Kompletny świeżak dostaje akwarium [45l]

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
Ginuha
Posty: 239
Rejestracja: 04 wrz 2019 13:07
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Kompletny świeżak dostaje akwarium [45l]

Post autor: Ginuha »

Na początek chciałabym powiedzieć wielkie cześć :)

Tak się złożyło, że końcem tygodnia mam do odebrania akwarium z lokatorami. Ich dotychczasowy właściciel już ich nie chce, więc nie liczę na to, żeby wszystko było w jakiejś super kondycji.

Akwarium ma około 55l (panorama)
od jakiegoś miesiąca nie działa oświetlenie
na dnie jest żwirek
rośliny są sztuczne

Lokatorzy to:
1 bocja
4 neony
2 danio
2 grubowargi syjamskie
1 coś niezidentyfikowanego co wygląda jak crossochelius reticulatus ale podobno ma max 5cm

Siedzę od wczoraj i usiłuję coś ogarnąć, ale kiepsko mi to idzie. Nie wiem jak się w ogóle zabrać za przewiezienie tego.
Co zrobić z rybkami? Doczytałam, że dla wszystkich tych gatunków jest to za małe akwarium.
No i co zrobić jak już powyższe ogarnę, co tam wpuścić? Nie ukrywam że najbardziej podobają mi się biotopowe akwaria (z akcentem na BW, tyle doczytałam ;), chciała bym też mieć tam jeden, max 2 gatunki.
Pytanie tylko czy w takim większym wiadrze da się zrobić coś fajnego, przynajmniej do czasu, aż nie załapię bakcyla.

Wiem, że czytacie już pewnie tysięczny podobny post, ale dosłownie leżę zakopana w żwirkach, testach i pozostałej wiedzy, obawiam się że nie poukładam tego do soboty :(
Ostatnio zmieniony 05 wrz 2019 20:42 przez Ginuha, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Ginuha pisze:Na początek chciałabym powiedzieć wielkie cześć
Cześć
Ginuha pisze:Nie wiem jak się w ogóle zabrać za przewiezienie tego.
Ryby osobno, ze środka wszystko wywal, zabierz tylko sprzęt.
Ginuha pisze:Doczytałam, że dla wszystkich tych gatunków jest to za małe akwarium.
Oddaj te ryby do jakiegoś zoologa.
Ginuha pisze:Nie ukrywam że najbardziej podobają mi się biotopowe akwaria (z akcentem na BW, tyle doczytałam , chciała bym też mieć tam jeden, max 2 gatunki.
Zrobisz ładne małe BW np. z neonami Innesa i kiryskami panda.
Ginuha pisze:Pytanie tylko czy w takim większym wiadrze da się zrobić coś fajnego, przynajmniej do czasu, aż nie załapię bakcyla.
j.w.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
Ginuha
Posty: 239
Rejestracja: 04 wrz 2019 13:07
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Ginuha »

Czy jestem w stanie w takim akwarium zrobić coś mniej więcej w tym stylu?

http://zwierzakwdomu.pl/wp-content/uplo ... 5/05_1.jpg

Co to są za rośliny?
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Jesteś w stanie, ale na to potrzeba czasu.
Z przodu wygląda i to na bakopę, to co się pnie i ma okrągłe liście to wąkrotka, a ten krzak wygląda jak pogostemon erectus. Mogę się oczywiście mylić, bo gatunki roślin są już "produkowane" i krzyżowane tak, że bez dokładniejszych badań nie sposób określić gatunku.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
Ginuha
Posty: 239
Rejestracja: 04 wrz 2019 13:07
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Ginuha »

No dobra, zadam pytanie godne kompletnego nooba. Przeprowadźcie mnie za rączkę przez ten proces, muszę się mentalnie przygotować i zaplanować wszystko :)

Jadę do gościa po to akwarium.

1. Przekładam rybki, no właśnie, do czego? Słoika? Woreczka? Razem? Osobno?
Ile czasu one w tych woreczkach mogą spędzić?

2. Wywalam całą wodę? W sumie to nie wiem jak bym miała przewieźć więcej tej wody.

3. Wywalam podłoże i plastikowe roślinki.


Co dalej jak już wszystko będę miała na miejscu

Załóżmy że piasek kupię wcześniej i przygotuję go tak jak powinien być przygotowany. Wiem, że akwarium powinno dojrzeć, ale z rybkami w woreczku nie będę miała na to czasu :/ Help...
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Jak chcesz od początku założyć zbiornik po swojemu to nie bierz zwierząt, po co Ci ten kłopot? Niech sprzedający się o nie martwi...jak chcesz pustą używkę to też bez problemu znajdziesz, a jak jednak zależy Ci na kupnie rybek ze wszystkim i to ma u sprzedawcy "ręce i nogi" to im mniej zmienisz tym lepiej- wtedy rybki do woreczków najlepiej takich jak w zoologu sprzedają, woda w baniaki jakiekolwiek i w szkle niewiele zostawić do przewozu. Startując od zera akwarium nie masz jak opiekować się rybkami, tylko się zarazisz od początku kłopotami z dojrzewającym zbiornikiem wraz z pełną obsadą.
Sprzedawca zapewne chce pozbyć się kłopotu i wszystko na raz sio, Ty nie musisz się w to pakować.

