[45l] W stylu nature

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

flop
Posty: 26
Rejestracja: 02 paź 2019 11:37

Post autor: flop »

Skoki pH na pewno są, bo podaję CO2 tylko przy świetle. Woda jest dość twarda, około 20 GH.

Mówisz, żeby lać więcej potasu? Przez jakiś czas lałem podwójną dawkę, zrobiłem testy, z których wyszło mi, że jest go dość sporo, pomniejszyłem dawkę i obecnie mam coś koło tych ~30, Mg i Ca dograłem dzięki Twoim radom - zakupiłem testy i wyszło, że mam niedobór magnezu, sotsunek 3;1 do Mg:Ca, mówisz, żeby zmniejszyć do 4;1?

W sumie fakt, odkąd zacząłem lać mniej potasu rośliny mniej bąblują...
flop
Posty: 26
Rejestracja: 02 paź 2019 11:37

Post autor: flop »

Mały update. Dosadziłem zielska, trochę przesadziłem - imo dużo lepiej teraz wygląda. Od nowego roku przechodzę na czyste RO, mineralizator Vimi Reminamin + nawożenie Vimi all in red i carbo, pod koniec stycznia zakładam nowy baniak, więc z tego zniknie CO2. Krasnorosty coraz bardziej atakują, wydaje mi się, że za dużo żelaza mam w wodzie, ale bez testów mogę gdybać. Przejście na RO podyktowane jest większą kontrolą nad parametrami wody, obecnie mimo, że testy pokazują wszystko w normie cały czas atakują mnie krasnale i pylenie szyb.

Edit. może za dużo świecę? Obecnie palę 10h dziennie, może zmniejszyć do 9h i zobaczyć efekty?

Obrazek
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

No o wiele lepiej wygląda niż jak ostatnio wrzucałeś. Krasnale to żelazo, ale też brudna woda. Lejesz nawozy i dajesz CO2, to może zamaist skracać świecenie lepiej by było trochę ściemnić?
flop
Posty: 26
Rejestracja: 02 paź 2019 11:37

Post autor: flop »

Podmieniam tygodniowo 50% wody, przy każdej podmianie czyszczę prefiltr. Cyrkulację wody mam słabą, może to powoduje krasnorosty.

Obecnie mam 0,5w/l w świetlówkach, jak wyłączę jedną to będzie 0,3w/l - przy CO2 i nawożeniu to jeszcze gorzej wyjdzie chyba.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Coś wam pokaże:

Obrazek

I teraz uwaga, żelazo w wodzie: 0.8mg/l, 2x filtr kubełkowy czyszczony 2x w roku no czasem max 3 razy. pH 6.5 stale przez cały rok. Wode podmieniam 20% co tydzień, a czasem co 2tyg. jak zapomne. Krasnale jakie widzicie na foto to jedyne jakie mam w akwarium i nawet ich nie likwiduje, są tam cały rok i nigdzie indziej ich nie mam, nic w podlożu, nic na roślinach nic na szybach. Nawet nie czepaiają sie reaktora CO2 obok, jedynie wylot z filtra. Akwarium nie odmulam, dysze filtrów są skierowane po przekątnej + mam 2 cyrkulatory wody 300L/h każdy na tajmerze.

Najwiecej krasnali miałem jak miałem akwa na ziemi z ogrodu, to była plaga, były wszedzie. Na jałowym podłożu jedynie to co widać.
flop
Posty: 26
Rejestracja: 02 paź 2019 11:37

Post autor: flop »

Update po podmiance.

Przyciąłem trochę Ludwigię, ogarnąłem prefiltr - wcześniej była mała gąbka włożona do środka rury, po 2-3 dniach zapychała się i przepływ był prawie zerowy. Obecnie założyłem gąbkę na rurę, którą ludwigia zasłania, przepływ dużo lepszy, powinno pomóc z krasnalami. Przestałem podawać NO3, tygodniowo schodzi na poziomie ~5ppm i tak będę dozować po każdej podmianie (dopóki nie przejdę na 100% RO i nawożenie Vimi all in red), dzięki temu przestało mi tak pylić szyby. Staram się podbić K. Co do marniejącej hygrophili, brakowało mikro - podałem podwójną dawkę przy ostatniej podmianie i Rotala z Hygrophilą ruszyły do przodu.


Parametry:
PO4 0,6
NO3 5
K ~35
Mg 39
Ca 115


Obrazek
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Co tu duzo pisac, podoba mi sie ;) lubie takie baniaki. Dalbym cos na lewy tyl, zeby sie na tafle wykladalo.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Potasu mozna lac na hekto litry przy takiej twardej wodzie co innego jak sie ma malo wapnia, to wtedy mozna sobie narobic niezlego biogosu. Baniak spoko sie zapowiada.
flop
Posty: 26
Rejestracja: 02 paź 2019 11:37

Post autor: flop »

grzesi3k pisze:Co tu duzo pisac, podoba mi sie ;) lubie takie baniaki. Dalbym cos na lewy tyl, zeby sie na tafle wykladalo.
Po lewej z tyłu jest microsorum trident, jak podrośnie powinien się kłaść na tafli. Środek wydaje mi się pustawy, ale do czasu - za kamykiem z phoenixem jest rotala rotundifolia colorata, idzie jak krew z nosa... Jak podrośnie chcę zagęścić ją i ładnie uformować, ale nie wiem czy zrobić cały tył na równo, czy lepiej jak będzie w kształt litery U, tj. boki wyżej środek niżej.
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Microsorum trident ci się nie wyłoży na powierzchni niestety. Będzie bardziej sterczeć. Myślałem, że może Aponogeton jak u mnie (ale masz małe szkiełko może być dużo cięcia) albo jakaś Valisneria. Lotos by tam fajnie wyglądał jakbyś miał kilka razy więcej miejsca ;) Tylko ważne, żeby był kontrast kształtu liści. Nie no ogólnie bardzo spoko, nie rób całego tyłu ;)
flop
Posty: 26
Rejestracja: 02 paź 2019 11:37

Post autor: flop »

Jakbym miał miejsce to rzuciłbym tam bolbitisa heudeloti. Chętnie bym coś rzucił co by poszło po tafli, może nurzańca zwykłego właśnie. Podoba mi się też blyxa aubertii ale nie wiem, czy pociągnie bez CO2, które niedługo zabieram do drugiego baniaka.

Od biedy wyrzucę microsorum, przerzucę coloratę w miejsce tridenta, a za kamyk wrzucę coś zielonego.
ODPOWIEDZ