Regulacja pH i GH w akwarium

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

matek_cn
Posty: 62
Rejestracja: 27 sie 2019 21:34

Regulacja pH i GH w akwarium

Post autor: matek_cn »

Dzień dobry
Mam pytania odnośnie parametrów wody.
Z testu paskowego JBL wychodzi mi:
GH ok. 18
KH ok 10
pH 8.
NO3 ok 10
NO2 niewykrywalne praktycznie

P. S Jutro przyjdą testy kropelkowe zoolek

Baniak 60l, stoi 19 dni, ale od 3 dni jest nowy filtr i podłoże(poprzedni żwirek zatwardzał bardzo wodę, teraz jest piasek ) Woda została zlana do wiader i umieszczona z powrotem, a wkład poprzedniego filtra został w niej wypłukany. Akwarium jest gęsto dość obsadzone roślinnością, jednak jeszcze małych rozmiarów gdyż sadzonki są 19 dni w baniaku i pochodzą z in vitro. Pod podłożem jest warstwa 20 skruszonych kulek gliniano torfowych.
Jest też łupina kokosa, dwa kamienie obojętne dla octu , będzie korzeń mangrowca, który się moczy aktualnie.
Chciałbym uzyskac pH 7 i twardość max 15.
Docelowe gatunki ryb
1+1 prętnik karłowaty
8 razbora klinowa
6 kirysek panda

1. Zakupiłem Aquacid do zakwaszenia, czy to pomoże trochę w
zbiciu twardości czy jednak zainwestować w filtr RO?

2. Czy można dodawać roztwór bezpośrednio do akwarium w którym jeszcze nie ma ryb, czy stosować podmiany mieszaniny roztworu z wodą z sieci az do uzyskania pożądanej wartości?
3. Po wymianie filtra i podłoża mam spodziewać się, że nowy cykl azotowy dopiero ruszy?
Pozdrawiam i dziękuję z góry za odpowiedzi
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Ad1. Aquacid w żaden sposób nie wpłynie na GH, to jest kwas, który najpierw zbije KH i po tym dopiero zacznie obniżać pH, GH pozostanie na tym samym poziomie. Dla obniżenia GH jak napisałeś- woda RO.

Ad2. Nie ma ryb nie ma ryzyka, mieszałbym w baniaku, później oczywiście do wody na podmiankę.

Ad3. W sumie tak, z tym że to dojrzewanie może potrwać o wiele krócej niż uprzednio jeśli wypłukałeś porządnie gąbki ze starego filtra, wszystko zależy też od tego jak były brudne, czyli jak długo chodził zbiornik poprzednio...
matek_cn
Posty: 62
Rejestracja: 27 sie 2019 21:34

Post autor: matek_cn »

Dziękuję MarJan za szybką odpowiedź, będę kombinował z pH w baniaku w takim razie.
Mam jeszcze pytanie o wodę RO, bo nie wiem czy dobrze rozumiem temat. Zadam je na moim przykładzie :
Mam w baniaku wode o GH 18 i ph8
1. Czy jeśli wymienię 50% wody na R0 to powinienem uzyskać GH 9 i pH 7 przy założeniu że woda RO ma pH ok. 6?
2. Czy później, do każdej podmiany stosować mieszaninę RO 50/50 z wodociągową dla utrzymania tych parametrów? Mam docelowo w planie wymieniac ok 20%( ok 12l w moim przypadku) a więc do tego celu będę potrzebował 6l RO raz w tygodniu?
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Ad. 1 GH 9 - tak, pH 7 raczej nie
Ad. 2 Do podmian używaj takiej jaką chcesz mieć w akwarium. Tak, 6l RO.

Z pH kombinuj dopiero jak obniżysz KH do 4.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Dodam niesmialo, ze jesli uzywasz soli do nawozenia to równiez niektóre roztwory beda zmieniac i wplywac na twardosc wody i trzeba to brac pod uwage, prosta suplementacja 7io uwodornionym magnezem podnosi twardosc wody, nieznacznie ale jednak, to takie przyklady z czubka glowy jedynie. Podobne ofiary mozna zebrac w postaci kamieni, dekoracji, zwiru, jesli ten nie jest inertny-obojetny dla pH.
matek_cn
Posty: 62
Rejestracja: 27 sie 2019 21:34

