Założenie akwarium 100-150 litrów

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
michalg
Posty: 31
Rejestracja: 15 wrz 2019 12:26

Założenie akwarium 100-150 litrów

Post autor: michalg »

Witam.

Posiadałem kiedyś niewielkie akwarium ale ze względu na kompletny brak czasu musiałem je zlikwidować.

Obecnie noszę się z zamiarem założenia nowego akwarium w granicach 100-150 litrów. Jeśli chodzi o mój czas to od poniedziałku do piątku jestem w stanie poświęcić 30 minut na sprawy akwariowe, natomiast w weekand nawet 2 godziny.

Szukam natomiast porady w innej kwestii. Bardzo podobają mi się baniaki "surowe" czyli takie bez roślin, z samymi korzeniami i kamieniami. Drugim czynnikiem chęci posiadania właśnie takiego akwarium jest to, że akwarium z roślinami na pewno wymaga więcej uwagi i pracy przy nim w tygodniu. Tak jak pisałem w tygodniu nie mam aż tak dużo czasu a szkoda, żeby zrobił się tam syf i zwierzątka musiały żyć w takich warunkach. Oczywiście nie musi to być zbiornik w 100% bez roślin. Chodzi o to, żeby rośliny nie były dominującym elementem wystroju.

I tu moje pytanie. Czy jest szansa stworzenia akwarium bez roślin przy tym litrażu? Czytałem o biotopach Malawi i Tanganika (najbardziej mi się podobają) jednak zastanawiam się czy przy max 150 litrach rybki nie będą się tam męczyć.
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

michalg zawsze jeszcze możesz pomyśleć o czarnych wodach, które moim zdaniem są znacznie ciekawsze niż biotopy, które wymieniłeś (subiektywnie, oczywiście)
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
michalg
Posty: 31
Rejestracja: 15 wrz 2019 12:26

Post autor: michalg »

O czarnych wodach czytałem i odniosłem (być może złudne) wrażenie, że stworzenie takich warunków (pH wody, przygotowanie korzeni, liście itp.) jest chyba najbardziej pracochłonne ze wszystkich najpopularniejszych biotopów.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Jest odwrotnie jak myślisz odnośnie roślin w akwarium...co innego jak masz mało wymagające rośliny, a co innego jak chcesz prowadzić HT z CO2 i nawozami....
Mało wymagające zielsko martwi się o siebie samo pomagając oczyszczać wodę w akwarium- ryby je nawożą, kiedy roślin nie ma wszystko spada na sprzęt, czyli filtr, więc z roślinami wbrew pozorom jest łatwiej utrzymać stabilny zbiornik. Też nie mam tak wiele czasu, aby codziennie czy co kilka dni wkładać łapska do akwarium, aby coś poprawić, podmianki robię najczęściej raz na dwa tygodnie i wtedy też obcinam rośliny nie starając się jakoś wielce "wyrzeźbić" jakiś wcześniej wymyślony kształt....wyrwę co uważam, że za dużo, coś utnę nożyczkami i wystarczy- raz na 2 tygodnie przy podmiance.
michalg
Posty: 31
Rejestracja: 15 wrz 2019 12:26

Post autor: michalg »

Rozumiem. Chodzi mi o efekt gdzie korzeń/kamień będzie głównym punktem akwarium a rośliny będą tylko niewielkim dodatkiem.

Jaką obsadę byście zaproponowali to takiego typu akwarium (120 L) z niewielką ilością roślin? Zakładając, że (na razie )nie chcę odwzorować żadnego z biotopów.
Ostatnio zmieniony 15 wrz 2019 15:05 przez michalg, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

No to w takim razie robisz akwarium w stylu "nature", ja mam obrośnięte (a raczej obrastające), a głownym motywem jest właśnie korzeń i kilka kamieni. Kliknij TUTAJ.
michalg
Posty: 31
Rejestracja: 15 wrz 2019 12:26

Post autor: michalg »

grzesi3k mniej więcej o taki efekt mi chodzi. Z tym, że chciałbym mniej wysokich roślin a więcej tworzących chodnik.
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

ale trawnik to sporo roboty, a w firmowym akwa lepiej robić tak, żeby się jak najmniej narobić. No i trawnik nie lubi brudu, lubi CO2, mocną filtrację, mocne światło i nie lubi kolegów podkarmiajacych rybki po kryjomu ;) w sumie hieniek na trawnik mógłby zdać egzamin.

No i mając żyworodne ryby, to musisz mieć wysokie rośliny, że miały się gdzie chować.

Możesz też spróbować coś w ten deseń (też masz u mnie w temacie na pierwszych stronach). To było królestwo platek, baniak 84 litry, więc mały, a rośliny mało wymagające jeśli chodzi o światło:

Obrazek
michalg
Posty: 31
Rejestracja: 15 wrz 2019 12:26

Post autor: michalg »

Jeśli chodzi o mnie to bardziej podoba mi się akwarium z wcześniejszego wątku.
ODPOWIEDZ