Co to za choroba? Kiryśnik czarnoplamy

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Arkady77
Posty: 82
Rejestracja: 18 sie 2019 21:13
Lokalizacja: Nowa Sól

Co to za choroba? Kiryśnik czarnoplamy

Post autor: Arkady77 »

Witam.
Tydzień temu podmieniałem na szybko wodę ok.12l w swoim akwarium 72l. Z tego powodu zrobił się duży szum. Po podmianie jakąś godzinę później zaobserwowałem u Kiryśnika (młody okaz ok.6cm) dziwne objawy. Skrzela i płetwy zrobiły się koloru zielono-żóltego. Następnie po dwóch dosłownie godzinach rybie zapadł się brzuch, pływała jak szalona w kółko po całym akwarium oraz wykonywała dziwne skoki. Dodatkowo kręgosłup wygiął się trochę, że ogon jest jakby wyżej, trudność z utrzymaniem równowagi, czasem chciała jakby wyskoczyć z akwarium, bo pchała się ku górze wystawiając łeb ponad lustro wody.
Wyłowiłem ją do kotnika, dałem Bactopur, CMF i jeszcze Ichtio, wszystko co miałem pod ręką, nawet trochę soli akwarystycznej.
Teraz ryba cały czas siedzi trochę mało ruchliwa, reaguje na jedzenie, ale ma trudności z pływaniem, jakby sparaliżowana w kręgosłupie. Inne widoczne objawy to: blady ogon i płetwa grzbietowa.
Karmię tylko suchym pokarmem, temp wody ok.26,5C.
Co to może być za choroba?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Podaj proszę informacje o akwarium zgodnie z Regulaminem Działu Choroby.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Arkady77
Posty: 82
Rejestracja: 18 sie 2019 21:13
Lokalizacja: Nowa Sól

Post autor: Arkady77 »

Nie wiem o co chodzi, ale akwarium mam 72 litry owal.
Ryby: Gurami mozaikowy - 4 szt., Żałobniczka - 5 szt., i Zbrojnik - 2szt.
Oświetlenie led 10W
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

Arkady77 pisze:Nie wiem o co chodzi
KLIK i już wiesz o co chodzi ;)
Arkady77
Posty: 82
Rejestracja: 18 sie 2019 21:13
Lokalizacja: Nowa Sól

Post autor: Arkady77 »

Moje pierwsze akwarium założyłem w 1986 roku i miałem je ok. 10 lat.
Wodę podmieniałem raz na miesiąc, ryby wkładałem w tym czasie do miski z wodą prosto z kranu a akwarium czyściłem do zera aż się błyszczało. Później wodą zalałem odstaną 1 dzień i ryby z powrotem i było ok.
Teraz założyłem pół roku temu nowe i odrazu choroby jakieś dziwne są.
Czy te ryby teraz są jakieś inne?
- ryby: Gurami Mozaikowy - 4szt., Żałobniczka - 5 szt., Zbrojnik - 2 szt.
- Akwarium 72l owal stoi od ok. pół roku
- filtr Aquael Unifilter 750 + wkład z ceramiką (24h)
- grzałka 50W teraz wyłączona
- napowietrzacz (24h)
- woda podmieniana 15 litrów co tydzień w niedzielę (dostaną ok.
40h)
- temp. ok. 26,5 teraz a było więcej nawet ponad 28 przez upały
- oświetlenie led 10W sunny
- na dnie żwir o różnej granulacji przeważnie 2-3 i 3-5 mm
- rośliny anubias, żabienica, bacopa
- 1 korzeń Redmoor, zbrojniki często na nim siedzą
- parę kamyków i grota dla zbrojnika
- pokarm suchy (płatki rożnego rodzaju i dafnia)
Testów wody nigdy nie robiłem

a jeszcze co, nie mogłem dodać załącznika bo limit wyczerpałem. Nie widze żadnego zdjęcia więc jaki limit?
Ostatnio zmieniony 19 sie 2019 1:07 przez Arkady77, łącznie zmieniany 1 raz.
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

Fotki dodaj np. na fotosik.pl a tutaj daj linka.
Arkady77
Posty: 82
Rejestracja: 18 sie 2019 21:13
Lokalizacja: Nowa Sól

zdjęcie

Post autor: Arkady77 »

Arkady77
Posty: 82
Rejestracja: 18 sie 2019 21:13
Lokalizacja: Nowa Sól

Post autor: Arkady77 »

Nikt nie rozpoznaje jaka to może być choroba?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Akwarium mocno za małe dla ryb, jakie trzymasz. Gurami i kiryśnik wymagają litrażu od 200l. Kiryśnik wymaga piasku jako podłoża.

Podaj proszę informacje o parametrach wody.

Dafnia to niepotrzebna chityna. Usuń ją z diety. Ryby należy karmić zróżnicowanym pokarmem, w tym mrożonkami.

Poczytaj o wymaganiach gatunków ryb jakie trzymasz.

U kiryśnik podejrzewam zatrucie związkami azotowymi i problem z przewodem pokarmowym (zła dieta).

