[50l] Bojownik na włościach

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

wężowakolumna
Posty: 204
Rejestracja: 12 kwie 2019 15:45
Lokalizacja: jarosław

Post autor: wężowakolumna »

Ginuha pisze:aaaa.... obsychają mi brzegi liści pistii. Jaka może być przyczyna? Mają dużo światła, nie kapie na nie. Czy odpowiedz może przynieść tylko zrobienie testów?
"Akwarium powinno być wyposażone w pokrywę lub szybę nakrywową – Pistia lubi nagrzane (temperatura 25-30°C) i wilgotne powietrze. "

żródło: akwariumdomowe.pl
Awatar użytkownika
Ginuha
Posty: 239
Rejestracja: 04 wrz 2019 13:07
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Ginuha »

wężowakolumna pisze:
Ginuha pisze:aaaa.... obsychają mi brzegi liści pistii. Jaka może być przyczyna? Mają dużo światła, nie kapie na nie. Czy odpowiedz może przynieść tylko zrobienie testów?
"Akwarium powinno być wyposażone w pokrywę lub szybę nakrywową – Pistia lubi nagrzane (temperatura 25-30°C) i wilgotne powietrze. "

żródło: akwariumdomowe.pl
Kurde, to tak trochę pochopnie ją wsadziłam do tego akwarium.... Ani tam pokrywy, ani ciepło :/

No cóż... będzie musiała tak wytrzymać do czasu zmiany baniaczka na większy i prosty.
Awatar użytkownika
Ginuha
Posty: 239
Rejestracja: 04 wrz 2019 13:07
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Ginuha »

Glony, glony i jeszcze raz glony. Glony na piasku, glony na korzeniu, glony na anubiasie. Tam gdzie niema glonów są krewetki, które skutecznie wszystko obżerają i mają się za dobrze bo mam plagę.

Teraz jak już akwarium zarosło to nie bardzo mi nie podoba, widzę błędy jakie zrobiłam wybierając rośliny o obsadzając nimi akwarium. Część nie rosła, więc została wyeksmitowana. Część rośnie raczej średnio i najchętniej tez bym je wyeksmitowała, ale nie wiem na co zamienić.

Obrazek
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Hej, a to nie są przypadkiem sinice, a nie glony? Taki kozuszek?
Awatar użytkownika
Ginuha
Posty: 239
Rejestracja: 04 wrz 2019 13:07
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Ginuha »

grzesi3k pisze:Hej, a to nie są przypadkiem sinice, a nie glony? Taki kozuszek?
Cholera wie, ostatnio jak zrobiłam testy to poziom NO3 i PO4 nie pasował do sinic.
Zrobie dziś testy i zobaczę.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Ginuha pisze:Zrobie dziś testy i zobaczę.
Nic nie dadzą poza tym, że otrzymane wyniki nic nie powiedzą. Niestety, ale ilu użytkowników, tyle podpowiedzi będzie...
Miałem taki sam kożuszek na dnie - jest coś w wodzie czego nie wykażą testy, co przy takim oświetleniu wywołuje taki kożuszek. Nie ma większego znaczenia NO3 i PO4 oraz ich wzajemny stosunek, nie będzie też miał znaczenia wyniki innych pomiarów.
Trudno napisać w jednym zdaniu co to może być i co jest tego przyczyną.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
Ginuha
Posty: 239
Rejestracja: 04 wrz 2019 13:07
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Ginuha »

krzych_100

Zasugerujesz coś co by mogła pomóc? Mniej świecić? Może powinnam zacząć nawozić?

Nie bardzo ogarniam florę akwariową. Im więcej czytam tym mniej wiem :/
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Mamy taką sytuację, że nawet jak zmierzymy wodę, to nic nam to nie powie a kupując kolejne testy i nawozy wpuszczamy się w koszty nie likwidując przyczyny.
Musisz zacząć kombinować, bo nie znamy prawdziwej przyczyny kożuszka.
Przysłoń światło, może barwa jest nieodpowiednia, może moc światła za duża.
Ja przepłukiwałem podłoże takim grubym odmulaczem - delikatnie zasysałem wierzchnią warstwę piachu i powolutku większość dna tak ogarnąłem. Nie wiem co było przyczyną, ale zauważyłem, że jeśli zmieszam rozrobione KH2PO4 i chelat żelaza, tworzył się osad (no i skończyło się regularne nawożenie). Być może coś się skumulowało w dnie i trzeba dno przepłukać odmulaczem.
Co do roślin to niestety tak jest, że nie wszystkie gatunki ładnie rosną i trzeba je sobie dobrać (może nie od razu, ale od czasu do czasu jakąś roślinkę wsadzić - one też mają swoje preferencje co do wody).
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
Ginuha
Posty: 239
Rejestracja: 04 wrz 2019 13:07
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Ginuha »

