180L nowy baniak pomoc przy założeniu

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Furyan
Posty: 51
Rejestracja: 21 lip 2019 14:45

180L nowy baniak pomoc przy założeniu

Post autor: Furyan »

Witam!

Po długim czasie postanowiłem wrócic do akwarystyki. Kiedyś miałem baniak 112L i teraz chciałbym założyć nowy lepiej.

Troche się nauczyłem i nie popełnię tych samych błędów ale wiele przede mną dlatego ten post do was.

Mam zamiar kupić fluvala 180L wymiary 100cmx50cmx40cm – w zestawie filtr wewnętrzny fluval bioflow 3.0.

Ma być to akwarium LT - na dno dam ziemie ogrodniczą bez dodatków nawet nie chce dawać kulek torfowych ( niby zakwaszają wode i sama ziemia wystarczy? ). Na ziemie żwirek granulacja myśle nad 2-4mm czarny.

Co do obsady to myślałem o mieczykach , gurami, kiryski, glonojady i parke skalarów.

Moje pytania do was:

1 w zestawie jest ten filtr wewnętrzny czytałem że jest bardzo dobry ale zajmuje miejsce w baniaku i myślę żeby go wymienić na zewnętrzny , mało tego co tydzień należy w nim wymieniać gąbkę , co 3 tyg inną gąbke itd. W sumie jest tam chyba z 7 wkładów gąbkowych które trzeba wymieniać a to kosztuje poza tym czytałem że nie należy wymieniać tych wkładów w filtrze bo są tam bakterie które dobrze wpływają na biologie baniaka, a jak to jest z filtrem zewnętrznym ? Ja kiedyś mojego czyściłem raz na 2 miesiące i zwyczajnie go wymyłem , dodatkowo nie wiem czy ten wewnętrzny filtr odpowiednio napowietrzył by wodę – no chyba że podepnę mu deszczownie,co myślicie ?

2 Oświetlenie – są tam świetlówki nie wiem jakie ale mają 6 miesięcy więc jeszcze pociągną, czy warto dokupić jedną świetlówke dla roślin ? czy zostawić białe ?

3 Tło – kiedyś miałem 3D i to była tragedia ( tanie tło za 100zł ) , za tłem gromadziło mi się masa syfu, teraz myślę o tle: czarnym / bez tła oraz 3D ale lepszej jakości ( wypełnione przyklejone na silikon – ale nie wiem czy i tak tam nic nie będzie się gromadziło ). Tło 3D wygląda świetnie ale boje się konsekwencji.

4 Napowietrzanie wody – czy taki napowietrzacz ( pompka wężyk i kamień ) to w ogóle coś daje, jest to konieczne ? Mając filtr zewnętrzny napowietrzałem deszczownią ale jeśli zostawię ten filtr wewnętrzny fluvala to nie wiem czy zdoła mi napowietrzyć tą wodę ( gdzieś wyczytałem że należy obniżyć poziom wody żeby wylot był wyżej ale za to tracimy na poziomie wody… )

5 Nawożenie – tutaj dla mnie magia , wiem już teraz że będę używał testów wody ale czy możecie mi jakoś dać wskazówki do akwarium LT ? Co jaki czas sprawdzać wodę ? Jakie powinny być optymalne wyniki wody ? Wcześniej tego nie robiłem a teraz powinienem zacząć.

6 Mieszkam za granicą i tutaj dużo droższe są akcesoria do akwariów, np. żwir kosztuje trzy razy więcej niż w Polsce , kamienie itp. Tak samo , czy mogę np. kamienie użyć z rzeki ? korzenie ? żwir musi być akwarystyczny ? Wiem że kamienie i korzenie należało by wygotować we wrzątku aby pozbyć się bakterii czy mam racje ?

Za wszelkie odpowiedzi dziękuje.
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Furyan, jakby nie liczyc to to akwarium nie ma 180 litrow, a 200. Napisz na PW jaki kraj jesli nie chcesz tutaj to moze cos bede mogl pomoc.
Furyan
Posty: 51
Rejestracja: 21 lip 2019 14:45

Post autor: Furyan »

Anglia -rejony manchesteru.
Dzisiaj zerwałem ten filtr wewnętrzny i przymieżam się do kupna jakiegoś zewnętrznego , myśle o firmach jak fluwal i aquael. Żwirek napisałem do sprzedawcy na allegro czy wyśle mi 30 kilo i czekam na odpowiedz, ziemie kupiłem dzisiaj bez dodatków chemi itd.
Przemyślałem również obsade i myślałem o czymś takim:
8 neonów inesa
5 mieczyków
4 gurami
3 prętniki
2-4 skalary ? tutaj nie mam pewności
1 bojownik
+ ryby denne kierysy i zbrojniki ale nie wiem ile sztuk.
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Zobacz piasek w Smyth toy store albo argosie, worki po 10kg (do piaskownic). Tylko nie barwione. Zaplacisz max piatala. Jak dasz firanke, albo siatke natynkowa na ziemie to bedzie dobrze.

