Pierwsze akwarium - proszę o poradę [60l]

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Ludo
Posty: 5
Rejestracja: 06 sie 2019 12:01

Pierwsze akwarium - proszę o poradę [60l]

Post autor: Ludo »

Witam serdecznie jestem tutaj nowy i na początku chciałem wszystkich przywitać :)

Chcę założyć akwarium padło na 60l, ponieważ na większe nie mam miejsca. Postanowiłem że kupię wszystko osobno a nie gotowy zestaw wydaję mi się że stworzę w ten sposób wszystko jak być powinno bez późniejszego wymieniania czegoś z gotowych zestawów, no chyba że się mylę i taki gotowy będzie ok to mnie poprawcie. Szkło jak już wspomniałem to 60l no 54l według opisu. Do tego kupiłbym filtr i nie wiem czy ten będzie odpowiedni i cichy zewnętrzny Aquael Versamax FZN 2 bądź 3 do tego oczywiście grzałkę najlepiej z termostatem i termometr i tutaj moje pytanie czy polecacie jakąś grzałkę a i bym zapomniał pokrywa + jakie oświetlenie do takiego akwarium byłoby najlepsze. Jeśli chodzi o dekoracje to myślałem nad kamieniami + korzeń a nad tym wszystkim jakąś pływającą roślinkę czy takie coś zda egzamin?

Jeśli o obsadę chodzi to myślałem nad Gupikami, bojownikiem i na dole kiryski. Nie wiem czy taka obsada może ze sobą być w jednym akwarium chociaż wydaję mi się, że tak. Byłbym bardzo wdzięczny za wszelką pomoc i wyrozumiałość.
Awatar użytkownika
szamanka
Posty: 404
Rejestracja: 08 maja 2017 8:43
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: szamanka »

Marka grzałki nie ma większego znaczenia, jeśli kupujesz z termostatem to termometr jest raczej zbędny.

Z tych 2 filtrów raczej fzn-2, 3 może być trochę za mocny. Gdybyś planował szybkie, potokowe ryby jak danio pralka w akwarium by im nie przeszkadzała, ale bojek i gupiki pływają raczej powoli i mocny przepływ wody nie będzie im służył.

Jesli nie planujesz wymagających roślin to oświetlenie nie ma dużego znaczenia. Dla bojka dobrze by było gdyby akwarium miało pokrywę.

Dla kiryskow potrzebny jest piasek na dnie nie żwir.
Tichy
Posty: 36
Rejestracja: 14 sie 2019 18:55
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Tichy »

szamanka pisze:jeśli kupujesz z termostatem to termometr jest raczej zbędny
Byłbym mocno ostrożny - "wyskalowanie" termostatów w tego typu urządzeniach (a praktycznie wszystko robione jest obecnie w Chinach) jest problematyczne, a certyfikacja wskazań - zapewne nieistniejąca. Osobiście proponuję jednak zakup termometru jako osobnego urządzenia: nawet jeśli będzie miał podobne "wady" z kalibracją, to jego wskazania łatwiej zweryfikować od razu na początku w domowych warunkach. Oczywiście można też próbować weryfikować ustawienia termostatu grzałki (i w razie potrzeby stosować odpowiednią korektę), ale moje obawy budzi upływ czasu: bałbym się, że po kilku latach termostat w grzałce oraz jego regulacja staną się mniej dokładne lub zdryfują w którąś ze stron, co termometrom raczej się nie zdarza, o ile się nimi nie rzuca ;-)
ODPOWIEDZ