Jakie podłoże dla krewetek

Hodowla krewetek, raków; ślimaki i inne stworzenia

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
AaDd2001
Posty: 187
Rejestracja: 06 gru 2017 15:22

Jakie podłoże dla krewetek

Post autor: AaDd2001 »

Jakie podłoże dla krewetek polecacie?

Słyszeliście o takim podłożu ~~ Podłoże dla krewetek Benibachi Black Soil POWDER FULVIC? Co o nim myślicie?

Co oprócz samego podłoża trzeba jeszcze kupić, zakładając że chciałbym mieć kilka roślin? ~~~!substraty nawozowe, nawozy i dodatki do podłoża~~~

Czy mogę mieć same podłożę i dodawać kulki gliniano-torfowe?
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Sprzątam po sobie :lol:
Ostatnio zmieniony 16 mar 2020 17:51 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Ba! jak nawet jeden kolega ostatnio pokazał, możesz nawet na żelkach lecieć ;)
AaDd2001
Posty: 187
Rejestracja: 06 gru 2017 15:22

Post autor: AaDd2001 »

Też te żelki widziałem :)
Nekro
Posty: 24
Rejestracja: 10 wrz 2019 13:12

Post autor: Nekro »

Sprecyzuj jeszcze jakie krewetki masz na myśli. Jeśli Neocardiny to może być zwykły piasek, żwirek. Jeśli natomiast chciałbyś krewetki z rodzaju cardina (zwłaszcza te bardziej "wypasione" np. wysokie gradacje crystali) , to najbezpieczniej kupić podłoże aktywne. Co do nawozów - to trzeba ostrożnie. Wszystkie krewetki są wrażliwe na związki miedzi oraz azotany (które często występują w nawozach). Ja w zbiornikach z krewetkami mam same mało wymagające rośliny, które rosną bez nawozów. Moim ulubionym echinodorusom (E. Frank Stoffels), daję jedynie pod korzenie kulki JBL (są bez miedzi i związków azotu).
AaDd2001
Posty: 187
Rejestracja: 06 gru 2017 15:22

Post autor: AaDd2001 »

Cholera :( szkoda że wcześniej nie zapytałem o te podłoże bo kupiłem z firmy AZOO nawozy. Jeden to węgiel w płynie Carbon Plus, a drugi to Plant Premium jeden nawóz do wszystkich roślin.

Czy chociaż węgiel mogę stosować?
Nekro
Posty: 24
Rejestracja: 10 wrz 2019 13:12

Post autor: Nekro »

Ten "płynny węgiel", kiedyś stosowałem przy krewetkach z rodzaju neocardina i nic im nie było. A co do nawozo - sprawdź czy ma miedź w składzie. Jeśli ma, to ja bym nie ryzykował. Jeśli nie - to możesz w małych ilościach wprowadzić ( powiedzmy na początek 1/4 dawki zalecanej na litraż Twojego akwarium). A te krewetki to jakie planujesz?
Nekro
Posty: 24
Rejestracja: 10 wrz 2019 13:12

Post autor: Nekro »

W międzyczasie sprawdziłem że ten nawóz ma miedź, i ja bym nie zaryzykował stosowania go w swoich akwariach w których mam krewetki. Powiem szczerze, że nie testowałem jak bardzo wrażliwe są krewetki na miedź, ale w wielu opisach zwracana jest na to uwaga. Dla tego w krewetkariach zwykle stosuje się mało wymagające rośliny typu mchy, wątrobowce, microsorium.
AaDd2001
Posty: 187
Rejestracja: 06 gru 2017 15:22

Post autor: AaDd2001 »

Wytrzymałe gatunki krewetek, mało wymagające.

Nekro, podpowiedz jakimi to gatunkami krewetek powiniennem się zainteresować?
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

@AaDd2001, zobacz: Neocaridina (np. Red Cherry) Amano, Filtrująca
Nekro
Posty: 24
Rejestracja: 10 wrz 2019 13:12

Post autor: Nekro »

Tak jak podpowiedział pimowo - krewetki z rodzaju neocardina. I tu masz do wyboru game kolorów: czerwone (red cherry, bloody marry, sakura red), niebieskie (blue velvet, blue rill), zielone (green jade - ale tu trudno o ładnie wybarwione i trzymające barwę w następnych pokoleniach), zółte (Yellow), czarne (black rose), brązowe (schoko). Jeśli już zdecydujesz się na jakiś kolor, to jeden, bo krzyżują się między sobą dając potomstwo o zwykle mało atrakcyjnym ubarwieniu. Jeśli już chciałbyś urozmaicić kolorystykę krewetek w akwarium, to każdy z tych kolorów możesz połączyć z jasno zieloną krewetką Babaulti var green. One też nie są zbyt wymagające i nie krzyżują się z neocardinami. Jedynie ich kolor jest mało intensywny. Ale za to nie wymagają selekcji, bo jest to krewetka występująca dziko w takiej formie barwnej. Pomyśl, czy akwarium będzie w tonacji ciemnej, wtedy wybierz jasne krewetki czy akwarium utrzymasz w jasnej tonacji, wtedy ciemne krewetki będą ładnie się prezentować.
AaDd2001
Posty: 187
Rejestracja: 06 gru 2017 15:22

Post autor: AaDd2001 »

OK, dziękuję za informacje.
ODPOWIEDZ