[30L] Low-Tech na ziemi ogrodowej - spełniamy marzenia (?)

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

wężowakolumna
Posty: 204
Rejestracja: 12 kwie 2019 15:45
Lokalizacja: jarosław

Post autor: wężowakolumna »

ancp pisze:Ślimaków jest już bardzo dużo. Chyba niedługo trzeba będzie zakupić jakąś Helenkę ;)
Jestem cienias, ale czytałem, że jedna Helenka nie wystarczy. Ja polecam wybieranie ślimaków ręcznie po kilka sztuk dziennie i ogarniesz populację. A kup Ampularię - ja nie martwię się przekarmianiem, nasypię za dużo, chcę nadmiar wybrać, ale ślimak jest szybszy i zajada nadmiar nasypanego pokarmu. Poza tym jest przeuroczy ;)

Gratulacje, gratuluję takich przyrostów na roślinkach :)
ancp
Posty: 26
Rejestracja: 28 sie 2019 10:32
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: ancp »

wężowakolumna pisze:czytałem, że jedna Helenka nie wystarczy
Nie no, oczywiście miałem na myśli wiele Helenek. To była raczej z mojej strony taka metonimia ;)
wężowakolumna pisze:polecam wybieranie ślimaków ręcznie po kilka sztuk dziennie i ogarniesz populację
Nie chce mi się :P
wężowakolumna pisze:kup Ampularię
Takie bydlę na 30 litrów to za dużo ;)
wężowakolumna pisze:Gratulacje, gratuluję takich przyrostów na roślinkach
Dziękować, dziękować! :) <3
30 litrów LT na ziemi ogrodowej. Start 27.08.2019 / Restart 01.11.2019
wężowakolumna
Posty: 204
Rejestracja: 12 kwie 2019 15:45
Lokalizacja: jarosław

Post autor: wężowakolumna »

Gad Demyt! Nie doczytałem jaki to litraż jest ;)
ancp
Posty: 26
Rejestracja: 28 sie 2019 10:32
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: ancp »

UPDATE DZIEŃ 18:
Zgodnie z przewidywaniami Forumowiczów akwa zarosło jak dziki staw :D
Obrazek
Dziś trochę przeciąłem chaszcze i delikatnie się rozjaśniło.
Obrazek
Mieszkańcy już się zaaklimatyzowali i zajmują się serwisem sprzątającym.
Obrazek
Obrazek
30 litrów LT na ziemi ogrodowej. Start 27.08.2019 / Restart 01.11.2019
ancp
Posty: 26
Rejestracja: 28 sie 2019 10:32
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: ancp »

UPDATE: DZIEŃ 23
Dżungla rośnie jak szalona. Pojawiło się sporo korzonków, więc postaram się dziś pokosić trawniczek :)
Obrazek

I mały bonusik - krewetka Malwina :)
To znaczy nie wiem czy akurat Malwina, a nie powiedzmy Łukasz albo Justyna, bo ich nie rozróżniam :P
Obrazek
30 litrów LT na ziemi ogrodowej. Start 27.08.2019 / Restart 01.11.2019
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Ładne klimatyczne akwarium.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
ancp
Posty: 26
Rejestracja: 28 sie 2019 10:32
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: ancp »

krzych_100 pisze:Ładne klimatyczne akwarium.
Dziękuję :) Staram się regularnie wrzucać update. Może komuś się kiedyś przyda do porównywania rozwoju własnego zbiornika o podobnym litrażu na ziemi ogrodowej :)
30 litrów LT na ziemi ogrodowej. Start 27.08.2019 / Restart 01.11.2019
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Ze zdjęć widać, że udaje się to w 30 litrach. Wiem, że małe akwaria prowadzi się trudniej i jak widać można to robić z głową :) .
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
ancp
Posty: 26
Rejestracja: 28 sie 2019 10:32
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: ancp »

krzych_100 pisze:Ze zdjęć widać, że udaje się to w 30 litrach. Wiem, że małe akwaria prowadzi się trudniej i jak widać można to robić z głową :) .
Powiem tak - miałem wiele akwariów, ale wszystkie one były małe, dlatego nie mam w ogóle doświadczenia z dużymi zbiornikami. To były też trochę stare dzieje - ostatnie akwarium przed obecnym miałem na studiach i nie tyle było to akwarium co raczej wielki słój, w którym w tempie geometrycznym rozmnażały się raki marmurkowe. Wspaniałe stworzenie, ale mnoży się partenogenetycznie jak zaraza, co może zniszczyć każdy zbiornik. Nawet nie wiedziałem, że od 2015 zakazana jest jego hodowla :D No ale moje były legalne. Nie miałem serca tego uśmiercać, więc rozdawałem komu się dało, ale ileż można.

Zaczynałem od prostego akwarium (zbiornik, woda, napowietrzacz) z różankami, których nałowił mi w stawie mój dziadek. Z tamtych czasów mam to dziecięce marzenie postawienia dużego zbiornika zimnowodnego z naszymi rodzimymi rybkami ;)
Potem wiadomo - żwir, plastikowa roślinka, filtr z napowietrzaczem i przemysłowa hodowla gupików. Nie miałem wtedy zielonego pojęcia, że w ogóle można inaczej. Przewijały się jakieś skalary, glonojady, kiryski itp. ale zawsze była to tylko zupa rybna, żaden "ekosystem".

Z racji, że z zamiłowania i wykształcenia jestem biologiem, zawsze fascynowało mnie środowisko jako całość. Współzależności, samoregulacja itp. Zawsze byłem pod wrażeniem butli Pana Latimera, która ma się świetnie będąc szczelnie zamkniętą od 1972 r. (sic!)

