Glony?Co to jest na roślinkach?

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
jawortm233
Posty: 4
Rejestracja: 26 sie 2019 15:45

Glony?Co to jest na roślinkach?

Post autor: jawortm233 »

Witam wstępne informacje na temat akwarium:
200l 100x40x50 2msc od startu obsada 30 brzanek i 2zbrojniki wszystko póki co dość małe
Oświetlenie typowe w standardowej obudowie 60w, lecz na dniach dojdzie jeszcze 40w.
Rośliny to wszelkiego rodzaju łatwe rośliny po przez kryptokoryny kilka odmian nie pamiętam nazw jak i anubiasy, i kilka od znajomych.
Podłoże żwirek, rośliny sadzone w koszyczkach z podłożem.

Tyle na wstępie problem pojawia się na drodze wzrostu roślin nie nawożę bo światło dotychczas do 0.30w/l wody, ale roślinki marnieją a np: moczarka wcale prawie nie rośnie, a zawsze kojarzyłem ją, że trzeba było co chwile przycinać. MIałem w akwarium od ryb przeniesionych od zoologa ospę wyleczyłem ją błękitem metylowym, ale w sieci znalazłem, że to mogło rośliną również zaszkodzić teraz jest jakiś 3tyg po wymianie wody i nie widze poprawy/

To, że nie rosną to jedno lekko żółkną oraz od 1 sztuki od znajomego pojawiły się tak jakby włoski, ale mikro wygląda to jakby roślina złapała kurz pod wodą załączę zdjęcie o co chodzi widać zwłaszcza na górnym liściu roślina jest tym pokryta nie wszędzie, ale jednak. Chodzi o to co to jest i czy to jest groźne, bo co forum inny opis pasuje do identyfikacji, ale no zawsze jest coś co podważa tę teze więc proszę was o pomoc.


Zdjęcie z problemem widać górny liść https://www.fotosik.pl/zdjecie/bdc729c23fbe0cb2 u innych roślin też to występuje lecz troche mniej.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

W wodzie są spore niedobory i widać to po charakterystycznych zwiniętych liściach, testy, testy i jeszcze raz testy, żeby nie zgadywać. Krótkie nitki to nic groźnego, to klops w naworzeniu, odejda same po korekcie.
jawortm233
Posty: 4
Rejestracja: 26 sie 2019 15:45

Post autor: jawortm233 »

mark_farina pisze:W wodzie są spore niedobory i widać to po charakterystycznych zwiniętych liściach, testy, testy i jeszcze raz testy, żeby nie zgadywać. Krótkie nitki to nic groźnego, to klops w naworzeniu, odejda same po korekcie.
Problem w tym, że nie mam teraz testów a jest ich dość sporo i drogie wcześniej w rodzinie mieli takie same rośliny na zwykłym dużym żwirku i rosły jak szalone, zawinięte liście to wyczytałem, że mogłem sam zrobić gdyż świeciłem im za długo,glony nie chce, żeby się namnożyły myślałęm, że może mogę jakoś temu zaradzić a dziwne, że klops w naworzeniu jak ja ich niczym nie nawożę dopiero 3 dni potas azot fosfor i to w dawkach minimalnych w 3są w 1 preparacie bo wyczytałem, że liście tak wyglądają gdy mają niedobór tych 3 składników.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

''Klops'' miałem na myśli rozbite proporcje NPK, nie koniecznie odnosi sie to do nawożenia, a bardziej to tego że jednego pierwiastka brakuje, innego jest dużo innego za dużo. Ja bym się tu skoncentrował na Azocie i Fosforze bo to one odpowiadają w dużej mierze za nitki oraz to jak rośliny rosną. Braki potasu widać na roślinach szybko rosnących, szczególnie dolne liście maja dziurki jak od szpilki, widać to czesto na Polyspermie jak masz i wtedy faktycznie jest sens wlewać potas, braki fosforu to zółknięcie liści i gnicie, a braki azotu to początkowo zahamowany wzrost, a potem nawet sinice lecz nie zawsze. Można tak dywagować cały dzień, ale lepiej wiedzieć co i jak jest w wodzię aby udzielić sensownej rady.

Pamiętaj że młode liście to mikro, a starsze to makro, bo rośliny potrafia makro transportować z ubytkiem dla starych i dolnych części roslin, natomiast mikro już nie i to tez jest pewien klucz do oznaczania niedoborów.
jawortm233
Posty: 4
Rejestracja: 26 sie 2019 15:45

Post autor: jawortm233 »

mark_farina pisze:''Klops'' miałem na myśli rozbite proporcje NPK, nie koniecznie odnosi sie to do nawożenia, a bardziej to tego że jednego pierwiastka brakuje, innego jest dużo innego za dużo. Ja bym się tu skoncentrował na Azocie i Fosforze bo to one odpowiadają w dużej mierze za nitki oraz to jak rośliny rosną. Braki potasu widać na roślinach szybko rosnących, szczególnie dolne liście maja dziurki jak od szpilki, widać to czesto na Polyspermie jak masz i wtedy faktycznie jest sens wlewać potas, braki fosforu to zółknięcie liści i gnicie, a braki azotu to początkowo zahamowany wzrost, a potem nawet sinice lecz nie zawsze. Można tak dywagować cały dzień, ale lepiej wiedzieć co i jak jest w wodzię aby udzielić sensownej rady :)

Właśnie o takie coś mi chodziło. To samo wyczytałem wcześniej i kupiłem na próbę czy się poprawi Macro Green azot potas fosfor w 1 preparacie właśnie dla testu, lecz nie zauważyłem większych zmian, ale co prawda dodaje go codziennie rano dopiero tydzień, chyba za mało, aby było widać, tylko czy jest taki nawóz który można by dodać i byłby spokój zanim się skończy na dłuższy czas bo nie wyobrażam sobie kupienia 8 innych płynów i każdego codziennie ten 1ml ten 4ml :( chyba, że ten płyn od Aqua Art jest za słaby i dlatego nie widać różnicy
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Jak rośliny są zagłodzone, a np fosfor potrafią zmagazynować na cieżkie czasy to potrwa to tydzien-dwa zanim coś sie poprawi, akwarystyka to cierpliwość i czas, daj sobie czasu. Odnośnie nawożenia to niewiele podpowiem, bo to skomplikowany temat, każdy zbiornik nalezy brac pod uwage indywidualnie i dostosowac nawożenie oraz ustalić sobie jakieś dzienne dawki tak aby suplementowac niedobory oraz unikać kumulacji.
jawortm233
Posty: 4
Rejestracja: 26 sie 2019 15:45

Post autor: jawortm233 »

Czyli jednym słowem dobry produkt zakupiłem i prawdopodobnie w tym ktwi diabeł tylko bez testów nie wiem którego bardziej brakuje no nic będę dodawał jakiś czas ten środek i zobaczę i tak zmniejszyłem dawkę na 4ml z 5ml od początku bo wydawało mi się, że zejdzie szybciej niż zalecają ta strzykawka nie jest miarodajna ;/ a tym na liściach rośliny się przejmować? jest też opcja, że za słabe światło?
ODPOWIEDZ