ZAKŁADANIE AKWARIUM 168L

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
opiek95
Posty: 1
Rejestracja: 04 wrz 2019 10:41
Lokalizacja: Zduńska Wola

ZAKŁADANIE AKWARIUM 168L

Post autor: opiek95 »

Witam,
Generalnie po dobrych kilku latach na nowo zaczynam przygodę z akwarystyką więc można przyjąć że część rzeczy jest "nowością"
Posiadam akwarium 80x35x60, 168 litrów.
Filtr EHEIM PROFESSIONEL 4+ 2275 (240-600L) + PREFILTR
Podłoże : ŻWIREK PIASEK KWARCOWY CZARNY O GRUBOŚCI 0,8-1,2MM.
W poniedziałek zalałem akwariu, wczoraj wsadziłem kilka kryptokoryn i rogatek.
Wrzuciłem też korzeń, który użytkowałem kilka lat temu w akwarium i udało mi się go odnaleźć, czekam aż się namoczy i opadnie na dno.
Zamówiłem również kilka gałęzatek, jutro powinny być więc od razu wrzucę do akwarium.
Filtr działa 24/h.
Światło około 10/12h .
Teraz kilka pytań.
Mam możliwość wzięcia od kolegi około 40 litrów wody z jego kilkuletniego baniaka i wlać do siebie do baniaka, słyszałem że warto też namoczyć moje gąbki z filtra wewnętrznego w tej wodzie (czy to ma sens?) czy taki manewr przyspieszy wpuszczenie ryb? Jeśli tak , to po jakim czasie moge zakupić ryby i je wpuścić oraz kolejne pytanie czy kupować te kulki torfowe na dno by wspomóc zaklimatyzowanie roślin?
Co myślicie o różnego typu testach do wody?
Jedni mówią że trzeba je robić, a inni że to zbędne wyrzucanie kasy w błoto.

Zamierzam też w ciągu kilku najbliższych dni dokupić więcej roślin.

Z obsady planuje :
30 neonów,
4 skalary,
10 kirysków,
5 glonojadów,
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Witaj.
Woda od kolegi nie zaszkodzi, ale jeszcze lepiej jakby pożyczył Ci zabrudzone, dosłownie zasyfione gąbki ze swojego filtra- takie nadające się już tylko do czyszczenia....ten syf to bogate źródło bakterii nitryfikacyjnych i tym syfkiem nie zaszkodziłoby "zaszczepić" swój nowy filtr. Wypłukać te jego gąbki w swoim świeżo zalanym zbiorniku. Taki manewr może przyspieszyć dojrzewanie, choć nie musi- warto spróbować.
Kiedy ryby wpuszczać natomiast powiedzą Ci testy na NO2 i NO3, poczytaj o- hasełko: "cyklu azotowym"- kiedy dowiesz się o co z tym chodzi, będziesz wiedział w jaki sposób pomogą Ci te testy.

Kulki gliniano-torfowe to nawóz dla roślin korzeniowych takich jak kryptokoryna- pod te rośliny możesz wcisnąć po 1~2 kulek, rogatkowi nie pomogą, gałęzatce też nie, bo głównie pobierają pokarm bezpośrednio z wody, także kulki tak, ale pod r.korzeniowe.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Na skalary to akwarium jest mocno za małe. 100x40x50 to minimum na jedną parę tych pielęgnic.

Masz zwykłą podwyższoną (tylko po co?) "stodwunastkę" patrząc po wymiarach dna.
To za mało również dla 30.neonów. Maks 15-20.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