Jak nie zrobić zupy rybnej, czyli dobór ilości ryb do akwa

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

mirukan pisze:"... niezależnie od jego pojemności ..." ? Trochę jestem zszokowany
Największe akwa to Kula Ziemska i tu też pojemność jest ograniczona .
Czyli Ty chcesz dobrać ryby do akwa niezależnie od litrażu,wymiaru, hym.... . A parametry wody jakie mają być w tym akwa?
Napisałeś już drugi głupi komentarz w tym wątku i nadal nie rozumiesz o czym on jest, nawet gdy autor wyjaśnia to wielokrotnie? No chyba, że chciałeś być zabawny - to odpuść sobie, bo nic nie wnosisz a jak w porzekadle odzywasz się i rozwiewasz wszelkie wątpliwości.

Co do tematu:
Rozróżniłbym jeszcze potocznie używane pojęcie "zupy rybnej" od przerybienia, bo wyczuwam różnicę między tymi określeniami. Zupa rybna to przemieszanie ryb o różnych miejscach występowania/parametrów wody/stadności/terytorializmu/zajmowanych przestrzeni w akwarium itd. Zatem zupa rybna nie musi być równoważna z przerybieniem, które jest chyba węższym pojęciem.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Pitermigo
Posty: 105
Rejestracja: 02 cze 2018 21:52
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: Pitermigo »

Być może wyraziłem się nieprecyzyjnie. Chodzi o to żeby ułatwić początkującym Akwarystom, takim jak ja dobór ryb do akwarium. Ktoś może mieć 20L i 200L więc właśnie o to chodzi aby zebrać w tym lub innym wątku zbiór zasad dotyczących wyboru fauny. Np ja wiem o twardości wody o minimalnych wymaganiach co do pojemności akwarium i to ze małe ryby można liczyć przy zachowaniu dwóch poprzednich wyznaczników 1 cm ryby na 1 litr. Sądzę też, że to wierzchołek góry lodowej i trzeba wziąć pod uwagę znacznie więcej czynników. I właśnie o taki zbiór informacji w tym miejscu mi chodzi.
Nie jest więc celem porada typu &#8222;pomóżcie mi stworzyć moje akwarium o danej pojemności&#8221; tylko zebranie ogólnych zasad doboru ryb do życia razem.

Neurochirurg dziękuje za merytoryczną wypowiedz, właśnie to jest moim celem
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Neurochirurg pisze:Napisałeś już drugi głupi komentarz w tym wątku i nadal nie rozumiesz o czym on jest, nawet gdy autor wyjaśnia to wielokrotnie? No chyba, że chciałeś być zabawny - to odpuść sobie, bo nic nie wnosisz a jak w porzekadle odzywasz się i rozwiewasz wszelkie wątpliwości.
Cieszy mnie że to mój komentarz jest głupi :lol: dzięki temu Twoje komentarze wyglądają jakby pisał je geniusz :lol:
Rozumiem że w czasie oczekiwanych zmian chcesz by Twoja gwiazda błyszczała ,dlatego też piszę te głupie komentarze. Być może wątek jak i kilka innych zostały stworzone byś Ty i Twój klakier nabijali sobie lejki "pomógł" by tym bardziej czuć się dowartościowani :lol:
Pitermigo pisze:Neurochirurg dziękuje za merytoryczną wypowiedz, właśnie to jest moim celem
Fakt napisałeś nie precyzyjnie i ja to Ci wytknąłem .
Ale myślę że sam bez cudzej pomocy potrafisz napisać jasno o Co ci chodziło. Neuro napisał po to by mnie obrazić i zdyskredytować , ot tak bo nie bardzo lubię pseudo bizneSS akwarystyczny . No cóż jak popatrzyć na historię forum to kierunek który obrało dzięki działaniom między innymi Neuro niestety dąży do pseudo komercjalizacji.
Pitermigo wybacz ofa w Twoim temacie ale na złośliwość i pogardę należy odpowiadać w miejscu i czasie w którym została popełniona.
Po raz kolejny wychodzi brak opcji "ignoruj" na forum :( . Na czacie sprawdza się znakomicie :D .
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
gienq
Posty: 100
Rejestracja: 04 paź 2018 13:15