Podmieniaj więcej wody co tydzień do momentu oddania ryb lub założenia im prawidłowego akwarium.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Arkady77
Posty: 82
Rejestracja: 18 sie 2019 21:13
Lokalizacja: Nowa Sól

Post autor: Arkady77 »

Tak za małe.
Jak prawie 30 lat temu miałem pierwsze akwarium to miałem więcej ryb, większe okazy z tych samych gatunków w akwarium 25 litrów. Poza tym jeszcze inne ryby były i wszystko było w porządku. W te bajki to nie wierzę o wymaganiach 200 litrów. To są mity.
Miałem Kiryśniki ponad 10 cm tak samo Gurami o Zbrojnikach nie wspomnę 12,5 cm samiec a samice po 9cm. Dodam jeszcze że nawet Zbrojniki rozmnażałem w swoim 25 litrów (rura PCV fi50 z otworem po środku mniej więcej ustawiona w pionie)
Teraz te ryby są byle czego warte i tyle w temacie.
Przez 10 lat jak miałem kiedyś ryby to o żadnej chorobie nie było mowy o lekach nie wspomnę. Był brzęczyk, filtr gąbka i hulało :)
Co do parametrów nigdy ich nie mierzyłem i teraz też nie, więc nie powiem jakie są bo nie wiem.
Właśnie zastanawiam się czy, aby mniej nie podmieniać.
Zła dieta? Pokarm 2x dziennie jak teraz zalecają w różnych forach.
Kiedyś karmiłem 5x razy dziennie, dna nie odmulałem, wodę raz na miesiąc wymieniałem tak jak pisałem w poście wcześniej i ryby śmigały.
Dafnia? Przecież to Numer 1 dla ryb odkąd pamiętam. Jeszcze płatków w latach 80-tych nie było a dafnia była, więc następny mit.
Jedyne co może być to coś w wodzie i w te związki azotowe mogę uwierzyć, ale od czego, teraz mam odmulacz, w ogóle cały sprzęt i dno czyściutkie.
Trochę daje na rośliny Aqua art Classic, Green i Potas. Chyba to nie jest szkodliwe?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Mam ponad trzydziestoletnie doświadczenie w akwarystyce i napiszę Ci szczerze: kiedyś po prostu męczyło się ryby.

Poczytaj o wymaganiach gatunków ryb, jakie trzymasz. Załóż im prawidłowe akwarium, zacznij je prawidłowo karmić.
Sprawdź parametry wody.

Zmień (zmodyfikuj) nieco swoje podejście do współczesnej akwarystyki.

Inna kwestia: nie lej niepotrzebnej chemii do wody. Niech rośliny wspomagają proces oczyszczania wody ze związków przemiany materii wydalanych przez ryby.

Poczytaj proszę "Podręcznik akwarysty" jaki zamieściliśmy na dole strony głównej.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Arkady77
Posty: 82
Rejestracja: 18 sie 2019 21:13
Lokalizacja: Nowa Sól

Post autor: Arkady77 »

Dużo chemii nie daje, raczej staram się profilaktyczne.
Jeśli chodzi o parametry, przymierzam się do zbadania.
Wydaje mi się że to był błąd przy podmianie wody o niewłaściwym pH. Gwałtowna wiążąca się ze spadkiem temperatury chociaż nie dużym, ale jednak.

Męczyło się ryby?

Posiadam książki:
- Mirosław Huszcz "Akwarium i jego mieszkańcy" 1985r,
- Hans Frey "Moje akwarium" 1986r,
- Stefan Kornobis "Akwarium w mieszkaniu" 1986r,
- Wszystko o akwarium, Podstawowe wiadomości dla akwarystów, Tetra 1989r,
- Dwumiesięczniki Akwarium: nr 4/86, 3/89, 5/89, 6/89, 1/90, 4/90.

Dotyczy Gurami Mozaikowy. W pierwszej książce pisze "do hodowli są potrzebne zbiorniki 50-100 litrowe z obfitą roślinnością, ustawione w widnym miejscu".
Ja mam 72 litry, więc nie ma co panikować z tymi wymaganiami.
Pozdrawiam
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

Popatrz kiedy te książki były wydane - przez ostatnie 20-30 lat troszkę się zmieniło, więcej wiemy, mamy większe możliwości co do wielkości akwarium czy sprzętu. Woda kranowa też jest inna dzisiaj niż kiedyś.
Zobacz, kiedyś wierzono, że Ziemia jest płaska i nawet to gdzieś opisano... czy ja teraz mam też wierzyć, że Ziemia jest płaska bo ktoś, kiedyś tak napisał? ;)
Arkady77
Posty: 82
Rejestracja: 18 sie 2019 21:13
Lokalizacja: Nowa Sól

Post autor: Arkady77 »

W porządku. Czytam też współczesne.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Diana Walstad
"Rośliny w akwarium"
Wyd. Oriol, 2007

Ulrich Schliewen
"Ryby akwariowwe od A do Z"
Wyd. Delta, 2006

Claus Schaefer
"Ryby i bezkręgowce akwariowe"
Wyd. Klub Dla Ciebie, 2007

Zostaw "wiedzę" sprzed lat, zobacz, co jest oparte na współczesnych badaniach ryb dotyczących ich wymagań.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Zablokowany