Akwarium 60l Andrzeja

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Andrzej 1982
Posty: 187
Rejestracja: 31 sie 2019 19:49
Lokalizacja: Pow. Będzin

Akwarium 60l Andrzeja

Post autor: Andrzej 1982 »

Witam, proszę o pomoc. Mam akwarium 60l, oświetlenie led aquael retrofit 8W, obsada:
8 gupików
5 danio
3 kiryski
2 krewetki filtrujące
6 helenek
4 helmet i 4 otoski
Rośliny nowo zakupione to:
Hydrocotyle verticillata
Bacopa monnieri
Lobelia cardinalis i jedna starszą anubias. Filtr kaskadowy aquael fzn 2, w dużej komorze na dole gąbka do połowy która była w zestawie, reszta ceramika. Druga połowa filtra to samo plus na górze włóknina. Podłoże to drobny czarny kwarc. Dzisiaj dokupilem aquael retrofit led 10W plant i w związku z tym to pytanie, czy założyć tą 10 W plant jako jedyne oświetlenie czy zostawić tą 8W i dołożyć 10W plant żeby świeciły razem? Jak razem to jak to będzie z glonami? Akwarium mam 2 lata, ledy od jakiegoś miesiąca (led retrofit 10 W plant od dzisiaj). Nie wiem czy wszystko napisałem. Dzięki za pomoc.

Wątek wydzieliłem z tematu innego autora.
MOD krzych_100
Andrzej1982
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Witaj.

Dołóż i obserwuj.
Nie ma pewności i raczej ciężko odpowiedzieć na pytanie, "czy będzie dobrze".
Ja u siebie oświetlenie LED dobierałem i skończyło się na regulowanym oświetleniu LED.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Andrzej 1982
Posty: 187
Rejestracja: 31 sie 2019 19:49
Lokalizacja: Pow. Będzin

Post autor: Andrzej 1982 »

Dziękuję za pomoc, zobaczymy co się będzie działo. Pozdrawiam :shock:
Andrzej1982
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

W zasadzie to niewiele pomogłem, napisałem o swoim doświadczeniu z LED-ami.
Najpierw naczytałem się dużo o tym, jakie powinno być oświetlenie no i te "pół wata na litr". Z czasem okazało się, że waty na litry w moim przypadku nie sprawdziły się a do tego zauważyłem, że widmo diod różni się od widma świetlówki, czy słońca.
Okazuje się, że tzw. barwa biała zimna w przypadku diod realizowana jest za pomocą dwóch barw - czerwonej i niebieskiej, dokładniej w ich proporcjach. Porównując widma światła poszczególnych źródeł nietrudno zauważyć, że coś jest na rzeczy z zielonym. Opisałem to tutaj: http://www.akwaforum.pl/viewtopic.php?t=20067
Instalując u siebie oświetlenie LED nie wiedziałem z początku jak i co, ile watów, jakie barwy itp.
Obecnie jest tego światła niewiele, bo 60-cio litrowe akwaria oświetlane są 15-toma diodami power-LED (5W), ale nie świecą one swoją pełną mocą. Układ regulacji dostarcza maksymalnie ok. 1W mocy na diodę a i tak jest skręcony na ok. 1/3 swojej mocy. Czyli można napisać, że akwarium 60l oświetla 15 diod zasilanych mocą ok. 5W. Akwarium oświetlam diodami o barwie białej neutralnej, białej ciepłej oraz dwoma barwami zielonymi (ok. 490nm i 520nm - takie były kupowane). Glony pojawiają się czasem na liściach roślin przy powierzchni i jest to znak, że należy trochę zmniejszyć intensywność oświetlenia ponieważ - co też można zauważyć - dioda emituje dosyć specyficzne światło. Niby jest jasno ale rośliny jakoś nie chcą rosnąc, natomiast zwiększając od pewnej wartości prąd zasilania diody nie widzimy, żeby było jaśniej, a pojawiają się glony.

1W na 10 litrów, przy założeniu 30cm wysokości akwarium powinien wystarczyć.
Dlatego też często sugeruję dobierać sobie oświetlenie diodowe - różne moce i barwy do uzyskania spodziewanego efektu.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Andrzej 1982
Posty: 187
Rejestracja: 31 sie 2019 19:49
Lokalizacja: Pow. Będzin

Post autor: Andrzej 1982 »

Na początek spróbuję tę 8W świecić 8-10 h a tę 10 W plant dla roślin może 4-5h (nie wiem co z tego wyjdzie) dodatkowo ,nie wiem co o tym myśleć ale się zobaczy. Oby nie musiało być walki z glonami. Pozdrawiam. 😉
Andrzej1982
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Przyczyną glonów nie jest bezpośrednio oświetlenie choć niewłaściwe widmo też się do tego przyczynia.
Jeśli glony pojawiają się na roślinach to znak, że kondycja roślin nie jest najlepsza (z taką teorią się spotkałem, że roślina na swojej powierzchni uwalnia proste substancje, które wykorzystują glony). Jeśli glony pojawiają się w innych miejscach to najprawdopodobniej czegoś w wodzie jest za dużo i nie chodzi o NO3 i PO4.
To, co napisałem wynika z mojej "walki" z glonami - próbowałem wszystkich wyczytanych metod i niestety, nie pomagały. Zauważyłem za to - przez przypadek - że mieszając nawozy używane w akwarystyce, powstają osady. W moim przypadku pomogło przepłukiwanie wierzchniej warstwy piaszczystego podłoża. Najprawdopodobniej tam nagromadziły się "związki" lub inne substancje i to było przyczyną niechcianych nalotów i porostów. Po kilkukrotnym zabiegu przepłukiwania dużym odmulaczem, problem minął.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
ODPOWIEDZ