[45l] W stylu nature

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

flop
Posty: 26
Rejestracja: 02 paź 2019 11:37

Post autor: flop »

Na pewno to potas? Podaje go 10ppm na przestrzeni tygodnia, dodatkowo ostatni tydzień robiłem 2 podmiany zamiast 1, więc sporo go ubyło, tym bardziej że robię spore podmiany po 15l, poziom wody podczas podmiany spada poniżej połowy wysokości akwarium.

Jakieś konkretne testy polecasz?

Edit - nie wydaje mi się, że to brak wapnia, moja kranówa jest bardzo twarda, GH w przedziale 25-30, KH połowa z tego. Tutaj jest link do testów wody wodociągowej w moim rejonie - widać, że wapnia nie brak. http://www.pwikgo.pl/dalej/jakosc/wynik ... 5/Reja.pdf
Czyli wychodzi, że coś nie tak musi być z potasem lub magnezem,
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Tak jak mówisz magnez lub potas, ktos blokuje cos i wapn staje.

Przykladowo mozna miec np. 200mg/l Ca i tylko 10mg/l Mg i przy podawaniu potasu, który sie kumuluje bo w takiej wodzie nie jest konsumowany za bardzo dochodzi do blokady pierwiastków. GH dalej bedzie powiedzmy 25 i w takiej opcji musisz suplementowac magnez, mozesz go miec powiedzmy 50mg/l na 200mg/l wapnia i wtedy potas mozesz lac butelkami, jesli bedzie nawet 100mg/l to i tak bedzie roslo i bedzie dobrze, rozumiesz juz jak to dziala?

Proporcje Mg : Ca to 1:4/1:3 a dodatkowo magnez = potas to antagonistyczne pierwiastki i jeden blokuje drugi.
flop
Posty: 26
Rejestracja: 02 paź 2019 11:37

Post autor: flop »

Czyli drogą dedukcji, bez testów można stwierdzić, że brakuje mi magnezu. Testów niestety nie posiadam, a zakup tych 3 to około 150zł - szkoda mi kasy bo koniec końców użyję ich kilka razy i tyle. Popytam czy u mnie ktoś nie ma testów.

To w jaki sposób polecasz zwiększyć magnez? Zakupić sól z Mg, czy np. Easy Life profito - ma w swoim składzie magnez + inne mikro, i tak myślałem właśnie nad jakimś mikro skoro zwiększam ilość roślin.
flop
Posty: 26
Rejestracja: 02 paź 2019 11:37

Post autor: flop »

Poczytałem trochę o opinii testów i zdecydowałem się zakupić zooleka ca/mg w jednym. Po testach wychodzi, że Ca=105mg/l, z Mg problem mam - robiłem test 3x, za każdym razem wychodził mi inny wynik : 24,30,42 mg/l. Stosunek do wapnia wychodzi wtedy 1:5,1:3,1:2,5. I sam nie wiem, magnez jest ok? Jeżeli tak to wychodzi, że brak mi potasu - od kilku dni nie nawożę, ale przed tym dałem 3x więcej potasu niż zazwyczaj, a teraz po kilku dniach widzę, że hydrocotyle puściła nowe listki, hygrophila też wyjątkowo szybko puściła nowe listki, więc może to potas?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Nadal świecisz tylko 6 godzin dziennie?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
flop
Posty: 26
Rejestracja: 02 paź 2019 11:37

Post autor: flop »

Od dzisiaj zaczynam świecić 8h, stopniowo zwiększałem co tydzień o 30 minut. Generalnie akwa całe w okrzemkach, w dodatku pojawiły się krasnorosty, ale tylko w miejscu gdzie jest silniejszy prąd, czyli na plaży, zaraz przy wylocie kaskady. Chciałem dołożyć roślin, ale teraz sam nie wiem, boje się, że wsadzę zielsko, które zmarnieje i padnie. Kilka anubiasów całkowicie mi zgniło.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Ja się nie dziwię, że rośliny zaczęły padać, jak nie mogą przeprowadzić prawidłowej fotosyntezy. Dzień tropikalny trwa 12 godzin, a nie 6.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
osoabol
Posty: 2
Rejestracja: 02 lis 2019 15:31