ostatnio zrobiłam próbę i przełożyłam światło do tyłu akwarium, glony z części anubiasów i korzenia zaczęły znikać/zwierzaki nadążały je zjadać. Natomiast zaczęły rosnąć na roślinach z tyłu.
Myślę, że to rzeczywiście może być kwestia światła.
krzych_100 co masz na myśli mówiąc "przysłoń" światło? Nie świecić w ogóle jakiś czas? Mechanicznie je stłumić?
Sorry jeżeli są to absurdalne pytania :oops:
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Ginuha pisze:ostatnio zrobiłam próbę i przełożyłam światło
No to już coś mamy...
Przysłonić światło to jaki skrót myślowy - dobrze by było, aby LED-y miały regulację jasności świecenia. Widmo emitowanego światła tej samej barwy nie jest takie samo (świetlówka emituje światło barwy 6500K, dioda 6000-6500k, mają niby tą samą temperaturę barwową, ale inne widmo). Tutaj są wykresy: viewtopic.php?t=20067.
Ginuha pisze:Mechanicznie je stłumić?
Tak, jest to jakieś wyjście, jakaś siatka, przysłona, coś, co ograniczy intensywność światła. Może paski taśmy przykleić do belki od strony diod?
Masz pistię na tafli wody i też mogłaby spełniać swoje zadania "przysłony", ale jest jej mało (pistia to raczej potrzebuje "ścieku" i przypuszczam, że średnio jej idzie wzrost).
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Ginuha pisze:Glony, glony i jeszcze raz glony. Glony na piasku, glony na korzeniu, glony na anubiasie.
Ile ja bym dal za glona, ale nie dla psa kielbasa. Robisz jakies testy wody w tym swoim dosc ciekawym zbiorniku?
Awatar użytkownika
Ginuha
Posty: 239
Rejestracja: 04 wrz 2019 13:07
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Ginuha »

krzych_100 dorzuciłam pływające zielsko, jest poprawa i to spora, bo w końcu glony są zjadane szybciej niż odrastają. Jak zielsko nie będzie chciało rosnąć to porostu będę dorzucała nowe.

mark_farina pisze:Ile ja bym dal za glona, ale nie dla psa kielbasa. Robisz jakies testy wody w tym swoim dosc ciekawym zbiorniku?
W sumie to nie robię testów, bo narazie ich wyników bym porostu nie ogarnęła.
Na ten moment walczę z glonami i plagą red cherry ;)
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Ginuha pisze:W sumie to nie robię testów, bo narazie ich wyników bym porostu nie ogarnęła.
To nie jest trudne. Tak naprawdę do kontroli wody w akwarium wystarczy test na pH:
- KH/zasadowość/CO2/pH są od siebie zależne i poza testem na pH reszta nie wiadomo co pokazuje (test na KH pokazuje zasadowość a test na CO2 to nie wiem, czy pokazuje CO2 związane, czy niezwiązane ?).
Testu na NO2 i amoniak używa się bardzo rzadko, podobnie na K, Fe itp. Jedynie testów na NO3 i PO4 można używać, jeśli bardziej interesują Ciebie rośliny niż ryby (akwarium, gdzie ryba jest dodatkiem). Przypuszczam, że większość użytkowników (oczywiście poza mark_farina, żeby nie było...), mierzących wszelakimi testami różne parametry nie potrafi ich prawidłowo zinterpretować. Dlaczego? Pierwszy z brzegu przykład, kiedy mierzone KH jest wyższe od GH. Mamy różne wody o różnych zawartościach minerałów, w których rosną takie, a nie inne gatunki roślin.
Ot i cała prawda o testach... :D
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Testy nie sa trudne do wykonania, ich interpretacja natomiast juz moze byc klopotliwa bo nie kazdy potrafi dopasowac wynik do wzorca, a o wyskoich stezeniach juz nie wspomne. Niemniej jednak warto czasem siegac po testy i o ile w przypadku zbiornika low-tech nie trzeba ich wykonywac co tydzien, tak w przypadku HT to juz niestety nie ma opcji prowadzenia bez testów wody jesli to ma wygladac, a nie tylko rosnac na zasadzie rosnie bo rosnie.

Powodzenia :)
Awatar użytkownika
Ginuha
Posty: 239
Rejestracja: 04 wrz 2019 13:07
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Ginuha »

mark_farina
Dobra, jak krowie na rowie wytłumacz (choć w sumie to wymienić wystarczy, o tłumaczenia będę Was męczyć później) mi proszę jakie testy powinnam robić, chociaż by eksperymentalnie :) żeby się tego nauczyć, może HT to nie jest, ale chcę się dobrze przygotować do przesiadki na nowe akwa.
ODPOWIEDZ