[45l] W stylu nature

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

flop
Posty: 26
Rejestracja: 02 paź 2019 11:37

[45l] W stylu nature

Post autor: flop »

Hej. Chciałbym wam przedstawić moje małe szkiełko. Akwarium założyłem w lutym, wczoraj przeszło zmianę aranżacji i mały restart, w końcu w kroku tego co od zawsze mi się marzyło, czyli stylu nature. Akwarium ma nowe podłoże, w 80% użyłem wody ze starej aranżacji i dojrzałego filtra. Na wstępie chciałbym się spytać, czy od początku zacząć nawożenie solami, czy poczekać kilka dni?


Akwarium: standardowe 45L 50x30x30, niestety profilowane
Podłoże: Tetra Complete Substrate, czarny żwirek 1-3mm, piach do terrariów
Filtracja: Aquael versamax FZN-2 wypełniony ceramiką aquario neo media soft
Oświetlenie: 14W T8 10000K + 8W T5 6500K, na ten moment 6h dziennie, docelowo 10h
CO2: podawane z butli, włączane 1h przed zapaleniem światła, wyłączane 1h przed zgaszeniem
Nawożenie: Sole w stosunku NPK 10:1:10
Flora: Microsorum pteropus trident, hygrophilla pinnatifida, cryptocoryne wendetii brown, hydrocotyle tripartita sp. japan, anubias barter var. nana, bucephalandra melawi
Fauna: 2 helenki i pozostałości rozdętek, docelowo kilka krewetek Amano, stadko Bystrzyków amandy.

Obrazek
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Hej!

Bardzo ładny maluszek :) Dawaj fotki na fotosik.pl łatwiej wrzucać na forum, pozwoliłem sobie poprawić :) Będę zaglądać, zapowiada się ciekawie!

Obrazek
flop
Posty: 26
Rejestracja: 02 paź 2019 11:37

Post autor: flop »

Tydzień po starcie, powoli wszystko rusza, krypcia na samym przodzie chyba zapuściła korzenie do substratu, bo z dnia na dzień wydaje się coraz większa. Hydrocotyle powolutku rośnie, mikrozorium to samo. Z poprzedniej aranżacji przetrwało kilka rozdętek, którym nowy wystrój się chyba spodobał - odessałem już 3 "porcje" jajeczek. Regularnie staram się wyławiać te choróbki, bo helenki się lenią i sam muszę regulować ilość ślimaków...

Nawożę NPK w stosunku 10ppm;1ppm;10ppm tygodniowo, świecę 8h, docelowo 10. Jedynie czym się na razie przejmuję to hygrophillą, która nie rośnie zbyt chętnie, w dodatku mam wrażenie, że bok w którym ją posadziłem jest najbardziej niedoświetlony w całym zbiorniku. Poczekam z miesiąc, najwyżej wsadzę tam jakąś rotalę. Oprócz hygrophilli mam problem z bucką, te które są w lewej części zbiornika wyglądają normalnie, natomiast te z prawej zrobiły się brązowe, nie wiem czy to nalot glonów, czy po prostu zdycha. Jest bezpośrednio pod strumieniem z kaskady, może to jej przeszkadza?

Obrazek
Ostatnio zmieniony 22 paź 2019 20:40 przez flop, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Bardzo fajnie zapowiadajacy sie zbiornik :brawo
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Fajne. Czarne tło wyeksponowałoby rośliny i ukryło rurę zasysową.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
flop
Posty: 26
Rejestracja: 02 paź 2019 11:37

Post autor: flop »

Przy najbliższej podmiance zmienię tło, rzeczywiście czarne chyba lepiej się wpasuje. Również chcę zmienić troszkę aranżację - przesadziłem z hardscapem i roślinki nie mają gdzie rosnąć, dodam jeszcze łodygowca jakiegoś i trawnik.

Pytanie odnośnie trawnika. Czy przy przy 0,5 w/l jest jakiś trawnik który będzie mi rósł? Myślałem nad jakimś eleocharisem, lub monte carlo, ale nie jestem pewien, czy będzie to w ogóle rosło.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Mnie sie podoba bez tla, fajnie kontrastuje zielen. Trawnik powinien ruszyc przy takim swietle, ale pod warunkiem, ze to jest porzadne swiatlo, nie ma cienia i jest dobra cyrkulacja wody przy dnie, chodzi o obieg pierwiastkow i CO2. Maly heniek pociagnie bez problemu, tak mysle.
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Bez tła jest inaczej. Ciekawiej.
Obrazek
[126L] Dżungla
flop
Posty: 26
Rejestracja: 02 paź 2019 11:37

Post autor: flop »

Ale tam jest tło,zwykła biała folia samoprzylepna. :)

Moja hygrophila zaczęła żółknąć, kupiłem ją w koszyku, może po prostu była hodowana emersyjnie i teraz się adaptuje do warunków podwodnych?