W ogóle jakie plastikowe roślinki? Już bym nie kupował obsady, to mi wystarczy, sam sprzęt jeśli warto.

Edycja:
dopiero przeczytałem obsadę- bardzo źle dobrana, za nic nie kupiłbym tych ryb z tym akwarium w takiej formie, to proszenie się o kłopoty i brak możliwości stworzenia odpowiednich warunków
Ostatnio zmieniony 05 wrz 2019 10:47 przez MarJan, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Ginuha
Posty: 239
Rejestracja: 04 wrz 2019 13:07
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Ginuha »

MarJan pisze:Jak chcesz od początku założyć zbiornik po swojemu to nie bierz zwierząt, po co Ci ten kłopot? Niech sprzedający się o nie martwi...
No właśnie dziedziczę ten zbiornik w imię "weź se to, nic za to nie chcę"

edit:
jednym słowem, za darmo

edit2:
chyba jest tam jeszcze jakiś glonojad, ale ciężko stwierdzić bo bocja podobno wszystko zjada
i może jakiś kirysek :)
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Co innego odziedziczyć coś co działa, a co innego dostać masę problemów.... ujmę to tak- nawet jakby koleś chciał mi zapłacić za to że wezmę to akwarium to prawdopodobnie machnął bym ręką, pierwsze co to pozbyć się obsady, a to wcale takie niełatwe, chyba że jesteś rzeźnikiem, albo masz gdzieś los ryb należących już do Ciebie...ale wtedy to i nad sensem tego hobby by trzeba było się zastanowić...
Awatar użytkownika
Ginuha
Posty: 239
Rejestracja: 04 wrz 2019 13:07
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Ginuha »

No właśnie nie mam zamiaru spuszczać ich w kiblu, dlatego zastanawiam się czy jest jakiś sposób, na uruchomienie tego akwarium jak już je przywiozę. Mniemam że jeżeli już tyle w kiepskich warunkach przetrwały to jeszcze chwile, póki nie znajdę chętnego dadzą radę.
Mogę przywieźć jeszcze jedno akwarium, ale nie sądzę żeby było większe niż 30l

edit: musze powiedzieć, że biorę je w ogóle dlatego, że ich właściciel już raz chciał je spuścić w toalecie, a teraz nawet światła nie mają, więc butnie powiem, że u mnie będą miały lepiej
Awatar użytkownika
wojtass9
Moderator
Moderator
Posty: 2343
Rejestracja: 22 lis 2007 13:42
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Post autor: wojtass9 »

A zabierając to wszystko od tego gościa nie możesz po drodze podjechać do zoologa i spróbować oddać ryby?
Awatar użytkownika
Ginuha
Posty: 239
Rejestracja: 04 wrz 2019 13:07
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Ginuha »

wojtass9 pisze:A zabierając to wszystko od tego gościa nie możesz po drodze podjechać do zoologa i spróbować oddać ryby?
Dziś po pracy jadę wybadać zoologi w okolicy :)

ale pytanie, co jeżeli się nie uda i przywiozę to wszystko do domu :)
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

Daj ogłoszenie na OLX "oddam ryby za darmo"
Awatar użytkownika
Ginuha
Posty: 239
Rejestracja: 04 wrz 2019 13:07
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Ginuha »

pimowo pisze:Daj ogłoszenie na OLX "oddam ryby za darmo"
Niby takie oczywiste, a nie wpadłam na to ;)
Ryby już oddane.

wiec mam już w domu akwarium 60x25x30 panorama
jakiś korzeń

Filtr: Diversa Claro 600 600l/h
Oświetlenie: brak
grzałka: 100W

Czy coś z tego osprzętu powinnam wymienić?
Jakie oświetlenie dla neonów i kirysków kupić?

Czy piaszczyste dno dla kirysków może być trochę obrośnięte jeżeli zdecyduję się nie robić BW?


edit: czyli akwarium ma 45l, pytanie czy obsada z kirysów i neonów wchodzi w grę?
Awatar użytkownika
wojtass9
Moderator
Moderator
Posty: 2343
Rejestracja: 22 lis 2007 13:42
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Post autor: wojtass9 »

Filtr powinien wystarczyć chociaż jakaś tania kaskada byłaby łatwiejsza w obsłudze i nie trzeba by było rąk wsadzać do akwa :D ,w takim akwa zamiast kirysków możesz dać pielęgniczki np parkę hongsloi czy nijseni ,albo harem borelli i do tego neony.
Hancyk
Posty: 20
Rejestracja: 19 sie 2019 11:16
Lokalizacja: Trawniki-Kolonia

Post autor: Hancyk »

Witam. Mam chyba takie Zamo akwarium. Proponuję na sam dać przed żwirkiem warstwę torfu. Ja przymierzam się do obsady z samych Rasbor galaxy. A oświetlenie to chyba bardziej pod rośliny się dobiera, poprawcie mnie jeśli się mylę. Pozdrawiam.
Akwarium 45l (60*30*25). Udowodnię że można.
ODPOWIEDZ