Podłoże dla kirysków

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

matek_cn
Posty: 62
Rejestracja: 27 sie 2019 21:34

Podłoże dla kirysków

Post autor: matek_cn »

Witam
,Planuję, by dno baniaczka zajmowały mi kiryski, jednak nie wiem czy taki żwirek kwarcowy będzie dla nich dobry.(granualcja ok 1-4mm). Krawedzie gładkie dosyć.. Na ok 1/4 powierzchni dna mam piasek, ale one pewnie na całym będą chciały urzedowac. Myślałem też o otoskach ale one podobno wymagają miękkiej wody i kwaśnej? Pozdrawiam

http://www.pomniejszacz.pl/zdjecie/2116 ... 2850_4.jpg
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

Dla kirysków to tylko drobny piasek, piasek nie może też mieć ostrych krawędzi. Kiryski przesiewają piasek przez skrzela.
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

matek_cn j.w. piasek.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Tylko drobny piasek na całej powierzchni podłoża.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Mateusz 4321
Posty: 39
Rejestracja: 18 cze 2019 14:36
Lokalizacja: woj.Opolskie

Post autor: Mateusz 4321 »

Ja mam kiryski w akwarium i mam żwirek czarny o granulacji od. 1 do 3 mm.Kiryski bardzo dobrze się czują.
PS.
Na zdjęciu masz za gruby żwir dla kirysków!
matek_cn
Posty: 62
Rejestracja: 27 sie 2019 21:34

Post autor: matek_cn »

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Wszytko jasne.

Jeśli przykryję żwirek 2 cm warstwą piasku to będzie ok?
Pozdrawiam
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

będzie ok
matek_cn
Posty: 62
Rejestracja: 27 sie 2019 21:34

Post autor: matek_cn »

Mam jeszcze jedno pytanie co do tego żwiru.. Czy możliwe jest aby ten żwirek zatwardzał mi wodę i podnosił pH? Mam w bamiaku wodę mega twardą. Z testu wynika że ponad 21 GH
Dzisiaj robiłem test na wodzie bez żwirku i twardość i pH jest trochę mniejsza ok 18. Mam też dwa kamienie w akwa, robiłem na nich próbę octową i nic się nie działo z nimi.. Kamienie i podłoże na zdjeciu
http://www.pomniejszacz.pl/zdjecie/2117 ... 095107.jpg
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

matek_cn możliwe. Jak masz testy to zdobądź trochę wody demineralizowanej (np. z marketu), wrzuć do niej swój żwir, do innego kubka kamienie i sprawdź po koilku dniach - będziesz miał odpowiedź.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
matek_cn
Posty: 62
Rejestracja: 27 sie 2019 21:34

Post autor: matek_cn »

Neurochirurg pisze:matek_cn możliwe. Jak masz testy to zdobądź trochę wody demineralizowanej (np. z marketu), wrzuć do niej swój żwir, do innego kubka kamienie i sprawdź po koilku dniach - będziesz miał odpowiedź.
Dziękuje tak zrobię.
Pytanie może z innej beczki, czy warto jest zainwestować w filtr RO3 z dla baniaczka 60l do podmiany raz w tygodniu 20% wody po to by uzyskac wymagane wartości? Czy lepiej zrobić obsadę do twardej wody ( gupiki+kiryski)?
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

matek_cn w dłuższej perspektywie filtr RO to najtańsze i najwygodniejsze rozwiązanie. Do takiego zbiornika wystarczy Ci najtańszy za ok. 100 zł.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
matek_cn
Posty: 62
Rejestracja: 27 sie 2019 21:34

Post autor: matek_cn »

Neurochirurg pisze:matek_cn w dłuższej perspektywie filtr RO to najtańsze i najwygodniejsze rozwiązanie. Do takiego zbiornika wystarczy Ci najtańszy za ok. 100 zł.
Dziękuję, poważnie myślę o zakupie takiego filtra. Mam pytanie kolejne w związku z tym(nie wiem już które z kolei:).
Jeśli mam mega twardą wodę z powodu podłoża i wymienię 20%wody na wodę z filtra RO i spowoduje to obniżenie niekorzystnych parametrów, to czy podłoże dalej będzie powodowało zwiększanie tych parametrów czy one się ustsbilizuja i wtedy będzie konieczne tylko podmienianie wody już z góry przemieszanejz karanową w odpowiednich proporcjach?
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

matek_cn podłoże nadal będzie wpływać na parametry wody, trzeba potestować w jakim zakresie. Najlepiej wymienić je na neutralne dla GH/KH ale jeżeli nie masz takiej możliwości to na pewno dojedziesz jakie proporcje wody RO przy tygodniowych podmianach pozwolą Ci utrzymać parametry na satysfakcjonującym poziomie. Przy podłożu obojętnym, rzadziej będziesz sprawdzał co w wodzie "piszczy" bo ustalisz raz odpowiednie proporcje i tyle.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
matek_cn
Posty: 62
Rejestracja: 27 sie 2019 21:34

Post autor: matek_cn »

Neurochirurg pisze:matek_cn podłoże nadal będzie wpływać na parametry wody, trzeba potestować w jakim zakresie. Najlepiej wymienić je na neutralne dla GH/KH ale jeżeli nie masz takiej możliwości to na pewno dojedziesz jakie proporcje wody RO przy tygodniowych podmianach pozwolą Ci utrzymać parametry na satysfakcjonującym poziomie. Przy podłożu obojętnym, rzadziej będziesz sprawdzał co w wodzie "piszczy" bo ustalisz raz odpowiednie proporcje i tyle.
Mógłbyś sprecyzować co rozumiesz przez podłoże neutralne?
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

neutralne/obojętne- nie wpływające na chemię wody, czyli takie które nie zatwardza, nie zmiękcza, ani nie wpływa na pH....np wszędobylski polecany zwykły piasek.
ODPOWIEDZ