filtr RO - początek

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Rezz
Posty: 49
Rejestracja: 10 cze 2018 18:42
Lokalizacja: Białystok

filtr RO - początek

Post autor: Rezz »

Hej,

Dojrzalem do filtra RO. Mam akwaria 112 i 25l. O ile jeszcze rok temu GH wynosiło 20-21, teraz zarówno w akwarium jak i z kranu jest jak byk 23 wedle kropelek zooleka. Mam problem z nawożeniem w 112l. Mam butlę CO2, belkę z blisko 40W ledów, używam soli N P K Mg. Ale ciągłe problemy z czerwonymi roślinami, a to skręcone stożki, a to coś. Mimo gazowania 24h przez quanvee M2 podłączony pod kubełek, indykator CO2 nigdy nie jest jasno zielony.
I tak w koło Macieja. Ponoć skręcone stożki to zły stosunek ca-mg, no ale nie będę przecież lał ogromnych ilości Mg...

No i ciągłe walki z kamieniem na szybie w otwartym krewetkarium.

Uznałem, że czas na miękką wodę. Upatrzyłem budżetowy zestaw vontrona 75 lub 100gpd podłączany pod prysznic. Który wybrać do takiego litrażu?

Druga sprawa. Rozumiem, że ten zestaw da mi wodę blisko 0GH? Jak na początku postępować? Robić normalne podmiany ~20% wodą RO czy na początek większą 50%? Do jakiego GH docelowo dążyć? 10 czy poniżej? Przy jakich wartościach najbardziej optymalnie się nawozi?

Jeśli dobrze rozumiem, mogę mieszać RO z wodą odpadową, raz aby jej nie marnować za dużo, a dwa by ustalić docelową wartość GH?
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Rezz pisze:Upatrzyłem budżetowy zestaw vontrona 75 lub 100gpd podłączany pod prysznic. Który wybrać do takiego litrażu?
oba będą dobre, bo przy założeniu podmiany ok 25% przy 100l netto do uzyskania wody średnio-twardej potrzebujesz ok. 15l wody, czyli mało.
Rezz pisze:Rozumiem, że ten zestaw da mi wodę blisko 0GH?
Tak.
Rezz pisze:Jak na początku postępować?
Jak masz działające akwarium to podmieniaj wodę na taką, którą chcesz docelowo uzyskać, żeby nie szokować życia nagłymi zmianami.
Rezz pisze:Do jakiego GH docelowo dążyć? 10 czy poniżej?
Zależy jakie masz zwierzęta.
Rezz pisze:Jeśli dobrze rozumiem, mogę mieszać RO z wodą odpadową, raz aby jej nie marnować za dużo, a dwa by ustalić docelową wartość GH?
Tak.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Rezz
Posty: 49
Rejestracja: 10 cze 2018 18:42
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Rezz »

Dzięki :)

Zostały mi 2 wątpliwości. Jedna jest taka, że filtr doszedł, ale dostałem przez pomyłkę membranę 150 zamiast 100... Dużo większy będzie w praktyce odpad oraz jakość wody będzie gorsza? Nie chcę bawić się w odsyłki i wymiany zbytnio... No ale też nie chcę zamiast np. 3:1 wody odpadowej mieć 6:1...

Co do GH, mam kirysy, bystrzyki ozdobne, remirezy, zbrojnika i krewetki. Myślałem o tym aby nie schodzić poniżej 6-7?
ODPOWIEDZ