Oświetlenie do 25l - dylemat

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Agamemnon
Posty: 10
Rejestracja: 18 sty 2019 22:38

Oświetlenie do 25l - dylemat

Post autor: Agamemnon »

Witam,

przeryłem pół internetu i już po prostu nic nie wiem.

Mam akwarium 25l ze standardową żarówką na gwincie e14. Oczywiście zwykłej żarówki nie używam, tylko żarówkę energooszczędną LED. Największą moc żarówki energooszczędnej jaką udało mi się znaleźć to 7W (865) z 600 lumenami. Problem jest ogólnie też taki, że akwarium jest oświetlone nierównomiernie - więcej światła po prawej stronie.

Proszę, powiedzcie mi czy taka żarówka 7W 600lm 6500K Ra>80 wystarczy żeby trzymać w akwarium rośliny mniej wymagające, któreś z tych:
- Eleocharis parvula
- Wgłębka
- Limnophila Sessiliflora
- Microsorum Narrow
- Bacopa Caroliniana
- Ludwigia Repens
- Hydrocotyle tripartita Japan
- Gałęzatka
- no i mchy: Christmass, China, Jawajski

Ile maksymalnie watów światła w akwarium mogę mieć, tak żeby nie było konieczne podawanie CO2?

Nie chciałbym za bardzo przerabiać klapy, więc jeżeli światła (7W) jest za mało, to znalazłem takie oświetlenie:
- Aquael Leddy Tube Sunny 6W 6500K 680lm
lub
- Aquael Leddy Tube Plant 6W 8000K 400lm

Tego typu światło mógłbym w klapie zamontować obok zwykłej żarówki energooszczędnej (musiałbym pokombinować z mocowaniem) i wtedy mógłbym stosować oba źródła światła jednocześnie.

I teraz pytanie. Jeżeli wybrałbym lampę np. Aquael Leddy Tube Sunny 6W 6500K, to czy ona sama by wystarczyła, czy musiałbym ją stosować razem z żarówką energooszczędną 7W? Wtedy łącznie miałbym 6+7=13W, a lumenów łącznie około 1300 (w przypadku oświetlenia Aquael w wersji Plant to koło 1000).

Czy takie połączenie lampy Aquael i żarówki energooszczędnej ma jakiś sens? Czy to nie jest za dużo na akwa bez CO2?

Odnośnie żarówki energooszczędnej, to mam do wyboru jeszcze takie:
a) 4W, 310lm
b) 5W, 396lm
c) 6W, 500lm

Powiedzcie mi proszę w jakiej konfiguracji zastosować to oświetlenie? A może żarówka + światło Aquael to jeszcze zbyt mało?

Dzięki za porady, proszę o pomoc bo już zupełnie głupi jestem.
Ostatnio zmieniony 17 sie 2019 19:44 przez Agamemnon, łącznie zmieniany 1 raz.
YoungoMuzykant
Posty: 12
Rejestracja: 13 cze 2019 18:24

Post autor: YoungoMuzykant »

To, czy rośliny będą dobrze rosły zależy przede wszystkim od ilości lumenów, ale również widma światła. Nie wiadomo jakie widmo ma żarówka, której używasz. Najlepiej żebyś zakupił Aquael Leddy Tube Plant 6W 8000K 400lm, ponieważ ma znane i optymalne widmo do przeprowadzania fotosyntezy. Dla roślin, które wymieniłeś będzie okej. Nie stosuj jej razem z żarówką, którą teraz masz, światła będzie za dużo szczególnie bez pomocy CO2 :wink:
Agamemnon
Posty: 10
Rejestracja: 18 sty 2019 22:38

Post autor: Agamemnon »

Dzięki za odpowiedź.

Właśnie ku Aquael Leddy Tube Plant 6W 8000K 400lm się skłaniam, ale gdzieś czytałem, że światło 8500K stosuje się jako dodatek do 6500K i teraz sam już nie wiem :)

"Nie stosuj jej razem z żarówką, którą teraz masz"
A jak włożę tam tą najsłabszą 4W o 310lm to w połączeniu z Aquael Leddy Tube Plant 6W też będzie za dużo?
CrS
Posty: 7
Rejestracja: 15 wrz 2019 10:39
Lokalizacja: Rumia

Post autor: CrS »

Witam, chciałbym się dołączyć do tematu. Mam akwa 30l, standardowym oświetleniem była żarówka na gwint E14 25w. I tu moje pytanie w ciepłe dni akwarium strasznie szybko dobija do 30 stopni, barwa światła jest bardzo ciepła, czy mogę i na jaką żarówkę LED z gwintem e14 wymienic. Jest pełno wszędzie o oświetleniu LED ale każdy pisze tu o taśmach, modułach, tubach, a co jeśli chodzi o żarówkę LED na gwint E14... Proszę o pomoc.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

CrS pisze:a co jeśli chodzi o żarówkę LED na gwint E14
Nic nie przeszkadza w tym, aby akwarium oświetlać żarówką (żarówkę można dobrać co do mocy/barwy).
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
CrS
Posty: 7
Rejestracja: 15 wrz 2019 10:39
Lokalizacja: Rumia

Post autor: CrS »

W końcu konkretna odpowiedź. Jaka barwę najlepiej wybrać i jak obliczyć mniej więcej moc takiej żarówki ? Wyczytałem gdzieś że dla LED 0.4W/l zgadza się czy brednie ?
Jeśli chodzi o rybki to
3x kirys
3x tetra
3x Danio
1x zbrojnik albinos.

