾iej tego nie robi貫m a teraz powinienem zacz望.

6 Mieszkam za granic i tutaj du穎 dro窺ze s akcesoria do akwari闚, np. 篤ir kosztuje trzy razy wi璚ej ni w Polsce , kamienie itp. Tak samo , czy mog np. kamienie u篡 z rzeki ? korzenie ? 篤ir musi by akwarystyczny ? Wiem 瞠 kamienie i korzenie nale瘸這 by wygotowa we wrz徠ku aby pozby si bakterii czy mam racje ?

Za wszelkie odpowiedzi dzi瘯uje.
Powr鏒 do g鏎y
Zobacz profil autora Wy郵ij prywatn wiadomo嗆
grzesi3k
Moderator
Moderator

Do陰czy: 11 Sty 2018
Pom鏬: 58
Sk康: Cork

PostWys豉ny: 21 Lip 2019 19:15    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Furyan, jakby nie liczyc to to akwarium nie ma 180 litrow, a 200. Napisz na PW jaki kraj jesli nie chcesz tutaj to moze cos bede mogl pomoc.
Furyan

PostWys豉ny: 21 Lip 2019 20:23    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Anglia -rejony manchesteru.
Dzisiaj zerwa貫m ten filtr wewn皻rzny i przymie瘸m si do kupna jakiego zewn皻rznego , my郵e o firmach jak fluwal i aquael. 眨irek napisa貫m do sprzedawcy na allegro czy wy郵e mi 30 kilo i czekam na odpowiedz, ziemie kupi貫m dzisiaj bez dodatk闚 chemi itd.
Przemy郵a貫m r闚nie obsade i my郵a貫m o czym takim:
8 neon闚 inesa
5 mieczyk闚
4 gurami
3 pr皻niki
2-4 skalary ? tutaj nie mam pewno軼i
1 bojownik
+ ryby denne kierysy i zbrojniki ale nie wiem ile sztuk.
Powr鏒 do g鏎y
grzesi3k
Moderator
Moderator

PostWys豉ny: 22 Lip 2019 1:28    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Zobacz piasek w Smyth toy store albo argosie, worki po 10kg (do piaskownic). Tylko nie barwione. Zaplacisz max piatala. Jak dasz firanke, albo siatke natynkowa na ziemie to bedzie dobrze.

Jezeli chodzi o filtr to dobry wybor marki wg. mnie. bierz 306 jak mozesz albo wyzej.

Obsada do zamiany. W takim zbiorniku to ze 20 neonow. Jak neony to nie mieczyki (inna woda). Gurami i pretniki moga sie zatluc. Nie kirysy a kiryski (np 6-8 panda), na kirysy masz troche male akwarium. Wg mnie wywal mieczyki, gurami i pretniki (podczas godow sie zatluc moga), daj druga lawice ryb z SA (tez tak z 20 szt). Bojownik to tam pasuje jak piesc do nosa Wink

Jak rosliny? Na Amazonie (tym co.uk) masz dobre deale na zestawy startowe za przyzwoita kase.

Napowietrzanie zbedne, pomysl nad skimmerem. Nie zamawiaj podloza z pl bo bys musial wielkie ilosci tego brac, zeby ci sie z przesylka kalkulowala (zwykle 25GBP za 10kg).

Co o tym myslisz?

