Potrzebuję pilnie pomocy!

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
MichałS
Posty: 4
Rejestracja: 07 wrz 2019 18:20

Potrzebuję pilnie pomocy!

Post autor: MichałS »

Witam, od ponad miesiąca posiadam akwarium 120L i dziś nagle nie było mnie w domu 1h wracam i wszystkie ryby mi nie żyły ok 30 sztuk. Żyje tylko sum. Sprawdzałem wodę pod względem pH i amoniaku i wszystko okej. Kamilem je przed wyjściem tym jedzeniem co zawsze. Temperatura 25'c. Jedyne co zauważyłem to brązowy nalot na przedniej szybie na dole przy kamieniach. O co może chodzić? Jakieś zwarcie grzałki filtra? Proszę o pomoc.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Temat przenoszę do działu Choroby. Proszę podaj informacje o akwarium zgodnie z Regulaminem Działu Choroby.
http://www.akwaforum.pl/viewtopic.php?t=74

Podejrzewam przerybienie i zatrucie azotynami. Być może za świeże akwarium na wpuszczenie ryb.
Czekam na dane.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Pewnie grzałka. Dlaczego tak piszę? Wieki temu miałem podobnie, przeżył tylko kiryśnik.
MichałS
Posty: 4
Rejestracja: 07 wrz 2019 18:20

Post autor: MichałS »

Akwarium 112L długość 80cm. Filtr aquael fan 2 plus Q 450l/h grzałka aquael ultra heater 150w. Mam je ponad miesiąc już woda stała 4-5dni przed zarybieniem. Dodałem uzdatniacz wody oraz bakterie tetra. Rośliny żywe 4. Trzy typu C i jedna d plus sztuczne krzaczki i domki. Żwirek na dnie mniejszy i większy. Ryby żyły normalnie karmilem 3 razy dziennie światło w obudowie ale z nie typu Led tylko neon. Świeciło 12-14h dziennie na noc gaszone. Miałem za dużo nh3 nh 4 lecz kupiłem Nitrate Minus i spadło. Dziś robiłem testy na pH i nh 3 i nh 4 i jest okej woda. Ryby gubik 2 samice 1 samiec, zalobniczka 1, przezroczka 1, neonka 3, tygrysie 2 oraz miniaturki tygrysie 2, sum, glonojady 2, mieczyki 2 i reszty nie pamiętam nie mam przy sobie spisu. Wszystkie żyły i zdechly pod moją nieobecność w domu 1h. Żyje tylko sum. Normalnie się cały czas zachowywały. Jedyny mankament to ten brązowy nalot przy szybie na kamieniach.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

MichałS pisze:Akwarium 112L długość 80cm. Filtr aquael fan 2 plus Q 450l/h grzałka aquael ultra heater 150w. Mam je ponad miesiąc już woda stała 4-5dni przed zarybieniem. Dodałem uzdatniacz wody oraz bakterie tetra. Rośliny żywe 4. Trzy typu C i jedna d plus sztuczne krzaczki i domki. Żwirek na dnie mniejszy i większy. Ryby żyły normalnie karmilem 3 razy dziennie światło w obudowie ale z nie typu Led tylko neon. Świeciło 12-14h dziennie na noc gaszone. Miałem za dużo nh3 nh 4 lecz kupiłem Nitrate Minus i spadło. Dziś robiłem testy na pH i nh 3 i nh 4 i jest okej woda. Ryby gubik 2 samice 1 samiec, zalobniczka 1, przezroczka 1, neonka 3, tygrysie 2 oraz miniaturki tygrysie 2, sum, glonojady 2, mieczyki 2 i reszty nie pamiętam nie mam przy sobie spisu. Wszystkie żyły i zdechly pod moją nieobecność w domu 1h. Żyje tylko sum. Normalnie się cały czas zachowywały. Jedyny mankament to ten brązowy nalot przy szybie na kamieniach.
Z opisu wynika, że trzymałeś za dużo ryb w nieprzygotowanym i za małym akwarium.
Dla ryb dennych podłożem powinien być piasek.
Większość gatunków ryb jakie wymieniłeś wymaga dużej ilości roślin.
Sztuczne kamienie i sztuczne elementy urządzenia akwarium świadczą o braku znajomości podstaw akwarystyki. A skoro nie znasz nawet nazw gatunków ryb, jakie trzymałeś, to wiele wyjaśnia.
Mieszałeś ze sobą gatunki o kompletnie odmiennych i nie nadających się pogodzić wymaganiach co do parametrów wody, w dodatku ryby wybitnie stadne trzymałeś w ilości paru sztuk.

Moim zdaniem ryby padły w wyniku skumulowania się związków azotowych, czyli ze względu na fatalne warunki w jakich były trzymane.

O podmianach wody nic nie piszesz, rozumiem więc, że ich nie wykonywałeś?

Radzę zacząć wszystko od początku. Suma oddaj, bo nie masz dla niego odpowiednich warunków. Akwarium zrestartuj, załóż ponownie z prawidłowym podłożem, posadź rośliny, niech zbiornik dojrzeje minimum dwa tygodnie. Zapomnij o uzdatniaczach i innej niepotrzebnej chemii. W czasie dojrzewania akwarium zacznij czytać jak najwięcej o akwarystyce, o wymaganiach gatunków ryb, jakie chcesz trzymać. Potem zmierz parametry wody, jaką dysponujesz i dobierz do nich obsadę, lub zastanów się nad uzdatnianiem wody w akwarium.

Zapraszam do lektury wątków na Akwaforum i naszego Podręcznika Akwarysty.
http://www.akwaforum.pl/mapa.php
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
MichałS
Posty: 4
Rejestracja: 07 wrz 2019 18:20

Post autor: MichałS »

Wymianę wody robiłem 1,5 tygodnia temu. Woda też dostała swoje. Kamienie były gotowe do akwarium. Ze sztucznych roślin miałem dwie plus dwa domki dla ryb. Robiłem testy wody i jak pisałem wszystko było okej z nią. Nie wierzę, że przez wodę, która była okej nagle w godzinę padły wszystkie ryby na raz.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Po prostu trzymałeś ryby w nieodpowiednich warunkach, aż się wszystko skumulowało i nastąpiło masowe śnięcie.
To o czym piszesz jest przerażające. Jakie sztuczne domki? Jaka wymiana wody?

Proszę poczytaj o podstawach akwarystyki i o wymaganiach gatunków ryb, jakie chcesz trzymać. Zacznij wszystko prawidłowo od początku.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
MichałS
Posty: 4
Rejestracja: 07 wrz 2019 18:20

Post autor: MichałS »

Podmiany 30 %wody robiłem, filr czyscilem prawidłowo. Domek dla ryb to coś strasznego? W co 2 akwarium takie jest i to nic złego. Woda była okej powtarzam to po raz kolejny. Jak dla mnie to wina grzałki. Starałem się założyć jak najlepiej akwarium, dużo czytałem i robiłem krok po kroku wszystko jak trzeba. Nie wierzę że nagle w godzinę się potruly czymś, skoro nie wykrylem żadnych azotanow w wodzie.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Nie badałeś azotynów. Nie znasz parametrów wody.
Pozostałe uwagi już Ci napisałam.

Nie pisz posta pod postem, jak chcesz coś dopisać użyj opcji "zmień".
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