Post autor: gienq »

mirukan pisze: pseudo bizneSS akwarystyczny
Twierdzisz w żalu, że okazano Ci pogardę a sam dajesz niesmaczne i niezwiązane z tematem przytyki ad personam oraz arogancko traktujesz rozmówcę. Kiepsko w takiej sytuacji grać ofiarę.
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Pitermigo
Niestety ale wszystkie przeliczniki z jakimi się dotychczas spotkałem, a były to głównie wariacje przeliczania cm ryby na litry wody dają tylko jakiś przybliżony ogląd i są bardzo zawodne. Spotkać też można metody przeliczania wielkości tafli wody jako powierzchni wymiany gazowej do ilości ryb o różnych rozmiarach w zależności od tego czy są chłodno czy ciepłolubne, ale na podstawie tych tabeli, nie uwzględniając innych czynników, również można dość do kuriozalnych wniosków. W związku z powyższym trzeba znać wymagania ryb i kierować się doświadczeniem oraz zdrowym rozsądkiem. Generalnie im mniej ryb tym lepiej co nie znaczy, że przy spełnieniu odpowiednich warunków obsada nie może być liczniejsza. Kilka czynników przychodzi mi do głowy związanych np. z jakością wody:
- natlenienie wody: im większa powierzchnia tafli tym wydajniejsza wymiana gazowa co wpływa na możliwość trzymania większej ilości ryb,
- ilość azotanów: tutaj będzie miała znaczenie dobra filtracja czy też ilość roślin w akwarium. Takie BW np. musi mieć dobrą filtrację biologiczną, ze względu na brak lub śladowe ilości roślin, które konsumują azot. Przy okazji trzeba wiedzieć czy ryba ma szybki czy wolny metabolizm co wpływa na utrzymanie jakości wody.
- staż akwarium: do młodego obsadę wpuszcza się partiami.

To chyba tyle co mi przychodzi do głowy odnośnie odpowiedzi na pytanie &#8222;ile kilogramów ryb mogę wpuścić do akwarium&#8221; :)

Co do zupy rybnej to na początku stoimy przed wyborem akwarium towarzyskiego lub środowiskowego (biotopowego). Przy drugim jest wg mnie łatwiej, ponieważ idziemy na mniej kompromisów bo zazwyczaj rybom występującym w podobnym środowisku będą odpowiadały podobne parametry wody czy rodzaj wystroju akwarium. W wypadku towarzyskiego jest to dużo trudniejsze bo ta musi mieć przestrzeń do pływania, ta musi mieć gęsto zarośnięte akwarium, ta jest terytorialna, ta lubi mocny prąd, ta słaby, ta mocne światło, ta słabe, ten nie toleruje czerwonego koloru itd. itd. Reszta jest jasna, sprawdzamy:
- pagtametry wody (skupiamy się na wartościach środkowych, nie skrajnych),
- czy wielkość zbiornika jest odpowiednia,
- miejsce bytowania ryb (dno, środek, góra),
etc.
i staramy się spełnić wszystkie zachcianki ryb. Pewnie wiele rzeczy pominąłem.

mirukan
dość niepokojący jest sposób Twojego rozumowania. Nie skomentuję bo na studiach uczono by nie udowadniać pacjentom, że ich myślenie ma rys patologiczny.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Pitermigo pisze:BARA chętnie zmienię, jednak proszę o pomoc gdyż w regulaminie jest litraż + opis, więc jeszcze raz napiszę, że chodzi mi w tym temacie o naświetlenie tematu doboru ryb do akwarium niezależnie od jego pojemności.

W takim razie nie rozumiem tematu. Ryby dobieramy m. in. do wielkości akwarium, skoro nie chcesz go podać to nie mamy za bardzo o czym pisać.

Temat przenoszę do działu Akwarystyka Słodkowodna jako dyskusję w sumie o niczym.