Furyan

PostWys豉ny: 22 Lip 2019 9:42    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Z tym 瞠 ja nie chce piasku tylko 篤irek. Ewentualnie my郵e 瞠by to podzieli 瞠 cz窷 bedzie ze 篤irku oddziele to kamieniami i wtedy piasek ale boje sie 瞠 ryby mi to pomiksuj i wyjdzie tragedia ????? Czekam na odp z polski odno郾ie wysy趾i pod這瘸 wiec zobacze ile wyjdzie cena i napisze.
Filtra w豉郾ie szukam u篡wek 306 lub wy瞠j jak pisa貫 , my郵a貫m o chinczykach sunsun ale komentarze s mieszane wiec nie chce ryzykowac.
No i z t obsad to sam nie wiem np czyta貫m o bojownikach i jeden na akwarium mo瞠 spokojnie by. Wcze郾iej mia貫m mniejszy baniak i by貫m zmuszony do wpuszczenia jednego stada rybek a teraz mia貫m nadzieje 瞠 bedzie inaczej. Por闚na貫m te dwa gatunki i by by wsp鏊ny mianownik - woda pH 6.5-7.5 , temperatura 24-26 stopni czy dobrze to odczytuje ? Szczerze wola豚ym bardziej miecze ni neony Nie wyobra瘸m sobie te nie mie gurami.... Wcze郾iej mia貫m po陰czone gurami z pr皻nikami i nic sie nie dzia這.
Powr鏒 do g鏎y
grzesi3k
Moderator
Moderator

PostWys豉ny: 22 Lip 2019 10:30    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

No tak, hellery np wygladalyby naprawde fajnie z pretnikami. Wiesz gurami potrafia urosnac naprawde wielkie krowy. Neony to woda chlodniejsza kwasna miekka (w sumie zalezy jakie), mieczyki cieplejsza twarda zasadowa. Zbadaj wode w kranie i staraj sie dopasowac do tego obsade, inaczej tez sie da ale bedziesz walczyc do konca swiata i dzien dluzej o stabilizacje.

Odnosnie podloza, zobacz czy nie masz gdzies B&Q w poblizu, maja takie wielkie wory roznych zwirkow, najlepiej zapytac czy nie maja jakiegos rozprutego to ci za grosze sprzedadza, jako uszkodzony.

Jak chcesz miec kiryski, to musisz miec piasek, inaczej to jest dla nich tortura, no i moga pogubic wasy.

Co do filtra to bym nie ryzykowal chinczykow. Spac bym nie mogl po nocy jakbym wiedzial, ze moze mechanizm walnac, albo co gorsze, obudowa sie rozszczelnic i potem masz 200 litrow wszedzie, ale nie w akwa Wink

AA i jeszcze odnosnie podloza, nie musiszdawac torfu, ale fajnie jakbys dal gline. Jak nie masz czystego miejsca zeby wykopac troche w poblizu, to mozesz kupic w Arts&Crafts czysta gline garncarska.

Co do obsady calosciowo, dzisiaj pewnie wpadnie tutaj BARA i ci wklei co ma jakie ma miec parametry Wink

BARA
Moderator
Moderator

Do陰czy: 31 Maj 2006
Pom鏬: 765
Sk康: Bia造stok

PostWys豉ny: 22 Lip 2019 13:29    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Furyan napisa:

8 neon闚 inesa
5 mieczyk闚
4 gurami
3 pr皻niki
2-4 skalary ? tutaj nie mam pewno軼i
1 bojownik
+ ryby denne kierysy i zbrojniki ale nie wiem ile sztuk.

Neony Innesa - ch這dnolubne, woda mi瘯ka i kwa郾a
Mieczyki - ciep這lubne, woda twarda i zasadowa
Gurami - na Twoje akwarium to maks jedna para tych ryb, ciep這lubne, woda mi瘯ka do 鈔edniotwardej, odczyn oboj皻ny
Pr皻nik - ciep這lubne, woda mi瘯ka do 鈔edniotwardej, odczyn oboj皻ny
Skalary - na Twoje akwarium maks jedna para tych ryb, ciep這lubne, woda mi瘯ka i kwa郾a
Bojownik - ciep這lubny, woda mi瘯ka do 鈔edniotwardej, odczyn oboj皻ny
Kiryski - w zale積o軼i od gatunku (wi瘯szo嗆 jest ch這dnolubnych), woda mi瘯ka i kwa郾a, bezwzgl璠nie wymagaj piasku jako pod這瘸
Zbrojniki - jaki gatunek? Obowi您kowo w akwarium musz by dla nich korzenie, 瞠by mog造 pozyskiwa celuloz do prawid這wego trawienia.

Nie mieszaj ze sob ryb terytorialnych. Twoje akwarium ma powierzchni 100x40, to nie jest bardzo du穎.