Post autor: matek_cn »

mark_farinaDziękuję za wskazówki. Nawożenia solą nie stosuję, jednak podłoże byłem zmuszony wymienić, gdyż po prostym eksperymencie okazało się, że żwirek akwarystyczny o dość dużej granulancji podnosił GH ponad mierzalną skalę testu paskowego
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

matek_cn pisze:poprzedni żwirek zatwardzał bardzo wodę, teraz jest piasek )
I bardzo dobrze zrobiłeś, piach raczej jest jałowy i przewidywalny, trzeba czekać, aż w dnie naniesie się osad lub pokruszyć kawałki zwykłej suchej gliny z podwórka i włożyć je w piach. Żadnych stref beztlenowych u siebie nie widziałem i nie widzę, także nie ma co się bać piachu.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

viewtopic.php?t=12225

Aquacid ruszy KH i GH ale w takim stopniu jak oczekujesz. Bez RO i dopiero potem zakwaszania się nie obejdzie.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
matek_cn
Posty: 62
Rejestracja: 27 sie 2019 21:34

Post autor: matek_cn »

BARA dziękuję, bardzo ciekawy eksperyment.

Może jednak pięniążki nie poszły w błoto i Aquacid się przyda, gdybym nie uzyskał odpowiedniego pH z RO :roll:

Jak sądzisz, czy lepiej wymienić jednorazowo 50%wody w dojrzewającym baniaku na wodę z RO, czy robić to stopniowo , co kilka dni po np. 20% w celu uzyskania odpowiednich parametrów.
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

matek_cn pisze:Jak sądzisz, czy lepiej wymienić jednorazowo 50%wody w dojrzewającym baniaku na wodę z RO, czy robić to stopniowo , co kilka dni po np. 20% w celu uzyskania odpowiednich parametrów.
Jak nie masz tam zwierząt to spokojnie rób 50% bezpośrednio w baniaku.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Dokładnie tak, jak napisał Neurochirurg: o ile w akwarium nie ma ryb.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
matek_cn
Posty: 62
Rejestracja: 27 sie 2019 21:34

Post autor: matek_cn »

Czy po podmianie takiej ilości wody mam spodziewać się rozpoczęcia cyklu azotowego od nowa, czy jednak te bakterie które się znajdują już w filtrze oraz podłożu spowodują jego szybsze zamknięcie?
Mam presję żony odnośnie WPUSZCZENIA obsady:) Baniak stoi już 20 dni a ja ciąglę walczę by rybkom zapewnić jak najlepsze warunki. Mój błąd, że zacząłem przygodę trochę od tyłu, bo najpierw zalalem baniaczek, a potem zacząłem zdobywać wiedzę co już skutkowało wymianą podłoża i filtra, ale wierzę że jestem na ostatniej prostej :)
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Zamykanie cyklu trochę się wydłuży. W akwarystyce cierpliwość jest cnotą i to trzeba żonie uświadomić jeżeli ma się cieszyć zdrowymi rybami :)
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
matek_cn
Posty: 62
Rejestracja: 27 sie 2019 21:34

Post autor: matek_cn »

Mialbym jeszcze 3 pytania do doświadczonych akwarystów odnośnie wody RO:
1. Jeśli test kropelkowy zooloka przy pomiarze GH od razu barwi wodę na lekko żółto a przy pomiarze KH na niebiesko to oznacza że te wartości są zerowe?
2. Czy pH ok 6.5 to prawidłowa wartość przy RO?
3. Czy mieszanina RO 50/50 z wodą z sieci musi przed podmianą odstać 24 godziny czy może od razu być użyta?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Ad. 1. Tak, najprawdopodobniej woda RO ma zerowe twardości.
Ad. 2. To zależy kiedy był robiony pomiar. Jeśli od razu po otwarciu butelki wody to tak, woda RO będzie miała mniej niż 7.
Ad. 3. Odstanie wody ma związek z pytaniem drugim - wodę odstawia się po to, aby wyrównało się m.in. stężenie CO2 (woda-powietrze). Jeśli woda RO była butelkowana i zamknięta, to CO2 nie miał się gdzie wyrównać (ulotnić), wówczas pH takiej wody prosto z butelki będzie mniej niż 7.
Ostatnio zmieniony 06 wrz 2019 20:53 przez krzych_100, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
ODPOWIEDZ