Regulacja pH i GH w akwarium

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

matek_cn
Posty: 62
Rejestracja: 27 sie 2019 21:34

Post autor: matek_cn »

Jest to woda z filtra z RO zlewana do 15 litrowego wiadra, więc może podczas napełniania tego zbiornika poziom CO2 się wyrównuje?
Dziękuję za informację, szczerze mysłałem że wodę się odstswia po to by związki chloru się z niej ulotniły.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Chlor sie wytrąca z kranówki np jak nalewasz do wiadra z prysznica, cześć sie juz ulotyni, reszta za chwile również. Każda podmiana wody i zmiana tego typu narusza stężenie CO2 w zbiorniku, kazda podmiana wody to skok CO2, sami sobie fundujemy kłopoty jeśli zmieniamy wode bez potrzeby z uporem maniaka.
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

matek_cn pisze:Dziękuję za informację, szczerze mysłałem że wodę się odstswia po to by związki chloru się z niej ulotniły.
Chyba w niewielu miejscach w Polsce jeszcze się chloruje wodę, więc jej odstawianie na 24h nie ma sensu. Na resztę pytań odpowiedział Krzysiek.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

matek_cn pisze:Jest to woda z filtra z RO zlewana do 15 litrowego wiadra, więc może podczas napełniania tego zbiornika poziom CO2 się wyrównuje?
Nie bardzo, ponieważ woda wodociągowa doprowadzona do filtra nie ma kontaktu z powietrzem. Można włożyć do wiadra wężyk i napowietrzać - ruch wody sprawi, że stężenia szybciej się wyrównają. Poza tym odstawianie ma jeszcze na celu wyrównanie temperatury (woda - otoczenie).
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
matek_cn
Posty: 62
Rejestracja: 27 sie 2019 21:34

Post autor: matek_cn »

Dobry wieczór:)
Przejrzałem jeszcze raz eksperyment z Aquacidem by znaleźć odpowiedź na nurtujące mnie pytanie i nie do końca jestem pewien czy ją znalazłem, więc pozwolę sobie je zadać w tym miejscu.
Mieszając wodę w akwarium 1:1 z wodą z RO uzyskałem
GH 7 KH 5 i pH ok 7.5.
Moje pytanie dotyczy zbicia Aquacidem parametrów pH do 7.
Czy mogę dodać Aquacid bezpośrednio do baniaczka czy jednak zastosować roztwór 1:100 zalecany przez producenta?
W akwarium są rośliny, nie ma zwierząt
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Doby wieczór.

Jeśli obniżyłeś KH do poziomu 5 stopni, to Aquacid dodaje się do wody przygotowywanej do podmian (i oczywiście odstawia na trochę).
Co do ilości Aquacidu to proponuję to jednak doświadczalnie wypróbować. Ja ćwiczyłem tak na 5-cio litrowych bańkach i wystarczało wtedy kilka kropel przy odpowiednio niskich twardościach.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
matek_cn
Posty: 62
Rejestracja: 27 sie 2019 21:34

Post autor: matek_cn »

krzych_100dziękuję za szybką odpowiedź.
Dobrze rozumiem, by uzyskać teraz niższe pH w akwarium powinienem stosować podmiany wody z dodanym Aquacidem?
Do baniaczka nie dodawać quacidu bezpośrednio?
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Nie, raczej do akwarium nie dodajemy kwasu bo nie wiemy jakie tam reakcje zajdą. W odstawione wodzie możemy zawsze skorygować parametry i jeśli mamy zbyt niskie pH, to jest jeszcze aqualkal - podwyższa zasadowaść i tym samym pH.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
matek_cn
Posty: 62
Rejestracja: 27 sie 2019 21:34

Post autor: matek_cn »

Mam problem z ustaleniem parametrów wody...
Otóż do 55l wody w akwarium o parametrach
pH 7.5
GH 9
KH 4-5
dodałem 9ml Auacidu.
Po 24h pH skoczylo na 7.8:)

Podczas testów do 10 litrów wody o tych parametrach dodałem 2ml Aquacidu i uzyskałem ph7, które pięknie się trzyma, więc w baniaczka spodziewałem się obniżenia, a już na pewno nie skoku pH do góry.
Czy możliwe by włożony kokos, lub korzeń mangrowca je podniósł?
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Kokos, lub korzen raczej odpada z list podejrzanych. Substrat/zwirek, dekoracje lub kamienie owszem moga zmieniac pH i podbijac je w góre. Prosta metoda to do wody RO lub destylowaej nasypac lub wlozyc próbke i sprawdzic czy zmieni sie pH po okresie 24, 48h itd. Zwykly test a duzo nam powie.
matek_cn
Posty: 62
Rejestracja: 27 sie 2019 21:34

Post autor: matek_cn »

mark_farina mam nadzieję że to nie piasek, bo to juz moje drugie podłoże, poprzednie wymieniłem właśnie ze względu na zmianę parametrów wody. Mam jeszcze spory kamień polny.. Tym razem GH I KH ładnie się trzymają jednak pH wzrosło. Zrobię test zobaczymy
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Więc tak:
krzych_100 pisze:Nie, raczej do akwarium nie dodajemy kwasu bo nie wiemy jakie tam reakcje zajdą
I dalej:
mark_farina pisze: Prosta metoda to do wody RO lub destylowaej nasypac lub wlozyc próbke i sprawdzic czy zmieni sie pH po okresie 24, 48h itd.
To są podstawowe rzeczy, jeśli po wlaniu kwasu do akwarium mamy inną reakcję niż się spodziewany, to robimy to drugie. Musimy znaleźć element, który psuje nam parametry wody.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Prosta metoda to do wody RO lub destylowaej nasypac lub wlozyc próbke i sprawdzic czy zmieni sie pH po okresie 24, 48h itd. Zwykly test a duzo nam powie.
Czy ja wiem? Z tego co mi wiadomo to jak odstawisz RO z filtra osmozy na 24/48 godzin to pH samo wzrośnie bez wkładania czegokolwiek poprzez sam kontakt z powietrzem.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Przez dwa tygodnie+ moczyłem kamienie we wiadrze na balkonie w czystej wodzie z filtra RO, pomiary robiłem sobie codziennie, trzymałem te kamienie tak długo, aż mi komary sie tam zalęgły i zakończyłem eksperyment. Wiem że nie zmieniają parametrów wody.

Dla moich potrzeb i testów woda z RO była jak najbardziej okej, reszta mnie szczerze mówiąc nie interesowało co się z tym dalej dzieje. Membrane mam już ponad rok i weźmy pod uwage fakt, że nie jest to już to co kiedyś.
matek_cn
Posty: 62
Rejestracja: 27 sie 2019 21:34

Post autor: matek_cn »

Niestety moje chęci do hodowli powoli zaczynają spadać, czeka mnie juz ruga wymiana podłoza :( Czy ma ktoś jaki sprawdzony neutralny piasek do akwarium? ?
Przy okazji nie polecam piasku z linka. Piasek płukany wielokrotnie we wrzątku do uzyskania klarowności wody. Bardzo podbija pH wody.

https://zapodaj.net/86b91593d66d4.jpg.html
ODPOWIEDZ