Roślinki
Anubias Lanceolata
Anubias minima Bonsae
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Sprzątam po sobie :lol:
Ostatnio zmieniony 15 mar 2020 17:52 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
CrS
Posty: 7
Rejestracja: 15 wrz 2019 10:39
Lokalizacja: Rumia

Post autor: CrS »

Taki dostałem na urodziny :) Owszem troche męczę się z odchodami. Ale rybki nie należą do dużych, a skoro dostałem akwarium to i kupiłem rybki. Nie pytam czy to dobry pomysł... Gorszym będzie spuszczenie ich w kiblu (:) Jak będę na swoim na pewno kupię większe ale na razie jest takie i chciałbym o pomoc w doborze żarówki :)
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Sprzątam po sobie :lol:
Ostatnio zmieniony 15 mar 2020 21:10 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
CrS
Posty: 7
Rejestracja: 15 wrz 2019 10:39
Lokalizacja: Rumia

Post autor: CrS »

...... Wróćmy do tematu oświetlenia, proszę.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

To zależy jakie masz rośliny. Można próbować od mniejszych żarówek (np. 2- 3,5W na małym gwincie), o różnych barwach, np. 4000K i 6500K lub 3200K i 6500K. Barwy i moce należy dobrać bo rośliny mają różne preferencje co do światła.
Dobór oświetlenia nie jest jednoznaczny. To, że ktoś napisał o 0,4W/litr może oznaczać, że dla swoich gatunków roślin ma właściwe oświetlenie ale inny akwarysta już niekoniecznie.
U mnie niestety nie sprawdził się przelicznik waty/litry ani też barwy "dla roślin" (nie używam już 6500K, mam na myśli LED-y).
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

krzych_100 pisze: U mnie niestety nie sprawdził się przelicznik waty/litry ani też barwy "dla roślin" (nie używam już 6500K, mam na myśli LED-y).
U mnie równiez sie nie sprawdzil, na papierze mialem X lumenów, a w realu dalej rosliny slabo wybarwione, a dolne partie zaglodzone z braku swiatla. Swiatlo dobieramy do momentu, az roslina nabierze naturalnej barwy jak w naturze, natomiast dolne partie nie beda przypominac kompostnika z ogólna tendencja dla roslin pierwszego planu do ciagniecia w góre.
CrS
Posty: 7
Rejestracja: 15 wrz 2019 10:39
Lokalizacja: Rumia

Post autor: CrS »

Dziękuję Wam za pomoc, mam już jakiś obraz (: będę testował.
Agamemnon
Posty: 10
Rejestracja: 18 sty 2019 22:38

Post autor: Agamemnon »

Z żarówkami energooszczędnymi, które można przykręcić na gwint e14 w tej klapie, są ogólnie dwa problemy:
- nie wiadomo jakie mają widmo światła
- oświetlają zbiornik nierównomiernie, więc tutaj ten przelicznik W/l nie bardzo się sprawdza

Zdecydowałem się przejść na światło LED Aqualea (Leddy Tube). Będzie to wymagało lekkiej przebudowy klapy.

Mam jeszcze pytanie: jak sprawdzi się taka kombinacja lamp:
- Aquael Leddy Tube 6W Sunny 6500K
- Aquael Leddy Tube 3W Plant 8500K

Czy te dwie lampy to łącznie będzie za dużo światła? Plant miałby dodać trochę pasma czerwonego dla roślin. Czy to ma sens i czy przy takiej kombinacji konieczne już by było podawanie CO2?
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Nie bardzo rozumiem:
Agamemnon pisze:Z żarówkami energooszczędnymi, które można przykręcić na gwint e14 w tej klapie, są ogólnie dwa problemy:
- nie wiadomo jakie mają widmo światła
- oświetlają zbiornik nierównomiernie, więc tutaj ten przelicznik W/l nie bardzo się sprawdza
Agamemnon pisze:Zdecydowałem się przejść na światło LED Aqualea (Leddy Tube).
A wiemy jakie światło (widmo) emitują Leddy Tube?
O żarówkach energooszczędnych napisałem dlatego, że nie mam jakichś specjalnie złych doświadczeń po ich stosowaniu, a o przeliczniku waty na litry też wiem z własnego doświadczenia, że to lipa.
Jeśli kupujemy świetlówkę do akwarium to na opakowaniach takich świetlówek jest obrazek z widmem emitowanego światła i przypuszczam, że bardzo mało ludzi zwraca na to uwagę. Wystarczy, że producent napisze, że jest dla roślin...
A tak serio, to naprawdę ważne jest widmo światła - wystarczy spojrzeć na rysunek/wykres widma światła słonecznego i porównać go z widmem reszty źródeł.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
ODPOWIEDZ