Post autor: osoabol »

mega akwarium bardzo pozytywne podoba mi sie
flop
Posty: 26
Rejestracja: 02 paź 2019 11:37

Post autor: flop »

W końcu akwarium wychodzi na prostą. Miałem zaburzony stosunek Mg i Ca, od 2 tygodni podaję już magnez aby wyrównać stosunek 1:3 mg:ca. Od tygodnia zmieniony już mam aranaż, doszła Rotala rotundifolia yao yao, alternathera reinicki mini, eleocharis acicularis oraz phoenix moss oraz fauna - 13x bystrzyk amandy. Roślinki zaczynają w końcu rosnąć, od wczoraj bąbelkują. Jedynym zmartwieniem jest, że bystrzyki pływają mi przy samym dnie lub chowają się za korzeniami. Ktoś wie czemu tak się dzieje? Solary nie mam, około 0,5w/l jest. Przeczytałem, że nie lubią silnego nurtu, jednak zmniejszyłem przepływ kaskady prawie na maxa przez co tafla się prawie nie rusza, a te dalej siedzą przy dnie w eleocharisie...


Obrazek
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Jakie są w tej chwili parametry wody?

Bystrzyki lubią przyciemnione akwarium, w Twoim brakuje roślin pływających i takich dających gąszcz, w którym ryby mogłyby się ukryć i odpocząć. Poza tym potrzebują czasu na aaklimatyzację i oswojenie się.
Moim zdaniem masz za małe akwarium na trzymanie ryb, ale to jest tylko moja uwaga.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
flop
Posty: 26
Rejestracja: 02 paź 2019 11:37

Post autor: flop »

Parametrów nie mierzę, jedynie znam GH, mg, ca. GH jest około 22, KH pewnie 11, pH gdzieś w granicy 6,8-7, mg ~35mg/l ca 105mg/l. Wiem właśnie, że lubią przycienione akwaria, poczekam aż rotala podrośnie to może wypłyną w toń. A odnośnie tego nurtu - zwiększyć przepływ filtra? Tafla mi się praktycznie nie rusza, boje się, że przyducha będzie tym bardziej, że podaję CO2, około 2 bąbelków/s.

Co masz na myśli mówiąc, że akwarium mam za małe dla ryb? Zdaję sobie sprawę, że 45L to bardzo mały litraż, ale z tego powodu wybrałem też małe ryby, w dodatku innej obsady brak poza krewetkami amano.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

GH 22? To czemu w tak twardej wodzie trzymasz ryby wymagające wody miękkiej i kwaśnej? Przecież w tej chwili wysadzasz im nerki?

A co do pojemności akwarium to już się wypowiadałam na akwaforum wielokrotnie w tym temacie. Moim zdaniem 45l to jest za mało na trzymanie ryb stadnych, które lubią pływać. Po prostu nie mają na to miejsca.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
flop
Posty: 26
Rejestracja: 02 paź 2019 11:37

Post autor: flop »

Dawno nic nie dodawałem. Wszystko idzie w dobrym kierunku, nawożenie dograłem. Jedynie mam problem z krasnorostami, które uparcie ciągle się pojawiają, oraz z hygrophilą - stare liście rozpuszczają sie i żółkną. Za mało mikro? Parametry mierzone przed podmianką to PO4 0,6 NO3 10 K ~30, reszty nie mierzyłem ale raczej bez zmian, tj. Mg ~35, Ca 105.


Obrazek
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Hej, fajnie zaroslo. Krasnale to oznaka problemow z filtracja lub nadmiarem Fe.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Czesc

Wyglada fajnie, o krasnale sie nie martw, bolaczka mlodych zbiorników, zadbaj o stale pH bez skoków, bo nawet podmiany wody powoduja skok pH, a krasnale to uwielbiaja i juz szczególnie twarda wode.

Z tymi parametrami wody to cos z magnezem i potasem jest niebardzo moim skromnym zdaniem. Chyba magnezu za duzo, a potasu za malo, nie namawiam na zmiany, ale moze warto zainteresowac sie tematem :)
ODPOWIEDZ