Filtr RO i bimbrownia

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

szakal
Posty: 157
Rejestracja: 18 wrz 2019 21:38
Lokalizacja: Łódź

Filtr RO i bimbrownia

Post autor: szakal »

Mam pytanie. Czy można równocześnie zmiękczać wode filtrem RO i podawać CO2 z bimbrowni? Oczywiście nie chodzi mi o równoczesne w tej samej chwili. Tylko czy zasadne jest stosowanie filtra RO i bimbrowni?
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

oczywiście, woda RO zmniejszy twardość, a CO2 zmniejsza pH- jedno na drugie nie ma większego wpływu, mam na myśli to, że CO2 nie wpłynie na twardość GH, a woda RO nie wpłynie znacząco na pH (przecież czystej RO nie będziesz używał)
szakal
Posty: 157
Rejestracja: 18 wrz 2019 21:38
Lokalizacja: Łódź

Post autor: szakal »

A jeszcze a propo wody z ro. Czy zanim ją wleje do akwarium to czy musze podać minerały np. Hydro mineral water od planta garnier? No bo z tego co się orientuje to czysta woda z filtra RO jest pozbawiona minerałów.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Woda RO pozbawiona, ale samej RO przecież nie lejesz tylko mieszankę kranówki (która minerałów ma od groma- w końcu mają wpływ na twardość i dlatego zmiękczasz) i RO- nie bawię się w mineralizatory i raczej rośliny nie pokazują braków
szakal
Posty: 157
Rejestracja: 18 wrz 2019 21:38
Lokalizacja: Łódź

Post autor: szakal »

OK ale w jakich proporcjach lejemy? Pół na pół?

---

Ale z drugiej strony chciałbym mieć czystą wode bez metali ciężkich ,jak będe mieszał wode z RO z kranówą to nie osiągne tego.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

szakal pisze:jak będe mieszał wode z RO z kranówą to nie osiągne tego.
Czesc

Osiągniesz. Jesli wiesz jaki ma skład woda z kranu to dopasujesz proporcje magnez, wapń i bedziesz miał super wode w akwarium, jesli jest inaczej mozna sobie narobic kłopotów.
szakal
Posty: 157
Rejestracja: 18 wrz 2019 21:38
Lokalizacja: Łódź

Post autor: szakal »

No tak ale czy osmoza nie likwiduje też metali ciężkich, różnych toksyn i brudów? W kranie mam wode taką sobie pod względem czystości. Ale może się myle i ro nie czyści wody chemicznie? Czy tylko czyści chemicznie np. węgiel aktywowy?
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Jesli membrana jest okej to oczywiscie pozbawi wody wszelkich mikro elementów, natomiast wegiel ma funkcje ''wstepnego oczszczania'' tak samo jak filtr papierowy. Opcjonalnie po wszystkim mozna stosowac ''zywice'' oraz mineralizatory ale wiekszosc bardziej nadaje sie dla celów pitnych niz do akwarium ze wzgledu na zawartosc sodu oraz proporcji magnezu do wapnia itd.

Ja wode RO mieszana z kranowa uzdatniam w mikro elementy + zelazo oraz koryguje makro elementy, jesli mam czegos za duzo na skutek kumulacji to poprostu nie dodaje.
szakal
Posty: 157
Rejestracja: 18 wrz 2019 21:38
Lokalizacja: Łódź