Jezeli chodzi o filtr to dobry wybor marki wg. mnie. bierz 306 jak mozesz albo wyzej.

Obsada do zamiany. W takim zbiorniku to ze 20 neonow. Jak neony to nie mieczyki (inna woda). Gurami i pretniki moga sie zatluc. Nie kirysy a kiryski (np 6-8 panda), na kirysy masz troche male akwarium. Wg mnie wywal mieczyki, gurami i pretniki (podczas godow sie zatluc moga), daj druga lawice ryb z SA (tez tak z 20 szt). Bojownik to tam pasuje jak piesc do nosa ;)

Jak rosliny? Na Amazonie (tym co.uk) masz dobre deale na zestawy startowe za przyzwoita kase.

Napowietrzanie zbedne, pomysl nad skimmerem. Nie zamawiaj podloza z pl bo bys musial wielkie ilosci tego brac, zeby ci sie z przesylka kalkulowala (zwykle 25GBP za 10kg).

Co o tym myslisz?
Furyan
Posty: 51
Rejestracja: 21 lip 2019 14:45

Post autor: Furyan »

Z tym że ja nie chce piasku tylko żwirek. Ewentualnie myśle żeby to podzielić że część bedzie ze żwirku oddziele to kamieniami i wtedy piasek ale boje sie że ryby mi to pomiksują i wyjdzie tragedia ????? Czekam na odp z polski odnośnie wysyłki podłoża wiec zobacze ile wyjdzie cena i napisze.
Filtra właśnie szukam używek 306 lub wyżej jak pisałeś , myślałem o chinczykach sunsun ale komentarze są mieszane wiec nie chce ryzykowac.
No i z tą obsadą to sam nie wiem np czytałem o bojownikach i jeden na akwarium może spokojnie być. Wcześniej miałem mniejszy baniak i byłem zmuszony do wpuszczenia jednego stada rybek a teraz miałem nadzieje że bedzie inaczej. Porównałem te dwa gatunki i był by wspólny mianownik - woda pH 6.5-7.5 , temperatura 24-26 stopni czy dobrze to odczytuje ? Szczerze wolałbym bardziej miecze niż neony Nie wyobrażam sobie też nie mieć gurami.... Wcześniej miałem połączone gurami z prętnikami i nic sie nie działo.
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

No tak, hellery np wygladalyby naprawde fajnie z pretnikami. Wiesz gurami potrafia urosnac naprawde wielkie krowy. Neony to woda chlodniejsza kwasna miekka (w sumie zalezy jakie), mieczyki cieplejsza twarda zasadowa. Zbadaj wode w kranie i staraj sie dopasowac do tego obsade, inaczej tez sie da ale bedziesz walczyc do konca swiata i dzien dluzej o stabilizacje.

Odnosnie podloza, zobacz czy nie masz gdzies B&Q w poblizu, maja takie wielkie wory roznych zwirkow, najlepiej zapytac czy nie maja jakiegos rozprutego to ci za grosze sprzedadza, jako uszkodzony.

Jak chcesz miec kiryski, to musisz miec piasek, inaczej to jest dla nich tortura, no i moga pogubic wasy.

Co do filtra to bym nie ryzykowal chinczykow. Spac bym nie mogl po nocy jakbym wiedzial, ze moze mechanizm walnac, albo co gorsze, obudowa sie rozszczelnic i potem masz 200 litrow wszedzie, ale nie w akwa ;)

AA i jeszcze odnosnie podloza, nie musiszdawac torfu, ale fajnie jakbys dal gline. Jak nie masz czystego miejsca zeby wykopac troche w poblizu, to mozesz kupic w Arts&Crafts czysta gline garncarska.

Co do obsady calosciowo, dzisiaj pewnie wpadnie tutaj BARA i ci wklei co ma jakie ma miec parametry ;)
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Furyan pisze: 8 neonów inesa
5 mieczyków
4 gurami
3 prętniki
2-4 skalary ? tutaj nie mam pewności
1 bojownik
+ ryby denne kierysy i zbrojniki ale nie wiem ile sztuk.
Neony Innesa - chłodnolubne, woda miękka i kwaśna
Mieczyki - ciepłolubne, woda twarda i zasadowa
Gurami - na Twoje akwarium to maks jedna para tych ryb, ciepłolubne, woda miękka do średniotwardej, odczyn obojętny
Prętnik - ciepłolubne, woda miękka do średniotwardej, odczyn obojętny
Skalary - na Twoje akwarium maks jedna para tych ryb, ciepłolubne, woda miękka i kwaśna
Bojownik - ciepłolubny, woda miękka do średniotwardej, odczyn obojętny
Kiryski - w zależności od gatunku (większość jest chłodnolubnych), woda miękka i kwaśna, bezwzględnie wymagają piasku jako podłoża
Zbrojniki - jaki gatunek? Obowiązkowo w akwarium muszą być dla nich korzenie, żeby mogły pozyskiwać celulozę do prawidłowego trawienia.

