Nowe Akwarium na wymiar, grubość szkła,float czy OPTI,szafka

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Natis
Posty: 20
Rejestracja: 30 sie 2019 11:35
Lokalizacja: Choszczno

Nowe Akwarium na wymiar, grubość szkła,float czy OPTI,szafka

Post autor: Natis »

Witam serdecznie,
po długim namyślę, zdecydowałem się na zwiększenie litrażu akwarium z 112L na 160L.

Akwarium chce zamówić u Pana Przemka ze Szczecina, ma bardzo dobre opinie. Wymiary to 100x35x45.

I teraz pozostaje kwestia czy przy tym litrażu wystarczy grubość 6mm? czy lepiej dołożyć do 8mm? Przeglądając akwaria w internecie i w sklepach to widziałem, że do litrażu 200L grubość wynosi 6mm. (Np. akwaria firmy DIVERSA).

Dodatkowo czy przy tych grubościach jest sens brać akwarium OPTIWhite? czytałem, że przy tym litrażu i grubościach szkła różnica jest niezauważalna i, że dopiero od 10mm grubości i 240L w górę jest sens brać OPTIWHITE. Może ktoś ma takie akwarium i mógłby się wypowiedzieć.

I ostatnia sprawa to szafka. Obecnie mam taką o to szafkę pod moje 112L:

https://www.brw.pl/szafka-azteca,4530

wygląda dość solidnie i ma dwie pionowe ścianki podtrzymujące blat, ale czy jest wstanie wytrzymać obciążenie 220-240 KG, bo pewnie tyle gdzieś łącznie z dekoracjami będzie ważyć akwarium.
Czytałem na jakieś stronie z meblami, że ogólnie takie szafki i komody mają jakąś normę wytrzymałościową do 650 kg ale nie wiem ile w tym prawdy.

Z góry dziękuję za wszelkie rady.

Pozdrawiam
Akwarium 112L
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

6 mm jest wystarczające a przy tej grubości opti nie ma sensu. Co do szafki to nie postawiłbym na niej 160l (mam te meble w domu).
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Natis
Posty: 20
Rejestracja: 30 sie 2019 11:35
Lokalizacja: Choszczno

Post autor: Natis »

Kurcze... tego się obawiałem, że szafka może już nie być odpowiednia :/
Akwarium 112L
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

szafke można wzmocnić i zrobic aluminiowy stelarz wewnątrz, można usunac nóżki lub zmodyfikować podłoge pod szafką. O ile płyty wiurowe nie są złabej jakości to czemu nie jak to cieńkie wiuro-karton to bym jednak odpuścił.
Natis
Posty: 20
Rejestracja: 30 sie 2019 11:35
Lokalizacja: Choszczno

Post autor: Natis »

coś na wzór jakby stołu aluminiowego wewnątrz? zastanawiam się czy jakbym dołożył na tył 18mm płytę to czy to by nie załatwiło sprawy, bo tak to jest tylko ta cienka płyta tekturowa jak to w meblach tego typu
Akwarium 112L
Arkady77
Posty: 82
Rejestracja: 18 sie 2019 21:13
Lokalizacja: Nowa Sól

Post autor: Arkady77 »

Mam taką komodę w domu i szczerze powiem, że słabo to wygląda. Te Azteki to tylko z wyglądu ładne nic więcej. Pod swoim akwarium mam komodę Abra Next, dodatkowo z tyłem wzmocniony płytą 18mm.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Jesli slabo to wyglada, to sie rozleci, kosz aluminiowy wewnatrz to jedyne wyjscie z problemu, ja mam tak u siebie zrobione przy 240L, a juz niedlugo bede robic nowe wzmocnienia pod jeszcze wieksze akwa. Ja akurat mam komode z Ikea i tam jest dosyc porzadnej jakosci plyta, gruba i jest sie do czego przykrecic.
Natis
Posty: 20
Rejestracja: 30 sie 2019 11:35
Lokalizacja: Choszczno

Post autor: Natis »

Znalazłem coś takiego: https://allegro.pl/oferta/szafka-pod-ak ... 8075123275

jedno z ciekawszych na allegro, może lepiej już wziąć taką, niż przerabiać i niszczyć sobie mebel. I wymiary standardowe, więc cena akwarium już też niższa o jakieś 100 zł i tak samo cena za pokrywę, bo tak to mi zaśpiewali za pokrywę 100x35 z ledami 2x24W 549zł...
Akwarium 112L
ODPOWIEDZ