Nie przyjmuj nigdy warto軼i skrajnych parametr闚 wody podawanych w literaturze dla danego gatunku. Optimum to 鈔odek.
Nie mo積a 陰czy mieczyk闚 (woda twarda i zasadowa) z pozosta陰 obsad.
Nie mo積a 陰czy ch這dnolubnych neon闚 Innesa z pozosta陰 obsad.

Poczytaj o wymaganiach gatunk闚 ryb, jakie chcesz trzyma. Poczytaj tematy na Akwaforum.

akwaria 128l, 45l i inne, obsada r騜na, du穎 ro郵in i krewetki. Nie stosuj chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialno嗆 za 篡we i czuj帷e stworzenia, kt鏎e nie krzycz.

W najbli窺zych dniach b璠 mocno mniej dost瘼na na forum.
Powr鏒 do g鏎y
Zobacz profil autora Wy郵ij prywatn wiadomo嗆 Wy郵ij email Tlen WP Kontakt
grzesi3k
Moderator
Moderator

PostWys豉ny: 22 Lip 2019 13:44    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Dzieki BARA! O to mi wlasnie chodzilo Smile
Furyan

PostWys豉ny: 22 Lip 2019 14:51    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

No ok to w takim razie jak obsade by軼ie polecili widz帷 jaki mam gust do rybek ? Podobaj mi si og鏊nie piel璕nice wi璚 chcia豚ym je mie w akwa + jaki stadny gatunek.
Jak zaleje baniak to sprawdze odczyny wody.
Co do kirysk闚 to widzia貫m setki razy je w baniakach ze 篤irem wi璚 幢e si zasugerowa貫m.
My郵a貫m 瞠by zrobi 50/50 , lewa strona w 篤irku oddzielona kamieniami i druga strona piasek ale boje sie 瞠 ryby mi to pomieszaj jak b璠 buszowa i zrobi si z tego syf zw豉szcza 瞠 chc czarny 篤irek 2-3mm.
To chyba lepiej b璠zie zrezygnowac z kirys闚
Powr鏒 do g鏎y
krzych_100
Moderator
Moderator

Do陰czy: 11 Lut 2014
Pom鏬: 248
Sk康: Bytom

PostWys豉ny: 22 Lip 2019 16:30    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

No to je郵i chcesz piel璕nice, to daj na dno piasek a nie 篤ir.
Piasek jest pod這瞠m uniwersalnym na tyle, 瞠 mo瞠sz zmieni gatunek nie zmieniaj帷 pod這瘸 (a pod這瞠 jest chyba najwa積iejsze, bo reszt aran瘸cji mo瞠sz zmieni bez restartu zbiornika). No i piasek jest w miar ja這wy w substancje mineralne (np. z por闚naniu z ziemi, no ale od czego s kulki gliniane), nie zrobi rybom krzywdy, osad tak nie wnika w pod這瞠 (豉twiej odmuli) i chyba jest preferowany przez wi瘯szo嗆 gatunk闚 (przynajmniej do tej pory 瘸dna si nie skar篡豉).

Nigdy nie dyskutuj z idiot, najpierw sprowadzi ci do swojego poziomu, a potem pokona do鈍iadczeniem Smile
Powr鏒 do g鏎y
Furyan

PostWys豉ny: 22 Lip 2019 17:03    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

A jakbym zam闚i 篤irek piasek kwarcowy granulacja 1.2-1.8mm ? B璠zie to dobry kompromis ?
Powr鏒 do g鏎y
krzych_100
Moderator
Moderator

Do陰czy: 11 Lut 2014
Pom鏬: 248
Sk康: Bytom

PostWys豉ny: 22 Lip 2019 17:41    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

B璠zie, byle nie by to mielony bazalt. Poszukaj piachu rzecznego (nie jest ostry), mo積a trafi na takie granulacje (ziarnin).
Nigdy nie dyskutuj z idiot, najpierw sprowadzi ci do swojego poziomu, a potem pokona do鈍iadczeniem Smile
Powr鏒 do g鏎y
Furyan

PostWys豉ny: 22 Lip 2019 22:47    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Ok zakupiony 篤irek kwarcowy granulacja 1,2-1,8mm.
Co do filtra mam oferte u篡wki fluval 206 niby do 200 litr闚 kube貫k , ale czy nie bedzie za ma造 na taki baniak ?

