Jak nie zrobić zupy rybnej, czyli dobór ilości ryb do akwa

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Pitermigo
Posty: 105
Rejestracja: 02 cze 2018 21:52
Lokalizacja: Koszalin

Jak nie zrobić zupy rybnej, czyli dobór ilości ryb do akwa

Post autor: Pitermigo »

Szanowni !
Więc właśnie jak to zrobić. Każda ryba ma swoje wymagania np kirysek czarny 54 L no ale jak? na sztukę ? tzn że skoro to zwierzę stadne i jak ma być ich 6 to zajmą 300L i nic innego się nie zmieści.... nowina pewno nie, ale jak ? jak policzyć ryby na litry jak mieszać gatunki? - dobierać parametry pH, temperatury, na co jeszcze zwrócić uwagę ??
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

ja przy małych rybach liczę około 4l na sztukę przy zachowaniu wymaganych wielkości zbiornika, jak ryby są terytorialne to i tak zazwyczaj w akwa zostaje 1 samiec, aby nie było problemów...myślę tu o niedużych szkłach raczej, nie przekraczających 200l...



a w ogóle jak planuje się obsadę to zazwyczaj chce się coś na dno, środek, ewentualnie górę i "wisienkę na torcie" czyli jakaś kolorowa parka czy większa ryba....wtedy na dno jak masz stadne rybki to koło 6szt., następnie "wisienka"- patrzysz jaki litraż powinny zająć i reszta obsady to ławicówka- to tylko prosty przykład...jest wiele możliwości, generalnie pakować tyle ile wejdzie, aby tylko nie przesadzić też dobrze nie jest...wpuszczać ryby powoli i patrzeć jak to wszystko współgra, czy nie jest jeszcze za pusto, albo czy jak planowałem 20neonów, a 15 już się ładnie prezentuje to poprzestać na 15-tce...
Olla1221
Posty: 11
Rejestracja: 02 wrz 2019 12:19
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Olla1221 »

ponoć powinno się liczyć 1cm ryby na litr wody
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Olla1221 pisze:ponoć powinno się liczyć 1cm ryby na litr wody
Czyli na metrowego rekina 100-u litrowy zbiornik ? :lol:
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
Olla1221
Posty: 11
Rejestracja: 02 wrz 2019 12:19
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Olla1221 »

Jasne że nie :D Chodzi tu tylko o ilość ryb. Wymagania poszczególnych gatunków to zupełnie inna sprawa :wink:

np kirysek pstry może życ w np 100l akwarium, ale jest to gatunek stadny więc na pewno musi miec towarzystwo, nie znaczy to jednak ze możemy trzymac w 100litrowym baniaku 100 kirysków :)
Ryba ta może rosnąć do ok 7 cm więc liczymy: 100 litrów : 7cm = (+,-) 14 ryb, a jesli planujemy jeszcze inna obsade to odpowiednio mniej :wink:
Ostatnio zmieniony 01 paź 2019 16:59 przez Olla1221, łącznie zmieniany 1 raz.
Pitermigo
Posty: 105
Rejestracja: 02 cze 2018 21:52
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: Pitermigo »

MarJan dziękuję - mam nadzieję, ze dobrze zaplanowałem obsadę :)
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Opcja z mierzeniem 1cm na jeden litr wody jest wygodna (przytoczone, przez MarJana 4 litry na rybkę to właśnie to). Oczywiście nie liczy się tego dla ryb terytorialnych lub takich jak słonowodny rekin, który potrzebuje pływać, żeby oddychać. Osobiście liczę ryby ławicowe (drobnica) 1 litr na 1 cm długości ryby, pielęgniczki potrzebują przestrzeni, więc u mnie liczę im 60 litrów (czyli 4 cm na litr). Taka ampuła potrzebuje 10 litrów na sztukę. Do tego dochodzi kwestia tego, że ryby muszą mieć gdzie pływać (rozpędzić się), móc się schować (przed światłem czy innymi mieszkańcami), żerować (kiryski i rycie w piachu).

Im więcej miejsca ma ryba tym większa rośnie ;)
Pitermigo
Posty: 105
Rejestracja: 02 cze 2018 21:52
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: Pitermigo »

stosując ten przelicznik 4 cm wyszło mi że chcę zapełić 190 L, więc skoro mam 375 to mam nadzieję, że będzie OK, na razie jednak niech dojrzewa
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

nie wpuszczaj wszystkiego na raz, bo ci wybuchną glony ;)
Pitermigo
Posty: 105
Rejestracja: 02 cze 2018 21:52
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: Pitermigo »

grzesi3k to już wiem. Z jednej strony nie mogę się już doczekać ale dopiero co zauważyłem nalot na korzeniach wiec niech się to ładnie wszystko wyklaruje.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Proszę popraw tytuł tematu na zgodny z Regulaminem Działu OBSADY.
Bardzo proszę, bo to już kolejny raz kiedy zakładasz temat bez poprawnego tytułu. Proszę czytaj Regulaminy Działów, ich stosowanie pomaga nam ogarniać porządek na Akwaforum.

Z góry dziękuję
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Pitermigo
Posty: 105
Rejestracja: 02 cze 2018 21:52
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: Pitermigo »

BARA Moją intencją było założenie tematu mającego na celu zbiór zasad doboru ryb, nie do pojedynczego akwarium lecz w ogólności. Czy możesz mi podpowiedzieć który Działu będzie pasował do tego tematu? Sądziłem że skoro dział nazywa się obsady to właśnie on będzie do tego odpowiedni
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Nie napisałam nic o tym, że to nie jest odpowiedni dział. Przeczytaj jeszcze raz mój post.

Zapoznaj się z Regulaminem tego działu i popraw proszę tytuł tematu, użyj opcji "zmień" w pierwszym poście.
Tylko o to mi chodziło.
Z góry dziękuję.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Pitermigo
Posty: 105
Rejestracja: 02 cze 2018 21:52
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: Pitermigo »

BARA chętnie zmienię, jednak proszę o pomoc gdyż w regulaminie jest litraż + opis, więc jeszcze raz napiszę, że chodzi mi w tym temacie o naświetlenie tematu doboru ryb do akwarium niezależnie od jego pojemności.
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Pitermigo pisze: że chodzi mi w tym temacie o naświetlenie tematu doboru ryb do akwarium niezależnie od jego pojemności.
"... niezależnie od jego pojemności ..." ? Trochę jestem zszokowany :roll:
Największe akwa to Kula Ziemska :lol: i tu też pojemność jest ograniczona :lol: .
Czyli Ty chcesz dobrać ryby do akwa niezależnie od litrażu,wymiaru, hym.... . A parametry wody jakie mają być w tym akwa?
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
Zablokowany