Nie mieszaj ze sobą ryb terytorialnych. Twoje akwarium ma powierzchnię 100x40, to nie jest bardzo dużo.

Nie przyjmuj nigdy wartości skrajnych parametrów wody podawanych w literaturze dla danego gatunku. Optimum to środek.
Nie można łączyć mieczyków (woda twarda i zasadowa) z pozostałą obsadą.
Nie można łączyć chłodnolubnych neonów Innesa z pozostałą obsadą.

Poczytaj o wymaganiach gatunków ryb, jakie chcesz trzymać. Poczytaj tematy na Akwaforum.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Dzieki BARA! O to mi wlasnie chodzilo :)
Furyan
Posty: 51
Rejestracja: 21 lip 2019 14:45

Post autor: Furyan »

No ok to w takim razie jaką obsade byście polecili widząc jaki mam gust do rybek ? Podobają mi się ogólnie pielęgnice więc chciałbym je mieć w akwa + jakiś stadny gatunek.
Jak zaleje baniak to sprawdze odczyny wody.
Co do kirysków to widziałem setki razy je w baniakach ze żwirem więc źle się zasugerowałem.
Myślałem żeby zrobić 50/50 , lewa strona w żwirku oddzielona kamieniami i druga strona piasek ale boje sie że ryby mi to pomieszają jak będą buszować i zrobi się z tego syf zwłaszcza że chcę czarny żwirek 2-3mm.
To chyba lepiej będzie zrezygnowac z kirysów
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

No to jeśli chcesz pielęgnice, to daj na dno piasek a nie żwir.
Piasek jest podłożem uniwersalnym na tyle, że możesz zmienić gatunek nie zmieniając podłoża (a podłoże jest chyba najważniejsze, bo resztę aranżacji możesz zmienić bez restartu zbiornika). No i piasek jest w miarę jałowy w substancje mineralne (np. z porównaniu z ziemią, no ale od czego są kulki gliniane), nie zrobi rybom krzywdy, osad tak nie wnika w podłoże (łatwiej odmulić) i chyba jest preferowany przez większość gatunków (przynajmniej do tej pory żadna się nie skarżyła).
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Furyan
Posty: 51
Rejestracja: 21 lip 2019 14:45

Post autor: Furyan »

A jakbym zamówił żwirek piasek kwarcowy granulacja 1.2-1.8mm ? Będzie to dobry kompromis ?
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Będzie, byle nie był to mielony bazalt. Poszukaj piachu rzecznego (nie jest ostry), można trafić na takie granulacje (ziarninę).
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Furyan
Posty: 51
Rejestracja: 21 lip 2019 14:45

Post autor: Furyan »

Ok zakupiony żwirek kwarcowy granulacja 1,2-1,8mm.
Co do filtra mam oferte używki fluval 206 niby do 200 litrów kubełek , ale czy nie bedzie za mały na taki baniak ?

Poczytałem o tych obsadach i mam taką listę rybek które mniej więcej pasują do siebie parametrami wody - sprawdzałem te obsady na przykładowych obsadach do 200 litrów:
zmienniak plamisty - platka
Danio - obojetnie jaki gatunek
gurami
kiryski
Bocja siatkowa
pielęgnica ramireza
zbrojnik niebieski
Teraz było by w porządku ? Jeśli tak to poprosze o ilości tych rybek żeby nie przesadzić.
Jutro jade obejrzeć ten filtra 206-stke niby do 200 litrów , w sumie jak odejme żwirek , ziemie , korzenie to samej wody będzie gdzies z 120 litrów wiec powinien starczyc ?

Nie pisz posta pod postem, jak chcesz coś dopisać użyj opcji "zmień". Posty połączyłam. MOD BARA
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Danio są chłodnolubne, dla nich 23-24 stopnie to maks.
Gurami, ramirezki to ryby ciepłolubne, dla nich 26 stopni to minimum.
Zmienniaki plamiste to ryby wód twardych, zasadowych.
Pielęgniczki ramireza to ryby wód miękkich i kwaśnych.
Nie można łączyć ze sobą gatunków ryb o odmiennych wymaganiach co do parametrów (w tym temperatury) wody.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Furyan
Posty: 51
Rejestracja: 21 lip 2019 14:45

Post autor: Furyan »

Wiedząc jakie ryby mnie interesują czy mógłbym prosić o podanie dwóch obsad które były by w porządku ?
Czy dobrze to rozumiem w skrócie , zanim cokolwiek zacznę muszę wybrać obsadę ryb + obsadę roślinek do parametrów wody tak ? Czyli jeśli np wybiorę rybki zimnolubne to rośliny również muszę wybrać zimnolubne tak ?
Wcześniej nie zwracałem na to uwagi i teraz chce się do tego przyłożyć.
Znalazłem na forum podane gotowe obsady i wychodzi na to że również nie są podane dobrze.
Chcę dzisiaj zamawiać roślinki ale póki nie zdecyduje się na obsade rybek to muszę się wstrzymać.
ODPOWIEDZ