Pytanko odnośnie roślinek - mam 0,5w/l, CO2 + sole. Chcę dołożyć rośliny, nie wiem tylko, czy mam wystarczające oświetlenie. Zastanawiam się nad: rotala rotundifolia colorata, althernathera reinickii mini, eleocharis acicularis. Co do eleocharisa, już wiem, że powinien dać radę, pod korzenie wcisnę mu coś, bo prawdopodbnie plaża zniknie i będzie trawnik - tyle, że nie będzie tam substratu.

Zastanawiam się nad jakimś nawozem mikro i czymś pod korzenie eleocharisa, polecacie coś?
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Colorata jest czerwona przy 0.8W/L praktycznie do samego dołu więc nie bedzie problemu tak mysle, co do reszty to też myśle że pociągnie śmiało. Sole są okej, nie martw sie o substrat, 90% roślin uważa podłoże jedynie za miejsce do zakotwiczenia.
flop
Posty: 26
Rejestracja: 02 paź 2019 11:37

Post autor: flop »

Nie przejmuję się jej wybarwieniem, zależy mi, żeby po prostu nie była zielona lub taka jak zwykła rotundifolia. Co do trawnika po prostu chce dać coś pod korzenie, żeby wspomóc jego wzrost. No i przydałoby się żelazo, żeby wybarwić rośliny, polecacie coś z żelazem?
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Z tym wybarwieniem roslin to nie koniecznie jest tak ze podlejesz zelaza i bedzie kolor, w 70% wybarwienie zalezy od swiatla, owszem reszta jest wazna ale bez swiatla nie bedzie koloru. Kup se zelazo 13% i zrob roztwor do suplementacji, najtaniej i najlepiej.
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Sprzątam po sobie :lol:
Ostatnio zmieniony 16 mar 2020 18:17 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
flop
Posty: 26
Rejestracja: 02 paź 2019 11:37

Post autor: flop »

mirukan gotowe :)

Akwarium przeżywa mały kryzys, okrzemki w natarciu, w dodatku pojawiły się nitki. Hygrophila marnieje, mimo nawożenia i CO2 rośliny nie pokazują przyrostów zbytnio, a to już 3 tygodnie od startu. Poradziłem się na innym forum, dostałem sugestię, że może wapń blokuje mi magnez. Także mam zwiększyć dawkę potasu, bo hygrophila wykazuje jego braki. Nawożę makro solami, 10ppm potasu, 10ppm azotu, 1ppm fosforu w ciągu tygodnia przy codziennym dawkowaniu, do tego mam zamiar uzupełnić mikro, których może brakować roślinom. Dokupić osobno sól z magnezem i dawkować co tydzień przy podmiankach i dodatkowo nawozić w ciągu tygodnia makro solami i mikro gotowym nawozem? Czy kupić sam nawóz mikro, niektóre w swoim składzie zawierają magnez - pytanie czy jego śladowe ilości pomogą?

Obrazek
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Kryzys puka do drzwi, to fakt i po roslinach widac dramat z makro elementami, jakimi? jest za wczesniej zeby o tym rozmawiac. Jesli forum ci pisze ze wapn blokuje magnez, to proponuje zmienic forum. Znajac synergizmy i antagonizmy pierwiastów mozna z cala pewnoscia stwierdzic ze jest wrecz na odwrót i: potas <-> magnez, magnez -> wapn, czyli: potas blokuje magnez lub magnez blokuje potas, ale jesli potas zblokuje magnez to magnez zblokuje wapn i nie inaczej, zawsze tak jest i zawsze bylo, wapn jest tylko blokowany on nic nie blokuje, twardosc wody w telegraficznym srócie to Mg i Ca znajac to mamay GH.

Jesli zbiornik stoi to pewnie potas jest wysoko i zblokowal juz magnez i co dalej idzie wapn, blokada wapnia to blokada wszystkiego co jest w wodzie. Proponuje proste testy na K, Mg i Ca. Odblokowanie tego zajmie jakies 2-3tyg. Apropos wygladu roslin to widac bardzo mocne braki makro.
ODPOWIEDZ