Post autor: szakal »

mark_farina pisze: Ja wode RO mieszana z kranowa uzdatniam w mikro elementy + zelazo oraz koryguje makro elementy, jesli mam czegos za duzo na skutek kumulacji to poprostu nie dodaje.
Czy pisząc że uzdatniasz w mikro elementy i korygujesz makro elementy, masz na myśli podawanie nawozów mikro i makro? Czy chodzi ci o to co wcześniej pisałem czyli dodawanie hydro mineral water aquaart(przykładowo) ??? Sorki ale nie moge załapać.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Pisze ze mikro elementy uzupelniam intermagiem, natomiast makro elementy solami. Twardosci wody koryguje równiez solami, tzn dolewam magnez, bo go brakuje w stosunku do wapnia po zrobieniu wody RO+kran no i tak to sie kreci caly rok :)
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

mark_farina ale dodaj, że robisz to po ocenie wyglądu i wzrostu roślin, bo kolega zastanawia się, czy dawać mikro i makro tak po prostu, bo RO jest jałowe.....Ty reagujesz na to co się dzieje w szkle i już znasz swoje rośliny, kolega jest świeżakiem i zastanawia się czy po prostu standardowo nie podawać minerałów bez względu na widoczne potrzeby roślin- według mnie nie powinien
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Tak MarJanie zgadzam sie z toba, umknelo mi to, a faktycznie wazna to rzecz aby nie przedobrzyc. Otóz ja moje nawozenie opieram na pewnych doswiadczeniach i pomiarach wody, tzn wiem co mam w kranie, wiem ile tego jest i wiem co mam w wodzie z RO po juz roku uzywania membrany. Wiem co mam w akwarium i wiem ile i jak konsumuja moje rosliny, tzn znowu wiem ile powiedzmy schodzi mi fosforu ile azotu itd itd. Jade od bardzo dawno juz na tkz ''na czuja lub na oko'' po obserwacji roslin widze co jest nie tak i w miare szybko reaguje. Od czasu do czasu robie pomiary magnezu i wapnia, potasu nie mierze i podaje go tylko tyle ile wpada z KH2PO4 i nic wiecej.

I teraz jesli chcesz sie zdecydowac na uzdatnianie wody w mikro elementy to prosze bardzo, zacznij o sladowych ilosci i obczajaj co sie dzieje, zazwyczaj mikro sie bedzie kumulowac jesli nie mamy porzadku z makro wiec warto zaczac od makro i poukladac sobie te pierwiastki, a potem zabrac sie za mikro

Tak to chyba mialem napisac :)
szakal
Posty: 157
Rejestracja: 18 wrz 2019 21:38
Lokalizacja: Łódź

Post autor: szakal »

MarJan pisze:mark_farina ale dodaj, że robisz to po ocenie wyglądu i wzrostu roślin, bo kolega zastanawia się, czy dawać mikro i makro tak po prostu, bo RO jest jałowe.....Ty reagujesz na to co się dzieje w szkle i już znasz swoje rośliny, kolega jest świeżakiem i zastanawia się czy po prostu standardowo nie podawać minerałów bez względu na widoczne potrzeby roślin- według mnie nie powinien
Aż takim świeżakiem nie jestem :) po prostu nigdy nie zajmowałem się akwarystyką profesjonalnie, tylko tak po prostu miałem rybki, nigdy nie przywiązywałem uwagi do chemii wody, zaczynałem z akwarystyką jeszcze za PRL-u, jako dziecko, a kto wtedy bawił się osmozami, CO2 :) Nikt. Co najwyżej pH i GH i KH. Takie testy. Jak powstał zoolek.

A ja no cóż chce nadrobić czas, problem że z chemii byłem noga i to czarna magia dla mnie :)

Ale mam nadzieje że mi pomożecie :)
szakal
Posty: 157
Rejestracja: 18 wrz 2019 21:38
Lokalizacja: Łódź

Post autor: szakal »

Zamierzam kupić testy na magnez i wapń. Jakiej wybrać firmy? Różne są zdania na temat zoolka, ja mam złe wspomnienia z testem NO3 od zoolka, ale czy może testy na magnez i wapń są od nich dobre tzn. wiarygodne?
Są jeszcze testy sery i jbl ale bardzo drogie, i pojedyńcze, oddzielnie trzeba kupić na magnez i wapń więc koszt się dubluje. Więc może jednak zoollek?
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

Mam test Ca/Mg Zoolek i według mnie jest jak najbardziej OK
ODPOWIEDZ