Poczyta貫m o tych obsadach i mam tak list rybek kt鏎e mniej wi璚ej pasuj do siebie parametrami wody - sprawdza貫m te obsady na przyk豉dowych obsadach do 200 litr闚:
zmienniak plamisty - platka
Danio - obojetnie jaki gatunek
gurami
kiryski
Bocja siatkowa
piel璕nica ramireza
zbrojnik niebieski
Teraz by這 by w porz康ku ? Je郵i tak to poprosze o ilo軼i tych rybek 瞠by nie przesadzi.
Jutro jade obejrze ten filtra 206-stke niby do 200 litr闚 , w sumie jak odejme 篤irek , ziemie , korzenie to samej wody b璠zie gdzies z 120 litr闚 wiec powinien starczyc ?

Nie pisz posta pod postem, jak chcesz co dopisa u篡j opcji "zmie". Posty po陰czy豉m. MOD BARA
Powr鏒 do g鏎y
BARA
Moderator
Moderator

Do陰czy: 31 Maj 2006
Pom鏬: 765
Sk康: Bia造stok

PostWys豉ny: 23 Lip 2019 9:52    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Danio s ch這dnolubne, dla nich 23-24 stopnie to maks.
Gurami, ramirezki to ryby ciep這lubne, dla nich 26 stopni to minimum.
Zmienniaki plamiste to ryby w鏚 twardych, zasadowych.
Piel璕niczki ramireza to ryby w鏚 mi瘯kich i kwa郾ych.
Nie mo積a 陰czy ze sob gatunk闚 ryb o odmiennych wymaganiach co do parametr闚 (w tym temperatury) wody.

akwaria 128l, 45l i inne, obsada r騜na, du穎 ro郵in i krewetki. Nie stosuj chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialno嗆 za 篡we i czuj帷e stworzenia, kt鏎e nie krzycz.

W najbli窺zych dniach b璠 mocno mniej dost瘼na na forum.
Powr鏒 do g鏎y
Zobacz profil autora Wy郵ij prywatn wiadomo嗆 Wy郵ij email Tlen WP Kontakt
Furyan

PostWys豉ny: 23 Lip 2019 10:02    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Wiedz帷 jakie ryby mnie interesuj czy m鏬豚ym prosi o podanie dw鏂h obsad kt鏎e by造 by w porz康ku ?
Czy dobrze to rozumiem w skr鏂ie , zanim cokolwiek zaczn musz wybra obsad ryb + obsad ro郵inek do parametr闚 wody tak ? Czyli je郵i np wybior rybki zimnolubne to ro郵iny r闚nie musz wybra zimnolubne tak ?
Wcze郾iej nie zwraca貫m na to uwagi i teraz chce si do tego przy這篡.
Znalaz貫m na forum podane gotowe obsady i wychodzi na to 瞠 r闚nie nie s podane dobrze.
Chc dzisiaj zamawia ro郵inki ale p鏦i nie zdecyduje si na obsade rybek to musz si wstrzyma.
Powr鏒 do g鏎y
Wy鈍ietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum akwarystyczne Akwaforum Strona G堯wna -> Akwarystyka s這dkowodna Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id do strony 1, 2, 3, 4  Nast瘼ny
Strona 1 z 4

Skocz do:  
Nie mo瞠sz pisa nowych temat闚
Nie mo瞠sz odpowiada w tematach
Nie mo瞠sz zmienia swoich post闚
Nie mo瞠sz usuwa swoich post闚
Nie mo瞠sz g這sowa w ankietach
Nie mo瞠sz do陰cza plik闚 na tym forum
Mo瞠sz 軼i庵a pliki na tym forum