Obrazek

Pomysł ostatnio odżył, ponieważ razem z narzeczoną zaczęliśmy robić ogrody w słoikach na prezenty dla znajomych, do wystroju mieszkania itp. Co ciekawe, zaczęliśmy je robić zanim nastała na nie obecnie szalejąca moda :lol:

To, co nigdy nie podobało mi się w "komercyjnej" akwarystyce, to była cała ta otoczka biznesowa. Lampy za miliony, podłoża za miliardy, paski, testy, uzdatniacze itp. Jeśli posłuchać "pana z zoologicznego", to żeby mieć ładne akwarium, trzeba być milionerem. W przyrodzie powstają piękne zbiorniki "za darmo", a przykład Pana Latimera pokazuje, że da się zrobić prawie* bezobsługowy ekosystem korzystając wyłącznie z praw Matki Natury.
Dlaczego "prawie"? Wiadomo, że kompletny ekosystem to sieć niezliczonych zależności, które ciężko zapewnić na małej przestrzeni. Im mniejszy ekosystem, tym bardziej wrażliwy na wahania parametrów i łatwiej jest mu się zapaść. Butla Pana Latimera też nie jest samowystarczalna, ponieważ wymaga odpowiedniego ustawiania względem słońca i temperatury otoczenia.

Osobiście uważam, że większą przyjemność daje mi współpraca z Naturą w tworzeniu akwariów, terrariów, szklarń, wiwariów itp. niż tworzenie sztucznych środowisk z "Super Ultimate Shrimp & Fish & Whatever Ultra Sand" wraz z "Aqua-Stone Aquarium Pebbles Max" i karmienie swoich podopiecznych "Mega-Vita-Aqua-Fish New Improved Nutrition Plus" :)
30 litrów LT na ziemi ogrodowej. Start 27.08.2019 / Restart 01.11.2019
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

ancp pisze:To, co nigdy nie podobało mi się w "komercyjnej" akwarystyce, to była cała ta otoczka biznesowa. Lampy za miliony, podłoża za miliardy, paski, testy, uzdatniacze itp. Jeśli posłuchać "pana z zoologicznego", to żeby mieć ładne akwarium, trzeba być milionerem.
Najprawdziwsza prawda... :)
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
ancp
Posty: 26
Rejestracja: 28 sie 2019 10:32
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: ancp »

Mały apdejcik video z dnia 24. :)

Krewety w swoim żywiole:
https://youtu.be/15rBstLhwg0

Szybki ogląd akwarium - krewety, ślimaki, roślinki:
https://youtu.be/PONTaKMqv_E

Bonus! Dziś do akwa zajrzało Słonko. Dobrze widać herbaciany kolor wody. Krewety trochę się poopalały. Może dobrze im to zrobi na witaminę D ;)

Obrazek
30 litrów LT na ziemi ogrodowej. Start 27.08.2019 / Restart 01.11.2019
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Sprzątam po sobie :lol:
Ostatnio zmieniony 16 mar 2020 17:43 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

ancp fajne bagienko, niech chodzi bezproblemowo jak najdłużej.
mirukan pisze:Kurcze nie możliwe już myślałem że tacy miłośnicy akwarystyki wyginęli.
Wydawało mi się że ja jestem ostatni
Obrazek

:D
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
szamanka
Posty: 404
Rejestracja: 08 maja 2017 8:43
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: szamanka »

Zawsze byłem pod wrażeniem butli Pana Latimera, która ma się świetnie będąc szczelnie zamkniętą od 1972 r. (sic!)
Ja też, dopóki nie okazało się że istnieje tylko jedno zdjęcie tej butli, więc jakoś nie wierzę w te 50 lat. Kiedyś bardzo próbowałam znaleźć jakieś starsze lub nowsze i się nie udało, a jestem całkiem niezła w Google.


Fajne akwa, oby dawało tyle frajdy jak najdłużej.
ancp
Posty: 26
Rejestracja: 28 sie 2019 10:32
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: ancp »

Neurochirurg pisze:fajne bagienko, niech chodzi bezproblemowo jak najdłużej.
Dzięki! Oby :)
szamanka pisze:Ja też, dopóki nie okazało się że istnieje tylko jedno zdjęcie tej butli, więc jakoś nie wierzę w te 50 lat. Kiedyś bardzo próbowałam znaleźć jakieś starsze lub nowsze i się nie udało, a jestem całkiem niezła w Google.
Może facet nie lubi gości ;)
szamanka pisze:Fajne akwa, oby dawało tyle frajdy jak najdłużej.
Dzięki! :)

Postanowiłem zrobić update: DZIEŃ 28
Bagienko zarosło ko-smi-cznie. Woda jest jednak przejrzysta, więc jestem dobrej myśli. Dolne partie roślin z braku światła zaczynają obumierać, ale na szczęście bakterie dobrze zadomowiły się w akwa i rozkład odbywa się bardzo higienicznie - zbrązowienie, rozłożenie części miękkich, pozostaje delikatna siateczka z grubszych włókien. Nie ma smrodu, nie ma śluzu - jednym słowem jest OK. Postanowiłem na razie nic nie ruszać. Najwyżej będzie paludarium :D
Żeby rozwój zbiornika był bardziej widoczny, wrzucam jeszcze raz zdjęcie z założenia akwa i zdjęcie z wczoraj wieczorem :)

Obrazek
Obrazek
30 litrów LT na ziemi ogrodowej. Start 27.08.2019 / Restart 01.11.2019
ODPOWIEDZ