Zbiór zasad dotyczący doboru obsady masz w każdym lepszym atlasie akwarystycznym, nie potrzeba tworzyć własnego spisu. Mamy już Encyklopedię ryb danych biotopów. Wystarczy tylko poczytać o wymaganiach gatunków ryb - to jest podstawa przy dobieraniu obsady.
Zawsze patrzymy na optimum litrażu, twardości, odczynu i temperatury wody. Nie ma w tym wielkiej filozofii.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

BARA pisze:W takim razie nie rozumiem tematu. Ryby dobieramy m. in. do wielkości akwarium, skoro nie chcesz go podać to nie mamy za bardzo o czym pisać.

Temat przenoszę do działu Akwarystyka Słodkowodna jako dyskusję w sumie o niczym.

Zbiór zasad dotyczący doboru obsady masz w każdym lepszym atlasie akwarystycznym, nie potrzeba tworzyć własnego spisu. Mamy już Encyklopedię ryb danych biotopów. Wystarczy tylko poczytać o wymaganiach gatunków ryb - to jest podstawa przy dobieraniu obsady.
Zawsze patrzymy na optimum litrażu, twardości, odczynu i temperatury wody. Nie ma w tym wielkiej filozofii.
No przecież człowiek po studiach :
Neurochirurg pisze:Nie skomentuję bo na studiach uczono by nie udowadniać pacjentom, że ich myślenie ma rys patologiczny.
wytłumaczył o co chodzi w temacie :lol:
Za co dostał podziękowania
Pitermigo pisze:Neurochirurg dziękuje za merytoryczną wypowiedz, właśnie to jest moim celem
:rotfl :rotfl :rotfl
BARA masz rację temat jest o niczym ale pozwolił się dowartościować paru osobom i zdobyć cenne pókty do "klasyfikacji pomógł " :lol:
Przy okazji Neuro mógł mnie opluć pisząc
Neurochirurg pisze:Napisałeś już drugi głupi komentarz w tym wątku i nadal nie rozumiesz o czym on jest, nawet gdy autor wyjaśnia to wielokrotnie?
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

mirukan widzę, że w desperacji posuwasz się do manipulowania wypowiedziami, takie coś powinno być karane przez moderatorów
mirukan pisze:No przecież człowiek po studiach :
Neurochirurg napisał:
Nie skomentuję bo na studiach uczono by nie udowadniać pacjentom, że ich myślenie ma rys patologiczny.

wytłumaczył o co chodzi w temacie
Za co dostał podziękowania
Pitermigo napisał:
Neurochirurg dziękuje za merytoryczną wypowiedz, właśnie to jest moim celem
Za złe cytowanie miałeś pretensje do 12 letniego dziecka a teraz robisz podobne rzeczy w prymitywny sposób zmieniając kolejność wypowiedzi żeby pasowała do twojej narracji.
mirukan pisze:Przy okazji Neuro mógł mnie opluć pisząc
Moją ślinę wolę wykorzystać na strawienie landrynki, na ciebie mi szkoda.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Pitermigo
Posty: 105
Rejestracja: 02 cze 2018 21:52
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: Pitermigo »

BARA pisze: Zbiór zasad dotyczący doboru obsady masz w każdym lepszym atlasie akwarystycznym, nie potrzeba tworzyć własnego spisu. Mamy już Encyklopedię ryb danych biotopów. Wystarczy tylko poczytać o wymaganiach gatunków ryb - to jest podstawa przy dobieraniu obsady.
Zawsze patrzymy na optimum litrażu, twardości, odczynu i temperatury wody. Nie ma w tym wielkiej filozofii.
I choćby o taką pomoc też mi chodziło. Trudno zrobić coś szczegółowo jeśli ma się tyczyć ogółu. Nie miał być to temat o pojedynczym akwarium tylko temat budujący świadomość wiec odesłanie rozmówców do źródeł jest jak najbardziej wskazane.

Osobiście wierzę w to, że to co jest oczywiste dla mnie, nie musi być oczywiste dla kogokolwiek innego, więc nie bagatelizuję.

Mam też głęboką nadzieję, że temat ten będzie służył merytorycznemu podejściu do sprawy i nie będą już w nim powstawały wpisy wytykające cechy poszczególnych forumowiczów.

Dziękuję wszystkim za zrozumienie.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Panowie, temat zamykam. Uprzedzam, że za następną dyskusję na poziomie piaskownicy nadam ostrzeżenia.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Zablokowany